Pierwszy chleb (nawet na młodym) zakwasie

z 162 komentarze
Pierwszy chleb (nawet na młodym) zakwasie

Sprężysty, idealnie wilgotny, o chrupkiej skórce i boskim zapachu, jaki ma chyba tylko chleb na zakwasie…

Te bochenki upiekłam metodą, która pozwoli się wykazać nawet młodemu zakwasowi;) Nie jest on tak silny jak dojrzały zakwas, który swoje już odstał i przepracował, więc trzeba go dać więcej lub podejść do tematu „stopniowo” (szczegóły w przepisie). Aby upiec chleb na zakwasie trzeba wykazać się trochę większa cierpliwością niż przy chlebach drożdżowych, gdzie czas wyrastania jest krótszy i przewidywalny.
Zakwasowe bywają bardziej kapryśne i czasem ciężko je sobie rozplanować czasowo, bo wyrastają dłużej niż by nam się marzyło:) Zależy to od wielu czynników np. od temperatury otoczenia -latem idzie szybko i raczej sprawnie, zimą lub w chłodniejsze dni mogą rosnąć dłużej… Nie jest to nic dramatycznego, po prostu trzeba o tym wiedzieć i wpasować się w ich rytm. A naprawdę warto! Smak takiego własnoręcznie upieczonego chleba na zakwasie jest przecudowny:) Troszkę trywializując powiem tak: trzeba to przeżyć, nie da się opisać:D

Dodatkowo samej pracy tu niewiele, bo główne zajęcie polega na czekaniu, aż chleb wyrośnie, a to dzieje się samo. Wystarczy zatem tylko „ustawić” godziny poszczególnych etapów (o tym również poniżej) i dobę później mamy na stole świeżutki bochenek… a właściwie dwa:)

Mam nadzieję, że Was skusiłam:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam ten prosty chleb na zakwasie. Zapraszam do obejrzenia!

Pierwszy chleb (nawet na młodym) zakwasie

czas przygotowania: ok. 24 godziny (z czego lwia część czasu to czekanie, aż chleb wyrośnie, pracy własnej jest tu raczej niewiele;))
/proporcje na 2 bochenki pieczone w mniejszych keksówkach (moje o wymiarach 25 cm x 11,5 cm); patrz filmik/

KROK 1: dokarmienie zakwasu przed pieczeniem:

 • mąka jak do hodowania zakwasu (ja: żytnia razowa 2000) i letnia woda:
  jeśli młody, świeżo wyhodowany zakwas, to jest go sporo i dokarmiam małą ilością mąki, by „ruszył”
  proponuję: 3 łyżki mąki + 3 łyżki letniej wody
  jeśli starszy i bardziej dojrzały, to mam go siłą rzeczy mniej, tylko taką ilość bazową, więc dokarmiam go większą ilością mąki i letniej wody np. szklanka mąki + tyle letniej wody, by zakwas był dość gęsty, jak gęsta śmietana/ciasto naleśnikowe)
  Gotowego zakwasu powinno wyjść tyle, o ile woła przepis;) w tym przepisie 300-350 g

KROK 2: zakwaszone ciasto (gęsty zakwas):

 • 350 g aktywnego zakwasu (tj. dokarmionego jak wyżej)
 • 500 g mąki (ja: pszenna typu 650)
 • 500 ml letniej wody

KROK 3: ciasto chlebowe:

 • 500 g mąki (ja: orkiszowa typ 700)
 • 100-150 ml letniej wody (czasami dodaję mniej, czasem więcej, zależy to od mąki (rodzaju, stopnia wilgotności), więc o iliści dodawanej wody decyduje gęstość ciasta)
 • 1 łyżka soli
 • ziarno lub inne dodatki, które chcemy dodać do chleba – według uznania i potrzeb, można np. dodać:
  – przyprawy i zioła (oregano, przyprawa do pizzy, przyprawa kuchni włoskiej, zioła prowansalskie, czubrzyca, papryka, itp.)
  – dowolne ziarna (słonecznik, soja, pestki dyni, siemię lniane, sezam, itp.)
  – mak
  – czarnuszka
  – kminek
  – prażona cebulka, czosnek
  – drobno posiekane oliwki, suszone pomidory, itp.
  – melasa, miód
  – rodzynki, suszone śliwki
  – inne;)
  …a ja dodałam:
  – 3/4 szklanki  otrąb pszennych
  – 1/3 szklanki łuskanych ziaren słonecznika
  – 1 niepełna łyżeczka przyprawy do pizzy

