Rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:)

z 472 komentarze

Rogaliki drożdżowe z dżemem -szybkie i smaczne:)

Świeże, mięciutkie rogaliki wypełnione dżemem i przyozdobione niteczkami lukru…

Rozkosz dla podniebienia:) Nic dziwnego, że aż chce się je nazwać szybkimi! Dlaczego? Otóż robi się je szybko i znikają szybko, no i szybko zostaje po nich tylko miłe wspomnienie… oraz pytanie „mamusiu, jutro też zrobisz rogaliki?”

Przepis dostałam wieki temu od koleżanki z pracy. Obie pracujemy już teraz gdzie indziej i nie mam z nią kontaktu, ale może kiedyś trafi na tę stronę i wówczas przeczyta: Marika, wielkie dzięki! Oprócz niewątpliwego atutu, jakim jest super smak i prostota wykonania, ich urok polega też na tym, że nadzienie może być dowolne. Ja daję do nich najczęściej dżem oraz w wersji czekoladowej –nutellę. Są pyszne. I zgubne dla tych, co dbają o kalorie, bo chce się je jeść, póki nie znikną z talerza:) Ale czasem warto się zapomnieć… Polecam! Rogaliki rzecz jasna:)

:: Jeśli jednak zostaną (lub gdy upieczemy specjalnie w tym celu więcej:)), to możemy je wziąć do pracy -są wówczas świetną przekąską w przerwie na kawę.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:). Zapraszam do obejrzenia!

Rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:)

czas przygotowania: 95-110 minut (z czego 60 minut to wyrastanie ciasta, a 30 minut to czas pieczenia:))

SKŁADNIKI:

ciasto na rogaliki –do wyboru:

– na całą porcję (tj. 48 małych rogalików):

  • 1 kostka margaryny
    /w prezentowanej wersji brałam 250 g, ale później sprawdziłam, że można wziąć też 200 g i jest ok, więc teraz zazwyczaj robię tę drugą wersję z mniejszą ilością tłuszczu;)/
  • 5 dag drożdży
  • 1/4 szklanki ciepłego mleka
  • 4 łyżki cukru
  • 3 szklanki mąki (pszenna typ 500, może być też 450 lub 650)
  • szczypta soli
  • 2 całe jajka

 

– na pół porcji (24 małe rogaliki):

  • 1/2 kostki margaryny
  • 2,5 dag drożdży
  • 1/8 szklanki ciepłego mleka
  • 4 łyżeczki cukru
  • 1,5 szklanki mąki (lub 2 niepełne mniejsze szklanki)
  • szczypta soli
  • 1 całe jajko

do tego:

  • nadzienie np. gęsty dżem (ja biorę wiśniowy lub galaretkę z czarnej porzeczki) lub nutella
  • lukier:
    -3 łyżki cukru pudru
    -1 łyżeczka mleka

Margarynę podgrzewam tak, aby była bardzo miękka, ale jeszcze nie płynna.

Drożdże wkruszam do mleka, dodaję cukier i mieszam do rozpuszczenia składników.

Do miski wsypuję mąkę, sól, wbijam jajko, wlewam przygotowane wcześniej mleko z drożdżami i cukrem oraz miękką, niemal roztopioną margarynę. Mieszam łyżką do połączenia składników na miękkie, gładkie ciasto. Trwa to nie dłużej niż 2 minutki i kiedy ciasto jest gotowe przykrywam miskę np. talerzem i wstawiam do wyrośnięcia: pod przykryciem na godzinę do lodówki.

Po tym czasie wyjmuję ciasto z lodówki –powinno być nie tylko wyrośnięte, ale i miękkie oraz już nieco sztywniejsze (od zimna), a przez to łatwiejsze do obróbki. Od razu rozgrzewam piekarnik do 200 st. C

Dzielę ciasto na części (jeśli robię z całej porcji na 4 części, jeśli z połowy składników, to na 2 części) i każdą z nich po kolei rozwałkowuję w koło i dzielę na trójkąty (jak pizzę), nakładam dżem i z każdego trójkąta formuję rogalik.

Ilość trójkątów, na jaką podzielimy koło zależy od tego jakie chcemy mieć rogaliki –małe czy duże:) Ja zazwyczaj robię małe, więc każde koło dzielę na 12 trójkątów i otrzymuję łącznie: z całej porcji 48 rogalików, a z połowy: 24 rogaliki. U mnie połowa porcja to taki „rzut na 1 blachę”, a cała porcja to 2 blachy, czyli 2 „wsady” do piekarnika:)

Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła nakładam gęsty dżem (lub dowolne inne nadzienie), po czym zawijam go, zakładając na dżem i rolując w rogaliki (dla tych, którzy nigdy nie robili rogalików, pokazuję to szczegółowo w filmiku na Gotuj.Skutecznie.Tv, gdzie filmik jest przy każdym przepisie).

