Świeżutkie, domowe i chrupiące, wypełniają zapachem pieczywa całą kuchnię i dom…
Te proste bułeczki są szybkie w przygotowaniu i bardzo uniwersalne. Prezentuję dzisiaj wersję bazową (choć nieco ją złamałam, dodając otręby;)), ale do ciasta można dodać wiele różnych dodatków. Oczywiście takich, które pasują do pieczywa –zioła, prażona cebulka, posiekane drobniutko czarne oliwki, ziarna słonecznika, soi, siemię lniane, itp. Dzięki temu za każdym razem możemy cieszyć się nieco innymi, a zawsze prostymi w przygotowaniu wypiekami. Domownicy i goście będą nas kochać! No bo kto oprze się takiej świeżej, jeszcze lekko ciepłej, domowej bułeczce? Mało kto:)
Ja piekę je na śniadanie i kolację, a czasem jako dodatek do pieczonego kurczaka. Jeśli wiem, że nie zjemy wszystkich, to zaraz po wystudzeniu pakuję je w woreczki i mrożę. W razie potrzeby wyjmuję i rozmrażam (np. wieczorem i rano na śniadanie są jak świeżutkie:)) Te bułeczki są bowiem najlepsze w dniu pieczenia, więc mrożenie doskonale się w ich przypadku sprawdza.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam błyskawiczne bułeczki. Zapraszam do obejrzenia!
Błyskawiczne bułeczki
czas przygotowania: do 40 minut (z czego 25-30 minut to czas pieczenia w piekarniku;)
/proporcje na 8 bułek/
- 500 g mąki (pszennej typ 500 lub 650, pszennej z żytnią w proporcji 2/3 do 1/3)
- 300 ml letniej wody
- 2,5 dag drożdży
- 1 łyżeczka miodu lub cukru
- 1 łyżeczka soli
- opcjonalnie i według uznania własne dodatki:
– ja najczęściej dodaję 3 łyżki otrąb pszennych
– można też: zioła, czerwoną paprykę w proszku, granulowany czosnek, prażoną cebulkę, suszone pomidory, posiekane drobniutko oliwki itp. - jajko lub mleko do posmarowania bułek
- opcjonalnie: ziarno, mąka, mak do przyprószenia bułek z wierzchu
Drożdże mieszam z miodem do rozpuszczenia.
Jeśli korzystam z mrożonych, rozpuszczam je w niewielkiej ilości wody, ale także z miodem.
Do miski dodaję mąkę, sól i ewentualne wybrane dodatki, jeśli się na nie decyduję –ja dodałam otręby. Dolewam rozpuszczone drożdże oraz pozostałą letnią wodę i całość mieszam –najpierw łyżką, potem ręką (w razie potrzeby uzupełniam niewielką ilością wody) i zagniatam na spójne, gładkie i elastyczne ciasto. Wyrabiam je przez jakieś 3-5 minut, po czym zostawiam do wyrośnięcia. LUB: jeśli nie mam na to czasu (a że są to bułki błyskawiczne, to najczęściej tak właśnie jest:)), wkładam ciasto do miski i pod przykryciem wstawiam na 1-2 minuty do mikrofalówki na najniższą moc (u mnie 250W). Po tym czasie szybko wyjmuję ciasto i zagniatam ponownie i etap wyrastania mam za sobą:)
ALE uwaga: choć to bardzo praktyczny sposób, to jednak trzeba bardzo uważać, aby ciasta nie zagotować;)
Ciasto dzielę na 8 części i z każdej formuję bułeczkę (technikę formowania bułeczek pokazuję na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do tego przepisu), każdą spłaszczam i układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Bułki nacinam z wierzchu ostrym nożem (np. dwa równoległe cięcia lub w krzyżyk) i smaruję mlekiem lub rozkłóconym jajkiem. Można przyprószyć ziarnem, mąką lub makiem.