Zakwas:

Najpierw muszę mieć zakwas;) Przygotowuje się go raz, trwa to kilka dni, a potem już korzystamy z niego przez długi czas, nawet przez lata;) Trzeba o niego trochę dbać (kontakt raz w tygodniu będzie ok;)), a potem wystarczy go tylko dokarmić przed pieczeniem. Proste.
Zakwas można przygotować  na przykład według metody prezentowanej tutaj: Jak zrobić zakwas do pieczenia chleba

Wyjmuję zakwas z lodówki i zostawiam na jakąś godzinę, aby się ocieplił.
praktyczna podpowiedź: Jeśli mam czas to tak robię, ale można dokarmić go od razu po wyjęciu z lodówki, a słoik wstawić naczynia z wodą o temperaturze ciała i w tej wodzie zakwas sobie stoi i zaczyna pracować;)

KROK 1: dokarmienie zakwasu przed pieczeniem:
Dokarmiam mąką oraz wodą i odstawiam pod przykryciem (niezbyt szczelnym) w ciepłe, nieprzewiewne miejsce, aby zaczął pracować. Jakieś 2-3 godziny wystarczą, czasem i krócej, ale można wyciągnąć ten czas i do 6 godzin, jeśli nie pasuje inaczej;)
Po tym czasie, kiedy już rośnie/puchnie i bąbelkuje, znaczy, że jest aktywny i można go przepuścić do kolejnego etapu;)

KROK 2: zakwaszone ciasto (gęsty zakwas):

Ten aktywny zakwas odważam do miski. Dodaję mąkę oraz letnią (nie gorącą!) wodę i dokładnie mieszam –ja łyżką, ale jeśli lubimy czuć kontakt z chlebem, można mieszać ręką;) Mieszam dobre kilka minut tak, aby składniki się połączyły, a ciasto było gładkie i elastyczne.

Przykrywam miskę talerzem lub ściereczką i wstawiam na 12 godzin w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Jeśli nie mamy takiego, to najlepiej wygospodarować jakieś miejsce w kuchennej szafce lub w nieużywanym piekarniku;)

KROK 3: ciasto chlebowe:

Po 12 godzinach przygotowuję ciasto na chleb:) Dodaję mąkę, wodę oraz sól –i to są składniki bazowe. Z tego po wymieszaniu wyjdzie już ciasto na chleb, a po upieczeniu: chleb na zakwasie. Ja jednak lubię w chlebie dodatki, które powodują, że za każdym razem może on smakować nieco inaczej:) W prezentowanej dzisiaj wersji dodałam: ziarno słonecznika, otręby oraz zioła (patrz składniki), ale można dodawać inne rzeczy z zaproponowanych w składnikach powyżej (a także wszystko, co niewymienione, a pasuje do chleba i będzie w nim smakować).

Całość dokładnie mieszam i wyrabiam na gładkie, sprężyste ciasto -można ręcznie lub mikserem z nakładką do chleba/końcówkami do ciasta drożdżowego.

Chleb można piec:
– w foremkach / keksówkach i zostawić do wyrośnięcia właśnie w natłuszczonych lub wyłożonych papierem do pieczenia keksówkach (i tu ciasto może być luźniejsze, samo z siebie nie trzymające kształtu, bo i tak nada mu go foremka;))
– lub uformować bochenki i zostawić do wyrośnięcia w koszykach do wyrastania chleba lub na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, na której będą pieczone (i tu ciasto powinno być dobrze wyrobione, elastyczne i na tyle sztywne, by trzymało kształt bochenka, a nie rozlewało się na boki).
Ja proponuję te pierwsze chleby piec w foremkach –zdecydowanie łatwiej i nie trzeba się stresować ładnym kształtem chleba. Z czasem przyjdzie ochota i pragnienie, by piec bochenki bez formy, ale z czasem przyjdzie też pewność siebie i „zaprawienie w boju” i będzie już łatwej;)

