Świeże, mięciutkie rogaliki wypełnione dżemem i przyozdobione niteczkami lukru…
Rozkosz dla podniebienia:) Nic dziwnego, że aż chce się je nazwać szybkimi! Dlaczego? Otóż robi się je szybko i znikają szybko, no i szybko zostaje po nich tylko miłe wspomnienie… oraz pytanie „mamusiu, jutro też zrobisz rogaliki?”
Przepis dostałam wieki temu od koleżanki z pracy. Obie pracujemy już teraz gdzie indziej i nie mam z nią kontaktu, ale może kiedyś trafi na tę stronę i wówczas przeczyta: Marika, wielkie dzięki! Oprócz niewątpliwego atutu, jakim jest super smak i prostota wykonania, ich urok polega też na tym, że nadzienie może być dowolne. Ja daję do nich najczęściej dżem oraz w wersji czekoladowej –nutellę. Są pyszne. I zgubne dla tych, co dbają o kalorie, bo chce się je jeść, póki nie znikną z talerza:) Ale czasem warto się zapomnieć… Polecam! Rogaliki rzecz jasna:)
:: Jeśli jednak zostaną (lub gdy upieczemy specjalnie w tym celu więcej:)), to możemy je wziąć do pracy -są wówczas świetną przekąską w przerwie na kawę.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:). Zapraszam do obejrzenia!
Rogaliki drożdżowe z dżemem -pyszne i szybko znikające:)
czas przygotowania: 95-110 minut (z czego 60 minut to wyrastanie ciasta, a 30 minut to czas pieczenia:))
SKŁADNIKI:
ciasto na rogaliki –do wyboru:
– na całą porcję (tj. 48 małych rogalików):
- 1 kostka margaryny
/w prezentowanej wersji brałam 250 g, ale później sprawdziłam, że można wziąć też 200 g i jest ok, więc teraz zazwyczaj robię tę drugą wersję z mniejszą ilością tłuszczu;)/ - 5 dag drożdży
- 1/4 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki (pszenna typ 500, może być też 450 lub 650)
- szczypta soli
- 2 całe jajka
– na pół porcji (24 małe rogaliki):
- 1/2 kostki margaryny
- 2,5 dag drożdży
- 1/8 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżeczki cukru
- 1,5 szklanki mąki (lub 2 niepełne mniejsze szklanki)
- szczypta soli
- 1 całe jajko
do tego:
- nadzienie np. gęsty dżem (ja biorę wiśniowy lub galaretkę z czarnej porzeczki) lub nutella
- lukier:
-3 łyżki cukru pudru
-1 łyżeczka mleka
Margarynę podgrzewam tak, aby była bardzo miękka, ale jeszcze nie płynna.
Drożdże wkruszam do mleka, dodaję cukier i mieszam do rozpuszczenia składników.
Do miski wsypuję mąkę, sól, wbijam jajko, wlewam przygotowane wcześniej mleko z drożdżami i cukrem oraz miękką, niemal roztopioną margarynę. Mieszam łyżką do połączenia składników na miękkie, gładkie ciasto. Trwa to nie dłużej niż 2 minutki i kiedy ciasto jest gotowe przykrywam miskę np. talerzem i wstawiam do wyrośnięcia: pod przykryciem na godzinę do lodówki.
Po tym czasie wyjmuję ciasto z lodówki –powinno być nie tylko wyrośnięte, ale i miękkie oraz już nieco sztywniejsze (od zimna), a przez to łatwiejsze do obróbki. Od razu rozgrzewam piekarnik do 200 st. C
Dzielę ciasto na części (jeśli robię z całej porcji na 4 części, jeśli z połowy składników, to na 2 części) i każdą z nich po kolei rozwałkowuję w koło i dzielę na trójkąty (jak pizzę), nakładam dżem i z każdego trójkąta formuję rogalik.
Ilość trójkątów, na jaką podzielimy koło zależy od tego jakie chcemy mieć rogaliki –małe czy duże:) Ja zazwyczaj robię małe, więc każde koło dzielę na 12 trójkątów i otrzymuję łącznie: z całej porcji 48 rogalików, a z połowy: 24 rogaliki. U mnie połowa porcja to taki „rzut na 1 blachę”, a cała porcja to 2 blachy, czyli 2 „wsady” do piekarnika:)
Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła nakładam gęsty dżem (lub dowolne inne nadzienie), po czym zawijam go, zakładając na dżem i rolując w rogaliki (dla tych, którzy nigdy nie robili rogalików, pokazuję to szczegółowo w filmiku na Gotuj.Skutecznie.Tv, gdzie filmik jest przy każdym przepisie).
