Przekładaniec mięsny na kapuście w pomidorach

z 17 komentarzy
Przekładaniec mięsny na kapuście w pomidorach

Mielone, dobrze doprawione mięso na kapuścianym spodzie, skryte pod pomidorowo-ziołowym płaszczykiem…

Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych mielonych –smaczne, a w dodatku na talerzu prezentuje się efektownie i nie tak codziennie, i jest od razu z warzywami;) Takie mięsko świetnie pasuje do ziemniaczków puree (proponuję Jogurtowe ziemniaczki z masłem i koperkiem), ale osoby dbające o linię lub na diecie mogą sięgnąć po nie bez żadnych dodatków (choć ja proponuję schrupać wówczas do nich surową marchewkę pokrojoną w słupki). Przyznam jednak, że z ziemniakami smakuje zdecydowanie lepiej… i teraz, gdy to piszę, uświadomiłam sobie, że składniki dania są praktycznie takie same jak na gołąbki(!), więc jak dla mnie zdecydowanie z ziemniakami:)

:: W prezentowanej dzisiaj wersji, ze względu na wykorzystane składniki, polecam także osobom będących na diecie Dukana;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam przekładaniec mięsny na kapuście w pomidorach. Zapraszam do obejrzenia!

Przekładaniec mięsny na kapuście w pomidorach

czas przygotowania: 70 minut (z czego ok. 60 minut to czas pieczenia w piekarniku)

  • 1/2 główki kapusty
  • 800 g filet indyka (będzie siekane/mielone, ale sprawdzi się tu też mielone wołowe lub wieprzowe)
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 całe jajko
  • 3 łyżki przyprawy do mięs (dowolna ulubiona np. do gyrosa)
  • 1 puszka siekanych pomidorów (lub pokrojone i obrane ze skórki pomidory)
  • niewielka ilość wody do podlania całości (ja wlewam ją do puszki, wypłukuję i wykorzystuję taką lekko pomidorową)
  • przyprawy do przyprószenia dania z wierzchu –w moim przypadku:
    – suszona bazylia
    – czerwona papryka w proszku (ja biorę słodką, ale może być i pikantna)
    – sól

Blachę wykładam folią aluminiową –będzie łatwiej: wyjąć danie po upieczeniu, a formę umyć;)

Kapustę kroję w grube plastry w poprzek ułożenia liści i wykładam nimi dno blaszki. Plastry układam ściśle, jeden obok drugiego, a wolne przestrzenie uzupełniam ścinkami tak, aby całe dno pokryła równa warstwa kapusty. Zużywam jej tyle, ile trzeba, by pokryć całe dno blachy, a to, co zostanie wykorzystam po prostu do surówki czy innego dania.

Cebulę kroję w drobną kostkę. 1/4 z pokrojonej cebuli przyprószam kapustę w blasze. Resztę zachowuję do mięsa.

Mięso myję, osuszam, oczyszczam ze zbędnych błonek i kawałków tłuszczu, po czym siekam w malakserze lub mielę w maszynce. Przekładam do miski i doprawiam –dodaję resztę cebuli, przeciśnięty przez praskę czosnek, jajko oraz przyprawę do mięs. Całość zagniatam, mieszając do połączenia składników.

Masę mięsną rozkładam równomiernie na kapuście, starannie ją do niej dociskając. Mięso powinno przykryć całą kapustę równą warstwą. Na to wędrują pomidory –z puszki lub krojone własnoręcznie i je również rozprowadzam równomierną warstwą. Dolewam niewielką ilość wody, ale leję ją przy brzegach blachy tak, by miała szansę ścieknąć na dno. Pomidory przyprószam bazylią, czerwoną papryką w proszku oraz solą.

Tak przygotowane danie wkładam teraz do nagrzanego do 200 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu przez jakąś godzinę. Czas pieczenia zależy od piekarnika, ale chodzi o to, aby mięso się upiekło, kapusta była miękka, a całość ładnie przypieczona z wierzchu.

Po 45 minutach wyjmuję blachę z piekarnika, zlewam nadmiar wody z dna i ponownie wstawiam, aby danie odparowało i ładnie się zapiekło. Ja na tę ostatnią część pieczenia włączam termoobieg.

Po tym czasie wyjmuję z piekarnika, zlewam nadmiar wody, która ponownie zebrała się na dnie i zostawiam na jakieś 5, 10 minut, by danie lekko odparowało i ostygło. Kroję na prostokąty lub kwadraty i podaję -w wersji Dukana np. z marchewką pokrojoną w słupki, w wersji tradycyjnej z dodatkami np. ziemniaczkami puree.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

17 komentarzy

  1. Natalia
    | Odpowiedz

    Już raz robiłam, wyszło pysznie 😀 domownicy zachwyceni, jutro szykuje się impreza, robię z półtorej porcji bo wiem,ze zniknie w mgnieniu oka 🙂

  2. Basia
    | Odpowiedz

    Własnie drugi raz to robię;-)) Pyszne , Madziu:-))

  3. Ania
    | Odpowiedz

    Dziś robiłam tego przekładańca i wyszedł rewelacyjny. Taki prosty a jaki pyszny!! Palce lizać. Napewno będzie często gościł na moim stole.
    Pozdrawiam

  4. Marcin85m
    | Odpowiedz

    Pozdrawiam serdecznie 😉
    Jestem właśnie po degustacji przekładańca wszystkim smakowało, jak dla mnie troszkę suche . Następnym razem skorzystam z drobiu i wieprzowiny.Pani Magdo świetnie , że znalazłem pani porady i bardzo dziękuję za to , że dzieli się pani swoimi pomysłami.

