Świeże, mięciutkie rogaliki wypełnione dżemem i przyozdobione niteczkami lukru…
Rozkosz dla podniebienia:) Nic dziwnego, że aż chce się je nazwać szybkimi! Dlaczego? Otóż robi się je szybko i znikają szybko, no i szybko zostaje po nich tylko miłe wspomnienie… oraz pytanie „mamusiu, jutro też zrobisz rogaliki?”
Przepis dostałam wieki temu od koleżanki z pracy. Obie pracujemy już teraz gdzie indziej i nie mam z nią kontaktu, ale może kiedyś trafi na tę stronę i wówczas przeczyta: Marika, wielkie dzięki! Oprócz niewątpliwego atutu, jakim jest super smak i prostota wykonania, ich urok polega też na tym, że nadzienie może być dowolne. Ja daję do nich najczęściej dżem oraz w wersji czekoladowej –nutellę. Są pyszne. I zgubne dla tych, co dbają o kalorie, bo chce się je jeść, póki nie znikną z talerza:) Ale czasem warto się zapomnieć… Polecam! Rogaliki rzecz jasna:)
:: Jeśli jednak zostaną (lub gdy upieczemy specjalnie w tym celu więcej:)), to możemy je wziąć do pracy -są wówczas świetną przekąską w przerwie na kawę.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:). Zapraszam do obejrzenia!
Rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:)
czas przygotowania: 95-110 minut (z czego 60 minut to wyrastanie ciasta, a 30 minut to czas pieczenia:))
SKŁADNIKI:
ciasto na rogaliki –do wyboru:
– na całą porcję (tj. 48 małych rogalików):
- 1 kostka margaryny
/w prezentowanej wersji brałam 250 g, ale później sprawdziłam, że można wziąć też 200 g i jest ok, więc teraz zazwyczaj robię tę drugą wersję z mniejszą ilością tłuszczu;)/ - 5 dag drożdży
- 1/4 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki (pszenna typ 500, może być też 450 lub 650)
- szczypta soli
- 2 całe jajka
– na pół porcji (24 małe rogaliki):
- 1/2 kostki margaryny
- 2,5 dag drożdży
- 1/8 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżeczki cukru
- 1,5 szklanki mąki (lub 2 niepełne mniejsze szklanki)
- szczypta soli
- 1 całe jajko
do tego:
- nadzienie np. gęsty dżem (ja biorę wiśniowy lub galaretkę z czarnej porzeczki) lub nutella
- lukier:
-3 łyżki cukru pudru
-1 łyżeczka mleka
Margarynę podgrzewam tak, aby była bardzo miękka, ale jeszcze nie płynna.
Drożdże wkruszam do mleka, dodaję cukier i mieszam do rozpuszczenia składników.
Do miski wsypuję mąkę, sól, wbijam jajko, wlewam przygotowane wcześniej mleko z drożdżami i cukrem oraz miękką, niemal roztopioną margarynę. Mieszam łyżką do połączenia składników na miękkie, gładkie ciasto. Trwa to nie dłużej niż 2 minutki i kiedy ciasto jest gotowe przykrywam miskę np. talerzem i wstawiam do wyrośnięcia: pod przykryciem na godzinę do lodówki.
Po tym czasie wyjmuję ciasto z lodówki –powinno być nie tylko wyrośnięte, ale i miękkie oraz już nieco sztywniejsze (od zimna), a przez to łatwiejsze do obróbki. Od razu rozgrzewam piekarnik do 200 st. C
Dzielę ciasto na części (jeśli robię z całej porcji na 4 części, jeśli z połowy składników, to na 2 części) i każdą z nich po kolei rozwałkowuję w koło i dzielę na trójkąty (jak pizzę), nakładam dżem i z każdego trójkąta formuję rogalik.
Ilość trójkątów, na jaką podzielimy koło zależy od tego jakie chcemy mieć rogaliki –małe czy duże:) Ja zazwyczaj robię małe, więc każde koło dzielę na 12 trójkątów i otrzymuję łącznie: z całej porcji 48 rogalików, a z połowy: 24 rogaliki. U mnie połowa porcja to taki „rzut na 1 blachę”, a cała porcja to 2 blachy, czyli 2 „wsady” do piekarnika:)
Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła nakładam gęsty dżem (lub dowolne inne nadzienie), po czym zawijam go, zakładając na dżem i rolując w rogaliki (dla tych, którzy nigdy nie robili rogalików, pokazuję to szczegółowo w filmiku na Gotuj.Skutecznie.Tv, gdzie filmik jest przy każdym przepisie).
Rogaliki układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą jeszcze rosły w czasie pieczenia. Następnie smaruję z pomocą pędzelka (lub palcami, jeśli nie mam pędzelka:)) rozkłóconym jajkiem albo mlekiem.