Rogaliki układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą jeszcze rosły w czasie pieczenia. Następnie smaruję z pomocą pędzelka (lub palcami, jeśli nie mam pędzelka:)) rozkłóconym jajkiem albo mlekiem.
Piekę w 200 st. C na trzeciej półce od dołu (można z termo obiegiem) przez jakieś 15 minut. Czas pieczenia zależy od piekarnika, więc uważnie obserwuję pod koniec:) Powinny być ładnie zrumienione.
Jeśli piekę „na jednej blasze” tj. z połowy porcji, to wyłączam grzanie, trzymam rogaliki 2-3 minuty w zamkniętym piekarniku, po czym wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Jeśli piekę „w dwóch rzutach” tj. z całej porcji, to I partia piecze się trochę dłużej, druga krócej, bo piekarnik jest już mocno nagrzany. Gotowe rogaliki wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Kiedy są już gotowe, przygotowuję lukier: mieszam cukier puder z mlekiem, mleko wlewam stopniowo, partiami –zawsze można go dolać, a odlać już nie za bardzo. Lukier powinien być gęsty.
Rogaliki (na talerzu lub jeszcze na kratce-ruszcie) polewam ozdobnie lukrem, czekam aż zastygnie, wykładam na talerz i podaję na stół.
Znikają błyskawicznie:)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
472 Komentarze
Renata / Krystyna
Witam serdecznie wlasnie przepisalam ten przepis i zaraz zabieram sie do pracy jak czytam to jest zeczywiscie prosty i szybki .Ale czy mi tez takie wyjda to zobaczymy bo jeszcze nigdy nie robilam to jest pierwszy raz .Na pisze po zrobieniu jakie wyjda i opinie tez moich chlopakow – smakoszy !!! 🙂
Ula
Mój stary przepis na drożdżowe rogaliki ląduje w koszu. Pani rogaliki są łatwiejsze w zrobieniu i smaczniejsze. Bardzo dziękuję!
Dorota
To mój dyżurny przepis na rogaliki, zawsze wychodzą i zawsze są pyszne. Piekę z różnym nadzieniem a ostatnio używam mąki żytniej 🙂
Mirka
Upieklam dzis rogaliki pierwszy raz.Dalam maslo zamiast margaryny i byc moze to spowodowalo,ze ciasto przykleilo sie do walka/zbyt tluste?/Uzylam wiec tylko dloni do uformowania i „rozwalkowania „ciasta.Poszlo swietnie.Oczywiscie rogaliki pyszne.dziekuje za wspanialy przeps.
Dawid
Możecie podawać przepisy w gramach, byłoby łatwiej. 🙂
Olga
Czy mozna uzyc suchym drozdzy???
Klaudia
Witam. Jakiej wielkości dokładnie są rogaliki? Poda pani np w cm? Pozdrawiam
Ania
Serio pytasz o cm rogalików ?? Ja sama dziś robię po raz pierwszy w życiu i nie interesują mnie takie zbędne detale. Jakiej wielkości wykroję trójkąty, takie będę mieć rogale. To chyba oczywiste… 🙂 w
Ania
Nigdy nie miałam ręki do drożdżowego…. ale ciacho drożdżowe uwielbiam. Dziś zrobiłam te rogaliki. Ciasto oczywiście nic nie urosło, albo bardzo mało. Nie lubię wyrzucać i stwierdziłam że zrobię te rogaliki z tego co jest, czyli z tego niewyrośniętego…. I co? I wyszły rewelacyjne! 🙂 właśnie znika pierwszy talerz.