Rogaliki układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą jeszcze rosły w czasie pieczenia. Następnie smaruję z pomocą pędzelka (lub palcami, jeśli nie mam pędzelka:)) rozkłóconym jajkiem albo mlekiem.

Piekę w 200 st. C na trzeciej półce od dołu (można z termo obiegiem) przez jakieś 15 minut. Czas pieczenia zależy od piekarnika, więc uważnie obserwuję pod koniec:) Powinny być ładnie zrumienione.
Jeśli piekę „na jednej blasze” tj. z połowy porcji, to wyłączam grzanie, trzymam rogaliki 2-3 minuty w zamkniętym piekarniku, po czym wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Jeśli piekę „w dwóch rzutach” tj. z całej porcji, to I partia piecze się trochę dłużej, druga krócej, bo piekarnik jest już mocno nagrzany. Gotowe rogaliki wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.

Kiedy są już gotowe, przygotowuję lukier: mieszam cukier puder z mlekiem, mleko wlewam stopniowo, partiami  –zawsze można go dolać, a odlać już nie za bardzo. Lukier powinien być gęsty.

Rogaliki (na talerzu lub jeszcze na kratce-ruszcie) polewam ozdobnie lukrem, czekam aż zastygnie, wykładam na talerz i podaję na stół.

Znikają błyskawicznie:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

472 Komentarze

  1. Monika
    | Odpowiedz

    Są super 🙂 Robiłam nie raz 🙂 Robiłam nawet z serem 🙂 Są extra :)A najbardziej super to z nutellą 🙂

  2. Beata
    | Odpowiedz

    Rogaliki wyglądają przepysznie,dziś będę je robić mama nadzieję,że mi wyjdą 🙂

  3. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Dzisiaj zrobiłam rogaliki i jestem mile zaskoczona – szybkie i pyszne. Spróbuje zrobić z tego ciasta jagodzianki, no i na pewno będą powtórki z innymi nadzieniami.
    Pozdrawiam

  4. Kasia
    | Odpowiedz

    Witam
    Rogaliczki są już na talerzu… ale nie można się im oprzeć… są po prostu boskie…

    Wszystkie przepisy jakie wypróbowałam z Pani strony cieszą w naszym domu wszystkich domowników. Jest Pani świetna w tym co robi. Trzymać tak dalej!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję:) Cieszę się, że smakują!

  5. Monica
    | Odpowiedz

    Pieke je z Pani przepisu od dluuuugiego czasu i sa to jedne z NAJlepszych rogalikow jakie jadlam i peklam 🙂 a maz je wprost kocha z powidlami rozanymi 🙂 Dziekuje bardzo i serdecznie polecam rogaliki sa pyyyyyyyyyszne:)

  6. Elzbieta
    | Odpowiedz

    fantastyczny przepis 🙂 siedze sobie przy kawce z mezem zajadajac rogaliki 🙂 polecam … szybki i przedewszytkim latwy do zrobienia 🙂 ps. zrobilam z polowy porcji i wyszlo mi az 32 szt moze dlatego ze wsypalam 2 niepelne szklanki maki zamiast 1,5 szklanki przez pomylke 🙂 na koncu filmu patrze ze masz inna konsystencje niz ja ciasta ale mimo tej malej pomylki wyszly mieciutkie i pyszne 🙂 uwielbiam twoje filmiki Magdo 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że smakują:)

  7. Ania
    | Odpowiedz

    Ja mam pytanie do proporcji, bo z opisu nie jest to dla mnie jasne – czy jeśli robię z proporcji na 48 rogalików, to mam do ciasta dodać jedno czy dwa jajka? (w przepisie jest napisane „dodać jajko”, a potem mowa jest o tym, żeby rogaliki posmarować rozkłóconym jajkiem). Drugie pytanie: czy ciasto mogę trzymać w lodówce dłużej niż godzinę, jeśli nie mam pewności, kiedy dokładnie odwiedzą nas dzieciaci goście, a chciałabym upiec je jak najbliżej ich wizyty? 🙂

