Tarta drobiowa z porem, papryką i pieczarkami

z 20 komentarzy
Tarta drobiowa z porem, papryką i pieczarkami

Złociste, dobrze przypieczone i kruche ciasto, będące swoistym naczyniem dla mięsno-warzywnego farszu, który się w nim zapiekał…

Tarta to klasyk w kuchni. Nie tylko świetnie smakuje -i to zarówno na ciepło, jak i na zimno!- ale i godnie prezentuje się na stole, wzbogacając posiłek wspaniałym smakiem i wyglądem. W dzisiejszej wersji jest bardzo konkretna, z mięsem i warzywami, zatem spokojnie można się nasycić już niewielką porcją. Podaję w naczyniu,w którym się zapiekała. Jest świetnym towarzyszem wina, dlatego doskonale nadaje się na romantyczną kolację oraz… na pogaduchy z przyjaciółmi czy rodziną;) Uratuje także sytuację w przypadku niespodziewanych gości, bo powstaje w miarę szybko i bezproblemowo:)

:: A następnego dnia (jeśli zostanie rzecz jasna) sprawdzi się w pracy zamiast tradycyjnej kanapki, nawet na zimno:D

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam tartę drobiową z porem, papryką i pieczarkami. Zapraszam do obejrzenia!

Tarta drobiowa z porem, papryką i pieczarkami

czas przygotowania: do 60 minut

ciasto:

  • 250 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 125 g zimnego masła
  • 1 łyżka oleju
  • ok. 1/4 szklanki wody

nadzienie:

  • 300 g mięsa drobiowego (filet z indyka, kurczaka)
  • 3/4 łyżki przyprawy do mięs
  • 2 solidne pory (ok. 200 g)
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 250-300 g obranych i oczyszczonych pieczarek
  • przyprawy do smaku -według własnych upodobań i uznania, ja dodałam:
    – sól
    – czarny, świeżo zmielony pieprz
    – 1 łyżeczka curry

masa jajeczno-śmietanowa:

  • 2 całe jajka
  • 1 opakowanie (200 g) śmietany do zup i sosów
  • przyprawy –ja dodałam:
    – sól
    – 1/2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
    – 1/3 łyżeczki curry
  • opcjonalnie: ser do zapieczenia z wierzchu

Zimne masło kroję w mniejsze kostki.

Do miski dodaję mąkę, sól, kostki masła, olej oraz część wody i szybko siekam masło z mąką, zagniatając całość na zwarte i spójne ciasto. Można skorzystać z pomocy malaksera z nakładką do ciast –szybciej, nie brudzę rąk, no i nie ocieplam ciasta od temperatury dłoni;) Jeśli nie mamy malaksera, wystarczy nóż do początkowego posiekania masła z mąką, a potem szybkie zagniecenie ciasta (jak na kruche ciasto;)). W razie potrzeby uzupełniam pozostałą przygotowaną wodą -zależy to od mąki, ale zazwyczaj i tak wykorzystuję całą tę wodę.

Gotowe ciasto jeszcze chwilę szybko zagniatam na stolnicy, po czym formuję w kulę i schładzam w lodówce przez minimum 30 minut (lub jeśli się spieszę, to krócej w zamrażarce), bo ciasto musi być dobrze schłodzone przed dalszym etapem.

Kiedy ciasto się chłodzi, ja szykuję nadzienie: mięso kroję w drobne cząstki (kostka, paski), przyprószam przyprawą, dokładnie mieszam i odstawiam na bok.

Pory oczyszczam, myję i osuszam, po czym kroję w cieniutkie talarki. Rozgrzewam głęboką patelnię z niewielką ilością oliwy z oliwek. Dodaję por, przyprószam solą i zostawiam na małym ogniu pod przykryciem, aż por nieco zmięknie. W tym czasie kroję pozostałe składniki.
Paprykę myję, osuszam, pozbawiam gniazdek nasiennych, po czym kroję w drobne, cienkie paseczki. Dokładam na patelnię do pora.
Obrane i oczyszczone pieczarki kroję w drobne kawałeczki –ja skrawam je prosto na patelnię na warstwę pora i warstwę papryki. Nie mieszam, przyprószam solą oraz czarnym, świeżo zmielonym pieprzem i pod przykryciem na małym ogniu duszę przez jakieś 10-15 minut, aż pieczarki „siądą”, a warzywa zrobią się miękkie.

