Miękkie, o ciemno-makowym spodzie, lekko wilgotne od malin…
To ciasto z serii „najprostsze na świecie”:) Szybkie i sprawne w przygotowaniu, a jednak smaczne i ciekawie prezentujące się na talerzach. Jest bardzo wygodne w transporcie i z tego względu sprawdza się jako ciasto wyjazdowe, grillowe czy piknikowe. Może być też słodką przekąską na wynos;)
Lubię je, bo nie raz uratowało sytuację w przypadku gości na przysłowiową „ostatnią chwilę” oraz braku czasu czy weny do pieczenia. I chociażby z tego względu warto je mieć w swoim repertuarze:) Spokojnie polecam, bo jest pyszne: miękkie, bogate w smaku, o miłej owocowej nucie.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam to szybkie ciasto czekoladowo-makowe z malinami. Zapraszam do obejrzenia!
Szybkie ciasto czekoladowo-makowe z malinami
czas przygotowania: do 15 minut + 40-45 minut pieczenia
/proporcje na tortownicę o śr. 24-25 cm, czasem piekę też w blasze o wymiarach 24 cm x 28 cm i wówczas ciasto jest nieco niższe/
- 250 g margaryny
- 4 jajka
- 3/4 szklanki (o poj. 250 ml) cukru
- 2 szklanki (o poj. 250 ml) mąki pszennej 500 lub tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- kilkanaście kropli aromatu waniliowego do ciast
- 2 łyżki ciemnego, mocnego kakao
- 3 łyżki maku (nie sparzam, dodaję suchy)
- 4-5 łyżek jogurtu naturalnego
- 1 kubek (o poj. 300 ml) malin –mrożonych lub świeżych
:: jeśli biorę mrożone, to ich nie rozmrażam (mogą też być inne owoce, super smakuje to ciasto np. z wiśniami) - 80-100 g ciemnej czekolady
- 3-4 kostki białej czekolady
Margarynę topię w garnku lub mikrofalówce i kiedy będzie płynna, odstawiam na bok, by stygła, a sama szykuję ciasto.
Nagrzewam piekarnik do 180 st. C, zanim się nagrzeje ciasto będzie gotowe:) I zaczynam od przygotowania blachy –wykładam ją papierem do pieczenia, ew. natłuszczam i posypuję bułka tartą lub mąką.
Oddzielam żółtka od białek tak, by do białek nie dostał się nawet skrawek żółtka.
Białka ubijam na sztywno –mikserem na najwyższych obrotach. Do ubitych białek dodaję do nich cukier i miksując, dodaję kolejno po jednym żółtku.
Następnie do tego puszystego kogla-mogla dodaję mąkę, proszek do pieczenia oraz przestudzoną, płynna margarynę i miksuję na gładkie, w miarę gęste ciasto.
Ciasto dzielę na 3 mniej więcej równe części i:
– do jednej dodaję kakao oraz 2-3 łyżki jogurtu naturalnego i mieszam na ciemne ciasto
– do drugiej dodaję mak oraz 2 łyżki jogurtu naturalnego i mieszam na makowe ciasto
– trzecią zostawiam bez zmian;)
Ciemne ciasto rozprowadzam równą warstwą na dnie blachy, na niej rozprowadzam ciasto makowe, ale delikatnie, by warstwy się nie przemieszały. Na cieście makowym układam warstwę owoców i przykrywam je pozostałym jasnym ciastem. Nie szkodzi, gdy nie wystarczy go na równomierne pokrycie wszystkich owoców –ciasto będzie rosło podczas pieczenia i przykryje je tak czy tak;)
Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę przez 40-45 minut w 180 st. C, aż ciasto będzie rumiane i upieczone. Po tym czasie wyłączam grzanie, wyjmuję je z piekarnika i zostawiam do całkowitego wystygnięcia.
Ciemną czekoladę łamię na mniejsze kawałki i roztapiam –w kąpieli wodnej lub przez 2-3 minuty w mikrofalówce. Jeśli w mikrofalówce, to co jakiś czas wyjmuję i mieszam, by topiła się równomiernie.
Ciasto polewam strużkami roztopionej czekolady i od razu, póki ta ciemna czekolada nie zastygnie, ścieram na tarce o niezbyt drobnych oczkach białą czekoladę. Zostawiam, aż polewa zastygnie, po czym kroję i podaję;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
18 komentarzy
ewa
Pani Magdo,
a czy można to ciasto upiec w keksówce ?
Pozdrawiam
Anna
Pani Magdo, mak ma być mielony czy ziarenka ?
MaGda
Może być jeden i drugi -w filmie brałam chyba nie mielony, teraz wzięłabym raczej mielony:)
Malgorzata
Wspaniały przepis, który wzbudził zachwyt zarówno gości jak i domowników. Serdecznie dziękuję! Udało mi się nawet zrobić fotki, szkoda że nie ma możliwość podzielenia się nimi.
Pozdrawiam
edyta
pani magdo iznów megasmaczne ciasto,juz nie mogę się doczekać kiedy go upieke,napewno na 1 listopada będzie na stole,pozdrawiam goraco☺☺☺mam zamrozone wisnie,tak zrobiłam jak pani poleca i sa pieknne jak swieze wygladaja
Asia
A czy jabłko bedzie tu pasować? Jesli tak, w jakiej najlepiej formie – surowe pokrojone w kosteczkę? Wydaje mi sie ze tez mogłoby być super, moze któraś z Was próbowała:) dzieki wielkie!
MaGda
Jabłko jak najbardziej -sprawdzałam:) Ja kroiłam albo w kostkę (ale to trwa dłużej), albo skrawałam cienkie, małe plastry jabłka (jak do szarlotki) lub tarłam na tarce o grubych oczkach. Najlepiej nam smakowały te małe cienkie plastry lub drobna kostka.
Dorota
Pani Madziu! Ciasto re-we-la-cja!!! tylko mam pytanie, jak Pani polewa tak ślicznie polewe???
MaGda
Np. łyżką lub widelcem: szybko stróżkami nad ciastem, tworząc równoległe wzorki z tych „nitek” czekolady:) Cieszę się, że smakuje!
Kitton
Ciasto rewelacja, maz pochlonal cwierc za jednym zamachem :). Niestety jedno z dzieci nie przepada za malinami jak sie okazalo, wiec nastepne bede robic pol na pol z wisniami :). Latwe, szybkie w przygotowaniu i bardzo smaczne :). Dzieki za przepis i goraco wszystkim polecam :).
Beata
Ciasto smakowało rewelacyjnie. Chociaż muszę przyznać, że początkowo wahałam się czy połączenie malin, maku i czekolady będzie dobrze smakowało. Postanowiłam Ci zaufać i wypróbować. Rezultat był świetny. Nie dość, że jest bardzo szybkie to do tego cała rodzina się nim zajadała.
anne
madziu a czym można zastąpoić mak
MaGda
nie przychodzi mi nic do głowy, ale można go pominąć i zrobić np. tylko 2 warstwy: ciemną i jasną
ANNA
BARDZO CIEKAWA PROPOZYCJA,NA PEWNO DO UPIECZENIA,DZIĘKUJĘ.
Jolka
bardzo mi się podoba, bardzo 🙂 dziękuję za ten przepis !
natalia
bardzo apetycznie wyglada
Marcin
Przepyszne polecam jak najbardziej wyszło wyśmienite
MaGda
Już zrobione?! Rewelacja!
Cieszę się, że smakowało:)
M.