Jak zrobić zakwas do pieczenia chleba

z 168 komentarzy
Jak zrobić zakwas do pieczenia chleba

Chleby na zakwasie są moim zdaniem smaczniejsze i zdrowsze niż drożdżowe, i choć chleb drożdżowy to „pewniak”, który raczej zawsze wyjdzie, to jednak zachęcam do pieczenia także na zakwasie. Warto przynajmniej raz spróbować, by porównać;)
Obecnie zdecydowanie wolę chleby na zakwasie, choć nie ukrywam, że początki nie były dla mnie proste:( Zakwas wyszedł piękny, pierwsze chleby też, a potem zaczęła się górka, bo chlebki czasem rosły, czasem nie. Chyba dawałam za mało zakwasu, a może musiałam zapłacić „frycowe”, bo potem już dobrze szło;)

Do samego zakwasu też zabierałam się długo -chciałam, ale jakiś taki pracochłonny mi się wydawał, a że drożdżowe wypieki szły dobrze, to nie miałam szalonej motywacji… do czasu, gdy siostra powiedziała, że upiekła swój pierwszy chleb na zakwasie. No nie! Ja też musiałam!

Okazało się, że to prościutkie. Najpierw wyhoduj zakwas, a potem tylko regularnie go dokarmiaj (co zajmuje raz w tygodniu 2 minuty), a gdy potrzebujesz chlebek, masz zakwas zawsze pod ręką… a właściwie w lodówce;)

To było dawno temu -w mojej lodówce zakwas gości już od dawna, ale ponieważ sporo osób o niego pytało, zrobiłam nowy, młody zakwas, by go tutaj pokazać:) Szybki przepis/sposób poniżej, a pod nim tradycyjnie już filmik…

Jak zrobić / wyhodować zakwas:
Ja robię zakwas w wysokim, szklanym słoiku –dokładnie go myję, a najlepiej wyparzam. Słoik powinien być duży, poj. min. 500 ml. Potem można już mieć mniejszy, bo ilość gotowego zakwasu, jaką przechowujemy w lodówce naprawdę nie musi być duża (i tak ją później tj. przed pieczeniem rozmnożymy dokarmiając;))

 • start -wieczorem: 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki ciepłej wody
  W dużym, szklanym słoiku (czasem biorę 2 duże) mieszam mąkę z letnią/ciepłą (NIE gorącą) wodą –ja biorę przestudzoną, przegotowaną. Słoik nakrywam zakrętką, ale nie zakręcam, tylko kładę ją na słoiku. Słoik stawiam w ciepłym, nieprzewiewnym miejscu –jeśli takiego nie mamy może być nawet szafka czy nieużywany piekarnik;)
 • 1 dzień -rano: 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki wody
  Porządnie mieszam mój przyszły zakwas w słoiku i dokarmiam go, dodając kolejną porcję mąki oraz letniej przegotowanej wody –mieszam starannie i znowu przykrywam słoik pokrywką. Na tym etapie wstawiam słoik do głębokiego talerza lub miski na wypadek, gdyby zakwas rosnąc, „uciekł”. Nie zawsze jestem cały dzień w domu, by reagować na bieżąco, a w razie czego znacząco ułatwia to sprzątanie;)
  Młody zakwas (a ten jest bardzo młody;)) lubi rosnąć naprawdę w szalonym tempie, starsze zakwasy już tak spektakularnie nie przyrastają;)
  Wieczorem tylko mieszam (bez dokarmiania), można ew. delikatnie zamieszać wcześniej, jeśli zakwas zbliża się do otworu słoika i chce „uciec”, ale to raczej jeszcze nie pierwszego dnia, bo za mało go;)
 • 2 dzień -rano: 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki wody (ew. mniej wody lub wcale, jeśli zakwas jest rzadki lub się rozwarstwia –powinien mieć konsystencję gęstego ciast naleśnikowego / dość gęstej śmietany)
  Wszystko jak w dniu poprzednim, czyli powtórka;)
  Gdyby zakwas mocno rósł, a nie mamy dużego słoika, można go rozlać do 2 mniejszych słoików i dalej dokarmiać go już w 2 słoikach (po 1/4 szklanki mąki i wody do każdego). Później, tj. przy starszym już zakwasie i „opieką” nad nim, spokojnie wystarczy tylko jeden słoik.
 • 3 dzień -rano: 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki wody (ew. mniej wody lub wcale, jeśli zakwas jest rzadki lub się rozwarstwia –powinien mieć konsystencję gęstego ciast naleśnikowego / dość gęstej śmietany)
  Wszystko jak w dniu poprzednim, czyli powtórka;)
 • 4 dzień -rano: 2 łyżki mąki żytniej + 2 łyżki wody
  Dokarmiam zakwas, mieszam i odstawiam w ciepłe miejsce (powinien być nie za rzadki, taki płynno-gęsty, a jego gęstość reguluję ilością dodawanej wody). No i teoretycznie po jakichś 3-4 godzinach można piec swój pierwszy chleb:) Ale uwaga, bo ten zakwas jest młody, a więc jeszcze nie tak silny. Jeśli bardzo nam zależy na szybkim upieczeniu chleba (co całkowicie rozumiem, bo też przez to przechodziłam:):):)), to trzeba wziąć go więcej niż wymaga przepis.
  Ja jednak wstawiam go na tym etapie do lodówki na jakieś 2 dni (czasem 1 wystarczy) i wówczas go wyjmuję, dokarmiam, po czym wykorzystuję do pieczenia chleba.
  A bardziej szczegółowo to dokarmianie już przed pieczeniem wygląda u mnie tak jak opisałam poniżej.

