Fenomenalnie prosty chleb domowy

z 641 komentarzy

Fenomenalnie prosty chleb domowy

Chrupiący, świeży, domowy chleb… marzenie, prawda? A gdyby tak można było upiec 2 przepyszne bochenki i mieć go zawsze pod ręką? Z tym przepisem to naprawdę możliwe:) Przygotowanie tego chleba zajmuje nie więcej niż 2 godziny, z czego „czystej pracy” jakieś 15 minut, reszta to czekanie na wyrośnięcie ciasta oraz pieczenia. Banalnie proste (ale tak NAPRAWDĘ BANALNIE), a w efekcie czeka nas ciepły, pachnący chlebek z chrupiącą skórką, który nie tylko zadowoli nasze podniebienia, ale zbierze pochwały od gości.

Dla mnie super!

Składniki oraz szczegółowy przepis poniżej:)
Oto filmik jak przygotowałam moje chleby. Zapraszam do obejrzenia!

Fenomenalnie prosty chleb domowy

/z dowolnymi ziarnami, ziarna można pominąć i zrobić tylko z otrębami (albo i bez), też wyjdzie pyszny/

SKŁADNIKI /na 2 bochenki/
proporcje na 2 bochenki pieczone w mniejszych keksówkach (moje o wymiarach 25 cm x 11,5 cm)
– można robić z ½ porcji, wówczas wychodzi 1 bochenek, ale ja piekę 2 i 1 zamrażam, tak jest nie tylko praktyczniej, ale i ekonomiczniej

czas przygotowania: ok. 2 godziny (z czego miażdżąca większość to czas wyrastania ciasta oraz czas pieczenia)

  • 1 kg zwykłej mąki pszennej
    (można pół na pół mąki typu 500 z mąką 650; można też krupczatkę lub wymieszać pszenną z żytnią np. po połowie, z samej żytniej lepiej nie robić)
  • 3/4 szklanki płatków owsianych
  • 3/4 szklanki otrąb pszennych
  • 3 łyżki słonecznika (i/lub nasion lnu)
  • 5 dag świeżych drożdży
  • 1 łyżka soli (ja dodaję też szczyptę ziół i czerwonej papryki do smaku)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki octu
    (ocet można pominąć, ale daje ciekawą „imitację chleba na zakwasie”, mieszam go z wodą)
  • 1 litr ciepłej wody
    * można mniej tj. ok. ¾ litra, wówczas wprawdzie ciężej połączyć składniki, ale są mniejsze dziury w chlebie (=jest lepszy np. na kanapki)
    * można wymieszać wodę pół na pół z piwem, wówczas chleb ma lepszy smak

Mieszam składniki sypkie, dodaję ciepłą wodę z rozpuszczonymi drożdżami, „wyrabiam”, a właściwie mieszam do połączenia składników. Ciasto wyrabia się szybko, mikser jest zbędny i spokojnie można to zrobić łyżką. Zostawiam na 20 minut do wyrośnięcia.
Jeśli dodam więcej wody i ciasto jest luźniejsze, chleb po upieczeniu będzie miał większe dziury (idealny do smalcu i ogórka czy pieczonego kurczaka:)). Mniej wody, oznacza sztywniejsze ciasto, a po upieczeniu chleb z mniejszymi dziurkami, bardziej zwarty (idealny na kanapki np. do pracy).

Po tym czasie ponownie zagniatam ciasto (najprościej łyżką;)), przekładam do natłuszczonych i wysypanych tartą bułką keksówek (natłuszczam smalcem, wówczas po upieczeniu idealnie wychodzi z blaszek). Ugniatam starannie łyżką zamoczoną w wodzie, by „wygładzić ciasto” z wierzchu. Zostawiam do wyrośnięcia na kolejne 20 minut (lepiej nie przedłużać czasu wyrastania, bo mogą wyjść za duże dziury w chlebie).

Przed upływem tego czasu nagrzewam piekarnik do 250 st. C [edit: w obecnym piekarniku rozgrzewam do 220 st. C].

Wyrośnięte bochenki spryskuję wodą, posypuję ziarnem (słonecznik, płatki owsiane, otręby – wg uznania) lub przyprószam mąką, po czym wstawiam do nagrzanego piekarnika na drugą półkę od dołu.

