Ciepłe, pulchne i serowe, z dodatkiem otrąb i płatków owsianych i przypraw ziołowych…
Są smaczne, sycące i ja lubię myśleć, że zdrowe:) Smażę je na niewielkiej ilości oleju czy oliwy, więc praktycznie nie czuć na nich tłuszczu i przypominają takie chlebki z patelni. Są świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju zup czy sosów, także mięsnych, ale można je podać jako danie główne, serwując je ze stosownymi dodatkami np. z oliwą, oliwkami, serem typu feta, zimnymi sosami pomidorowymi czy ziołowymi.
Najchętniej podaję je na ciepło, ale sprawdzą się i na zimno:) Np. na wynos –dla mamy karmiącej (i nie tylko) na spacer z dzieckiem lub do pracy zamiast tradycyjnej kanapki.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam serowe placuszki z otrębami. Zapraszam do obejrzenia!
Serowe placuszki z otrębami
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na 14-15 średniej wielkości placuszków/
- 14 plasterków dowolnego miękkiego żółtego sera (plastry mniej więcej wielkości placuszki, ilość = ilości placuszków;))
- 2 szklanki (o poj. 200 ml) mąki pszennej typu 500, może być też pełnoziarnista
- 1/2 szklanki otrąb pszennych lub żytnich
- 1/2 szklanki płatków owsianych (ja biorę górskie)
- 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki soli (ilość soli wg własnych upodobań i uznania)
- 1/2 łyżeczki przyprawy do pizzy
- 1 całe jajko
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 2 łyżki oleju -do ciasta
- olej do smażenia (lub masło, smalec, oliwa –na czymkolwiek lubimy smażyć placuszki)
Ser kroję w plastry.
Do miski dodaję mąkę, otręby, płatki owsiane, proszek do pieczenia, sól oraz przyprawę do pizzy, dokładnie mieszam i odstawiam na bok.
Do osobnego naczynia wbijam jedno całe jajko, dolewam mleko i dokładnie mieszam. dolewam do suchych składników i łączę, mieszając na gładkie, dość gęste ciasto. Na koniec dodaję olej i dokładnie mieszam z ciastem.
Rozgrzewam patelnię, dodaję tłuszcz i kiedy jest gorący, wykładam porcje ciasta, formując podłużne placuszki –kształt zbliżony do plastrów sera, które kroiłam wcześniej. U mnie idzie mniej więcej 1 łyżka stołowa na 1 placek. No i ja smażę te placuszki w 2 wersjach (w każdej na nie za dużym ogniu tak, by nie spiekły się z zewnątrz, zostając w środku surowe!):
– wersja nr 1: póki ciasto jeszcze surowe, na każdym placuszku układam plaster sera, wciskam go delikatnie w ciasto tak, by ser z każdej strony otoczyły krawędzie ciasta, po czym przykrywam go niewielką ilością ciasta, rozsmarowując je po plastrze sera i zamykając go w środku placka (dokładnie pokazuję to na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu). Smażę z obu stron tak, by z wierzchu były złociście zbrązowione, a w środku upieczone –u mnie trwa to jakieś 2-3 minuty z każdej strony;
– wersja nr 2: po wyłożeniu ciasta smażę placuszki z jednej strony przez jakieś 2-3 minuty, aż będą złociście brązowe, po czym odwracam na drugą stronę i od razu tę złocistą, usmażoną już stronę przykrywam plastrem sera, ser przyprószam przyprawą do pizzy -placuszki smażą się z drugiej strony, a ser się w tym czasie ładnie topi;)
W obu wariantach: zanim podam placki stołownikom, przekładam je z patelni na metalową kratkę i zostawiam na 2-3 minuty do odparowania. Zależy mi na nie rozmiękłej skórce, a ta niewątpliwie by się pojawiła, gdybym wyłożyła placki z patelni na talerz, bo zmiękłyby one pod wpływem ciepła i pary;)
Placki z serem w środku podaję tak, jak podawałabym chleb –to takie chlebki z patelni:) Najbardziej lubię rwać je na kawałeczki, maczać w oliwie i zagryzać żółtym serem oraz czarnymi oliwkami. Można je także podawać do zup i sosów lub po prostu, póki jeszcze ciepłe, posmarować masłem i zajadać w ten sposób.
Te z serem na wierzchu podaję na ciepło, zazwyczaj z sosami pomidorowymi –pikantnym pomidorowym, cygańskim, barbecue czy po prostu z ketchupem;)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
190 komentarzy
Bunia
jako fantazyjny hit imprezy lub kosmiczne placuszki dla dzieci polecam ser Wasabi do środka:)
MaGda
na to nie wpadłam, ale brzmi super! jadłam go chyba tylko raz, więc może dlatego… on zdaje się łatwo się topi, prawda? powinien tu nieźle pasować! dzięki:) M.
Iwona
Droga Pani Magdo placuszki przepyszne ,robię je już trzeci raz i za każdym razem znikają bardzo szybko. U mnie jest to podawane na śniadanko, jako dodatek podaję jeszcze pieczarki usmażone z szyneczką i pomidorek po prostu pycha .Dzięki za kolejny super przepis.Pozdrawiam i czekam na następne pyszne jedzonka.
MaGda
cieszę się!! i również serdecznie pozdrawiam;) M.
Bunia
Zimne nie są już takie smaczne jak cieplutkie prosto z patelni,bo potrafi nawet stanąć w gardle 🙂 ale do pracy coś na szybko świetne 🙂
darek
Wczoraj zrobiłem już drugi raz ,szybkie żarełko na mały głód.Lubię podjadać zamiast pieczywa. Wczoraj dodałem plasterki szynki i sera ,wyszło super.
Jolka
… dziś zjedliśmy 🙂 pyszne i na prawdę zdrowe, wszak błonnik 🙂
Kolejnym razem zmniejszę ilość mąki, na rzecz płatków 🙂
Dodałam też, dla wzmocnienia smaku chlebowego, czarnuszki 🙂
bomba 🙂
Pozdrawiam Cię serdecznie Magda 🙂
Jola
Jolka
Doskonały pomysł 🙂 już mam w ulubionych 🙂
Pozdrawiam !
MaGda
daj znać jak wyszły! M.
Joanna
Mam pytanie:czy można te placuszki upiec w piekarniku?
MaGda
na patelni szybciej, więc nigdy ich w piekarniku nie piekłam, ale myślę, że można spróbować! M.