Ciasto można wyrabiać ręcznie lub mikserem z nakładką do wyrabiania chleba, a jeśli nie mamy, to wystarczy zwykły mikser z końcówkami do ciast drożdżowych;) Mikserem idzie zdecydowanie szybciej. Wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i będzie ładnie odchodzić od ręki i miski. W przypadku niektórych chlebów (np. chleb tylko orkiszowy, który też niedługo pokażę) ciasto i tak będzie lejące się, takie lepkie i nie da się formować w bochenek –trzeba piec w foremkach.

Keksówki lub inne foremki do chleba natłuszczam (najlepiej smalcem i przyprószyć bułką tartą lub otrębami ) albo wykładam papierem do pieczenia.

Przygotowane ciasto dzielę na 2 równe części i przekładam do blaszek. Delikatnie (ale skutecznie) dociskam zamoczoną w wodzie łyżką do dna keksówek, aby wypełniło foremki. „Wygładzam ciasto” z wierzchu i przykrywam foliowym woreczkiem, tworząc wypukły daszek nad blaszkami, by rosnąc nie przykleiło się do folii. Zostawiam do wyrośnięcia na 4-5 godzin (gdy zakwas młody i niezbyt silny trzeba trochę poczekać), choć zdarzyło mi się już, że chlebki wyrosły po 2 godzinach (!). Nie wstawiam do piekarnika, póki nie wyrosną pod krawędzie blaszek –chleb musi się unieść teraz, bo w piekarniku już mocno nie wyrośnie.

Gdy chleby są gotowe, nagrzewam piekarnik do 250 st. C.

Wyrośnięte bochenki spryskuję wodą, posypuję ziarnem (słonecznik, płatki owsiane, otręby – wg uznania) lub przyprószam mąką, po czym wstawiam do nagrzanego piekarnika na drugą półkę od dołu.

Chwilę po włożeniu blaszek do piekarnika zmniejszam grzanie do 200 st. C i w tej temperaturze piekę chleby przez ok. 55 minut (zależy od piekarnika, więc trzeba je obserwować). Nie otwieram piekarnika podczas spieczenia! Po upływie tego czasu wyłączam grzanie, czekam ok. 5 minut i dopiero wówczas go otwieram. Potem od razu wyjmuję bochenki z piekarnika i z foremek (gdy wysmarowane smalcem, wychodzą praktycznie same), a jeśli papier do pieczenia, to go delikatnie odklejam. Studzę na kratce z piekarnika, dzięki czemu skórka nie zaparuje i jest chrupiąca.

Nie kroić, nie ruszać przed upływem co najmniej godziny, bo musi dobrze wystygnąć!

PROPONOWANE GODZINY POSZCZEGÓLNYCH ETAPÓW
/to rzecz jasna przykładowe godziny i można je zmieniać wg własnych potrzeb, zachowując odstępy czasowe m-y poszczególnymi etapami;)/

w weekend

 • dzień 1
  • g. 15:00 –wyjmuję zakwas z lodówki, odstawiam w ciepłe miejsce
  • g. 16:00 –dokarmiam zakwas, odstawiam w ciepłe miejsce
   =KROK 1: dokarmienie zakwasu przed pieczeniem
  • g. 20:00 –szykuję zakwaszone ciasto, odstawiam w ciepłe miejsce
   =KROK 2: zakwaszone ciasto (gęsty zakwas)
 • dzień 2
  • g. 8:00 –przygotowuję ciasto na chleb, odstawiam w ciepłe miejsce do wyrastania
   =KROK 3: ciasto chlebowe
  • ok. g. 13:00 –wstawiam bochenki do piekarnika
  • ok. g. 14:00 –wyjmuję chlebki i zostawiam do ostygnięcia
  • ok. g. 15:30 –kroję pierwszą kromkę;)

w dzień powszedni, gdy praca
(wszystko zależy oczywiście od godzin pracy, to tylko propozycja;) ja często piekę chleby w weekend, porcjuję, zamrażam, a w ciągu tygodnia, rozmrażam kolejne porcje i w ten sposób cieszę się chlebem przez cały tydzień;)) Kliknij i zobacz: Jak mrozić i odmrażać chleb. I dlaczego:)