Piekę w 200 st. C na trzeciej półce od dołu (można z termo obiegiem) przez jakieś 15 minut. Czas pieczenia zależy od piekarnika, więc uważnie obserwuję pod koniec:) Powinny być ładnie zrumienione.
Jeśli piekę „na jednej blasze” tj. z połowy porcji, to wyłączam grzanie, trzymam rogaliki 2-3 minuty w zamkniętym piekarniku, po czym wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Jeśli piekę „w dwóch rzutach” tj. z całej porcji, to I partia piecze się trochę dłużej, druga krócej, bo piekarnik jest już mocno nagrzany. Gotowe rogaliki wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Kiedy są już gotowe, przygotowuję lukier: mieszam cukier puder z mlekiem, mleko wlewam stopniowo, partiami –zawsze można go dolać, a odlać już nie za bardzo. Lukier powinien być gęsty.
Rogaliki (na talerzu lub jeszcze na kratce-ruszcie) polewam ozdobnie lukrem, czekam aż zastygnie, wykładam na talerz i podaję na stół.
Znikają błyskawicznie:)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
472 Komentarze
Ewa
Ten przepis jest cudowny? dziekuje!
IP
Rewelka! Robiłam już 4 razy te rogaliki, pyszne!
Robi się bez problemu, każdy sobie poradzi.
Znikają raz dwa! Polecam!
Patrycja
Dzięki 🙂 za przepis.
Robie co tydzień po 2 porcje.
JOLA
Super, rogaliki wyszły pyszne wszystkim bardzo smakowały. Dziękuję za prosty i szybki przepis
Aga
Super przepis, szybki i łatwy, ja do ciasta dodałam masło, wyszło super
Paulina
Najlepsze rogaliki jakie jadłam! Przepis banalny, zniknęły tak szybko że nie zdążyłam nawet zaparzyć kawki do rogalików!! Dzieci i mąż zachwycony !!
MaGda
Cieszę się, że smakowały♥
Aga
Czy mogę dac suche drożdże zamiast świeżych?
Ewa
Super przepis ! To moje pierwsze rogaliki i na pewno nie ostatnie 🙂
Greta
Rogaliki są przepyszne właśnie takie pamiętam z dzieciństwa! Odkąd zobaczyłam ten przepis piekę je dość często ponieważ mąż i córka je uwielbiają ? skradlam nimi również serce teściowej która jest lasuchem
Justyna
Rogaliki są przepyszne. Tlusty czwartek to u nas wlasnie te rogaliki ( nie przepadamy za paczkami). Poza tym pieke je cześciej niz tylko na tlusty czwartek( wcale nie są tłuste ), są łatwe do zrobienia, pyszne i pięknie wyglądają. Noj kulinarny świat kręci sie wokół bloga skutecznie.tv i kanalu na yt. Madziu gratuluje, Twoj kanal jak i blog sie bardzo się rozwinąl ostatnimi czasy. Brawo za pomysly, za coraz to bardziej uroznaicone dania, vege nie vege co kto woli, za bardziej zdrowe przepisy. Polecalam i polecam Twój kanal nie raz koleżankom. A jak mam gosci i pytaja jak to zrobilas albo pytaja o przepis to juz sami sie usmiechaja pod nosem i mówią ” cooooo skutecznie?” a ja dumna odp TAK. Pozdrawiam Cie serdecznie.
MaGda
Dziękuję za przemiłe słowa♥ Kochana jesteś!
Andrzej
Wczoraj robiliśmy rogaliki ipierwszy raz. Wyszły i smakowały rewelacyjnie. Proste i szybkie wykonanie. Zostały tak szybko zjedzone jak zostały szybko zrobione
Anka
Piekłam je kilka lat temu z córką. Dziś moja 11-to latka właśnie piecze je sama. Śmiało mogę powiedzieć, że w naszej rodzinie te rogaliki są ponadczasowe i zawsze wychodzą.
Joanna
Czy rogaliki wyjdą jeśli dam mleko kokosowe zamiast krowiego?
Joaś
Ja używam kokosowo razowego i wychodzą
Elka
Te rogaliki są przepyszne! Proste, szybkie i efektowne! Polecam!