Blachę wstawiam do zimnego piekarnika, który razem z bułkami nagrzewam go do 200 st. C –kiedy piekarnik się nagrzewa bułeczki rosną, a kiedy jest już nagrzany zaczynają się piec. To bardzo praktyczne rozwiązanie:) Piekę przez jakieś 25-30 minut, po czym wyłączam grzanie, bułki wyjmuję na metalową kratkę i zostawiam do odparowania oraz ostygnięcia.
Podaję takie jeszcze lekko ciepłe. Są świeżutkie, chrupiące i pyszne!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
181 komentarzy
jestemoptymista
Suuuuuuper! pyszneeeeee!
Łukasz
Witam serdecznie ! Świetny przepis – właśnie jestem w trakcie wykonywania bułeczek 😛 Pomysł z mikrofalówka wydaje się bardzo fajny. Niestety moja mikrofalówka nie posiada regulacji mocy ;/ A pytając z czystej ciekawości : jaki model mikrofalówki posiada Pani Pani MaGdo ?
kamil
Dzięki Pani zacząłem gotować:) Mam pytanie, czy bułki kładę na blachę wkładam do zimnego piekarnika i grzeję razem z nimi i gdy piekarnik osiągnie 200 stopni piekę 25 minut, czy to jest czas od włożenia bułek do piekarnika do ich wyjęcia. Zrobiłem tą pierwszą wersję i wyszła strasznie twarda skórka i jak na moje oko zbyt mocno się przypiekły.
Asia
Pani Magdo, zapach jest naprawdę wspaniały ,faktycznie chrupiące i zaraz będzie mąż je testował ;-). Dziękuję za inspiracje! Codziennie zaglądam na pani stronę.Mąż dodaje, że są super. Właśnie zajada pierwszą z masłem.Pozdrawiam
Kasia
Mega proste a efekt pycha – dzieciaki podjadają ciepłe, byle to brzuchy wytrzymały ;o)
Kasia
Ostrzegam – te bułki uzależniają! Rodzina od kilku dni każe mi je codziennie piec ;o)
Michał
Witam. A ja mam pytanie troszke z innej beczki. Czy do zrobienia bułeczek można wykorzystać zakwas , który używam do pieczenia chleba? jeśli tak, to jakie wtedy zastosować proporcję? dziękuję za odpowiedź 🙂
MaGda
Można, ale nie podam teraz dokładnych proporcji, bo musiałabym sprawdzić, to przepis na drożdżowe. Co do zasady -po prostu jak na chleb i czekać, aż wyrośnie:)
monika
Witam, chciałabym wykorzystać do tych buleczek make pszenna pelnoziarnista i Graham, jakie proporcje pani proponuje? Pozdr
Bianka
Witam Pani Magdo!
Przez przypadek odkryłam Pani stronę i jestem zachwycona. Od dwóch tygodni nie kupuję już pieczywa tylko piekę sama chleb i bułki. Są pyszne i banalnie proste. Bułeczki robie jednak trybem normalnym, czyli czekam aż same wyrosną i wtedy są naprawdę smakowite. Zrobiłam juz Paprykarz (Pycha), a teraz jestem w trakcie robienia Słoikówki. No a majonez to już Pychotka nad Pychoty; mój mąż do bazy dodaje jeszcze czosnek i swoje ulubione zioła i wtedy niech się schowają sklepowe sosy czosnkowe. Śledzę Pani stronkę na bieżąco i codziennie znajduję coś nowego i smakowitego.
Pozdrawiam i czekam na kolejne przepisy:))
Bułki jogurtowe z makiem | Przepisy na ?
[…] bułki, które kiedyś upiekłam były z przepisu Magdy, tam też jest filmik jak je formować.Stosuję ten sposób formowania do dziś.Polecam ten i inne […]
Monika
Bułeczki rewelacyjne 🙂 Wychodzą za każdym razem, faktycznie są błyskawiczne. Ulubione mojej córki!
