Modra kapusta | Dwa pyszne sposoby

z 6 komentarzy

Modra kapusta –dwa pyszne sposoby

Dzisiaj modra kapusta na gorąco –duszona, na dwa pyszne sposoby.
W zasadzie stosuję je zamiennie, więc nie umiem wybrać który wariant lepszy… No, może ciut lepszy według mnie jest ten z zasmażką;) Oba warianty są proste, oba można przygotować z wyprzedzeniem, a potem tylko podgrzać, więc są super wygodne.

Taka kapusta jest świetnym dodatkiem do dań głównych czy po prostu do gorących ziemniaków z koperkiem i masłem klarowanym. Naszym ostatnim odkryciem jest tortilla z indykiem, fetą i czerwoną kapustą. Coś pysznego! Postaram się to nagrać, bo jak już mamy kapustę, to danie jest naprawdę banalnie proste, warto więc choć na nie zerknąć;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić modrą kapustę na dwa proste sposoby:) Zapraszam do obejrzenia!

Modra kapusta | 2 pyszne sposoby

czas przygotowania: ok. 40 minut
/ilości: przepisy prezentuję na 1 główce kapusty, stąd do każdego biorę po 1/2 główki czerwonej kapusty. Ilość z połowy główki wystarcza u nas jako dodatek do dania głównego dla 4 osób. Chcąc zastosować 1 przepis i 1 całą główkę wystarczy pomnożyć składniki razy dwa/

Czerwona kapusta z boczkiem i cebulką  

  • 1/2 główki czerwonej kapusty
  • 2-3 kulki ziela angielskiego
  • 4-5 goździków
  • 1 liść laurowy
  • 200 ml (tak naprawdę wody tyle, by przykryć dno ganka na ok. 1-2 cm, w razie potrzeby można dolać)
  • 1 jabłko (średniej wielkości)
  • 3-4 plastry boczku (ew. lub więcej w zależności od upodobań)
  • 1/2 dużej cebuli
  • 1 łyżeczka majeranku
  • przyprawy do smaku:
    – sól (ja: łącznie ok. 3/4 łyżeczki soli himalajskiej)
    – czarny pieprz (ja: ok. 1 łyżeczka czarnego pieprzu)
    – świeżo wyciśnięty sok z cytryny
    LUB ocet jabłkowy bądź balsamiczny (ja: ok. 3 łyżki balsamicznego)

Z kapusty usuwam nieładne zewnętrzne liście, po czym ją szatkuję.

Poszatkowaną wkładam do garnka, dodaję ziele angielskie, goździki oraz liść laurowy i przyprószam solą (ok. 1/2 łyżeczki).

Podlewam wrzątkiem, z grubsza mieszam, po czym włączam grzanie i gotuję na niezbyt dużym ogniu do miękkości tak, by kapusta była ugotowana, ale nie rozgotowana (u mnie zwykle ok. 30 minut).

W międzyczasie szykuję dodatki. Jabłko myję, osuszam, kroję na ćwiartki, usuwam gniazda nasiennie, po czym ścieram na tarce o grubych oczkach. Dodaję do kapusty, mieszam i kontynuuję duszenie pod przykryciem.

Cebulę i boczek kroję w kostkę i podsmażam z majerankiem. Ja najpierw na rozgrzanej patelni wytapiam boczek, do lekko zrumienionego dodaję pokrojoną cebulę, dodaję majeranek i smażę, aż cebula się zeszkli (ew. delikatnie zrumieni).

Gorące dokładam do ugotowanej kapusty, starannie mieszam, sprawdzam smak i doprawiam –niestety do smaku:) Podaję wprawdzie orientacyjne ilości, ale tak naprawdę smak zależy i od kapusty, i od jabłka, i od własnych upodobań smakowych, więc koniecznie trzeba kosztować i doprawić po swojemu. Ja doprawiam solą, pieprzem oraz świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny albo octem jabłkowym czy balsamicznym (lub mieszanką obu;)).

Podaję na gorąco do duszonych mięs, do ryb, do pierogów, kopytek, pyz z mięsem, itp. Świetnie smakuje także tylko z gorącymi ziemniakami gotowanymi na parze i podanymi z oliwą i koperkiem.

Modra kapusta –dwa pyszne sposoby

Modra kapusta zasmażana

Kapusta, która kojarzy mi się z dzieciństwem. Gorąca, o przyjemnym lekko winnym posmaku, delikatnie słodka (ale nie za słodka), super do mięs, ryb, ziemniaków, pierogów czy klusek. Pyszna.