Jak dokarmiać zakwas przed pieczeniem chleba:
Wyjmuję zakwas z lodówki w ciepłe, nieprzewiewne miejsce, gdzie stoi jakieś 2 godziny. Potem dokarmiam (np. 1-2 łyżki wody i 1-2 łyżki mąki w przypadku tego młodego zakwasu, ale można i po pół szklanki mąki i wody, jeśli jest to już starszy zakwas, który regularnie wykorzystuję i np. mam go już mało;)). Potem kolejne 3 godziny w cieple, żeby zaczął pracować, no i pieczemy. Odmierzam wymaganą przepisem ilość zakwasu, resztę przykrywam i wstawiam do lodówki, gdzie czeka na kolejne dokarmienie i kolejne pieczenie.

Jak utrzymywać zakwas w gotowości (przechowywanie i karmienie):
Pierwsze hodowanie zakwasu = duża jego ilość. Znaczną część wykorzystamy do pierwszego wypieku, a to, co zostanie od razu trzeba wstawić do lodówki (to będzie baza do kolejnych wypieków, którą będę dokarmiać). Słoik lekko zakręcam, niezbyt szczelnie, bo zakwas ma mieć dostęp powietrza. Jeśli nie piekę często tzn. zakwas jest wykorzystywany rzadziej niż raz w tygodniu, to właśnie raz w tygodniu dokarmiam go w znany już sposób: 1 łyżka mąki + 1 łyżka wody i mieszam, po czym znowu wstawiam do lodówki. A jeśli chcę piec chleb, to postępuję jak opisane w akapicie wyżej;)
A co z wyjazdami?
Jeśli dłużej niż 2 tygodnie, to albo rezygnuję z zakwasu (i zrobię go od nowa), albo go zasuszam (dokarmiam tak, by był gęsty i taki gęsty rozsmarowuję na silikonowej czy plastikowej podkładce, papierze do pieczenia itp., zostawiam do wyschnięcia. Potem zeskrobuję i zamykam w jakimś naczyniu z pokrywką (np. słoiczku) lub inna opcja: zawijam ten papier z zaschniętym zakwasem i w woreczku wkładam do lodówki, a zeskrobię później. Po powrocie zaschnięty zakwas wystarczy zalać wodą, 2-3 razy dokarmić i wraca do normy.

Inne uwagi:

 • Zakwas robię z mąki żytniej –czasem 720, czasem 2000 (zależy jaką mam w domu). Z obu się udaje.
  Ubiegając pytania: z mąki pszennej można zrobić zakwas, ale jest to trudne, bo ta mąka jest po prostu trudniejsza do zakwaszania i zakwas często się psuje. Ja nigdy nie robiłam, więc tu doświadczeniem się nie podzielę;( Ale podobno można;) Jeśli chcę jasny pszenny zakwas, to do jego przygotowania korzystam z żytniego –biorę niedużo i dokarmiam mąką pszenną, ale taką do chlebów np. 650 oraz wodą.
 • Są różne rodzaje mąki i każda potrzebuje innej ilości wody. Robiąc zakwas moim sposobem czasem zdarza się, że tej wody jest za dużo, co łatwo poznać, bo 1) zakwas jest rzadszy niż gęste ciasto naleśnikowe / gęsta śmietana 2) po jakimś czasie zaczyna się rozwarstwiać (widać to też na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do tego przepisu). Wtedy wystarczy po prostu zamieszać i przy następnym dokarmianiu dodać więcej mąki, a mniej wody lub całkowicie wodę pominąć –zależy to od konsystencji zakwasu. Powinien być taki gęsto-płynny, właśnie jak gęsta śmietana:)
 • Zakwas jest kapryśny i zachowuje się różnie –raz rośnie w szalonym tempie, raz prawie nic nie widać, ale jeśli są w nim widoczne bąbelki powietrza, to znaczy, że żyje i że pracuje, więc jeśli bąbelkuje, jest dobrze:)
 • Bardziej dojrzały tj. już starszy zakwas wygląda jak nieaktywny i nie widać opisanych wyżej bąbelków, ale one są –wystarczy delikatnie zamieszać lub odgarnąć łyżką część z góry i ujrzymy ukryte bąbelkowanie;) Jednak, gdy przekonanie, że jest za słaby jest zbyt silne, to ja po prostu wyrzucam część zakwasu (pół, a nawet więcej), po czym dokarmiam przez 2 dni, trzymając w ciepłym, nieprzewiewnym miejscu i wstawiam do lodówki do wzmocnienia, po czym biorę do chleba.
 • Zakwas ma lekko kwaśny (aczkolwiek przyjemny) zapach. Czasem bardziej, czasem mniej intensywny, i jest to całkiem naturalny objaw. Nie jest zepsuty, właściwie  to zakwas należy wyrzucić dopiero wtedy, gdy jakoś wyraźnie zmieni kolor lub gdy zauważymy na nim oznaki pleśni -a tę łapie szybko, czasem wystarczy, że w kuchni jest spleśniały chleb lub jabłko i już może być po zakwasie:(

To by było chyba tyle:) Nie czuję się żadnym ekspertem w tej dziedzinie, po prostu pokazuję mój sposób, który u mnie się sprawdza, a chleby wychodzą dobrze:) Jeśli macie więc jakieś uwagi, sugestie, podpowiedzi, triki związane z robieniem zakwasu, to podzielcie się proszę.