  8. […] prosty, a rogaliki bardzo pyszne, najlepsze jeszcze cieplutkie. Korzystałam z przepisu ze strony gotuj.skutecznie.tv, którą serdecznie polecam. Zawsze robię ciasto z podwójnej porcji składników, ponieważ jedna […]

  9. Kasia
    | Odpowiedz

    Hej, ja też robię takie rogaliki, tylko dodaję masła tego prawdziwego z 82% tłuszczu i też wychodzą rewelacyjnie, przepis dostałam od sąsiadki, a tu widzę że znają go wszyscy :). I ja mieszam ciasto w misce najpierw ręką aby składniki się połączyły, a potem ciasto wyrabiam zwykłym mikserem takimi spiralkami i potem do lodówki, pięknie rośnie 🙂 A muszę też napisać, że ostatnio zrobiłam z tego ciasta jagodzianki (z jagodami a nie z dżemem jagodowym!) i też super wyszły 🙂 Ten przepis jest po prostu idealny 🙂 pozdrawiam,
    P.S. korzystam z Twojego bloga Magdo, wyszły mi już bezy super kruche, gofry, soczysty pieczony indyk-filet, i cały czas do Ciebie zaglądam 🙂

  10. Gopelardo
    | Odpowiedz

    Przepis okazał się strzałem w dziesiątkę. Nadzienie z dżemu jagodowego (słoiczek 280g z Gomaru) nawet się nie zeschło podczas pieczenia, więc wypiek zaliczam do udanych. Popróbuję jeszcze z innymi nadzieniami, dam znać jak wyszły. Pozdrawiam.

  11. Gosia
    | Odpowiedz

    Najpierw chcialam podziekowac za przepis, rogaliki udaly sie za pierwszym razem, wszyscy je uwielbiali, zrobilam dokladnie wg przepisu, dzisiaj ciasto zdecydowanie jest twardsze I smakuje inaczej ( zamiast margaryny uzylam masla, a make tez mialam inna- tortowa, czy to moze byc przyczyna tej roznicy?)

  12. Kama
    | Odpowiedz

    Bardzo dobre – zrobiłam już drugi raz, tym razem z powidłami i z twarożkiem. To dokładnie to, co lubią tygrysy – szybko, prosto i smacznie. Tym razem dałam połowę tłuszczu, czyli 100 g masła na porcję – i w smaku nie ma różnicy, a kalorii mniej 😉

  13. kasia
    | Odpowiedz

    Pieke te rogaliki po raz nasty, zawsze wychodza i rzeczywiscie szybko znikaja 🙂 za kazdym razem z innym nadzieniem; nutella, dzem, jabłka.. ale mi najbardziej smakuja z makiem(uzywam gotowej masy makowej)

  14. Emily
    | Odpowiedz

    Dziękuję !!! Jestem tzw „kaleką kulinarną” a nawet mi wyszły !!! Jestem w szoku 😀 Dziękuje raz jeszcze za ten przepis 😀

  15. Ewa
    | Odpowiedz

    Witam pani Magdo!
    Wypróbowałam rogaliki naprawdę są świetne i faktycznie szybko znikają nawet bez lukru naprawdę sąpyszne Ewa

  16. anna
    | Odpowiedz

    A jeśli dodałam drozdze i cukier do gorącego mleka? Czy ciasto urośnie? 🙁

  17. jessica
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo:-)

    Przepis jest rewelacyjny zajmuje minimum czasu:-)
    Mam kilku tygodniowe dziecko wiec nie mam zbyt duzo czasu, a meza mam lasucha.
    Swietne sa Pani przepisy, bardzo smaczne i nie drogie w zasadzie na kazda kieszen.
    Rogaliki robilam juz bardzo czesto wszyscy sie nimi zachwycaja a schodza w mgnieniu oka.
    Dziekuje:-)

  18. nowa
    | Odpowiedz

    Pyszne.Nie mialam papieru wiec uzylam folie,ktora posypalam bulka tarta. Wyszlo super,w ogole sie nie przykleily i o dziwo nic mi z nich nie wyplynelo.Wlasne robie je trzeci raz.

