Proste ciasto piernikowe z kremem twarogowym

z 46 komentarzy

Proste ciasto piernikowe z kremem twarogowym

Dziś zapraszam na obiecane ciasto piernikowe z powidłami i jasnym kremem twarogowym.

Samo ciasto jest bardzo  proste, ale trochę pobawiłam się ze zdobieniem;) Wyszło bardzo smacznie i w gruncie, nawet z tym zdobieniem, ciasto jest nadal proste, tylko dwu- lub trzyetapowe. Najpierw pieczenie ciasta, potem szybki krem i przekładanie robienie i na koniec polewa oraz czekoladowo-piernikowe stemple.

Przekładanie oraz stemple można pominąć i zrobić najprostsze na świecie ciasto piernikowe, które po ostygnięciu wystarczy polać roztopioną czekoladą lub np. lukrem i posypać kandyzowaną skórką pomarańczową. Do takiego uproszczonego ciasta można wówczas dodać np. siekane orzechy, bakali, itp.
…a że to już zupełnie inne ciasto wyjdzie, to od razu macie przepis 2-w-1😉

Ok, no to teraz zapraszam na super smaczny przekładaniec!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić ciasto piernikowe z kremem twarogowym:) Zapraszam do obejrzenia!

Proste ciasto piernikowe z kremem twarogowym

czas przygotowania: 10-15 minut + ok. 55 minut pieczenia + ok. 30 minut na przekładanie i zdobienie
/proporcje na blachę o wymiarach 21 x 24 cm lub tortownice o śr. 24-25 cm/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

ciasto:

  • 5 całych jajek
  • 3/4 szklanki cukru (biały lub brązowy)
  • 3 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka sody (płaska)
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 20 g przyprawy korzennej do piernika (kupnej lub domowej)
  • 1 szklanka oleju
  • 1 szklanka płynnego miodu
  • 1 szklanka mocnej herbaty (zaparzonej i ostudzonej)

krem twarogowy:

  • 250 g wilgotnego twarogu (u mnie półtłusty)
  • 150 g białej czekolady
  • 1/2 szklanki (ok. 120 ml) śmietany kremówki 30% lub 36%

stemple piernikowo-czekoladowe:

  • część ciasta ściętego z góry (ok. 200 g)
    /u mnie mniej więcej połowa ściętej porcji (patrz film), a resztę zjedliśmy do mleka, posmarowaną powidłami śliwkowymi; można też ciasto pokruszyć, zamrozić i później wykorzystać do posypania lodów, deserów, itp./
  • 50 g ciemnej czekolady
  • 1 łyżka masła

Odmierzam wszystkie składniki. Do mąki wsypuję sodę, proszek oraz sól i starannie mieszam trzepaczką lub przesiewam przez sito, mieszając wszystkie składniki.

Jajka wbijam do miski i miksuję z cukrem, aż wyraźnie pojaśnieją i zwiększą objętość. Wtedy stopniowo, mniejszymi porcjami dodaję naprzemiennie część mąki, trochę oleju, trochę miodu i trochę herbaty. Czekam, aż się połączą z ciastem i cały czas miksując, dodaję składniki naprzemiennie, aż wszystko znajdzie w misce i powstanie gładkie ciasto bez grudek.

Ciasto przelewam  do wyłożonej papierem do pieczenia blachy, wstawiam do rozgrzanego do 180 st.C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 55 minut. pod koniec pieczenia uważnie obserwuję, żeby ciasta za bardzo nie przypiec. Czas pieczenia zależy od piekarnika, więc koniecznie przed wyjęciem trzeba sprawdzić, wbijając w środek ciasta patyczek –jeśli po wyjęciu je suchy (patrz film), to ciasto jest gotowe.

Upieczone wyjmuję i zostawiam do ostygnięcia. Ja daję mu kilka minut w blasze, po czym ostrożnie chwytam za brzegi papieru, wyjmuję z blachy i przekładam na raszkę, gdzie sobie spokojnie stygnie i odparowuje, dzięki czemu nie paruje od spodu (ciasto i tak jest przyjemnie wilgotne, więc nie lubię dokładać mu dodatkowej pary/wilgoci).

W czasie gdy stygnie szykuję krem twarogowy.

Krem twarogowy
Twaróg powinien być w temperaturze pokojowej (ja po prostu wyjmuję go z lodówki przed pieczeniem ciasta;)). Twaróg mielę lub blenduję tak, żeby był mazisty. Ubijam schłodzoną kremówką na dość sztywną bitą śmietanę. Roztapiam białą czekoladę (ma być płynna, ale nie gorąca) i mieszam z twarogiem. Do tak przygotowanej masy dokładam kremówkę i delikatnie łączę (łyżką lub mikserem na wolnych obrotach).