W późniejszym wpisie pokażę bardzo prosty chleb na zakwasie, dobry nawet do tego nowego i młodego zakwasu, a z czasem będę też pokazywała kolejne.

Zapraszam do obejrzenia filmiku:

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj

168 komentarzy

 1. Bozena
  | Odpowiedz

  Moj zakwas zaczal pieknie pracowac po pierwszym dokarmieniu.Niestety po nastepnych nic sie nie dzialo,
  zrobil sie tylko gruby korzuch. Powinnam go wyrzucic i zaczac od poczatku.Uzylam maki zytniej T720.

 2. Mariola
  | Odpowiedz

  Dobra! Jesteś b.przekonujaca. Idę robić zakwas.Trzymaj Magdo kciuki bo jak mi nie wyjdzie za pierwszym razem to już powtórki nie zrobię. Pozdrawiam serdecznie Mariola

 3. Baska
  | Odpowiedz

  Czy mozna zrobic zakwas z maki zytniej Razowej? Prosze o porade.

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Tak. Wystarczy żytnia razowa 2000 + woda + czas 🙂

 4. Seweryn Piotrowski
  | Odpowiedz

  kurcze, tak pani (żona, dziewczyna itp)w domu to prawdziwy skarb. A tak musze sam 🙂
  Sernik juz upieklem i na zimno zrobilem a takze ciasto z owocami. Wszystko na pani przepisach i wyszlo znakomicie.
  Teraz startuje z zakwasem. Zobaczymy.
  Pozdrawiam.

 5. Dorota
  | Odpowiedz

  Mam pytanie bo juz mi sie miesza. Choduje zakwas, planuje piec chleb raz moze 2 w tygodniu. Wowczas przed pieczeniem moge dokarmic pol.szklanki wody i maki??

  • MaGda
   | Odpowiedz

   …tak, ale jakiś czas przed pieczeniem, by miał czas ruszyć (jak w opisie).

   • Dorota
    | Odpowiedz

    Super. Dziękuję 😉 jutro bedzie szedl na ruszt pierwszy chlebek wg Twojego przepisu i na zakwas i na chleb. Zakwasu zostało mi bardzo malutko. Czy przed nast pieczeniem moge dodać po szlance maki i wody? Jeśli tak to czy wydluzyc czas oczekiwania po dokarmieniu przed wyrobieniem ciasta? Boje sie ze nie wystarczy mi zakwasu nawet po dodaniu szklanki maki i wody 😀

 6. Robert
  | Odpowiedz

  Mam zakwas, który hodowałem tydzień. Chcę piec chleb i jest mi potrzebna określona ilość. Czy wsypuję tyle mąki i wlewam wody ile mi potrzeba i czekam określony czas? Czy przechodzę cały cykl jeszcze raz?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   W zasadzie tak, wystarczy dokarmić, uzyskując pożądaną ilość zakwasu (plus więcej jako starter na kolejny raz). Tylko zakwas dokarmiam niezbyt wielkimi porcjami na raz, więc nie jakieś szalone porcje na jeden rzut. Nie do końca rozumiem o co chodzi z cyklem -proszę doprecyzować pytanie, ok?

 7. Jola
  | Odpowiedz

  witam

  mam problem z moim pieczeniem chleba.Wykonałam już z 20 chlebów na zakwasie.Zakwas wszystko jak pani pokazuje.Chlebki rosną przez całą noc.Wszystko wygląda tak jak pani pokazuje,do momentu pieczenia.Próbowałam już różnych sposobów.Za kazdym razem chleb jest pieknie upieczony a w środku klejący.Im dłużej pieke (ostatnio piekłam nawet 2 godz.) a i tak w środku chleb był klejący.Nie wiem jaki popełniam błąd.Proszę o radę.Nie poddam się .Będę próbować dalej na różne sposoby
  Jola

 8. Aga
  | Odpowiedz

  Pani Magdo, nastawiłam zakwas. Mąka żytnia razowa 2000, nastawiony ok godz18, następnego dnia ok południa było go już ze trzy razy tyle, piękne pęcherzyki powietrza, zapach jeszcze mączny, dosypałam mąki i wody, do wieczora znów ładnie wyrósł. Zajrzałam do niego ok 22, aby zamieszać i się okazało, że się zepsuł. Śmierdzi niesamowicie. Po zamieszaniu już nie urósł, za to zapach nabrał mocy. Co zrobiłam źle? zamierzam nastawić ponownie, ale nie chciałabym popełnić tego samego błędu. Może Pani ma jakiś pomysł, czemu tak się stało.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Może naczynia (słoik, łyżka) nie były wyparzone i „zainfekowały” zakwas?

   • Aga
    | Odpowiedz

    Były, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Teraz tak myślę, że może miał za ciepło ok 28st.