  19. Agnieszka
    | Odpowiedz

    ROGALIKI PYSZNE TAK JAK PANI MOWI SZYBKO ZNIKAJA POZDRAWIAM

  20. Paula
    | Odpowiedz

    Rogaliki są świetne! Smaczne i przede wszystkim łatwe w wykonaniu, a nie należę do mistrzów pieczenia 😉
    Napotkałam tylko jeden problem, mianowicie wypływający dżem, ale możliwe, że po prostu był za rzadki, bo np. nutella nie wyciekła. Następną porcję zamierzam przetestować z budyniem 🙂

  21. Natalia
    | Odpowiedz

    Witaj. Już po raz 4 robię właśnie rogaliczki z Twojego przepisu. Ze względu na możliwości mojej rodziny do zjadania ogromnych ilości słodyczy byłam zmuszona do podwojenia ilości składników przepisu i tym sposobem w krótkim czasie uzyskuję 96 pysznych rogaliczków zazwyczaj z jabłkiem, cukrem brązowym i cynamonem:) Pyszniutkie są te rogaliczki, a zarazem długo utrzymują świeżość:) Najdłużej w domu wytrzymały 3 dni:) Pozdrawiam:)

  22. karolinka
    | Odpowiedz

    Rogaliczki bardzo pyszne zrobilam z nuttella i dzemem truskawkowym , lecz troszeczke wyciekło . Bardzo dobry przepis . Dziekuje i polecam innym ;*

  23. Narzeczeni
    | Odpowiedz

    Sprawiliśmy sobie takie rogaliki już dziś, żeby były gotowe na „Tłusty Czwartek”:) Bardzo smaczne, wykorzystaliśmy do nadzienia powidła śliwkowe i z żadnego rogalika nic nie wypłynęło. Ciasto bardzo proste, dosłownie „samo się robi”. a oto efekty:
    [link]

  24. guśka
    | Odpowiedz

    Karolina dżem dodawaj lepszy ja dałam ten 100% jest droższy, ale warto wycieknie, ale bardzo mało:-) Drugim razem zawinęłam z lewej z prawej i dopiero z góry ku dołowi zero wycieków:-)rogaliczki były taki proste bez wyginania ale przepyszne….

  25. Karolina
    | Odpowiedz

    Potwierdzam, rogaliki bardzo dobre. Jedyny mankament to taki, ze moj dzem z wiekszosci rogalikow obie wyciekl, dlatego nastepnym razem dam powidla albo naucze sie je inaczej zwijac. Polecam 🙂

  26. guśka
    | Odpowiedz

    Madziu dzięki za przepis na ciasteczka czekoladowe dam znać jak wyszły dziś robiłam /po raz kolejny !!/rogaliki…nie przejmuj się głupimi wpisami bo to wygląda na faktycznie zazdrosną koleżankę/sąsiadkę lub młode nieogarnięte dziewczę co chce zabłysnąć lecz nie ma czym..Madziu a ten lukier.. od młodszego mądrego zawsze można się czegoś nauczyć pozdrawiam

  27. Izabela
    | Odpowiedz

    SARA,to pewnie jakas zazdrosna (sąsiadka,koleżanka etc.:D)Pani Magdo piekłam i wiem jak smakują 🙂 a skusiłam się na nie ze względu na wyrośnięcie w lodówce i …dziękuje za TEN przepis 🙂

  28. sara
    | Odpowiedz

    Ty idiotko jak ciasto drozdzowe ma wyrosnac w lodowce?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      To było do mnie? Trochę się zachłysnęłam… Nie wiem ile masz lat, ale informuję, że w ten sposób nie odzywamy się do ludzi. Przynajmniej proszę w ten sposób nie zwracać się ani do mnie, ani do osób odwiedzających bloga i z góry dziękuję za zachowanie elementarnych zasad grzeczności.
      A teraz odpowiadam: ma wyrosnąć normalnie:) Tak, wyrasta w lodówce i to całkiem nieźle. Prezentuję to w video-przepisie, więc widać, ale gdy przejrzysz komentarze poniżej, zobaczysz, że udaje się to nie tylko mi:) Co więcej rogaliki z tego ciasta są bardzo smaczne. Polecam spróbować:)

      • Karol
        | Odpowiedz

        Pani MaGdo, wypróbowałem, zjadłem dwa resztę zjedli inni. Jako nadienie dodałem marmoladę wieloowocową oraz powidła śliwkowe. Nic nie wyciekło, smak super.

    • Karol
      | Odpowiedz

      Sara, rogaliki wychodzą i są fajne.
      A Tobie życzę żeby w Twoim życiu nie było nikogo, komu mogłabyś je zaoferować lub poczęstować.
      Ludzi należy traktować z szacunkiem.

