Rogaliki drożdżowe od Małgorzaty

z Jeden komentarz

w nawiązaniu do wątku: Przepisy od sympatyków Gotuj.Skutecznie.Tv
źródło: wiadomość z kanału SkutecznieTv na YouTube

Rogaliki drożdżowe od Małgorzaty

Podam przepis na te moje rogaliki. Wydaje mi się, że z ciasta można też zrobić inne drożdżowe cudeńka, choćby bułeczki, albo jakiś zawijaniec drożdżowy. Ciasto wychodzi naprawdę ekstra i smakuje wybornie.

Składniki:

  • 50 dkg mąki
  • 4 dkg świeżych drożdży
  • ok. 2/3 szklanki mleka
  • 7 dkg margaryny
  • 2 jajka
  • 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego (jak nie mam, dodaję cukier waniliowy, tylko wtedy trochę mnie cukru z tych 7 dkg)
  • 7 dkg cukru
  • 1/2 łyżeczki soli

Sposób przygotowania:
Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, dolać podgrzane mleko i 3 łyżki mąki – wymieszać dokładnie i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę, dodać wyrośnięty zaczyn, oraz wszystkie składniki oprócz tłuszczu. Wyrobić ciasto. Gdy odchodzi od ręki i miski, dodać roztopiony tłuszcz i wyrobić aż będzie gładkie (ok. 15 min ale ja nigdy tak długo się nie męczę, wystarczy, że odchodzi od ręki i się do niej nie przykleja). Pozostawić do wyrośnięcia w cieple. Gdy ciasto podwoi swoja objętość, leciutko wyrobić (jeśli bardzo rzadkie można więcej podsypać mąką), rozwałkować na grubość 0,5 cm. Pokroić nożem na trójkąty (wiadomo – jak zawsze przy rogalach!). Na podstawe każdego trójkąta kłaść nadzienie, marmoladę, dżem, albo gęsty budyń (ja robię przeważnie z budyniem waniliowym, albo czekoladowym bo lubię). Formować rogaliki zwijając od strony z nadzieniem do tej węższej (ja same rożki każdego rogalika zawijam zawsze tak, żeby nie wyciekło nadzienie i podkręcam do środka, tak żeby wyszła w przybliżeniu litera C). Posmarować białkiem i posypać grubym cukrem, albo np. sezamem. Ja często po upieczeniu polewam polewą czekoladową (takie zygzaki tylko na wierzchu), ale wtedy gdy nadzienie nie jest z czekoladowego budyniu.Kłaść na wysmarowaną tłuszczem blachę. Piec na złoty kolor. ok. 15 min w piekarniku nagrzanym do ok 190 st.C. Ja po 10 minutach zmniejszam gaz, bo rogaliki szybko mogą przypalić się od spodu ( mam stary piecyk bez termoobiegu i pewnie dlatego) dlatego warto sprawdzać spód pod koniec.
Troche może to zawile opisałam, ale lepiej dokładniej niż się wszystkiego domyślać.
[…] Samo zrobienie ciasta nie trwa długo, a smakuje REWELACYJNIE. Mój mąż nazywa te rogaliki „pierożkami” i ciągle dopomina się żebym je zrobiła. Sama piekę często na 2 osoby i wtedy biorę tylko połowę składników.

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

Jeden komentarz

  1. Zoska
    | Odpowiedz

    Wlasnie upieklam rogaliki, palce lizac! Pichcenie nie jest moim ulubionym zajeciem, ale niedawno zostalam babcia i tak jak chyba wszystkie babcie stracilam glowe i chcialabym ucieszyc wnuczke. Wlasnie ze wzgledu na moje niewielkie doswiadczenie to „zawile” opisanie bardzo mi sie przydalo. Mieszkam we Wloszech wiec chcialam przygotowac cos dobrego i polskiego a nie trudnego. Udalo mi sie znalezc dzem z platkow roz(!nie latwe tutaj). Rogaliki proste do wykonania wspaniale! Musze troche sie poprawic w zlepianiu rogalikow, bo troche dzemu z niektorych mi sie wylalo, zrobilam dwie blachy i na drugiej ulozylam nie rogaliki a pierogi, tez wyszly wspaniale i sie nie rozlepily. Dziekuje.