SKŁADNIKI:

  • 1/2 główki czerwonej kapusty
  • 1 liść laurowy
  • 200 ml (tak naprawdę wody tyle, by przykryć dno ganka na ok. 1-2 cm, w razie potrzeby można dolać)
  • 1 jabłko
  • 1 cebula
  • 2-3 łyżeczki masła klarowanego
  • 2-3 łyżeczki mąki żytniej (lub pszennej zwykłej/pełnoziarnistej)
  • 2-4 łyżki octu balsamicznego lub jabłkowego (w prezentowanej wersji mieszanka obu, łącznie ok. 3 łyżki)
  • przyprawy do smaku:
    – sól (ja: łącznie ok. 3/4 łyżeczki soli himalajskiej)
    – czarny pieprz (ja: ok. 1 łyżeczka czarnego pieprzu)
    – ocet jabłkowy bądź balsamiczny (ja: mieszanka obu, ok. 3 łyżki)
    świeżo wyciśnięty sok z cytryny
    – miód (ja: ok. 1 łyżka)

Z kapusty usuwam nieładne zewnętrzne liście, po czym ją szatkuję.

Poszatkowaną wkładam do garnka, dodaję liść laurowy i podlewam wrzątkiem. Z grubsza mieszam, po czym włączam grzanie i gotuję na niezbyt dużym ogniu do miękkości tak, by kapusta była ugotowana, ale nie rozgotowana (u mnie zwykle ok. 30 minut).

W międzyczasie szykuję dodatki. Jabłko myję, osuszam, kroję na ćwiartki, usuwam gniazda nasiennie, ścieram na tarce o grubych oczkach. Starte dodaję do kapusty, mieszam i kontynuuję duszenie pod przykryciem.

Pod koniec duszenia, gdy kapusta jest już niemal miękka, obieram cebulę. Kroję w drobną kostkę lub drobno siekam. Na rozgrzanej patelni roztapiam masło, dokładam cebulę i co jakiś czas mieszając, smażę, aż się zeszkli (ew. delikatnie zrumieni). Wtedy dosypuję mąkę i mieszając, zasmażam ja jasną, złocistą zasmażkę.

Z kapusty podbieram wodę z dna garnka (ja: niepełna chochelka), gorącą dolewam na patelnię i szybko mieszam, rozprowadzając ją z zasmażką. Zaraz po przemieszaniu przekładam do kapusty i starannie mieszam, rozprowadzając równomiernie po całości. Mieszam delikatnie i nieustannie, aż kapusta osnuje się zasmażką i stanie się aksamitna i lśniąca.

Wtedy zmniejszam grzanie i doprawiam finalnie do smaku, to jeszcze nie było doprawiane, więc czas najwyższy;) Ja doprawiam solą i pieprzem, octem jabłkowy oraz balsamicznym i łamię smak miodem. Mieszam, gotuję jeszcze przez 2-3 minuty, po czym wyłączam grzanie i gotowe.

Można podawać od razu, ja jednak tę akurat kapustę robię zwykle wieczorem, by następnego dnia tylko ją podgrzać i podać podgrzaną –według nas drugiego dnia smakuje po prostu lepiej.

Podaję na gorąco jako dodatek do dań głównych –podobnie jak wyżej do mięs, ryb, klusek, pierogów czy ziemniaków na parze. Lub do wzmiankowanych we wstępie tortilli;)

Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

6 komentarzy

  1. Maja
    | Odpowiedz

    1. A czy takie gotowane kapusty można podawać też na zimno, bez podgrzewania?
    2. Czy gotową ostudzoną potrawę można zamrozić, bo za dużo jej wyszło?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja czasem podaję na zimno, ale to już jak lubisz, bo zdecydowanie lepsze są jednak na ciepło. I ja pewnie bym zamroziła, gdyby miała zostać, ale z założeniem, że podgrzewam po rozmrożeniu, podając na gorąco. Nie próbowałam z tą kapustą jednak, więc to tylko odpowiedź teoretyczna, którą trzeba sprawdzić.

  2. Jola
    | Odpowiedz

    Zrobiłam drugi wariant kapusty modrej.Wyszła przepyszna.Dziękuję za przepis.

  3. Grażyna
    | Odpowiedz

    Robiłam ostatnio i bardzo nam smakowała.

  4. mialkotek
    | Odpowiedz

    O, tak! Wyjadanie kapusty z gara. Też to mam! 🙂 A do modrej kapusty dodaję ocet ze śliwek. Ostatnio do zasmażanej, klasycznie do wersji na zimno z jabłkiem i do tej z boczkiem chyba też bym dodała…

  5. Violetta
    | Odpowiedz

    Pychotki. Ja czasem robie tę kapuste tak ,jak klasyczną młodą -słodko kwaśną z koperkiem. A jak wystygnie to wyjadam po pokryjomu z garnka.Ambrozja????????????????????