Chwilę po włożeniu blaszek do piekarnika zmniejszam grzanie do 230 st. C [edit: w obecnym piekarniku zmniejszam do 200 st. C] i w tej temperaturze piekę chleby w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 50 minut (zależy od piekarnika, więc trzeba je obserwować). Nie otwieram piekarnika podczas spieczenia! Po upływie tego czasu wyłączam piekarnik, czekam ok. 5 minut i dopiero wówczas go otwieram. Potem od razu wyjmuję bochenki z piekarnika i z foremek (gdy wysmarowane smalcem, wychodzą praktycznie same). Studzę na kratce z piekarnika, dzięki czemu skórka nie zaparuje i jest chrupiąca.

Uwagi:

  • Nie kroić, nie ruszać przed upływem co najmniej godziny, bo musi dobrze wystygnąć!
  • Wysoka temp od razu ścina wierzch, więc koniecznie musi dobrze wyrosnąć w formie przed włożeniem do piekarnika.
  • Nigdy nie piekłam tych chlebów w termoobiegu, więc nie podzielę się doświadczeniem, ale gdybym miała tylko taką opcję, to podejrzewam, że zmniejszyłam temperaturę o ok. 20 st.C

Gotowe. Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

641 komentarzy

  1. ANGELIKA
    | Odpowiedz

    Miało być kukurydziana 😉

  2. ANGELIKA
    | Odpowiedz

    Wczoraj piekłam chlebek. Wyszedł znakomicie. Ciasto wspaniałe, bezproblemowo wyrasta. Użyłam kilku rodzajów mąk – pszenna typ 500, typ 550 i krupczatka. Wyrabiałam ciasto w mikserze planetarnym hakiem. Będę wracać do tego przepisu 🙂

  3. Ilona
    | Odpowiedz

    A piekarnik ustawić grzanie dół czy grzanie górą dół ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ustawiam na grzanie góra-dół

  4. Danusia
    | Odpowiedz

    Magduś Kochana …chlebutek jest mniamuśny 🙂
    Już żaden kupny mi nie smakuje. Robię z dodatkiem różnych ziół i ziaren.
    Nie potrafię się oprzeć.Najdziwniejsze jest to że na drugi czy trzeci dzień ,jak uda się chlebusiowi dotrwać jest równie pyszny. Dziękusek za wszystkie przepisy..po kolei będę je wypróbowywać . Pozdrowionka z Gdańska 🙂 🙂

  5. Agnieszka A.
    | Odpowiedz

    Chleb wspaniale wyrósł i smakuje bardzo dobrze. Nie dodawałam octu, ponieważ mam zakwas żytni. Odjęłam więc 3 łyżki mąki z przepisu i dodałam do wody 4 łyżki zakwasu. Dzięki temu chleb ma prawdziwy zapach chleba na zakwasie. Następnym razem dodam troszkę więcej zakwasu i poeksperymentuję z dodatkiem mąki żytniej. Myślę, że nie należy dodawać jej więcej niż 300g.

  6. Iva
    | Odpowiedz

    Wyszedł pyszny 🙂 Dodałam jeszcze trochę mąki kukurydzianej,rewelacja. Dziękuję za super prosty przepis 🙂

  7. Lidia
    | Odpowiedz

    Rewelacja, PYCHA !
    wlasnie sie zajadam !!!
    Dziekuje za przepis !

  8. m
    | Odpowiedz

    czy chleb w 2gim rośnięciu powinien podwoić objętość.. często robię ten chleb – ostatnio jak go robiłam z 2 kromki były idealne a potem pod skórką pojawiła mi sie taka jakby „dziura” na niemalże całej dlugości chlebka.. oco zrobilam zle??:( prosze o odp 🙁

  9. Milena
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, uwielbiam pania i moj pierwszy w zyciu wlasno upieczony chleb na drozdzach! dzien nie minal a moj chlop juz pol zjadl! Musze go wygonic do sklepu po drozdze i znowu zrobic. Zaczynam sie uzalezniac od Pani strony 🙂 Dziekuje x

  10. Mirek
    | Odpowiedz

    Piekę ten chlebek już od maja ub.r. Wychodzi zawsze ok.. Pyszny, chrupiący.1,5 roku nie byłem w piekarni. Dziękuję za przepis.
    Wszystkiego dobrego w 2015r.