Kaja
Witam Pani Magdo :),
ja jak zwykle z dziwnym pytaniem, hihi 🙂
Czy mogłaby Pani pokazać jak uformować z tych powyżej lub pokazać przepis na bułki do hot-dogów, oraz bagietkę?:)
Próbowałam zrobić bagietkę z przepisu na chlebek z czosnkiem, ale hmm, to nie wygląda jakby nawet koło bagietki stało 🙂 nie mówiąc już o zupełnej porażce bułki hot-dogowej 🙂
Byłabym wdzięczna!
Pozdrawiam i życzę przyjemnego poniedziałku 🙂
Gosia
te bułeczki są FENOMENALNIE!!!!
Wszystko zrobiłam wg przpisu, jedynie dałam kostke drożdzy a ona miała 100g i przy wyrabianiu podsypywałam mąką. i zrbiłam z nich 12 bułeczek – przesłodko wyglądają.
Zastanawiam się, jak by zrobić z kg i kostki drżdzy, też wyjdą? i zrobię je pół na pół woda z mlekiem! 🙂
koniecznie dam znać 🙂
Justyna
bułki pychota, co prawda odrobinę mi się przypaliły a z wierzchu nie zrumieniły, ale to już wina mojego gazowego piekarnika. Szkoda, że nie ma tak szczegółowych opisów jak piec w piekarniku gazowym, wtedy pewnie uniknęłabym ( i myślę, że nie tylko ja)tych wszystkich niemiłych niespodzianek związanych z pieczeniem:) pozdrawiam
Ola
Pani Magdo, świetny przepis, bułeczki wyszły fantastyczne!
Bardzo dziękuję i dodaję Pani stronę do ulubionych! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dorota
A mi nie wyszły ;/ składniki według proporcji a zrobiła sie ciapka, jak dodałam maki to taka guma że masakra ;/ co poszło nie tak?
Monika
Jest godz. 22.45 a my z cala rodzinka wcinamy buleczki, na ktore przepis znalazlam godzine temu 😉 wyszly genialne, do tego maselko czosnkowe wlasnej roboty i niebo w gebie 🙂 Pani Magdo jestem mloda 26-letnia mama i gospodynia, sledze Pani przepisy od pol roku i od tegop czasu wszystko czego sie tkne to wychodzi 😉 chleb pieke, buleczki tez, enchilade tez, Nareszcie wychodza mi zrazy i sosy. Moim marzeniem jest aby pokazala nam Pani przepis na biszkopt, bo tylko z tym mam problem, a wiem, ze Pani przepis na bank mi sie uda 😉 Poydrawiam i czekam z utesknieniem na biszkopcik
Zuza
Pani Magdo, a te suszone pomidory czy papryka mają być z zalewy czy posiekać po prostu takie ususzone?
Bułki piekłam już kilka razy i za każdym razem wychodzą bardzo dobre, ale tym razem naszło mnie na poeksperymentowanie.
Pozdrawiam
MaGda
hmmm, mogą być w sumie jedne i drugie -jeśli z zalewy, to po posiekaniu obsypałabym delikatnie mąką (coś jak rodzynki po namoczeniu)
Ewa
Przepis rewelacyjny, robiłam już kilka razy z różnymi dodatkami i za każdym razem sukces. Rodzina zachwycona .
Pozdrawiam gorąco 🙂
Ewa
Monika
Bułeczki się pieką, ale chyba niestety mi nie wyjdą… 🙁 dodałam troszkę mąki żytniej i nie bardzo chciały rosnąć
Weronika
Przepis super ! Szybki, łatwy i tani 😉 Wczoraj po raz pierwszy wypróbowałam… Dziś powtórka z rozrywki 😉 Tak chrupiących bułeczek nie mają nawet w piekarni !!!
MaGda
:):):)
madzia_s22
jak zwykle udany przepis chyba nie ma potrawy z „Twojej kolekcji” która by sie nie udała 🙂
MaGda
Cieszę się!! Te buły i nas dość często goszczą, bo szybkie i sprawne;) Pzdr! M.