No i można przekładać ciasto.

Przekładanie ciasta
Z ostudzonego piernika ścinam wyrośnięty „wierzch”, wyrównując tym samym powierzchnię ciasta. Odkrojonej części nie wyrzucam –będzie potrzebna do stempli. Resztę ciasta kroję na dwie części (dwa blaty). Spód smaruję cienko powidłami, na to wykładam krem twarogowy i równomiernie rozsmarowuję. Przykrywam drugą częścią  ciasta, delikatnie dociskam i odstawiam na chwilę na bok.

Teraz polewa czekoladowa i stemple.

Stemple piernikowo-czekoladowe

Odkrojoną część piernika kroję na pół tak, żeby pozyskać mniej więcej 200 g ciasta (resztę podaję z powidłami lub kruszę i zamrażam na posypkę do lodów czy deserów). Część, którą biorę do ciasta rozkruszam w palcach, po czym dodaję roztopioną ciemną oraz masło i mieszam, łącząc składniki –najpierw widelcem, potem czystą dłonią.

Masę dzielę na tyle części, ile chcę mieć stempli (u mnie 12, bo układam 3 x 4 rzędy), formuję w kulki, lekko spłaszczam i na każdej odciskam stempel do ciastek (planowałam choinki lub bałwanki, ale dzieci wybrały akurat uśmiechnięte buźki, więc… efekt widzicie na zdjęciu;)).

Jeśli nie macie stempli, to można masę rozwałkować i wykroić wybrane kształty foremkami do ciastek czy pierniczków i takie „ciasteczka” ułożyć na pierniku.

Gotowe stemple (lub „ciasteczka”) wstawiam na chwilę do lodówki, by stężały, a sama szykuję polewę czekoladową.

Polewa czekoladowa
Może być dowolna ulubiona, ja moją już kiedyś i nagrywałam, i prezentowałam przepis, więc tu po prostu podlinkuję, gdyby ktoś chciał zobaczyć precyzyjnie cały proces. Polewa jest prosta i od lat sprawdzona –film tutaj: https://skutecznie.tv/2011/04/polewa-czekoladowa-najszybsza-ale-pyszna/ (starszy film, teraz zmontowałabym go inaczej, ale przepis bez mian i od lat wychodzi wyśmienicie;))

Oblewam wierzch ciasta polewą czekoladową –sam wierzch, boki zostawiam nie zakryte. Rozsmarowuję równo i szybko, zanim stężeje układam przygotowane stempelki lub „ciastka”, delikatnie dociskam i… gotowe.

Proste ciasto piernikowe z kremem twarogowym

Można kroić i podawać od razu, ALE ja przed podaniem lubię je wstawić do lodówki, żeby i masa, i polewa, i stemple ładnie stężały. Wystarczy godzina, ale najlepiej na noc, więc ja zwykle robię to ciasto wieczorem.

Schłodzone kroję i można się częstować.

Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

46 komentarzy

  1. Anna
    | Odpowiedz

    Czy ciasto nie jest slodkie bo i cukier miod i czekolada?

  2. Lenka
    | Odpowiedz

    Ciasto piernikowe z kremem twarogowym wspaniale.Dzieki serdeczne za ten przepis.Bede nadal korzystac z Pani wskazowek.Serdecznie pozdrawiam w swoim i mojej rodzinki imieniu,wszystkim bowiem bardzo smakowalo.

  3. Lenka
    | Odpowiedz

    Ciasto piernikowe z kremem twarogowym wspaniale.Dzieki serdeczne za ten przepis.Bede wiec nadal korzystac z Pani wskazowek.Pozdrawiam goraco w swoim i mojej rodzinki imieniu,bowiem wszystkim bardzo smakowalo.

  4. Maria
    | Odpowiedz

    Pani Magdaleno czy do ciasta zamiast oleju można dodać kostkę masła? Życzę szczęśliwego Nowego Roku.