 9. renata
  | Odpowiedz

  upss przepraszam Pani Dorotko, imiona mi sie pokrecily

 10. renata
  | Odpowiedz

  Pani Magdo, moj zakwas ma kilka lat ale musze przyznac ze przez ostatnie pol roku albo i dluzej zapomnialam o jego istnieniu i on sobie byl w lodowce caly czas a teraz naszla mnie ochota na chlebek, no i wyjmuje go z lodowki… suchy jak kamien.. wiec zalalam ciepla woda dodalam troche zytniej, kamien sie jakos rozpuscil i czekam juz tydzien az mi ozyje, a co do tego mam watpliwosci, pachnie ok smak ok ale babelkowanie to nie bardzo mu wychodzi, rozwarstwil sie troszke to go zamieszalam i wtedy mial malutkie babelki ale nie szaleje jak na poczatku. Czy mysli Pani ze on jeszcze zyje? moglabym zaryzykowac upiec chlebek? chcialam zdjecie zalaczyc ale nie ma takiej opcji

 11. Dorota
  | Odpowiedz

  Pani Magdo. Trzymałam zakwas w lodòwce, ok 2 tygodnie, czy nawet dłużej, bez dokarmiania. Dokarmiłam go wczoraj, wyjęłam z lodòwki i widzę, że pracuje, ma duże bàble. Tylko zapach jest dość mocno alkoholowy. Czy użyć go? Czy lepiej wyrzucić? Bardzo proszę o odpowieź, bo nie wiem co robić.

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Trudno podpowiedzieć na odległość, ale jeśli nie pachnie „zepsuciem”, to bym użyła. Zakwas dla niektórych pachnie jak ocet jabłkowy, innym jak wino:) Gdyby był zepsuty, zapach byłby dość jednoznaczny i od razu wiadomo, że nie poszło.

   • Dorota
    | Odpowiedz

    Dziękuję za szybkà odpowiedź. To biorę się za chleb i dam znać czy wyszedł.

 12. Asia
  | Odpowiedz

  witam pani Magdo, wiem jak przechowywac zakwas, bo napisala pani to w artykule, ale czy jesli tak jakos ze dwa tygodnie nie bede uzywala, to nie powinnam przeniesc do nowego sloiczka? bo ten to juz tak 5 dni stoi, nie chcialabym zeby jakas plesn czy cos sie dostalo? Mam w lodowce, oczywiscie, ale jakos tak mam watpliwosci…?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Ja po prostu dokarmiam co 3-4 dni 1-2 łyżkami mąki i on wolno „pracuje” w lodówce. Ja nigdy nie przekładałam i pleśń mi nigdy nie weszła, ale myślę, że spokojnie można przełożyć do drugiego słoika, skoro samopoczucie ma być lepsze, na pewno nie zaszkodzi.

 13. Wanda
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie pani Madziu robię zakwas z mąki chlebowej i coś mi on słabo rośnie.Jutro jest już ostatni dzień dokarmiania ,ale wcale nie jest go dużo fakt że dawałam po nie pełnej filiżance mąki i wody.Co zrobiłam nie tak czyżby nie ta mąka.Serdescznie pozdrawiam.

 14. Paweł
  | Odpowiedz

  Czy zakwas można zrobić z mąki bezglutenowej? Mogę dziecko nie może glutenu spożywać.

  • Sebastian
   | Odpowiedz

   Można z żytniej bezglutenowej lub kupić gotowy zakwas.

 15. Paweł
  | Odpowiedz

  Czy zakwas można zrobić z mąki bezglutenowej? Dziecko moje nie może glutenu min. dla tego decyduje się na pieczenie własnego chlebka.

 16. Marta
  | Odpowiedz

  Korzystałam już kilka razy z pani przepisu na chleb a teraz chciałabym go upiec z podwójnej porcji. Czy w takim wypadku potrzebna jest rowniez podwójna ilość zakwasu? Czy 0.5kg wystarczy na podwójną porcję mąki? Bardzo proszę o odpowiedź
  Pozdrawiam
  Marta

 17. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Witam,
  Mam pytanie, czy zakwas moge zrobic na mace zytniej razowej?
  Dziekuje I pozdrawiam

 18. Madzia
  | Odpowiedz

  Rozmawiałam z moją mamą i teściową na temat zakwasu i powiedziały że jeśli zakwas nie urośnie chleb też nie,u mnie właśnie tak było.Będę próbować dalej,zmienię mąkę na typ 2000 bo to dużo może zależeć właśnie od niej…..

 19. Mariola
  | Odpowiedz

  Witam Pani Magdo

  Miałam nieduzo zakwasu, wiec podkarmiłam go szklanka maki i wody i po kilku godzinach znowu powtórzyłam szklanka wody i mąki.

  Jeszcze sobie bedzie pracował do wieczora.

  Okazuje sie jednak,ze nie bede dzisiaj piekła tego chlebka, czy wieczorem moge wstawic go do lodówki, a jutro upiec chleb i czy wtedy trzeba go podkarmic znowu chocby łyzka wody i maki?

 20. Jadzia
  | Odpowiedz

  mam pytanko, bardzo proszę o podpowiedź, czy jak zakwas stoi już w lodówce te dwa dni, to czy ja tez codziennie muszę go mieszać wieczorem?