Myślę że masło które dałam do przepisu było zbyt chłodne, tzn. schłodziło się trochę za mocno ( po uprzednim delikatnym bardzo, na małej mocy, grzaniu w mikrofali)
Jola
Pani Magdo,
rogaliki rewelacja! Szybko i pysznie. Zawsze lubiłam ciasto drożdżowe, ale to wyrabianie. A tu proszę, można bez żmudnego wyrabiania.
aga
ROGALIKI PYCHOTA.PRZEPIS MEGA SZYBKI.NIE MA OPCJI ŻEBY SIĘ NIE UDAŁY.ROBIŁAM DUŻĄ PORCJĘ A NA TALERZU ZOSTAŁO TYLKO PARĘ SZTUK.NAPEWNO UPIEKĘ JESZCZE NIE RAZ.DZIĘKUJĘ BARDZO ZA PRZEPIS.POZDRAWIAM PANIĄ
Kasia
Rogaliki przepyszne,dzięki za przepis 🙂
Daria
Robbie drugi rät za pierwstym raten wyszly Idealziel a teraz nie uroslo Mi wogole ciasto ? Dlaczego? Dalai wszystko wg Preise. Zalamana:-(
Renata
Witam,robilam juz te rogaliki kilka razy i sa pyszne i latwe w przygotowaniu(nawet mi wychodzą:).Chcialam zapytac czy mogę uzyc suchych drożdży,bo niestety świezych nie dostalam:(Jezeli tak to w jakich proporcjach.Dzięki,Pozdrawiam
Ewelina
Robiłam 2 razy, wyszły super. Dziękuję za przepis:)
ewa
Pyszne ale nastepnym razem dam wiecej cukru bo jak dla mnie za malo slodkie.dziekuje za wspanialy przepis
Maria
Witam Madziu ! W piątek piekłam batony energetyczne, w sobotę robiłam zapiekankę z pierożkami, dziś na obiad mam karkówkę w piwie z pieczarkami a w lodówce rośnie ciasto na rogaliki. Czy to można nazwać uzależnieniem od bloga ?? Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej niedzieli
Iza
Ostatnio robiłam ze 2 lata temu.Wracam bo sa najlepsze ze wszystkich mi znanych.Cudowne,polecam wszystkim
Karola
Wyszly pyszne. Ciasto super puszyste po wyrosnieciu a po upieczeniu kruche …i pyszne 🙂
Asia
Palce lizać ! 🙂
Monika
rogaliki juz raz robiłam – pyszne wyszły a czy zamiast masła mozna dać olej jak tak to ile? Po prostu niechce mi sie iść do sklepu 🙂
Naual
To są najlepsze rogaliki, jakie kiedykolwiek robiłam i jadłam 🙂 Dzięki temu przepisowi jestem królową rogalików 😀
Dzięki za super przepis!
Agnieszka Warska
Wydaje mi się, że podany przez Ciebie sposób jest świetny, z chęcią go wypróbuje w najbliższym czasie. Wcześniej robiłam tylko takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-rogaliki-drozdzowe-z-dzemem/ też dobre, ale warto w końcu spróbować czegoś nowego. Dzięki za ten przepis.
mycha
Czy rozpuszczone drożdże dodajemy do mąki tez letnie czy juz całkiem zimne mogą być?
MaGda
mogą być letnie (nawet lepiej), ale jak zupełnie ostygną to też nic się nie stanie:)
mycha
Dziękuję za szybka odpowiedź 🙂 lecę po drożdże 😉 Robiłam juz wafelki cytrynowe i sałatke z kurczakiem 🙂 Świetne przepisy 😉 Pozdrawiam 🙂
Iwona
Witam 🙂 świetny przepis na rogaliki i bardzo szybki. Mąż nie mógł uwierzyć, że sama takie zrobiłam. Jestem mistrzem w swojej kuchni hehe. Dziś piekę po raz kolejny i na pewno nie ostatni. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dorota
Dziekujemy za wspanialy i latwy przepis na rogaliki. Wyszly przepyszne. Moje dwie coreczki mi pomagaly, zawijaly rogaliki i byly zachwycone i pomaganiem i smakiem rogalikow. Zrobilysmy z dzemem truskawkowym, jagodowym i nutella. Uwielbiamy tez Pani przepis na sledzie w smietanie i salatke sledziowa. Dziekujemy.
Ewa
Pani Magdo jeszcze nigdy mnie ten przepis nie zawiódł. Jest po prostu cudowny. Bardzo Pani dziękuję. Uwielbiam Pani przepisy!!! Każdy trafiony. Uwielbiam też patrzeć jak sprawnie i „smacznie” porusza się Pani przy przygotowywaniu potraw. Czyściutko i apetycznie!!!