  5. Grażyna
    | Odpowiedz

    Ciasto pyszne. Piekłam je z mąki orkiszowej i wyszło super. Polewa rewelacja. Dodałam do niej jogurtu zamiast śmietany i wyszła super. Stempli jednak nie robiłam bo wierzch ciasta został zjedzony zanim wystygł 🙂 Gratuluję przepisu Pani Magdo 🙂

  6. Dorota
    | Odpowiedz

    Czy masa twarogowa jest bez cukru? Placek właśnie się piecze 🙂

    • Dorota
      | Odpowiedz

      No tak, bez cukru bo z czekoladà. Zrobiłam w tortownicy 24 cm, wyrosło chyba na 15 cm, jest ogromne i puszyste. Nie ścinałam wierzchu i nie robiłam stempli tylko poprostu polałam wierzch polewà z przepisu, ktòry załàczyłaś (fantastyczna swojà drogà ta polewa, idealna). Ciasto jest pyszne, delikatnie piernikowe, krem serowy też taki delikatny, no poprostu super.

  7. wandzik
    | Odpowiedz

    Ciasto ładnie wyrosło, jest przepyszne, jak zawsze z pani przepisów. Pozdrawiam i dziękuję.
    Wesołych Świąt

  8. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Ciasto rewelacyjne. Niestety stempli się nie doczekało bo moi panowie zjedli wierzch jak był jeszcze ciepły. Nie polałam też polewą tylko posypałam cukrem pudrem a to dlatego, że robiłam w terminie „na wczoraj” i nie miałam czasu. Wyszło super. Dziękuję za przepis i życzę spokojnych, rodzinnych a przede wszystkim zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

  9. Helena
    | Odpowiedz

    Niestety przykro mi ale ciasto nie udalo sie, nie wiem co byo przyczyna,nire wyroslo jest zakalcowate i twarde. Uzylam maki tortowej – czyzby to????? Szkoda a mialam taka nadzieje ze zaskocze gosci nowym wypiekiem.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Twarde?? No to nie mam pomysłu co może być przyczyną -to jedno z bardziej miękkich i delikatnych ciast i określenia „twarde” nijak nie potrafię tu dopasować. Nie pomogę zatem na odległość:( Być może rzeczywiście ta mąka tortowa może być winowajcą, ale coś mi tu nie pasuje… Ciasto przed pieczeniem było takie jak w filmie (konsystencja)? Czas i temp. pieczenia zostały zachowane? Coś ewidentnie jest nie tak i sama jestem ciekawa co.

      • Helena
        | Odpowiedz

        Wszystko zrobilam jak w przepisie ale wydaje mi sie ze konsystencja byla nieco luzniejsz tzn. bardziej wodnista. temperatura pieczenia i dlugosc zostaly zachowane. Nie wiem czy to ma znaczenie ale uzylam miodu twardego , ktory jednak roztopilam i ostudzilam.

    • Paulina
      | Odpowiedz

      Znowu moje wyrosło za bardzo i masy twarowej okazało się stanowczo za mało hihi improwizowalam i zrobiłam więcej tej pysznej masy.

  10. Bogumila
    | Odpowiedz

    Czy moze byc mniej przyprawy tj. 10g

  11. Grażyna
    | Odpowiedz

    Ile dni można przechowywać to ciasto i czy koniecznie w lodówce?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Koniecznie w lodówce, bo tam jest kasza, itp. Lepiej, żeby nie stało w temp. pokojowej. To tak jak z sernikiem na zimno;) Kilka dni -ja podchodzę do tego tak: tak długo, ja długo trzymałabym ugotowaną kaszę.

      • Dorota
        | Odpowiedz

        Jaka kasza?

        • MaGda
          | Odpowiedz

          Przepraszam, pomyłka chochlikowa. Chwilę wcześniej odpisywałam nt. makowca bez pieczenia i pomyliły mi się słowa, więc podmień „kasza” na „ser”:) Właśnie ze względu na ser i polewę (i smak) przechowuję to ciasto w lodówce

  12. AgaR
    | Odpowiedz

    Szklanka to 250ml czy 200?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, jak podaję w przepisie (nad składnikami);) Cytat: „info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml”

  13. Grażyna
    | Odpowiedz

    Dziękuję pani Magdo za odpowiedź i to tak szybką 🙂 Rozumiem, że nie można białej czekolady zastąpić ani gorzką, ani deserową, ani mleczną. Jeśli nie to będzie i w moim cieście biała czekolada 🙂

    • Sylwia
      | Odpowiedz

      Wszystko wyszło super tylko masa na stemple się nie trzymała tak jak pani , nie mam pojęcia dlaczego.

  14. Grażyna
    | Odpowiedz

    Czy można zastąpić czymś w masie twarogowej białą czekoladę albo pominąć ją?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Hmmm, czekolada „zespaja” masę, bo gdy zastygnie, to -jak to czekolada- twardnieje i dzięki temu masa nie wypływa z ciasta i jest stabilna (ale nie twarda, bo twaróg i śmietana z kolei ją upłynniają;)). Zatem ja nie pomijam, mimo, że białych czekolad zwykle nie jadam, to tu, w kawałku ciasta pozwalam sobie na grzeszek.