  11. Irek
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,przepis jest naprawdę rewelacyjny. Dzisiaj zrobiłem po raz drugi,chlebki idealnie wyrośnięte i wypieczone.Zastosowałem mąkę pszenną 405 i pełnoziarnistą pszenną 1850,chlebek wygląda po przekrojeniu jak razowy.Dodałem trochę cebulki prażonej, a na wierzch ziarna słonecznika.Poezja!
    Pani bułeczki maślane też rewelacja!Wielki SZACUN!!! Pozdrawiam i Polecam Pani stronkę znajomym!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję -za miłe słowa oraz za polecanie:) I korzystając z okazji zapraszam do częstych odwiedzin boga -będzie mi bardzo miło:)

  12. Iza
    | Odpowiedz

    Pani Magdo co robię nie tak ,że mój chlebek nie rośnie . Upiekłam tydzień temu z mąki pszennej pełnoziarnistej , był smaczny ,ale „niski” . Dzisiaj robię kolejny i też słabo rośnie . Może z zakwasem jest coś nie tak
    ( robiłam również wg.Pani przepisu ).

  13. Małgosia
    | Odpowiedz

    Chlebek wyszedł przepyszny. Wczoraj upiekłam, zapach w domu cudny…gorąco polecam:)

  14. Roxy
    | Odpowiedz

    Witam.czy zamiast keksowek mogę użyć tortownicy ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie próbowałam. Tzn. technicznie jest to jak najbardziej możliwe, ale nie wiem jak wyjdzie finalny chleb tj. jak będzie rósł (np. wybrzuszenie na środku), jak będzie się kroił, itp. Chyba, że ktoś z widzów/czytelników próbował? Ktoś wie? Ktoś pomoże?

  15. Dorota
    | Odpowiedz

    Witam, mam pytanie, chlebek cudny, smaczny i pachnący ale na skórce można zęby połamać. Może jakiś pomysł co robię nie tak? Dziękuję 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      To chyba jednak od piekarnika zależy:) W takim wypadku do stygnięcia przykryłabym czystym ręcznikiem kuchennym, by chleb stygnąc, jednocześnie lekko parował, a co za tym idzie skórka lekko zmięknie, ale nadal będzie ok.

  16. Henryk
    | Odpowiedz

    Dopisuję jeszcze – wg mnie zakwas daje ten nieznany w Kanadzie smak, a drożdże przyspieszają proces wyrastania. 2 godziny, pachnie przepięknie, 3 nowe chlebki już stygną na desce. Hurrra!!!

  17. Henryk
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie, decyzja dojrzewała ok. 1 m-c. Drugi m-c to dojrzewanie zakwasu. Niecierpliwość to zły doradca, pierwszy chlebek wg Pani przepisu na zakwasie zrobił się sucharkiem, drugi nieco lepszy i b. smaczny. Zajrzałem na ten szybki przepis z drożdżami, spodobał mi się. Do 1,20 kg białej mąki dałem ok. 0,5 kg zakwasu i 3-4g. suszonych drożdży (podrośniętych przez 10 min. w letniej wodzie). Po ok. godzinie było gotowe do przełożenia w 3 foremki, dalsza godzina na podrośnięcie do brzegów. Teraz już drugi wypiek jest w piekarniku. Smak poprzedniego – w sklepach takiego nie znajdę, a dzisiejszy ma być lepszy, bo z siemieniem lnianym. Wybaczcie długi tekst, ale zarówno ja, jak i moja żona, jesteśmy szczęśliwi. Ogromne dzięki, Pani Magdo, lecę do piekarnika…

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za przemiły komentarz! Ja też jestem teraz szczęśliwa, serio:) Cieszę się, że chleby smakują i że przepisy się przydają. I oczywiście zapraszam po więcej:)

  18. Wiola
    | Odpowiedz

    Zrobilam chlebek z maki chlebowe 750,wyszedl naprawde super,juz sie nie martwie o dobry chleb na obczyznie,dziekuje za przepis bede korzysyac 🙂

  19. Iwona
    | Odpowiedz

    Chleb pyszny, dziś upiekłam drugi raz !!!!!!!!!!!

  20. Beata
    | Odpowiedz

    Wlasnie rozpoczynam pieczenie chlebka w domu.Ziarna miele i z tej maki brde piekla najzdrowszy chleb na swiecie!!
    Czy temperatura w piekarniku jest nie za wysoka? 230 stopni na 55 minut?