Wanda
Bułeczki pyszne. Wprawdzie jeszcze są ciepłe, ale łakomstwo zwyciężyło.Dodałam 3 łyżki mąki żytniej i 3 łyżki otrąb owsianych. Trochę trudniej się zagniatało, ale warto było. Ten patent z zimnym piekarnikiem świetny. Pozdrawiam.
Weronika
Właśnie się pieką….wyglądają pysznie , ale pewnie jeszcze lepiej będą smakowały.
pozdrawiam. 🙂
Justyna
Mam pytanie o te mrożone drożdże. Tak się składa, że mieszkam na odludziu i do sklepu w którym mogę kupić drożdże jest kawałek i nie zawsze mi po drodze. Drożdże świeże szybko się psują i nie nadają się do długiego przechowywania, a suszone jakoś u mnie nie zdają egzaminu.
Mówiła Pani w filmiku, że używa drożdży mrożonych, stad moje pytanie – jak mrozić drożdże by zachowały swoje walory? Będę wdzięczna jeśli powie Pani coś na ten temat.
MaGda
Proszę bardzo:) Wspominam o tym tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2010/09/gdy-zostana-nam-drozdze/
…mam nadzieję, ze sposób sprawdzi się także u Ciebie:)
Pzdr,
MaGda
zozola1
Witam serdecznie
Pani Madziu jestem zachwycona przepisami, wszytskie mi sie udaja poza jednym. Wczorajszy wypiek bułeczek mi nie wyszedł, nie wyrosły, a robiłam krok po kroku poza mikrofala. czy może to być przyczyna ze czekałam na wyrastanie ciasta 1h, a nie wkładałam do mikrofali?? W sumie i tak pewnie powturze przepis:) I mam pytanie ja wkładam bułki do zimnego piekarnika, i wraz z wzrostem tem bułki powinny rosnąć, czy piekarnik ma mieć już jakąś tem osiągnięta, aby przynajmniej był nagrzany. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie
aaa przepisy na pizze sa wspaniałe:)
Bozena
Bułeczki wyszły mi super-przypominają smak grahamków zmieszałam mąke pszenną z żytnią dodając otręb pszenno owsianych do srodka jak i na zewnatrz dla ozdoby.Skórka wsam raz chrupiąca ale nie twarda.Jedyny mankament to to że przywarły do papieru i tródno było go zdjąc.Nie mam zastrzeżeń do przepisu ,szkoda że takie bułeczki nie goszczą na stole na codzień-tylko będa kiedy znajde na nie czas i chec.Kiedys zrobiłam bułeczki maslane według przepisu p.Magdy i tez były super.Pozdrawiam
Julijka
Witam!
uwielbiam Pani przepisy i często z nich korzystam, od niedawna z konieczności muszę przestawic kuchnię na bezglutenową i największym problemem jest pieczywo. w dziale diety bezglutenowej nie znalazłam nic z pieczywem, czy TAKIE bułeczki daloby się zrobic z mąki kukurydzianej?? miałam już kilka podejśc do wypieków bezglutenowych i na razie porażka totalna. pozdrawiam i będę wdzięczna za wszelkie porady
Agnieszka
Jednym słowem rewelacja. Ciasto podzieliłam na pół: połowa z rodzynkami a druga z cz. oliwkami i świeżą cebulką – obie wersje wyszły fantastycznie 🙂
natalia
Mam pytanie: ciagle miałam lepkie ciasto, nie wiem czemu wszystko robiłam wg przepisu. Co w takim przypadku mam zrobic?
Anatol
Dosypuj po trochę mąki i zagniataj, aby ciasto zaczęło odchodzić od ręki. 🙂
ala
Pychotka te bułeczki,wyszły super.Jest pani moim guru;-))dzień bez pani bloga jest dniem straconym!!!POZDRAWIAM.