 21. Jadzia
  | Odpowiedz

  Witam, dzisiaj chciałam zacząć moja przygodę z pierwszym zakwasem ale w przyszłą sobotę wyjeżdżam na tydzień i bałabym się go zostawić…..czy warto zacząć pani Magdo 🙂

 22. Beata
  | Odpowiedz

  W sobotę wieczorem nastawiłam mój pierwszy zakwas z mąki żytniej razowej. Dziś jest drugi dzień dokarmiania i dość ładnie bąbelkuje, ale chyba nie rośnie za bardzo. Czy taki nierosnący zakwas rokuje, czy zaczynać od nowa? A przy okazji – Pani blog jest naprawdę super! Dziękuję.

 23. KasiaP
  | Odpowiedz

  Planuję dziś zacząć przygodę z zakwasem. Mam nadzieję, że wyjdzie bo lubię chleb na zakwasie – mąż mniej ale może się przekona ;o)

 24. Ania
  | Odpowiedz

  Ja piekę chleb na zakwasie już pare lat i z doświadczenia wiem, że zakwas słabo rośnie jak temperatura jest zbyt niska. Po dokarmianiu zakwasu słoik kłade na grzejnik i pięknie pracuje. Na kolejny chleb zostawiam max 2 łyżki.
  Pozdrawiam

 25. Beata
  | Odpowiedz

  Witam
  A jak przechowywać zakwas gdy piekę chleb co 2 dni po 3 chlebki? I jest mi go potrzebne dużo? W ciepłym miejscu czy w lodówce? czy cały czas trzeba go dokarmiać? Pozdrawiam i będę wdzięczna z odpowiedź:)

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Ja przechowuję w lodówce i kilka godzin przed pieczeniem wyjmuję i dokarmiam -wszystko opisałam we wpisie. Jeśli regularnie co 2-3 dni i dużo, to chyba nie chowałabym go nawet do lodówki, tylko w dużym słoju w kuchni (w nieprzewiewnym miejscu) i dokarmiać codziennie po trochu, aż 3-ciego dnia będzie go dużo i będzie gotowy do pieczenia:)

 26. Agata
  | Odpowiedz

  Witam Pani Magdo. Mam pytanie odnośnie dokarmiania zakwasu. Po upieczeniu chlebka resztę wstawiłam do lodówki i mam zamiar dokarmiać codziennie lub co drugi dzień po łyżce mąki i wody. Pytanie tylko jak mam to robic? Wyjać z lodówki, ocieplić zakwas, dokarmić, zostawić na kilka godzin i schować do lodówki i tak każdego dnia???I pytanko drugie czy na tym etapie mogę zmienić słoik i przełożyć zakwas???Dziękuję i pozdrawiam

 27. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Nie nadążam nad tym zakwasem, przez trzy dni był prawie nieaktywny, małe bąbelkowanie i zero kwaśnego zapachu. Ale postanowiłam, że mimo wszystko upiekę chleb. Dokarmiłam go przed pieczeniem i stał w ciepłym miejscu prawie cały dzień aż w końcu ożył. W prawdzie zapachu nadal nie miał wyraźnego poza drożdżowym ale pięknie zaczął bąbelkować. Mam nadzieję, że chlebek się uda. Martwi mnie tylko jedno. Nie jestem pewna ale chyba na pokrywce pojawiła się malusieńka plamka pleśni, od razu zmieniłam pokrywkę i w umie nic się nie dzieje. Czy powinnam wyrzucić ten zakwas?I czy chlebek może wyrastać całą noc?

 28. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Witam
  Pani Magdo mój zakwas ładnie rósł do trzeciego dnia, aż wykipiał i musiałam go rozlać do dwóch słoików a później przestał. Na dodatek marnie bąbelkuje i pachnie drożdżowo nie octowato. Czy nadaje się do wypieku?Czy oby nie rozchoruję się po takim chlebie na złym zakwasie? Pozdrawiam

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Sądząc z opisu, to wg mnie on nie jest zły, tylko już tak spektakularnie nie rośnie. Trudno oczywiście ocenić na odległość i nie widząc zakwasu, więc bazuję jedynie na opisie, ale jeśli są bąble (nawet małe) i nie pachnie nieprzyjemnie, to jest ok. Zakwas to dzikie drożdże, więc zapach kojarzony z drożdżami jest w porządku -jeśli tylko nie ma pleśni i nie pachnie źle (tak, że od razu wiadomo, że zepsuty), to wg mnie nadaje się do wypieku.

 29. Kazimiera
  | Odpowiedz

  Witam!
  Przyszedł czas…że i ja zrobiłam zakwas….
  Bardzo dziękuję,pozdrawiam

 30. Ewa
  | Odpowiedz

  Właśnie jestem na etapie hodowania zakwasu, dziś jest 4 dzień 🙂 W niedzielę przymierzam się do pieczenia chleba 🙂 Mam tylko pytanie jak odmierzyć 500g zakwasu bez wagi kuchennej?? Znalazłam gdzieś, ze 500g zakwasu=2 szklanki 250 ml, czy to się sprawdza?? Będę wdzięczna za pomoc 🙂

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Oj, to chyba zależy od gęstości zakwasu (ile mąki, a ile wody), bo są różne:(