Barbara
Pani Magdaleno BARDO się ciesze , ze trafilam na Pani stronkę . Jest Pani WIELKA, a wszystkie przepisy wspaniale . Wszystko smaczne i znakomite !!!!!! Babka kolorowa , serniki , zapiekanki ,pizza itd. Kilogramy przybywaja , ale to nic ! bo warto hi hi hi !!!!!! Moja druga polowa zadowolona i ja tez , brak mi słów . Od miesiąca jestem Pani fanką i dzień bez odwiedzin u PANI JEST DNIEM STRACONYM hi hi hi !!!!!!! Pozdrawiam !!!!! Ps.Zapomniałam wspomnieć o chlebku !!!!! Od miesiąca nie bylam w piekarni ! DZIĘKUJĘ !!!!!!! Basia
paulina
Właśnie zrobiłam dziś te rogaliki i potwierdzam są mega pyszne 🙂
Daria
Pani Magdo dzisiaj piekłam rogaliki wyszly pyszne szybko zostały zjedzone jestem pod wrazeniem pani strony a pani przepisy sa dla mnie inspiracja do gotowania 😉 pozdrawiam;)
barbara
witam ponownie.Pani Magdo jest pani wielka ;)ja kucharka od siedmiu boleści odkad znalazłam pani stronę stwierdzam ze nie jest ze mna aż tak żle(mam na mysli gotowanie)Dzisiaj upiekłam rogaliki z tego przepisu tylko zamiast dzemu dalam próżone jabluszka,wyszly przepyszne i szybko zniknęły,a musze pani powiedzieć ze ja i mój 11 letni syn jestesmy strasznymi łasuchami.Z pani przepisami zycie w kuchni stało sie radośniejsze a przedewszystkim jestem dumna z siebie ze jednak coś potrafię i nic nie laduje w koszu ,a dotychczas czesto tak bywalo ;( uwielbiam panią to mało powiedziane ;))))) pozdrawiam serdecznie i zyczę zdrowych spokojnych świat Bożego Narodzenia .
Asia
Pani Magdo, to wspaniały i naprawdę łatwy w wykonaniu przepis, kilkakrotnie piekłam już rogale , zachwyt dzieci i znajomych był duży. Osobiście wolę dodać masło zamiast margaryny. Prezentuje pani ciekawe przepisy ! Dziękuję bardzo
Asia
Pyszne. Poleciłam znajomej, ona swojej mamie, a ta koleżance! Miękkie wprost rozpływają się w ustach! Robiłam już z budyniem, powidłami, czekoladą i serem…wszystkie pyszne.
Magda
Witam Pani Magdo. Pisze z zapytaniem ile do 2,5dag drozdzy? 🙂 dziekuje i pozdawiam
MaGda
to 25 g, czyli 1/4 standardowej kostki drożdży piekarskich:)
Kasia K.
Dzisiaj zrobiłam rogaliki z masą makową i lukrem (z odrobiną aromatu migdałowego)…wyszły idealne :)) Przepyszne!!!
Ewa
Przepis fantastyczny. Rogaliki wychodzą boskie, a w dodatku robi się je błyskawicznie 😀 Gorąco polecam!!!
Małgosia
Rogaliki zawsze wychodzą cudownie i zachwycają całą rodzinkę.POLECAM:)
Kasia
Pani Madziu, rogaliki przepyszne, zrobiłam je dzisiaj po raz pierwszy i musiałam dorobić drugą porcję, bo mi w domu żyć nie dali 😉 Bardzo łatwe w przygotowaniu, moje były w wersji z powidłami śliwkowymi i lukrem migdałowym, po prostu pychotka…mniam mniam! Wypróbowałam już wiele Pani przepisów, dzięki czemu rozwinęłam się kulinarnie, jest Pani przesympatyczną osobą i z niecierpliwością czekam na kolejne filmiki.
Wszystkiego dobrego życzę!!! Pozdrawiam :* /Kasia z okolic Poznania 🙂
Ewa
Dzisiaj upiekłam z budyniem, wyszły smaczne.
Z jednej porcji wyszło mi 59szt.
Dziekuje za przepis.
hanka
Dzisiaj upiekłam te rogaliki z marmoladą,orzechami i makiem.Wyszły super,margaryny dałam 200g i łyżkę smalcu-dziękuje i pozdrawiam.