 • dzień 1
  • g. 23:00 –wyjmuję zakwas z lodówki, od razu go dokarmiam i odstawiam w ciepłe miejsce
   =KROK 1: dokarmienie zakwasu przed pieczeniem
  • g. 05:00 lub 06:00 –szykuję zakwaszone ciasto, odstawiam w ciepłe miejsce
   =KROK 2: zakwaszone ciasto (gęsty zakwas)
 • dzień 2
  • g. 17:00 –przygotowuję ciasto na chleb, odstawiam w ciepłe miejsce do wyrastania
   =KROK 3: ciasto chlebowe
  • ok. g. 22:00 –wstawiam bochenki do piekarnika
  • ok. g. 23:00 –wyjmuję chlebki i zostawiam do ostygnięcia
  • rano po przebudzeniu  –kroję pierwszą kromkę;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj

162 Komentarze

 1. Amarantus
  | Odpowiedz

  Bardzo ciekawy jest fakt, dlaczego dzisiaj już nie mamy niemal szansy na chleb w smaku taki jak lata temu. Jak on się zmieniał gdzieś tak od 2000 roku i dlaczego już nie będzie taki jak kiedyś. https://totemat.pl/dlaczego-chleb-nie-smakuje-jak-dawniej-tego-smaku-pieczywa-juz-nie-bedzie/ Chodzi głównie o to, że ziarna starego typu już nie są dostępne są tylko zmodyfikowane co widać na polach po niskich zbożach. Dlatego warto robić własne chleby, bo to jeszcze ratuje ich smak i jakość.

 2. Anna
  | Odpowiedz

  Dzięki Tobie i temu przepisowi piekę chleby już 2 miesiące i zawsze wychodzą piękne duże bochenki. Proszę o pomoc bo tym razem zamiast dwóch foremek chciałabym zrobić 3 chleby ale niewiem jakie ilości ,ile dokarmić zakwasu i potem o ile więcej składników.

 3. Iza
  | Odpowiedz

  A może poleciła by Pani przepis na bułki pszenne na zakwasie? Też piekę na drożdżach i na drugi dzień nie są zbyt smaczne. Dziękuję ?

 4. Iza
  | Odpowiedz

  Pani Ewo, bardzo dziękuję za ten przepis ? Znalazłam smak i zapach dzieciństwa. Taki chleb (tylko okrągły), jako dziecko kupowałam GS-sowskiej piekarni ? Zanim doszłam do domu, chleb był dookoła obgryziony i nikt piętki nie dostał ? Długo eksperymentowałam z chlebami, ale na drożdżach i to zupełnie nie było to i na dodatek za chwilę były czerstwe… W końcu odważyłam się zrobić zakwas i z Pani przepisu upiekłam ten chleb. Jestem zachwycona i zagości u mnie na zawsze. Z wnusiem zjedliśmy dzisiaj jeden bochenek ?

  • Iza
   | Odpowiedz

   Bardzo przepraszam za błąd w imieniu ☺️

 5. Martyna
  | Odpowiedz

  Dzień dobry Pani Magdo. Od dawna piekę chleb, między innymi według schematu przedstawionego w powyższym przepisie. Od czasu do czasu mój zakwas się buntuje. Chleb ładnie na nim wyrasta, po czym po włożeniu do piekarnika robi się płaski, wręcz wklęsły na środku ( piekę w foremkach), w smaku natomiast jest wyraźnie kwaśny, a wbrew pozorom chleb na zakwasie nie powinien być bardzo wyczuwalnie kwaśny. Wiem, że zakwas to żywy organizm i zdarzają się gorsze dni, nie wiem tylko jak go odratować. Mój zakwas ma już około roku, trzymam go w lodówce, przed użyciem dokarmiam bardzo małą ilość zakwasu odpowiednio 100 g mąki i 100 g wody. Zakwas pięknie rośnie, jest silny. Będę wdzięczna za wskazówki, również od pozostałych doświadczonych czytelników. Pozdrawiam !