 31. Madzia
  | Odpowiedz

  Robiłam zakwas wg Pani wskazówek, ale nie byłam pewna czy mi wychodzi bo nigdy nie widziałam, jak taki właściwy zakwas bombluje. Robiłam to teraz, zimą i w domu temperatura jest średnio 23 stopnie. Upiekłam chleb po wskazanej ilości dni (wystawiłam zakwas z lodówki, odczekałam 3 godziny, dokarmiłam mąką i ciepłą wodą, odstawiłam na kilka godzin, zrobiłam ciasto na chleb, znów zostawiłam na kilka godzin a następnie dodałam resztę składników na chleb i znów odstawiłam wg wskazań) Niestety masa chlebowa w foremkach się nie uniosła. Mimo to zaryzykowałam i upiekłam chleb. I jaki wynik, …. :)jak się można domyślić – opłakany. Ale ponieważ został mi jeszcze tzw zakwas, postanowiłam z nim jeszcze poeksperymentować i wstawiłam słoik do garnka z ciepłą wodą, podokarmiałam zakwas, itp. Aż w końcu dodałam do niego pół kawałka chleba kupionego z piekarni, która piecze na zakwasie. I tu po jakichś 24h, dowiedziałam, się że i mój zakwas był wcześniej PRAWIE zakwasem, który właściwie to nie pracował, a po dodaniu tego kawałka chleba na zakwasie, mój zakwas się uaktywnił, uniósł i kto wie upiekłabym pewnie teraz na nim chleb, gdyby nie fakt, że zauważyłam pleśń w słoiku 🙁 Natomiast wiem już teraz, że kolejny zakwas będę robiła już z udziałem kawałka chleba robionego na zakwasie. Zastanawiam się tylko dlaczego zakwas mi nie wyszedł bez wspomagania się innym zakwasem.

  Pozdrawiam serdecznie

 32. Grażyna
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie! Piekę chleb na zakwasie, ale co jakiś czas mam problem właśnie z zakwasem(przestaje pracować)a chleb nie wyrasta.Dostałam już dwa razy zakwas od znajomych znajomej.Powiedziano mi że do zaczynu mam dodać 2/3 zakwasu a do 1/3 pozostałej w słoiku dodać ciasto po wyrośnięciu(takie które wlewam już do foremek)i wstawić do lodówki,zakwasu nie dokarmiam a piekę chleb dwa razy w tygodniu.Co robię źle? Proszę o podpowiedź bo innego chleba już nie lubię.Pozdrawiam serdecznie 🙂

 33. Justa
  | Odpowiedz

  Piekę chleby wg Pani przepisów i na zakwasie wg Pani przepisu od kilku miesięcy.
  Dziś jednak chyba zakwas zastrajkował, wyjęłam i dokarmiłam rano, trochę pracuje ale daleko do wymaganego przepisem minimum. Pytanie, jak długo można czekać na „ruszenie” zakwasu?

 34. Monika
  | Odpowiedz

  Witam, mam pytanie w sprawie zakwasu, który jest już w lodówce. Czy podczas dokarmiana tego zakwasu (nie przed pieczeniem) tylko co tygodniowe standardowe dokarmianie, powinnam do razu dokarmić po wyjęciu z lodówki czy również poczekać 2 h na ocieplenie? i dopiero dokarmić?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   …podobno warto wyjmować, ale ja często dokarmiam w lodówce i jest ok:)

 35. agika76
  | Odpowiedz

  WIELKIE DZIĘKUJĘ, już wiem o co chodzi:)mam nadzieję że niedlugo znikną te przeklęte muszki.
  A przy okazji dziękuję za tak pyszne, smaczne i szybkie przepisy. Korzystam z nich i wszyscy są zadowoleni 🙂

 36. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałam,słoik ma być przykryty wieczkiem, na to wysoka miska i na to jeszcze ściereczka???? Dziś znów piekę i opędzić się od nich nie mogę 🙂

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Taka pora roku, później już ich nie ma:)
   Ok, zatem dokładniej: słoik ustawiam w wysokim garnku (wkładam do środka, garnek i słoik otworem do góry, przy czym garnek musi być dużo wyższy od słoika), słoik jak zawsze, z uchyloną nakrętką tj. nie otwieram, ale też szczelnie nie zamykam, ma być dostęp powietrza, na garnek kładę ściereczkę przykrywając go tym samym (nadal jest dostęp powietrza, a muszki nie mają wlotu). Ja jeszcze dodatkowo tę ściereczkę przypinam (dwoma klamerkami) do krawędzi garnka, by przypadkiem nie wpadła do zakwasu i się nie upaćkała ciastem;)

 37. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Pani Magdo, na Pani zakwasie robię chleb od kilku miesięcy. Kilka razy w tygodniu. Wyjmuję rano zakwas i dokarmiam coby na 2 bochenki starczyło. Ale problem jest z muszkami owocówkami takimi malutkimi. Lgną do tego, że nie wiem co z nimi zrobić? zakwas w cieple musi pracować to po wyjęciu z lodówki musi odstać swoje a tych much tyle że boję się że mi do zakwasu wejdą i chleb z muszkami upiekę, Poradzi mi Pani coś????