    • Ania
      | Odpowiedz

      Są też przepisy na rogaliki mrożone, gdzie ciasto drożdżowe mrozi się w zamrażalniku i też wychodzą. 🙂

  29. Lady21
    | Odpowiedz

    Rogaliki przepyszne:) Polecam dodac do ciasta łyżeczkę cukru waniliowego:) I żeby marmolada podczas pieczenia nie wyplyneła skleić brzegi rogalikow.

  30. MoniQ
    | Odpowiedz

    Rogaliki mega pyszne – miękkie i smaczne a co najciekawsze – banalnie proste w wykonaniu.Synek nie odstępował ich na krok ..jadł i jadł 🙂
    Polecam, polecam POLECAM ! 🙂 Robiłam całą porcję z powidłami i nutella, wyszło mi ok 60szt. Sąsiadki się zleciały z dzieciaczkami i po rogalikach ani śladu.. tylko wspomnienie 🙂 Oczywiście prosiły o przepis:) Będę kombinować z innymi nadzieniami. Dziękuję !

    A tak po za tym …

    Kochana Pani Magdo. Bardzo,bardzo ależ to bardzo mocno dziękuję Pani za to, że w tak cudowny sposób dzieli się Pani z innymi tymi niesamowitymi przepisami.Zawsze uwielbiałam pichcić w kuchni, niestety z czasem zaprzestałam (obowiązki,dziecko,praca ..brak czasu) Do momentu kiedy natrafiłam na Pani stronkę :)Po prostu teraz TYLKO siedzę w kuchni w każdej wolnej chwili:) Czas się znalazł, synek szczęśliwy siedzi z mama i pichci. Przynosi mi to ogromną satysfakcję, niesamowicie się odprężam i relaksuje. Nie tylko dziękuję Pani za przepisy, ale również za to, że dzięki Pani na nowo pokochałam wszelkie pichcenie 🙂

  31. Joanna
    | Odpowiedz

    Rogaliki pierwsza klasa, zrobilam dzis rano i wyglada na to ze nie zdaze polukrowac bo polowa juz zniknela 🙂
    Pozdrawiam,

  32. Wiola W.
    | Odpowiedz

    Dziękuję! Serdecznie dziękuję za ten przepis; po raz pierwszy udało mi się zrobić ciasto drożdżowe, które nie dość, że smakuje wyśmienicie, to jeszcze pozostaje miękkie – dotąd zawsze, nie wiedzieć czemu, strasznie szybko mi wysychały te wszystkie bułeczki i ciasta. I jeszcze tak mało pracy! Wstać rano, wymieszać co trzeba, odłożyć, pół godziny przed śniadaniem poskładać i zapakować do piekarnika – i voila! Bez ciężkiego zagniatania ma się pyszne, ciepłe rogaliki do pobudzenia porannej radość z życia. Raz jeszcze dziękuję ślicznie, ten przepis pozostanie ze mną cyba już na zawsze. 😀

  33. Joanna
    | Odpowiedz

    Witam. Czy jeśli rozpuściłam margarynę, aż tak, że jest płynna to wpłynie to jakoś na to, że rogaliki nie wyjdą?:(Bardzo proszę o szybką pomoc, bo nie wiem czy jest sens je robić dalej :(Pozdrawiam

  34. Lemon
    | Odpowiedz

    Super wyszły te rogaliki ślicznie dziękuję za przepis

  35. ela
    | Odpowiedz

    dziś zrobiłam pierwszy raz z tego przepisu wyszły przepyszne,ciasto w lodówce urosło byłam zaskoczona jego delikatnością ,po opruszeniu mąką samo się wałkowało-bardzo delikatne a po upieczeniu po prostu pyszne,zrobiłam z powidłami śliwkowymi zmieszanymi z nutellą, pyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyszne to mój patent od teraz na ciasto drozdzowe

  36. Kaska
    | Odpowiedz

    Wlasnie wstawilam do lodowki 🙂

  37. Karolina
    | Odpowiedz

    DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁY PRZEPIS!

    ROGALIKI WYSZŁY PRZEPYSZNE, DZIECI I MĄŻ SĄ ZACHWYCENI 🙂
    Z PRZYJEMNOŚCIĄ ZAJRZĘ PO INNE PRZEPISY DO PANI.
    POLECAM WSZYSTKIM TEN PRZEPIS!

    DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM.

  38. madzia81
    | Odpowiedz

    a mi nie wyszło 🙁 ciasto kleiło mi się do rąk i nie mogłam ze stolnicy zdjąć 🙁 co zrobiłam źle ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      trudno podpowiedzieć na odległość, ale może podsypać stolnicę mąką i ręce także mieć „umączone”, by ciasto się do nich nie kleiło?