      • Amma
        | Odpowiedz

        Serkiem mascarpone 🙂

  15. Grażyna
    | Odpowiedz

    To ja nie będę już testowała. Wierzę na słowo 🙂 Znalazłam wśród przepisów Świąteczny piernik -prosty i niezawodny, do którego dodaje się orzechy i bakalie. Ten na pewno też jest smaczny. Ale czy można w nim zastąpić mąkę pszenną mąką orkiszową, albo owsianą? Niestety nie mogę jeść mąki pszennej, a bardzo chciałabym upiec jakiś piernik – najlepiej z bakaliami i orzechami. Jeśli nie można podmienić to zostanę przy tym cieście piernikowym z kremem twarogowym, bo z tego co słyszałam na filmiku w tym można zamienić mąkę pszenną na orkiszową.

  16. Grażyna
    | Odpowiedz

    Witam. A jak będzie komponowało się smakowo ciasto, jeśli do piernika dodam bakalie? Czy połączenie ciasta piernikowego z bakaliami i orzechami w środku będzie pasowało smakowo do kremu twarogowego?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Mi nie za bardzo pasuje. Po konsultacji z dziećmi wychodzi na to, że im też nie. Czyli ja bym raczej nie dawała;) …ale to tak naprawdę rzecz indywidualna, bo może akurat Wam podpasuje? Trzeba spróbować;)
      [Nietypowa wskazówka, można upiec bez bakalii, a potem skosztować kawałek ciasta z orzechem/bakaliami obok, rozgryźć razem i ocenić;)]

  17. ANNA
    | Odpowiedz

    Dzien ,dobry mam pytanie czy to ciasto mozna zamrozić ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja mrożę.

  18. Marta
    | Odpowiedz

    Ale fajne te ciasteczka-stemple. Najpierw myślałam, że to po prostu kupione w sklepie. A tu okazuje się, że takie cudeńka można sobie zrobić samemu 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      No tak mi jakoś żal było tej ściętej góry, to wymyśliłam stemple. Dzieciaki zachwycone. …ale przyznam, że ja też oczu oderwać nie mogłam i pomysł zdecydowanie do powtórzenia w różnych wariantach;) Cieszę się, że się podoba!

  19. Sylwia
    | Odpowiedz

    Jutro robię ten pierniczek, wyjdzie na 100proc jak wszystkie do tej pory pani wypieki????

  20. Ulka
    | Odpowiedz

    Czy mogę użyć sera gotowego z kubełka?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Powinno być ok.

  21. Grażyna
    | Odpowiedz

    Dzięki Magdo za informację dotyczącą bezglutenowej mąki. Z tego co zrozumiałam z filmu – do tego ciasta można użyć mąki orkiszowej. Czy tak?
    Z pozdrowieniem Grażyna

  22. Grażyna
    | Odpowiedz

    Dzięki Magdo za informację dotyczącą bezglutenowej mąki. Z tego co zrozumiałam z filmu –

  23. Grażyna
    | Odpowiedz

    Przepis super. Ale z racji, że nie mogę spożywać glutenu, to Czy można zamienić mąkę na jakąś bezglutenową?
    z pozdrowieniem Grażyna

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie piekłam tego ciasta z mąkami bezglutenowymi, więc nie podpowiem. Nie jestem na takiej diecie, więc nie miałam potrzeby, a nie chcę zgadywać:( ALE na pewno można skorzystać ze sprawdzonego przepisu na ulubiony bezglutenowy miękki piernik, a krem i resztę zrobić jak w tym przepisie.

  24. Aa
    | Odpowiedz

    Czy można użyć miodu sztucznego?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nigdy ne używałam, ale podejrzewam, że można -ważne, żeby był płynny.

  25. Marta
    | Odpowiedz

    Wygląda smakowicie???? Przepis jest na jak dużą blaszkę?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      podaję wymiary blachy nad składnikami -zerknij;)

  26. rosier
    | Odpowiedz

    Wygląda na pyszny. Ciekawe połączenie kremu twarogowego z piernikiem. Na pewno zrobię. 🙂
    p.s. W akapicie „stemple piernikowo-czekoladowe”: … po czym dodaję roztopioną ciemną oraz masło… chodzi o ciemną czekoladę, tak? Nie obejrzałam filmu.

    Dziękuje za przepis i pozdrawiam.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, składniki są w sekcji ze składnikami: 50 g ciemnej czekolady 😉