Ewelina
Czy mozna uzyc drozdzy instant? Jesli tak to ile? Dziekuje za odpowiedz 🙂
MaGda
Nigdy nie piekłam tych rogalików na drożdżach instant -myślę, że można zastosować się do instrukcji na opakowaniu (3 szklanki o poj. 250 ml to ok. 500 mąki i na te 500 g przyjąć przelicznik -standardowe drożdże instant to 1 paczka na 500 g mąki). Ale np. do bułek z 3 szklanek mąki biorę ok. 3/4 łyżeczki drożdży instant i jest OK…;)(TYLKO te bułki nie wyrastają w lodówce, lecz czekam do podwojenia objętości ciasta). Nie pomogę zatem precyzyjnie -trzeba upiec i sprawdzić:)
Ewelina
Całkowicie zapomniałam, żeby dodać komentarz aktualizujący 😉 Pani Magdo na drożdżach instant też wychodzą pyszne :)) Dziękuję i pozdrawiam P.S. Pani przepisy są nieocenione a nie ukrywam że z kilku już korzystałam :))
Jagoda
Świetny przepis, rogaliki że smażonymi wiśniami wyszły przepyszne :-)))
Zuzia
Czy mozna wykonac calkowicie z maki pelnoziarnostej czy powinno sie dodac troche pszennej,a jesli tak to jakie proporcje? I jeszcze jedno.pytanie na podana ilosc tj. cala porcje ile maksymalnie mozna zmniejszyc gramature tluszczu(masla). Chodzi o to aby rogaliki byly mniej kaloryczne ale dalej smaczne:) Pozdrawiam
Lusi
Ja używam pół margaryny i tez są pyszne i znikają szybko?
Ola
Mam ważne pytanie, zrobiłam rogaliki drożdżowe (z dzemem i nutellą), są już zwinięte i czekają na włożenie do pieca, jednak goście dziś nie dopisali i chciałabym je upiec dopiero jutro aby były świeże, czy mogę je przechowac w lodówce do jutra? Nic się nie stanie? A może w cieple i czymś je przykryć… Niech mi panie pomoże, dziekuję i pozdrawiam 🙂
MaGda
Do jutra przerosną, lepiej upiec i podać jutro już upieczone lub upiec, zamrozić, a jutro krótko przed przyjściem gości rozmrozić. Ja wybrałabym chyba opcję nr 3, bazującą na nr 1 tj. upiec, ale nie lukrować, potem w dniu podania na krótko do piekarnika (odświeżenie), poczekać aż ostygną (ALE uwaga, nie mają być jakoś mocno gorące, tylko lekko je podgrzać i uważać, by NIE przesuszyć!) i można lukrować.
Ola
Dziękuję, jednak zdecyduję się na upieczenie ich wieczorem, tylko prosze mi powiedzieć jak je przechowywać po upieczeniu aby nie straciły świeżości 🙂
MaGda
Przechowywałabym chyba zawinięte w pergamin lub papier śniadaniowy, lukrowałabym w dniu podania.
Aleksnadra
Pani Magdo, am ważne pytanie, rogaliki są już zwinięte i czekają na włożenie do pieca, jednak goście dziś nie dopisali i chciałabym je upiec dopiero jutro aby były świeże, czy mogę je przechowac w lodówce do jutra? Nic się nie stanie? Bardzo prosze o odpowiedź 🙂
Bożena
Bardzo szybkie i proste w przygotowaniu. Znikają bardzo szybko? to fakt. Będę często wracać do tego przepisu?
Ewa
Czy mogę zostawić ciasto nie na jedną a na 2 godziny w lodówce do wyrośniecia ?
Piotr
Te rogaliki są PRZEPYSZNE, kilkakrotnie robione, wychodzą zawsze tak samo:)
Ula
Pani jest niesamowita tak samo jak I Pani przepisy. Dziękuję I pozdrawiam serdecznie
Monia
Czy rogaliki zrobione w czwartek, zachowają swoją świeżość do poniedziałku?
Iwona
PANI MAGDO MISTRZOSTWO ŚWIATA, miałam obiekcje co do wyrastania ciasta w lodówce, zawsze przed pieczeniem drożdżówki starm się żeby drożdże i jajka nie były wyciągnięte prosto z lodówki, a tym razem praktycznie wszystkie te składniki były około 15 minut poza lodówką przed wyrabianiem ciasta, pozdrawiam Iwona
Karolina
Jest Pani Genialna !!
Mam 21 a z Panią każdy przepis wydaje się prosty i niesamowicie pyszny 😉
Rogaliki wyszły przepysznie 🙂
Gotujcie z Panią MaGdą !! 🙂
Elżbieta
witam Pani MaGdo,
czy do rozrobienia drozdzy i do lukru można uzyć wody zamiast mleka?
MaGda
tak, powinno być ok
Elżbieta
dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Małgorzata
Pani Magdo, Rogaliki na prawdę przepyszne. Teraz robi je cała rodzina. A największą frajdę mają dzieci 🙂 Dzięki Pani nauczyłam się porządnie gotować.