  21. Magdalena
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie,jestem obserwatorką Pani przepisów od mw. roku, często wypróbowuję je u siebie w domu, widzę że nie tylko miejsce zamieszkania się zmieniło,ale i filmiki na róży temat.Niedawno odnalazłam Pani „gotuj skutecznie” na facebooku, więc jestem na bieżąco CZY Z POŁOWY PORCJI PIEC W INNEJ TEMPERATURZE I INNYM CZASIE? Z góry dziękuję za odpowiedź i gorąco pozdrawiam.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z połowy porcji, czyli w 1 keksówce piekę rzadko, ale jeśli już piekę, to mniej więcej tak samo:) Ale jednak dałabym ciut niższą temperaturę, by chleb się nie spiekł za bardzo. Lub np. pierwsze 15 minut w 230, a potem dopiekać w 200 st. C. Trzymam kciuki! I również pozdrawiam:)

  22. Ola
    | Odpowiedz

    Witam.Pani Magdo co pani myśli o mące bezglutenowej do tego przepisu?pozdrawiam

  23. Kamila
    | Odpowiedz

    Witam ja robilam ten chleb i wogole nie chcial mi wyrosnac moze minimalnie. Jak Pani mysli czemu? Wkrotce zamierzam jeszcze raz do niego podejsc moze tym razem sie uda 🙂

  24. Isia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo a czy można do tego chleba dodać np suszoną zurawinę? Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jeśli lubisz, to jak najbardziej można:)

  25. TENIA
    | Odpowiedz

    Pani Magdo – chlebek jest wspaniały !!! Dzieki za przepis i za to ze Pani
    istnieje w sieci i dzieli sie swymi zdolnościami kulinarnymi -:)

  26. Mateusz
    | Odpowiedz

    Mój chlebek już wyrasta w foremce, a piekarnik się nagrzewa do 250 stopni. Zobaczymy czy student też potrafi upiec cokolwiek, w tym wypadku chleb 😀

  27. Ola
    | Odpowiedz

    Zawsze piekłam chleb na zakwasie, bo myślałam że jest lepszy. Wczoraj upiekłam ten i wszyscy się zajadali a robi się go zdecydowanie szybciej. Nie mam co prawda dwóch jednakowych keksówek, jedną miałam większą niż w przepisie a i tak pięknie wyrosły. PS. Mój segregator z przepisami robi się coraz grubszy. Zawsze jak szukam czegoś to Pani strona jest pierwsza w kolejności i zwykle znajduję to co chcę. Pozdrawiam

  28. […] konkretnego wypieku:) Wybrałam przepis na chleb, który już prezentowałam (lekko zmodyfikowany): http://gotuj.skutecznie.tv/2010/09/fenomenalnie-prosty-chleb/, bo jest 1) prosty 2) i uda się nawet początkującym, i jako taki świetnie nadaje się na […]

  29. janina
    | Odpowiedz

    Pani Magdo ,czy można dodać suszonych drożdży i w jakiej ilości?

    wspaniałe przepisy,dzisiaj robię majonez

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Na 100% nie powiem, ale zazwyczaj stosuję przelicznik: 2 łyżeczki suchych drożdży instant waży 7g, a 7g suchych to 25g świeżych tj. 2 łyżeczki suchych=7g suchych=25g(2,5dag) świeżych;) Mam nadzieję, że to pomoże.
      Ale można też prościej, bo wg przepisu na opakowaniu (podana jest ilość na 500 g mąki) -powinno być dobrze, choć tej metody do chleba nie próbowałam, więc nie wiem na 100% jak wyjdzie.

  30. Krystyna
    | Odpowiedz

    Dziękuję za wspaniały przepis.Robię ten chlebek juz 3 raz.Naprawde pyszny.

  31. Aneta
    | Odpowiedz

    Chlebki sie juz pieka sa rewelacyjne 😉 nastepne beda buleczki 😉

  32. j
    | Odpowiedz

    chleb wspaniały,co prawda dałam całe drożdże 100g przez pomyłkę ale i tak jest bardzo dobry jutro robię zakwas zobaczę co mi wyjdzie dzięki za przepis jeszcze się odezwę papasie 🙂

  33. Jola
    | Odpowiedz

    zaczynam zabawę z chlebem zobaczymy co mi wyjdzie życzcie mi powodzenia

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Powodzenia:)

  34. Teresa
    | Odpowiedz

    Cisto rewelacja I robi sie szybko zaraz do piekarnika wstawiam ,cudo przepis ,pieklam rozne ale ten najbardziej mi pasuje ,dziekuje za przepis mam nadzieje ze upieka sie rowniez rewelacyjnie

  35. Robert
    | Odpowiedz

    Chlebki już w piekarniku:))

  36. Alicja
    | Odpowiedz

    Chlebek wyszedł mi dopiero za drugim razem:)
    Za pierwszym dałam za dużo wody i niepotrzebnie mieszałam łyżką. Dla mnie wyrabianie ciasta ręką jest wygodniejsze, lepiej je czuje i mogę dopasować dobrą konsystencję:)
    Za przepis w imieniu rodziny dziękuję:)) Sprawdził się i może kiedyś spróbuję zrobić zakwas:)