Ilona
Witam Pani Magdo.Często korzystam z Pani przepisów, są naprawdę bardzo fajne i zawsze wychodzą. Rogaliki szybkoznikające to już stały deser w mojej kuchni. Mam jedno pytanie dotyczące własnie tych rogalików. Czy zdarzyło się Pani kiedyś trzymać rosnące ciasto w lodówce dużo dłużej niż godzinę? Dlaczego pytam? Otóż…. Chciałabym zrobić dziś wieczorem ciasto , ale rogaliki upiec dopiero jutro. Po prostu, potrzebuję żeby jutro były świeżutkie, ale po pracy nie będę miała aż tyle czasu żeby robić od zera. I tak sobie wymysliłam,że ciasto dziś, a jutro tylko szast prast do piekarnika…;) Co Pani o tym mysli? Czy ciasto przez noc nie wyjdzie mi z lodówki??:) Pozdrawiam Ilona
MaGda
Robiłam drożdżówkę „przez noc” tj. ciasto na noc w lodówce i bułki (już uformowane rosną w lodówce przez noc i było ok, ale tych rogalików nie robiłam:( I nie wiem jak się zachowają. Trzeba po prostu sprawdzić:(
Może najlepiej przy okazji następnego pieczenia zrobić eksperyment, a właściwie 2? 1) odłożyć małą część ciasta na noc i zobaczyć jak się zachowa (czy nie przerośnie) i po nocy formować rogale, a 2) do lodówki włożyć na noc 1-2 już uformowane rogaliki i zobaczyć jak się zachowają po nocy. Bo pewnie wygodniejsza byłaby wersja 2:) Wtedy wystarczy tylko uformować i gotowe na blasze do lodówki (pod przykryciem, by nie wyschły), a po pracy tylko wyjąć do temp. pokojowej i rozgrzać piekarnik. Ale tak, jak piszę: trzeba to sprawdzić na własnej skórze:( Ja nie sprawdzałam, choć przyznam, że może przy okazji najbliższego ich pieczenia sprawdzę, bo to dość kuszące:)
ilona
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź i podpowiedź 🙂 Tak własnie zrobię jak Pani proponuje, czyli rogaliki zrobię dziś, część upiekę od razu,a jedną blaszkę gotowych rogalików przetrzymam w lodówce i upiekę jutro. W ten sposób przekonam się , czy mozna z nimi tak działać . Oczywiście podzielę się z Panią doświadczeniem. Miłego popołudnia. Ilona
MaGda
Super! Z góry dziękuję za info jak poszło z tym przeczekaniem w lodówce przez noc, bo naprawdę jestem ciekawa!
Dorota
Pani Madziu czy te nogaliki dlugo są świeże? Czy moge je przechowywac w puszce metalowej, takiej na ciasteczka?
Agnieszka
Rogaliki właśnie znikają z talerza. Wyszły cudowne, zważywszy na fakt, że robione po raz pierwszy 🙂 Pani Magdo jestem pod wrażeniem Pani pomysłów i talentu. Z Panią wszystkie dania wydają się być fenomenalnie proste.
Kama
Czy mozna zamienic make pszenna na tortowa???? Bo w chwili obecnej taka tylko posiadam;)
MaGda
Tak, w tych rogalach można:)
Greg
Dziękuje za przepis. Bardzo smaczne rogaliki i szybkie do zrobienia
barbara
Pani Magdo ,dzisiaj upiekłam rogaliki z tego przepisu,niebo w gebie tak bym to ujeła;)pozdrawiamy
Lena
Naprawdę pyszne !!! ♥ Polecam , ale trzeba dodać o wiele więcej mąki . 😉
Ula
rogaliki wyszly mega pyszne dziekuje slicznie za przepis
Radek z NarzedziaMarketingu.pl
Szukałem, szukałem i znalazłem 🙂 Wyszły naprawdę smaczne rogaliki. I nie było to jakoś potwornie trudne, choć jestem sporym laikiem kuchennym. Może dlatego, ze przepis na te rogaliki napisany bardzo dobrze. Naprawdę dobre – zajadałem się z córcią cały wieczór 🙂
Dziękuję i pozdrawiam…
MaGda
Cieszę się, że smakują:)
Anka
Dziekuje za odpowiedz. Jutro zrobie. 🙂
Anka
Pytanko: kostka margaryny to 200gr czy 250gr? Dziekuje i napewno jutro zrobie. 🙂
MaGda
W prezentowanej wersji brałam 250 g, ale później sprawdziłam, że można wziąć też 200 g i jest ok, więc teraz zazwyczaj robię tę drugą wersję z mniejszą ilością tłuszczu;) Uzupełniłam już przepis o tę informację. Pozdrowionka:) M.