Krucho-drożdżowe ciasto wypełnione grzesznie przepyszną masą makową…
Ta smakowita świąteczna strucla makowa jest wprawdzie nieco czasochłonna, ale w zasadzie jest niezwykle prosta i sprawna w przygotowaniu. A jeśli podejdziemy do niej 2-etapowo, to całość idzie jeszcze sprawniej:) Farsz można bowiem przygotować dzień wcześniej, wstawić do lodówki, a w dniu pieczenia przygotować po prostu ciasto (proste, szybkie;)), zawinąć struclę z makiem i upiec.
Makowiec jest rzeczywiście przepyszny. Zbiera laury od zawsze i gorąco go polecam. Zresztą nie tylko na wigilię i od święta;) Mam nadzieję, że Waszym gościom posmakuje co najmniej tak, jak naszym… Smacznego!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam tę naprawdę pyszną krucho-drożdżową struclę z makiem:) Zapraszam do obejrzenia!
Krucho-drożdżowa strucla z makiem
czas przygotowania: 50-60 minut + 40 minut pieczenia
/proporcje na keksówkę o wymiarach 25 cm x 11,5 cm lub podobnych/
masa makowa:
- 500 ml mleka
- 150 g czarnego maku
- 60 g orzechów (ja: włoskie)
- 60 g rodzynek
- 60 g suszonych moreli (bo nie przepadamy na kandyzowaną skórką cytrusową;))
- 60 g masła
- 1/4 szklanki (takiej o poj. 200 ml) płynnego miodu
- 1 op. cukru waniliowego vel wanilinowego (16g)
- 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) zwykłego cukru
- 1 jajko, ale podzielone na:
– 1 białko
– 1 żółtko - 1 łyżka cukru
- 1 kieliszek (poj. 30 ml) rumu lub likieru amaretto (ew. rumowy aromat do ciast)
- opcjonalnie, ale ja zawsze dodaję, bo masa makowa rośnie fajnie razem z ciastem: – 2 łyżeczki mąki pszennej – 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej – 10 g świeżych drożdży
ciasto:
- 25 g świeżych drożdży piekarskich
- 1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany
- 250 g mąki pszennej typ 500
- 80 g zimnego masła
- szczypta soli
- 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) cukru pudru (tj. ok. 50 g)
- 1 całe jajko
- kilka kropli aromatu cytrynowego do ciast (lub starta skórka z wyparzonej cytryny)
lukier:
- w zasadzie dowolny ulubiony, ja proponuję ten: https://skutecznie.tv/2012/06/lsniacy-i-gladki-lukier-waniliowy
Zaczynam od przygotowania farszu. Kiedy będę miała gotowe ciasto, farsz powinien być przestudzony. Można go także przygotować poprzedniego dnia i przechować w lodówce. Wtedy samo pieczenie ciasta idzie sprawniej:)
Zagotowuję mleko i kiedy będzie już gorące, wsypuję do niego mak. Gotuję na małym ogniu przez 20 minut, często mieszając, by mleko się nie przypaliło. Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam mak w gorącym mleku na jakieś 10 minut. Sparzony mak przelewam przez sito, odcedzając mleko, a dobrze odsączony mak mielę maszynką do mielenia mięsa (nakładka o najdrobniejszych oczkach) 2- lub 3-krotnie.
Bakalie (ja: orzechy, rodzynki i morele) drobno siekam. I tu mały wyjątek: orzechy można drobno posiekać, ale ja mielę je zaraz po maku, tworząc masę makową-orzechową;) Resztę bakalii już siekam.
W garnku roztapiam masło i kiedy jest już gorące i zaczyna przyjemnie pachnieć, dodaję miód, cukier waniliowy oraz zwykły i dokładnie mieszam. Do tej rozgrzanej słodkości dodaję następnie posiekane bakalie, chwilę podsmażam, po czym dodaję przemielony mak i całość dokładnie mieszam. Smażę , często mieszając przez ok. 5 minut. Po tym czasie zdejmuję z ognia do przestygnięcia (o tej porze roku po prostu wystawiam na zewnątrz: na balkon/taras czy kuchenny parapet (w tym ostatnim przypadku odpowiednio zabezpieczam, by nie spadł rzecz jasna;))).
Farsz stygnie, a ja szykuję ciasto –jest naprawdę szybkie i proste.
Do kubka wkruszam drożdże, dodaję śmietanę i mieszam, aż drożdże się rozpuszczą. Do osobnej miski wsypuję mąkę, dodaję zimne masło pokrojone w małe kawałki i zagniatam masło z mąką na kruche ciasto. Do tego dodaję cukier puder, szczyptę soli, aromat cytrynowy, jajko oraz drożdże ze śmietaną. Całość mieszam najpierw łyżką, aż składniki się połączą, a potem zagniatam ręcznie na stolnicy. Kilka minut, ale tak długo, aż ciasto będzie miękkie, elastyczne i nie będzie się kleić do ręki. Zostawiam je na chwilę, by odpoczęło, a sama wracam do przestudzonego już farszu makowego.
Rozbijam jajko i oddzielam białko od żółtka. Białko ubijam na sztywną pianę, żółtko ucieram z łyżką cukru.