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Oj, znam problem z muszkami:( Ja wystawiam słoik, ale przykrywam go czymś większym tak, że stoi w temp. pokojowej, ma powietrze, lecz muszki nie wlecą. Np. duża (wysoka) miska/garnek i przykrywam ściereczką jak do rośnięcia ciasta (ale tak, by ona nie dotykała zakwasu tj. przypinam klamerkami do krawędzi tego wysokiego garnka). Brzmi śmiesznie, ale działa;)

 38. emilia
  | Odpowiedz

  Witam. Postanowilam zrobic zakwas. Niestety spoznilam sie z dokarmianiem tym po 24godzinach. Zamiadt rano zrobilam to popoludniu. Czy to znaczy ze zakwas mi nie wyjdzie? Poki co ladnie pracuje. Jest szansa ze nie musze zaczynac od poczatku? Czy moge kontynuowac dokarmianie w odstepie 24h?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Można kontynuować. Jeśli ładnie pracuje, to na pewno jest w porządku:) Czasy dokarmiania są orientacyjne, chodzi raczej o to, by dokarmiać go regularnie w mniej więcej podanych odstępach czasu.

 39. Sylwia
  | Odpowiedz

  Witam 🙂 od dawna juz się zbieram za zrobienie zakwasu. Zima jakoś nie chciało mi się kombinowac i szukać dość ciepłego miejsca w domu 🙂 dlatego postanowilam wykorzystać letni czas i właśnie dzisiaj zrobilam zakwas 🙂 jestem ciekawa czy wyjdzie i czy starczy mi cierpliwości i samozaparcia jeśli cos pójdzie nie tak . Narazie stoi w ciepłym nie przewiewnym miejscu:-) dodam tylko ,ze chleb na drożdżach zawsze mi wychodzi ale od kiedy zaczelam się „bawić „w pieczenie chleba marzylo mi się zrobienie chleba na zakwasie… To dla mnie wyzwanie 🙂 ale dzięki Pani, Pani Magdo może juz za kilka dni w moim domu będzie pachniec świeżym chlebkiem zrobionym na zakwasie 🙂 czego sobie bardzo życzę i juz nie mogę się doczekać …. Mam tylko nadzieje ze zakwas wyjdzie 🙂 pozdrawiam serdecznie i dziękuje za inspiracje 🙂 S. Z

 40. Basia
  | Odpowiedz

  Pani Magdo
  Od pewnego czasu z uwagą śledzę Pani przepisy, z niejednego już skorzystałam. Każdy sprawdził się wspaniale. Mam jednak problem z zakwasem na chleb. Przygotowywałam go według Pani przepisu. Pierwszy chleb wyszedł wyśmienity. Jednak już z następnym jest coś nie tak. Mianowicie, mimo iż wydaje mi się że zakwas pracuje, bo bąbelkuje i przyjemnie pachnie chleb rośnie dopiero gdy jest w piekarniku. Mimo kilkugodzinnego okresu przeznaczonego na rośnięcie chleba, nie rośnie wcale (dodam, że trzymam ciasto w ciepłym miejscu). Rośnie jak już wspomniałam dopiero w piekarniku, a co za tym idzie jest mocno popękany. W smaku jest nadal pyszny, ale jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Co robię nie tak? Pozdrawiam serdecznie

  • Kasia
   | Odpowiedz

   Też tak miałam. Jak chlebki wyrastają w zacisznym, ciepłym piekarniku np 3-4 godziny i daleko im jeszcze do wysokości blaszki, ponownie włączam piekarnik na 50 stopni, góra/dół (z chlebkami w środku) i trzymam je tak przez chwilę – po czym wyłączam, i daję im jeszcze jakąś godzinkę na wyrastanie. Jak zauważyłam, rosną wtedy szybciej.

   • Basia
    | Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź. Jutro znowu będę piekła chlebek. Jak nie będzie rósł spróbuję Twojego sposobu. Pozdrawiam

 41. Tomasz
  | Odpowiedz

  Witam Pani Magdo. Zacznę od podziękowań, gdyż uparłem się że zrobię chlebek na zakwasie, i się udało! Zakwas praktycznie zachowywał się tak samo jak na Pani filmie ( nawet się rozwarstwił tego samego dnia ),
  Chlebek wyszedł pyszny mięciutki z chrupiącą skórką – pychota!

  Mam też kilka pytań do Pani:

  – po zrobieniu chlebka zostało mi troszkę zakwasu, stwierdziłem że go dokarmię przez 2-3 dni aby wyprodukować odpowiednią ilość i użyć go do pieczenie kolejnego chlebka. Problem w tym że po kilku godzinach po ponownym dokarmieniu zakwas zmienił zapach z kwaskowatego na drożdżowy. Na razie nie zauważyłem żadnego kożucha, jak w przypadku koleżanki Agula, lecz obawiam się czy taki zakwas mogę użyć do pieczenie kolejnego chlebka.

  – czy jak wyprodukuje odpowiednią ilość zakwasu i będę przechowywał go w lodówce to jak mam się z nim obchodzić? Czy w czasie trzymania w lodówce dokarmiać? mieszać? jak długo może być przechowywany? itp..

  Pozdrawiam Tomek

  Agula

 42. Agula
  | Odpowiedz

  Witam mam problem z zakwasem po dokarmieniu i odstawieniu go do następnego dnia na jego powierzchni pojawił się dziwny kożuch, wygląda i pachnie jak drożdże…

  • Agnieszka
   | Odpowiedz

   Mam ten sam problem z zakwasem. Na wierzchu jest kożuch wyglądający i pachnący jak drożdże. Czy w związku z tym uznała go Pani za zepsuty?