Ania
Pani Magdo. Od 2010 roku zbierałam się do zrobienia tych rogalików. Żałuję , że wcześniej się za to nie zabrałam. Ponieważ mieszkam w Australii miałam trochę problemów ze znalezieniem świeżych drożdży.Dla chcącego nic trudnego- udało się. Są super łatwe do zrobienia , nawet dla mnie:). Są pyszne .Znikają super szybko. Wykorzystałam powidła śliwkowe oraz masę makową. Dziękuję. Uwielbiam Pani bloga. Cieszę się, że Pani się tak rozwija zawodowo. Pozdrawiam.
magda
Jestem fanką drożdżowych wypieków i uważam że ten przepis jest genialny. Nie chciało mi się mazać łyżki więc zmieszałam składniki mokserem- rewelacja. Polecam i pozdrawiam. Magda
Ana
Witam 🙂 Pani Magdo super przepis ;)) rogaliki wyszły obłędne :)) Ja zrobiłam z dżemem i nutella, bardzo wszystkim smakowały….(bo już prawie nie ma) hehe. Jeszcze raz dziękuję.
P.s. Mam już Pani książkę….Już rodzina się pyta skąd mam takie pomysły na dania 🙂 kuzynka zapowiedziała że sobie też kupi i będzie furore na imprezach robić;)
Pozdrawiam
joanna
Najlepsze rogaliki i znikaja blyskawicznie 🙂 dziekuje 🙂
Izabela Wroblewski
Popieram moich przedmowcow,rogaliki sa naprawde pyszne i bardzo szybko sie je robi.
Weronika
witam, robiłam juz rogaliki z wszystkimi możliwymi drzemania i marmoladach 🙂 są naprawdę pyszne. A czy na nadzienie do nich nada sie nutella? Dziękuje 🙂
MaGda
Sądzę, że tak. Cieszę się, że smakują:)
Weronika
witam, robiłam juz rogaliki z wszystkimi możliwymi drzemania i marmoladach 🙂 są naprawdę pyszne. A czy na nadzienie do nich nada sie nutella? Dziękuje 🙂
Andy
Jezli elektryczny termoobieg to temp. musi być mniejsza , u mnie po 9 minutach na 3 półce juz były brazowe 🙁
Maria
Rogaliki pachną pięknie i tak samo smakują 🙂
Dałam więcej mleka , ciasto było mięciutkie .
I dałam masło bo nie używam margaryny .
Pycha . Dziękuje za przepis
Mam nadzieje ze zmienisz te jednostki miary 🙂
Maria
Ile ma szklanka ? Czy szklanka szklance równa ?
Zmierzam do tego ze bardziej precyzyjnie i łatwiej byłoby podawać ilości w dl czy ml.
Przecież naczynia z miarkami są ogólnodostępne .
A my ciagle na szklany , węższe z dołu , szersze z góry i jak tu wykombinować 1/8 szklanki ?
Joanna
to i ja sie dzisiaj zabiore za nie,mam zamiar zrobic nadzienie kokosowe.
Jessica
Dziekuje Pani Magdo wspaniały przepis, moja córeczka uwielbia te rogaliki. Z tego ciasta planuje zrobić makowiec
justyna
Witam, mam pytanie czy można zamienić mąkę na bardziej wartościową jak orkiszowa, zytnia lub nawet pszenna pełnoziarnista, dziekuje
MaGda
pszenna lub orkiszowa jak najbardziej (ja teraz zwykle podmieniam mąkę na pełnoziarnistą), ale żytnia nie: to drożdżowe, więc będzie ciężko;)
Ela
Napisz, proszę dlaczego drożdżowe ciasto dajesz do lodówki.
Mama zawsze dawało do wyrośnięcia w ciepłe miejsce
Maria
Lepiej się formuje po wyjęciu z lodówki jest bardziej twarde i plastyczne ;)),a wyrasta tak samo dobrze jak w ciepłym miejscu. Są pyszne prawda ?
Karolina
Czy myśli Pani, że zamiast margaryny można dać masło?
MaGda
tak, sprawdzałam, można:)
paulina
Przepyszne!
Zawsze gdy je robię to znikają w sekudzie! A gdy kiedyś narobiłam z dwóch porcji to były aż na trzy dni i w ogóle nie straciły świeżości!
nina
Rogaliki rewelacyjne jak wiele innych przepisów z Pani bloga.
Polecam każdemu.
Dorota
Te rogaliki sa SWIETNE. Nie zlicze ile razy juz je robilam i ile osob sie nimi zachwycalo. Dziekuje za przepis!!
Renata / Krystyna
Witam juz zrobilam te rogaliki sa prze pyszne ,musialam zrobic z podwojnej porcji bo zeczywiscie znikala bardzo szybko niemal blyskawicznie .I bardzo dziekuje za ten wspanialy przepis -REWELACJA POLECAM !!! ROBI SIE JE SZYBKO I TEZ SZYBKO ZNIKAJA !!! 🙂
MaGda
Nooo, o tym szybkim znikaniu to ja dobrze wiem, dlatego lojalnie w przepisie ostrzegam:) Cieszę się, że smakowały!