Adam
Mam 11 lat a znam już 1/4 przepisów z tej strony, wszystkie które ugotowałem lub upiekłem wydały się rewelacyjne a chleb wychodzi mi najlepiej i rodzina jest zachwycona!
Aga
Rewelacja! Od dziś moje ulubione:) Od chęci do konsumpcji w niewiele ponad pół godziny! Piekłam je tylko 2o minut od włożenia do zimnego piekarnika! Dzieci zachwycone ja również! Dziękuję – nie raz już mi Pani pomysły „życie uratowały” 🙂
monik
Albo mi nie wyszlo ,albo taki sobie ten przepis. Pieke od dluzszego czasu i inne mi wychodz bez problemu te wyszly takie jakies dziwne w srodku, takie gliniaste, drozdze ok, wszystko swieze a bulki …. dosc slabe.
Manuela
To był moj poerwszy wypiek. A wyszły jak bym była doświadczona gosposia. Sa niesamowicie smaczne zrobiliśmy je dzien po dniu na sniadanie. Juz zawsze bede je piekła. Przepis tak łatwy ze zapamiętałam go i napewno podziale sie ze znajomymi. Pani przepisy sa naprawde szybkie łatwe i pyszne. Pozdrawiam ze Szwecji.
muszka
Bułeczki dziś zrobiłam na śniadanie 🙂 Kolejny udany przepis, który na stałe zagości w mojej kuchni. Sprawdziło się potrzymanie bułek pod ściereczką, były mięciutkie. Dodałam otręby owsiane i słonecznik, a wierzch posypałam makiem. Mnie wyszło z tego samego przepisu 10 całkiem sporych bułeczek, ciasto ładnie wyrosło w mikrofalówce. Jeżeli ktoś nie ma tej niskiej temperatury, to proponuję dać na rozmrażanie. Ja tak właśnie przez 2 minuty trzymałam, było przyjemnie ciepłe i mocno urosło.
Przynajmniej się nie bałam, że ciasto się zagotuje ;)Mój piekarnik piecze jakoś mocniej i szybciej, więc i bułki musiałam piec inaczej. Jak zaczęły się rumienić, to zmniejszyłam na 160 stp i piekłam w sumie 15minut, by ich nie spalić. Super porada studzenia na kratce na zlewie sprawdziła się przy wielu wypiekach (teraz wszystko tak robię i ułatwia to pracę oraz efekt końcowy jest piorunujący)Bułeczki nie były tak „dmuchane” jak te ze sklepu. Ciężkie i syte, ale zarazem pulchne.
Robiłam już maślane i też były dobre ale te coś czuję będą częściej na naszym stole 🙂
Zebra
Dzień bez wybrania jakiegoś Twojego przepisu Magdo jest dniem straconym 🙂
A każdy przepis , który robię okazuje się hitem.
Te bułeczki są nieziemskie 🙂 Zrobiłam rano na śniadanko z otrębami pszennymi. Cieplutkie chrupiące i rozpływające się w ustach.Syte i dla naszej czwórki akurat 8 sztuk na raz 🙂
Barbara
i znowusz Pycha
Barbara z Niemiec
Paulina
czesc. dzisiaj zrobilam te buleczki i totalna klapa. nie wyrosly, plaskie i twarde jak talerze, w srodku zakalec… wszystko robilam tak jak w przepisie, nie wiem co wyszlo nie tak. z reguly wszystko mi sie udaje …
Roma
Bułeczki wyszły rewelacyjne! Po 6.00 zaczęłam piec, a przed 8.00 już jedliśmy chrupiące i ciepłe bułeczki. Bardzo dziękuję za przepis.
Roma
anita
super dziekuje zs przepis
Jesteśmy tym, co jemy
Witam serdecznie, wyszły pyszne i błyskawiczne. Super przepis! Pozdrawiam 🙂
Grace
Nigdy nie spodziewalabym sie po sobie ze upieke buleczki i …udalo sie, sa pyszne, swietny prosty przepis i to nie pierwszy z tej strony. Dzieki:)
ola
bułeczki rewelacja dziękuje bardzo i pozdrawiam:)
Ewcia
co tu duzo pisac… zrobione po raz pierwszy i napewno nie ostatni!!! piekarnie juz na mnie nie zarobia przezucam sie na te buleczki!!!