  5. Marcin85m
    | Odpowiedz

    Pani Magdo jutro będe testował pani przepis 🙂

  6. Iwona
    | Odpowiedz

    Pani Magdo mam pytanie czy smaruje Pani czymś folie aluminiową żeby się nie przypiekło czy na sucho

    • MaGda
      | Odpowiedz

      czasem smaruję, czasem nie. właściwie, to można cieniutko posmarować dla bezpieczeństwa, choć tu kapusta puści sok, więc będzie raczej wilgotno;)

  7. Katarzyna
    | Odpowiedz

    Witam !
    Ja robiłam przekładańca wczoraj , też z ryżem i był przepyszny !!! :):):)
    Tak się cieszę że istnieje twoja stronka 😀
    Pozdrawiam serdecznie.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      A ja bardzo się cieszę, że danie smakowało! No i zapraszam do częstych odwiedzin;) Pozdrowionka! M.

  8. Joanna
    | Odpowiedz

    Madziu jednak zdecydowalam sie zrobic w pierwszej kolejnosci przekladaniec miesny i jak dla mnie BOMBA!-skorzystalam z Twojej podpowiedzi i pod kapustke wsypalam posolony ryz,zeby bylo kaloryczniej :)Uzylam zmielonego mieska wolowego,a na drugi raz uzyje wolowo-wieprzowego,zeby bylo ciut tlusciej 😉
    Pozdrawiam Cie i dziekuje za kolejny pomysl na wysmienity i niestandardowy obiad 🙂

  9. edyta
    | Odpowiedz

    Witaj Magdo:)Przeładaniec rewelacja,mięsko wieprzowo-wołowe,bo drobiu akurat nie miałam.Wszystko poza tym jak w przepisie.Martwiłam sie,że kapusta zostanie na dnie,ale wspaniale komponowała się z całoscią-zwarte,pyszne i wielkie ukłony w Pani stronę.
    Pozdrawiam!
    Kolejne przepisy wypróbuję w kolejnym tygodniu:)

  10. edyta
    | Odpowiedz

    Witam.Wspaniała strona,genialne przepisy,profesjonalizm w szczególach.
    Dziś robiłam rogaliki i moja radość nie ma końca:)jednak udało się,łatwo,szybko i smacznie.Jutro zrobię ten przekładaniec,jestem ciekawa efektu.Pozdrawiam i dziękuję za nowa wenę w mojej kuchni.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Witam na Gotuj.Skutecznie.Tv:)
      Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że przepisy się podobają i że się przydają:) Zapraszam do próbowania, gotowania, własnych modyfikacji i dzielenia się pomysłami oraz wrażeniami:)
      A przekładaniec warto też zrobić z mięsem wołowym lub wołowo-wieprzowym. Jako, że ma trochę więcej tłuszczyku, to uważam, że danie jest ciekawsze w smaku niż z samym drobiowym. Można też do mięsa dodać np. pieczarki. Daj znać jak wyszło!
      No i zapraszając do częstych odwiedzin, pozdrawiam serdecznie:)
      MaGda

  11. Beata
    | Odpowiedz

    Pani Magdo mam pytanie czy gdy wezmę pomidory i obiorę je ze skórki mam jeszcze dodać koncentrat wymieszany z wodą ?? Pomidory w puszce mają jeszcze swój sok. A i jeszcze jedno na jakim obiegu najpierw piekła Pani to mięsko:)?? Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie wiem ile tych pomidorów będzie, ale skoro są świeże, to już bym chyba koncentratu nie dodawała. Najwyżej podczas pieczenia w razie potrzeby można dolać, jeśli przy sprawdzaniu wyjdzie, że na dnie nie ma płynu, bo cały odparował. Trzeba pamiętać, że kapusta puści wodę, pomidory również…
      Co do pieczenia: piekłam grzanie góra/dół, a pod koniec pieczenia włączyłam termoobieg.
      Proszę o sygnał jak wyszło!
      M.

  12. Alina
    | Odpowiedz

    Całkiem fajne!! Dziękuję bo już nie miałam pomysłów na dania dietetyczne ale to było proste i smaczne :)I jak pachniało!

    Dodałam drobno pokrojone pieczarki do masy mięsnej ale poza tym zrobiłam jak w przepisie – polecam innym. Naprawdę szybko się zrobiło a wynik był całkiem dobry i dodatkowo atrakcyjny wizualnie na talerzu.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się! No z mięsem można kombinować (rodzaj mięsa: wołowe, wieprzowe, mieszane oraz dodatki: pieczarki, papryka, korniszonki, zielony pieprz, itp.)
      Twoja wersja i Twój opis brzmią bardzo smakowicie:)