 43. Aidi
  | Odpowiedz

  Pani Madziu mam pytanie ponieważ słyszę różne opinie i są one sprzeczne. Jak długo można trzymać zakwas? Pani pisze, że do momentu aż nie zmieni koloru. Ale od trzech już osób słyszałam, że najwyżej 2 tyg. Zanim doczytałam to co Pani napisała zdążyłam dziś wylać mój pierwszy (naprawdę udany) zakwas. I robię od nowa. Nie wiem czy słusznie bo nic mu nie było ale 2 tygodnie minęły wczoraj.

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Ojej, to szkoda:( Zakwas można trzymać tak długo, jak on żyje i w sumie im starszy, tym lepszy. Póki nie pleśnieje, nie pachnie nieładnie i nie zmienia koloru, jest ok. Pierwsze słyszę, że po 2 tygodniach trzeba wylewać. Dobrze trzymany może stać i kilka miesięcy, trzeba tylko odpowiednio dokarmiać i mieszać np. raz na dwa dni. Można (ale nie trzeba) trzymać w lodówce -to już zależy jak często jest pieczony chleb i co za tym idzie jak często korzystamy z zakwasu. Wprawdzie nie jestem specjalistą od zakwasów i bazuję na swoich doświadczeniach, ale jednak chleby pięknie się pieką i smakują, więc myślę, że mogę się tym doświadczeniem śmiało podzielić. Szkoda wylewać zakwas, który nawet jeszcze dobrze nie dojrzał:(

 44. Narzeczeni
  | Odpowiedz

  Zakwas? Kiedyś wydawał nam się czymś nieosiągalnym. A jednak – nie taki diabeł straszny jak go malują – naprawdę! Zamieszkał w naszej lodówce i chętnie z nami współpracuje 🙂 Dziękujemy za przepis, dzięki któremu „oswoiliśmy się” z tematem zakwasu. I choć nie należy do fotogenicznych, zapraszamy do rzucenia okiem na naszego „przyjaciela z lodówki”:

  [link]

 45. Ola
  | Odpowiedz

  Mam pytanie, hoduję właśnie zakwas żytni razowy, po 5 dniach spóźniłam się jakieś 2 godz. z dokarmieniem i zauważyłam, że pojawił się na nim biały nalot, delikatny bardzo, na całej powierzchni. Zdjęłam go, dokarmiłam i zostawiłam na 12 h., nalot znów zaczął sie tworzyć, wzięłam więc niewielką ilość tego zakwasu, przełożyłam do czystego słoja, porządnie dokarmiłam i teraz czekam. Czy to może być pleśń? Czy powinnam go wyrzucić? Dodam, że zakwas nie zmienił zapachu i ładnie bąbelkuje, ale jak się przypatrywałam temu nalotowi to wydawało mi się, że widzę maleńkie włoski…albo to moja paranoja… Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, czy zakwas wyrzucać….

 46. Grażyna
  | Odpowiedz

  Pani Magdo-lubię gotować nowe rzeczy,które niestety nie zawsze się udają,Pani przepisy są świetne.Pieklam już kilka razy chlebki,mufiny lazanię w różnym wydaniu,zawsze się udały.Teraz biorę się za chlebek na zakwasie,mam nadzieję ,że też będzie ok.A co najważniejsze polecam Pani stronę znajomym i niektórzy już są zadowoleni -BARDZO DZIĘKUJĘ i POZDRAWIAM.

 47. dora
  | Odpowiedz

  Gratuluję swietnego bloga . Zaczytuję sie od paru tygodni i pierwsze proby za mna 🙂 I pomyslec ze cale zycie nie lubilam kuchni …. Wychodzi ze na wszystko przychodzi czas a przy takich przepisach , prostych ale smacznych i ciekawych wszystko jest do opanowania ..
  Raz jeszcze gratuluję i pedzę na przepisy chlebkowe 🙂

 48. Ewa
  | Odpowiedz

  Magdziu
  jestem starszą panią (ok. 60-tki) i podobno smacznie gotuję, ale……. pomimo pomysłowości kulinarnych, wszak sztuka gotowania to też sztuka, bardzo chętnie od dłuższego czasu wpadam tu i oglądam Twoje filmy na you yube. I bez wstydu przyznaję, że sporo się nauczyłam od Ciebie. Jesteś słoneczko taką moją miłą gadającą książeczką kucharską, która zachęca mnie do robótek kucharskich. Dzięki Ci za to co robisz. Dzięki za ten przepis. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 49. wandzik993
  | Odpowiedz

  Chlebek wg przepisu pani Magdy piekę od 5 miesięcy.
  Jest wspaniały. Już nie kupujemy w sklepie chleba.
  Dziękuję za przepis.
  Pozdrawiam serdecznie.

 50. Helen
  | Odpowiedz

  Z przykrością stwierdzam, że mój zakwas ani na jotę nie chce rosnąć. Już nie pierwszy raz się biorę za niego a efekt wciąż taki sam, czyli żaden. Sama nie wiem co robię nie tak :(. Pozdrawiam serdecznie