W tym czasie wracam do ciasta (chłodziłam je w zamrażarce i powinno być już dobre) oraz nagrzewam piekarnik do 200 st. C
Schłodzone ciasto rozwałkowuję na cienki placek o średnicy, która umożliwi mi wyłożenie nim formy na tartę aż po same brzegi. Zdecydowanie rekomenduję sposób z rozwałkowaniem ciasta, ale czasem stosuję inną metodę, szybszą i nie brudzącą stolnicy:) Kroję schłodzone ciasto w plastry, wykładami nimi formę i palcami rozprowadzam je równą warstwą po całej formie, wyklejając ją od środka ciastem aż po krawędzie. Nadmiar ciasta ścinam nożem. Pokazuję to dokładnie w filmiku załączonym przy tym przepisie na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv)
Ciasto nakłuwam widelcem, przykrywam folią aluminiową, po czym obciążam je monetami, kamyczkami czy innymi drobnymi, cięższymi przedmiotami, które wytrzymają pieczenie w piekarniku. Piekę w rozgrzanym do 200 st. C piekarniku przez jakieś 15 minut.

Wracam do nadzienia: warzywa zmiękły, dodaję do nich mięso, dokładnie mieszam i już bez przykrycia duszę do czasu, gdy straci surowość i będzie dobre do jedzenia. Doprawiam curry (lub inaczej), mieszam i kiedy przyprawy są dobrze rozprowadzone w farszu, a nadmiar sosu z dna patelni odparował, wyłączam grzanie i zostawiam całość do lekkiego przestygnięcia.

Przygotowuję masę śmietanowo-jajeczną: do miski wbijam jajka, dodaję śmietanę, przyprawy i dokładnie mieszam.

Po 15-20 minutach pobytu ciasta w piekarniku zdejmuję folię/papier z obciążeniem, chwilę dopiekam bez przykrycia, po czym wyjmuję i nakładam przestudzony farsz. Rozprowadzam go równomiernie, po czym zalewam masą śmietanowo-jajeczną z przyprawami i zapiekam przez 30 minut.
Opcjonalnie można przyprószyć startym żółtym serem, ale ja akurat do tej tarty nie dodaję sera.

I gotowe. Taka tarta smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno i może być świetną przekąską na imprezach, do kolacji z winem czy na obiad lub zamiast kanapki do pracy;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

20 komentarzy

  1. Maria
    | Odpowiedz

    Na pewno jest to super smaczne. Tylko tak sobie myślę, że to quiche :-))) Znaczy quiche jest odmianą tarty, właśnie w wersji wytrawnej i zalanej masą śmietanowo-jajeczną.

  2. makda
    | Odpowiedz

    pyszna! dodatek curry to genialny pomysł. w sobotę przygotuję na imprezę rodzinną, rodzinka będzie w szoku 🙂

  3. barbara
    | Odpowiedz

    Witam pani Magdo,mam pytanie czy wogóle tu jeszcze pani zagląda? 😉

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Oczywiście, że zaglądam -codziennie:)
      Z początku nie zrozumiałam pytania, ale zerknęłam w dól i widzę powód:( Już wyjaśniam: na pytania odpowiadam w specjalnym panelu, bo niemożliwością jest przeglądanie ponad 1000 przepisów pojedynczo. I czasem zdarza się (a już to wiem, bo kilka osób zgłaszało brak odpowiedzi), że jakieś pytanie czy nawet pytania tam nie wpadną. I wtedy nie odpowiadam, bo ich zwyczajnie nie widzę:( W takiej sytuacji (tj. gdy nie odpowiadam), proszę powtórzyć pytanie, gdyż najprawdopodobniej ono do mnie nie dotarło. Już odpowiedziałam na to poniższe.
      Przepraszam za sytuację, ale mam nadzieję, że ją czytelnie wytłumaczyłam i w razie ponownej takiej kwestii, proszę tylko (nawet metodą kopiuj-wklej) powtórzyć pytanie i najprawdopodobniej ono wtedy do mnie już dotrze.