MaGda
Super:) Ciesze sie, ze smakowaly! U nas to tez hit:)
KasiaL
No cóż, właśnie się pieką. Wyglądają niesamowicie: pięknie wyrośnięte, okrąglutkie, po prostu cudo. Bardzo dziękuję za przepis i filmowy instruktaż – bez tego by nie wyszło, a tak jest idealnie.
MaGda
Cieszę się:) Mam nadzieję, że będą także smakować:)
M.
Ps. Nie wiem jak lubisz, ale ja po upieczeniu, studzę je często pod przykryciem (np. czysty kuchenny ręcznik) -skórka będzie bardziej miękka.
KasiaL
Dziękuję za radę:) Były bardzo smaczne.
Paula
Pani Magdo! Chciałabym z tego ciasta na bułeczki zrobić chlebek – przeczytałam w którymś z komentarzy, że komuś się to udało. Jednak nie mam pojęcia ile czasu miałby piec się ten chlebek? Proszę o odpowiedź:)
Paulina
Witam. Co można zrobić, aby na następny dzień skórka od bułeczek nie twardniała? Przykrywam bułeczki ściereczką zaraz po upieczeniu i zostawiam tak już aż do zjedzenia. Jednak mimo to, następnego dnia wierzch bułeczki (sama skórka) jest już dość twardy. Może da się coś zaradzić?
ewa
zamroź to , czego nie zjecie od razu. Wyłóż na noc z zamrażarki , a rano będą jak świeże 🙂
Joanna
Dziekuję za ten prosty i szybki przepis, zrobiłam bułeczki i chlebek z tego samego ciasta dzisiaj. Wyszło i jedno i drugie. Bułeczki zjedzone na śniadanko, a z chlebka został tylko kawałek tak moje łasuchy pochłonęły wszystko. Niestety pomysł z mikrofalą u mnie odpada, gdyż nie mam tak niskiej mocy 🙁 , a szkoda, ale zostawiłam ciasto na 30 minut do wyrośnięcia i super.
Marcin
Super przepis na bułki i… chleb.
Ja robię po lekkiej modyfikacji pieczenia chleb w formie i jest REWELACYJNY !
Pozdrowienia dla Magdy :).
Wojtas
Witam serdecznie.
Żeby nie było, to jestem jak widać z podpisu pciom przeciwną kobietom, ale też lubię co nieco upichcić czasami. W dobie wszechogarniającej żywności „maszynowej” super jest czasem upiec właśnie własne buły, czy chlebek.
Nie chcę wyjść na kulinarnego ignoranta, ale przy okazji zapytam. Mając piekarnik w miarę nowoczesny, chciałbym zapytać, jakie ustawienia byłyby najlepsze do pieczenia buł i chleba. Nie mam na myśli temperatury, która to jest oczywista (zgodnie z przepisem), ale chodzi mi o to, czy ustawiać na 2 grzałki (góra i dół), czy jedna (tak, czy owak 😉 ). Upiekłem chlebek i z obserwacji mi wyszło, że z 55 minut ustawione było 25 „góra i dół”, a reszta czysty „dół”. Chleb wyszedł idealny, bez śladu zakalcyta. Niestety jakbym zostawił do końca obie grzałki, to góra poszłaby z dymem 😉
Dlatego też dopytuję o buły, jak ustawić nagrzewanie, żeby wyszły upieczone, a nie zwęglone z wierzchu, a w środku surowizna.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich „kuchmistrzów” i Szanowną Szefową 🙂 MaGdę.
MaGda
ja piekę „góra dół”, ale warto przed pieczeniem dobrze nawilżyć piekarnik lub np. wstawić do niego na czas pieczenia żaroodporne naczynie z wodą