  39. geisha
    | Odpowiedz

    wow! wczoraj wieczorem zrobilam duza porcje i wlasnie robie kolejna 😉 wszystkie zniknely, dzieci jadly juz jak byly gorace ;0 mega, polecam

  40. lila
    | Odpowiedz

    Właśnie rosną w lodówce. Mam pytanie, czy mogę umieścić przepis na moim blogu, podlinkowany oczywiście? Pozdrawiam

  41. Ania
    | Odpowiedz

    MAM PYTANKO CZY TA MARGARYNA MA BYC CIEPŁA CZY ZIMNA ???? PROSZE O ODPISANIE NA EMAIL 🙂

    • Ania
      | Odpowiedz

      moze by odpowiedz na tej stronie potrzebuje szyko odpowiedzi…

    • MaGda
      | Odpowiedz

      w temp. pokojowej -tylko ją „podtopiłam”, ale gorąca nie jest, raczej ciepła (=ciasta nie sparzy)

      • Ania
        | Odpowiedz

        dziękuję 🙂

    • Ania
      | Odpowiedz

      Dziękuję 🙂

    • Ania
      | Odpowiedz

      przepyszne :):)!!!

  42. Andżelika
    | Odpowiedz

    super sa te rogale 🙂 smaczne bardzo 🙂 dziekuje za przepis 🙂

  43. aneta
    | Odpowiedz

    rewelacyjnie wyszły mi rogaliki dzięki twojemu przepisowi… nigdy bym nie uwierzyła że są takie pyszne i łatwe gdybym ich sama nie zrobiła.P.s. dzięki twoim filmikom zrobiłam tyle dań w ostatnich dniach że chyba w całym swoim życiu tyle nie zrobiłam… super stronka i filmiki krok po kroku dzięki Madziuś 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się! Zapraszam, zaglądaj, a jeśli zechcesz i uznasz to za stosowne, polecaj stronę rodzinie, przyjaciołom, znajomym -będzie mi bardzo miło:)
      Pozdrowionka!
      MaGda

  44. dorota
    | Odpowiedz

    Takie rogaliki to miod,pod podniebieniem.Jadlam juz z 4 razy/bo robilam sama pychotka .Polecam przepis naprawde rewelka prosty ,,,dzis to juz 5 raz gdy je roboe ///

  45. Gosia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo serdecznie dziękuję za przepis! Rogaliki są na prawdę pyszne, właśnie dojadamy je na śniadanie. Jak zwykle nie zawiodłam się na Pani przepisach, bo bardzo często z nich korzystam 🙂

    Pozdrawiam Gosia 🙂

  46. Ewa
    | Odpowiedz

    Tylko jedno słowo…..CUDOWNE 🙂

  47. Agnieszka
    | Odpowiedz

    wow!!!!! super, wlasnie „wyszly” z pieca. wygladaja wspaniale! juz nie moge sie doczekac zeby sprobowac 🙂
    dzieki za fajny przepis!!!

  48. Halunia
    | Odpowiedz

    właśnie upiekłam i się zajadam 🙂 po prostu pyszne…sama też chetnie piekę i naprawdę jestem bardzo wybredna.
    Gratuluję wspaniałych łatwych do wykonania i bardzo smacznych przepisów.
    Jestem Pani fanką od dawna, ale dopiero dzisiaj wstawiam mój komentarz.
    Cudowny blog, pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
    ROGALIKI CUDOWNE MNIAM MNIAM MNIAM 🙂

  49. aga
    | Odpowiedz

    Boskie!!!!!delikatne,proste,smaczne….ciągle się oblizuje!!!!!rogaliki dzis ida ze mną na kawę do Teściowej!!!!Boskie jeszcze raz!!!dzięki

  50. Asia J
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie!
    Tu znowu ja 🙂
    Rogaliki wyszły cudownie! Ciasto mięciutkie, po prostu rozpływało się w ustach. Wiedziałam, że się udadzą i od razu zrobiłam 96 sztuk 🙂 W dwa dni znikły! 🙂
    Pokombinowałam trochę i zrobiłam na 4 sposoby: z nutellą,dżemem truskawkowym, powidłami oraz marmoladą. Po czym polałam żółtym lukrem i udekorowałam cukrowo-kolorową posypką. Aż się nie mogli nadziwić 😉
    Dziękuje za cudny przepis!
    I w przyszłości na pewno będę z niego korzystać 🙂
    Pozdrawiam!