 6. Ilona
  | Odpowiedz

  Witam.
  Dziś zrobiłam chleb według Pani przepisu. Wykorzystałam keksowke o wymiarach 37×9, składniki odmierzyłam w 3/4 porcji. Ciasto pięknie uroslo w foremce przed włożeniem do piekarnika, aż wypłynęło z formy. Piekłam 1 godzinę i 20 minut (bo obawiałam się że w większej formie środek nie dopiecze się w czasie podanym w przepisie) w temperaturze 200 stopni.
  Wszystko wskazywało na to że chleb jest dobrze upieczony więc po odczekaniu 5 minut, wyjęłam chleb z piekarnika.
  Po godzinie przekroiłam i odniosłam wrażenie że chleb jest na pół zakalcem. Dziurki były tak jak w chlebach z piekarni, lecz odcień chleba był taki jak w typowych zakalcach. W smaku jest kwaskowaty.
  Co mogłam zrobić źle?
  Dodam jeszcze tylko że w przepisie na blogu nie było informacji że trzeba wylać troszkę gorącej wody do piekarnika, a na filmiku już ten szczegół był. Ja oczywiście nie wylałam tej wody. Czy to mógł być powód mojego niepowodzenia?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Nie, woda do piekarnika to raczej nie to. Stawiam na piekarnik (każdy piecze ciut inaczej) i mąkę (różna wilgotność). Następnym razem (przy tej samej mące) dałabym ciut mniej wody i piekłabym trochę dłużej (10-15 minut) pod koniec ew. zmniejszając temp. pieczenia, gdyby skórka była za mocno przypieczona.

 7. Mirka
  | Odpowiedz

  Witam, chciałam bardzo podziękować za ten przepis i przepis na zakwas.
  Zrobiłam wszystko jak opisano i efekt mnie bardzo zadowolił. Chleb rósł jak szalony na 5 dniowym zakwasie.
  Upiekłam z połowy porcji, skórka chrupiąca, środek idealny, nie za ciężki, nie za lekki. Używałam Kitchenaida do mieszania w kroku 2 i 3, z końcówką do ciast drożdżowych.
  Bardzo dziękuję i polecam Wszystkim!!

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Super;) Cieszę się, że smakuje♥

 8. Krzysztof
  | Odpowiedz

  To był mój pierwszy chleb na zakwasie, ledwie tygodniowym. I wyszedł FE-NO-ME-NAL-NIE.
  Polecam wszystkim jako pierwszą próbę. Drobne różnice:
  1) Ciasto kwaśne wyrabiałem w termomomiksie przez 5 minut
  2) Do ciasta właściwego dodałem tylko ziarna słonecznika
  3) Keksówki wysmarowałem olejem słonecznikowym.

 9. Alicja
  | Odpowiedz

  Witam! Mam pytanie odnośnie wymiarów keksówek. Mam w domu dwie, które się bardzo różnią wielkością, jedna mała, druga duża. Czy wymiary podaje się spodu blaszki czy góry? Pytam bo 25×11,5cm ma spód mojej dużej blaszki, natomiast takie same wymiary ma mała blaszka mierzona od góry. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 😉

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Są różne blaszki -ja mierzę górę i dół i oceniam czy oba wymiary mocno się różnią, po czym podejmuję decyzję o wypieku. Zwykle ważniejsze są dla mnie wymiary dna (bo to podstawa). Jednak w przypadku tego akurat chleba wystarczy forma o zbliżonych wymiarach i powinno być ok;)

 10. Aneta
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Spieszę donieść, że chlebek jest przepyszny i dzięki temu przepisowi, udał się bez dodatku drożdży…. ale po kolei.
  Zakwas z Pani przepisu zrobiłam 3 tyg temu z mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000, po 6 dniach poszedł do lodówki i był dokarmiany co tydzień. Tydzień temu piekłam na nim chleb na mące pszennej 650 (z innego przepisu), który wcale nie wyrósł, był gliniasty i ledwo dało się go zjeść ? (dlatego chciałam dodać odrobinę drożdży)
  Tym razem chlebki piekłam zgodnie z powyższym przepisem, dałam tylko inne mąki.
  Krok1: Zakwas na mące żytniej pełnoziarnistej typ 2000
  Krok 2: kwaśne ciasto mąka pszenna typ 650
  Krok 3: ciasto właściwe 150g mąka pszenna typ 650 + 150g mąka pełnoziarnista typ 2000 + 200g mąka gryczana. Dodatków do ciasta nie dawałam, jedynie na wierzch dałam płatki na jeden chlebek, a czarnuszkę i sezam na drugi. Pieczenie zgodnie z przepisem. Ciasto wyrosło super. Dziękuję bardzo za ten i inne przepisy i filmy, które bardzo ułatwiają pichcenie.