  37. Madzialena
    | Odpowiedz

    Chlebki wyszły wspaniałe 🙂 Każdy kto spróbuje prosi o przepis 🙂 Serdecznie dziękuję za filmik w którym wszystko jasno jest powiedziane. Pozdrawiam

  38. Ania
    | Odpowiedz

    Chlebek rewelacja!!!!!!!!!mieszkam za granica i brakuje mi polskiego chlebka a tu prosze:)zrobilam bez dodatkow sama maka drozdze i wyszedl prawdziwy polski chlebek:)DZIEKUJE!!!!

  39. Madzialena
    | Odpowiedz

    Jedną szklankę mąki pszennej zamieniłam na 1 szklankę mąki żytniej razowej. Dodałam otręby pszenne,owsiane, siemię lniane, słonecznik i sezam. Ciekawa jestem czy mi taki chlebek wyjdzie. Zaraz wkładam do piekarnika 🙂

  40. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Rewelacyjny przepis!!!! Bardzo prosty a zapach chleba roznoszący sie po domu-bezcenne. Dziekuje bardzo i będę piekła go cały czas. Pozdrawiam

  41. Anna
    | Odpowiedz

    Chleb wyszedł wyśmienity! Super przepis pani Madziu 🙂

  42. Anna
    | Odpowiedz

    Dziś będę pierwszy raz piekła ten chlebek, mam nadzieję, że wyjdzie, pozdrawiam panią Magdę 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Trzymam kciuki!

  43. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Dziś był mój pierwszy raz w życiu jak piekłam chleb… i to nie był ostatni raz. Jestem tak dumna i zadowolona z tego chleba jak nigdy. Największy komplement jaki dziś otrzymałam to widok znikającego chleba z formy i to jest dzięki Pani. Dziękuje za ten super przepis na stałe zagości w „mojej” książce kucharskiej. Polecam dodać do chleb ziół prowansalskich przepiękny zapach unosi się podczas pieczenia a smak jest zabójczy:) Dziękuje i pozdrawiam:):*

  44. Barbara
    | Odpowiedz

    chlebek pychotka!! chlebki piekę od 7lat, najpierw z automatu, a od czterech lat w piekarniku! Mąkę kupuje w młynie gospodarczym,jest o wiele lepsza niż ta ze sklepu, napewno bez żadnych dodatków!!Pomysł z pieczeniem chleba zrodził się wtedy, kiedy mój mąż po zjedzeniu chleba kupnego cierpiał na dolegliwośći żołądkowe. Dziś nie ma po tym śladu!pozdrawiam

  45. Martin
    | Odpowiedz

    Witam.
    Swietny przepis, gratuluję, zawsze wychodzi, wolę upiec chleb wg. Pani przepisu, niż gonić do sklepu i tracić czas. Chleb ten wychodzi z samej mąki pszennej typu graham, grubo mielonej. Próbowałem zarówno mąkę norweską, jak i szwedzką. (Grovmalt hvetemel, graham mjøl) Chleb nie rośnie taki duży, jak na filmie, ale za to jest przepyszny. Dobrze syci a lokalni tubylcy proszę mnie o przyniesienie go, jak idę z gości 🙂

  46. KATARZYNA
    | Odpowiedz

    Chlebek super. Wczorajszy zjedli goście i wyrasta mi już następna porcja. Faktycznie zawsze wychodzi. Pozdrawiam 🙂

  47. Dorota
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, chlebek świetny, zawsze wychodzi. Wszystkim smakuje. Bardzo dziękuję,że Pani po prostu jest…

  48. Paweł
    | Odpowiedz

    Chleb wyszedł wybitny! Rzeczywiście fenomenalny przepis! 🙂

  49. Iwona
    | Odpowiedz

    Witam. Chleb wyszedł super. A czy z mąki mieszanej razowej wyjdzie?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Hmmm, z razowej może być kiepsko. Tzn. mi nigdy z samej razowej z tego przepisu się nie udał. To chyba jednak najlepszy przepis na pszenną, ewentualnie pszenną z domieszkami:(

  50. Magda
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, jaką ma Pani długość keksówki? chlebek super, dziekiuję za przepis 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      te z filmiku mają wymiar 25 cm x 11,5 cm -zaraz uzupełnię w przepisie:)