      • barbara
        | Odpowiedz

        dziękuję za odpowiedż ;)a można wiedziec gdzie jest ten specjalny panel?pozdrawiam 😉

        • MaGda
          | Odpowiedz

          Tylko u mnie:) To narzędzie, dzięki któremu mam podgląd na wszystkie komentarze, bo zaglądanie do każdego przepisu z osobna (jest ich już naprawdę ponad 1000 i ciągle przybywają nowe) byłoby dla mnie raczej czasowo niewykonalne. No proszę sobie to tylko wyobrazić;)

  4. barbara
    | Odpowiedz

    Witam pani Magdo ,nie tak dawno znalazłam pani strone i muszę powiedziec że pyszne potrawy pani gotuje.Ponieważ jestem słaba kucharką i wszystko muszę mieć wylożone jak kawe na ławę ;)tak więc pani strona mnie urzekła 😉 Dzisiaj zrobilam właśnie tartę z pani przepisu i mam pytanie ,czy ta tarta ma być mokra od spodu a nie chrupiaca(bo taka własnie mi wyszła) Pozdrawiam serdecznie

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że przepisy się podobają i że zachęcają do gotowania:)
      Co do tarty: nie powinna być mokra. Ważne jest to uprzednie podpieczenie ciasta i szybkie „operowanie” tartą po wyjęciu z piekarnika na obłożenie farszem -należy to zrobić szybko i z powrotem jak najszybciej wstawić do gorącego piekarnika, by dopiec już do końca i zapiec nadzienie.

  5. barbara
    | Odpowiedz

    pyszne

  6. Hann
    | Odpowiedz

    najlepsza z najlepszych 🙂 wyszła idealnie, jest soczysta i sycąca 🙂 mniam !

  7. beata
    | Odpowiedz

    witam,
    pani Magdo jaka jest średnica pokazanej formy ?

  8. Alicja
    | Odpowiedz

    Aha i ciasto zrobiłam w malakserze wyszło super

  9. Alicja
    | Odpowiedz

    Zrobiłam tartę, smakowała wszystkim. Piekłam na dużej blaszce czyli z całej porcji. Nie posypywałam kamyczkami i nie wybrzuszył się spód.
    Spód jakby wychodzi za twardy. A tak w ogóle ok.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Super! Bardzo się cieszę, że smakowała:) Spróbuj następnym razem piec ciasto pod przykryciem, wówczas nie powinno być twarde ani przesuszone:) M.

  10. joanna
    | Odpowiedz

    wyglada tak smacznie,a ja nie mam malaksera…czy bez malaksera moglabym zasiekac nozem?

  11. smerfecia
    | Odpowiedz

    musze wypróbowac ten przepis i kupic forme na tartą bo nigdy jeszcze nie robilam 🙂 a wogule to zdrowych i wesolych świąt aaai mokrego oczywiscie dyngusa

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ja kiedyś piekłam tarty w tortownicy, ale zdecydowanie lepsza w formie do tarty, bo i ładniej wygląda i dno formy jest grubsze, więc się lepiej piecze. a tarty ogólnie są genialne, i to na słodko, jak i na „wytrawnie”. w tej drugiej wersji świetnie sprawdzają się na imprezach, ale i na kolację z gośćmi, bo szybkie, a efektowne:) M.

  12. ELo
    | Odpowiedz

    Bardzo dobra, 🙂 sycąca potrawa, nie miałam żaroodpornego naczynie zapiekłam w foremce podobnej do twojej Magdo tylko z blachy spód mi wyszedł nie wiem dlaczego troszkę za twardy.Moje to wina tej blaszki albo mogłam całość dać na termoobieg. bo jak się dopiekało dałam na normalny piekarnik, potem z farszem dałam termoobieg.hmmm ale ogólnie oki:-) chyba muszę popracować nad ciastem:-)

  13. ELo
    | Odpowiedz

    hmmm pięknie wygląda już mi się podoba 🙂 Magdo Świetne przepisy 🙂 na pewno na dniach spróbuje.:-)