 11. Aneta
  | Odpowiedz

  Pani Magdo,
  Super przepisy, świetny blog i kanał. Bułeczki jogurtowe dziś będą z czekoladą 🙂
  Mam pytanie o chlebek.
  Jeżeli chciałabym wspomóc bardzo młody zakwas (3tyg.) szczyptą drożdży to lepiej dodać je w fazie 2, czy w fazie 3, przed ostatecznym wyrastaniem chleba w formie?

 12. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Super! Dziękuję Pani Magdo! Próbowałam różne przepisy i już prawie się poddałam bo chleb nie bardzo wyrastał a z tego przepisu i zaczyn piekny i chlebek rósł cudownie! I oczywiście przepyszny. Polecam wszystkim!

 13. Dorota
  | Odpowiedz

  Chleb wyszedł przepyszny! Bardzo dziękuję za tak dokładne rozpisanie czynności. No i za rozpisanie godzinowe, to zdecydowanie ułatwia planowanie. To mój pierwszy chleb w życiu, a na pewno nie ostatni! użyłam mąki pszennej 450- jedynej, jaką miałam w domu. Pozdrawiam serdecznie!

 14. Renata
  | Odpowiedz

  Witam pani Magdo chciałabym sie zapytać jak powinien pachnieć zakwas na chleb bo mój zalatuje trochę winem więc rozumiem ,że jest zepsuty (robię pierwszy raz zakwas)pozdrawiam Renata z Gorzowa

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Nie, on ma mieć lekko winny / octowy zapach. Jeśli zapach nie jest nieprzyjemny (nie śmierdzi i nie pachnie zepsuciem;)), to powinno być ok.

 15. MARIOLA
  | Odpowiedz

  ogladalam kilkanascie video o chlebie, kazdy cos innego gada. Tjoje przepisy lubie, wiec ten chleb postanowilam sprobowac. Wyszedl FENOMENALNIE!! serdeczne dzieki. acha i naan chlebki na drozdzach tez zrobilam takie latwe a smak boski, pozdrowienia

 16. Gregi
  | Odpowiedz

  Rewelacja

 17. Ela
  | Odpowiedz

  Jeden bochenek ładnie wyrósł, a drugi z tego samego ciasta nie ruszył ? cieszę się tym jednym chociaż… Różnica między nimi jest taka, że jeden jest w foremce wyłożonej papierem i ten nie wyrósł, a drugi w wysmarowanej tłuszczem. Zauważyłaś, żeby papier jakoś źle działa na chleb?

  • Agnieszka
   | Odpowiedz

   Dzisiaj zrobiłam. Niestety wyszedł zakalec. Robiłam Wszystko jak w przepisie, zakwas miałam 4 dniowy. W foremkach ładnie wyrósł. Skórka mega twarda nie da się pogrysc a w środku klejący ?

  • Monika
   | Odpowiedz

   Witam Pani Magdo,
   Z racji zaistnialej wszeobecnej sytuacji nie posiadam ( I w żadnym sklepie NIE moge teraz kupic) mąki o jakiej jest mowa. Mieszkam na stale w UK i tutaj typów maki nie ma. Posiadam za to mąki organiczne: białą żytnia, orkiszowa I zwykla tzw plain flour (do wielu zastosowan) Czy jest mozliwosc upieczenia chleba z tej mieszanki albo np plain+orkiszowa? Jesli tak to w jakich proporcjach moglabym ich uzyc? Mam taki piekny słoj zakwasu z Pani przepisu, ze az sie prosi o chlebek:-)
   Pozdrawiam serdecznie