Do przestudzonego już farszu dodaję rum lub likier, utarte z cukrem żółtko, obie mąki oraz drobno rozkruszone drożdże (ja trę na tarce o drobnych oczkach, bo lepiej się rozprowadzają w masie). Dokładnie mieszam i na koniec dodaję pianę z białek. Raz jeszcze mieszam i farsz gotowy. Mąkę oraz drożdże dodaję, by masa rosła wraz z ciastem, dzięki czemu znacząco spada prawdopodobieństwo, że w strucli będą dziury/prześwity między farszem a ciastem;)
Przygotowane ciasto rozwałkowuję na podsypanej mąką stolnicy: – na grubość 3-5 mm – w kształt prostokąta/owalu, ważne: którego krótsza krawędź jest równa długości keksówki, w której będę struclę piec;) – szczegółowo pokazuję to jak zawsze na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
Na tak przygotowane ciasto wykładam farsz makowy i rozsmarowuję go równą warstwą po całym drożdżowym placku, zachowując mniej więcej 2-centymetrowe odstępy od brzegów ciasta (bo mak będzie wypływał podczas zwijania). Zawijam ciasto z warstwą maku jak roladę:) Zwijam pomału, nie dociskając ciasta, bo ono będzie jeszcze rosło. Zwiniętej roladzie/strucli nadaję dłońmi ładny kształt i skracam ją (delikatnie dociskając) tak, by na długość zmieściła się w blaszce.
Keksówkę wykładam papierem do pieczenia –najlepiej idealnie równo, bez „zagniotów” (np. tak: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia) i przekładam do niej struclę miejscem łączenia do dołu. W filmiku dołączonym do przepisu pokazuję jak zrobić to szybko, „bezboleśnie” i ze stuprocentową skutecznością;)
Struclę zostawiam w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, po czym smaruję z wierzchu rozkłóconym jajkiem lub mlekiem. A jeśli nie chcę/nie mogę czekać na wyrastanie, to smaruję od razu i wstawiam blachę do zimnego piekarnika, zamykam i włączam grzanie, nagrzewając go do 180 st. C . Ciasto będzie rosło, gdy piekarnik będzie się nagrzewał. Kiedy osiągnie temp. 180 st. C, zaczynam odliczać czas i od tego momentu przez ok. 40 minut. Czas pieczenia jak zawsze zależy od piekarnika, więc pod koniec trzeba uważnie obserwować, by elastycznie zdecydować o skróceniu lub wydłużeniu czasu pieczenia. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół.
Kiedy ciasto jest upieczone, wyłączam grzanie i nie otwierając piekarnika, zostawiam jeszcze w środku przez jakieś 5 minut (by się nieco „ustabilizowało” i było gotowe do wyjęcia;)), po czym wyjmuję i zostawiam do całkowitego wystygnięcia.
Ostudzone ozdabiam lukrem (póki świeży i niezastygnięty, można posypać z wierzchu siekanymi orzechami lub bakaliami) i kiedy lukier zastygnie, porcjuję struclę i podaję. Jest pyszna –zarówno ciasto, jak i makowy farsz:)
Smacznego:) :: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)? Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
102 Komentarze
Danuta
Witam
Jestem wielbicielką Pani talentu. Bardzo lubię zaglądać na Pani stronę.
Szukam filmiku na temat masy makowej z gotowego maku mielonego, jaki mozna kupić w sklepach.
Czy taki filmik jest gdzies na Pani stronie? wyszukiwarka nie wykazuje nic takiego.
Pozdrawiam
Danuta
MaGda
Jeśli biorę ten suchy mielony (a w tym roku np. brałam;)), to wszystko tak samo jak w tym przepisie: https://skutecznie.tv/2014/12/mak-z-bakaliami-do-makowcow-klusek-deserow/ TYLKO suchy mak zalewam gorącym mlekiem i wodą (moje proporcje: na 200-250 g maku daję 1/2 szklanki gorącego mleka + 1/2 szklanki gorącej wody, mieszam z makiem i już potem go w zasadzie nie odsączam, bo dałam mniej płynu w stosunku do oryginalnego przepisu). Zostawiam, aż ostygnie i dalej bez zmian (tj. pomijam gotowanie maku i mielenie). W tej wersji to jest już naprawdę mega-błyskawiczna masa. Mam nadzieję, że opisałam to czytelnie;)
Pozdrawiam serdecznie
Edyta
Makowca piekłam kilkanaście lat temu i wyszedł taki wielki,że nie mieścił się na blasze w piekarniku:) od tamtej pory bardzo się zniechęciłam. Nie wiedziałam jak się do niego zabrać, aż w końcu trafiłam na Pani stronę. Piekłam już 6 razy wg. Pani przepisu i muszę przyznać iż nie sądziłam,że jest to takie proste. Korzystam z tej strony bo bardzo przejrzyście Pani tłumaczy i przede wszystkim jest smacznie.
Pozdrawiam gorąco.
Monika
Pani Magdaleno, czy uważa Pani, że można zamrozić część kupnej masy makowej? Mam jej zbyt dużo i nie chciałabym, by się zepsuła po otwarciu, nie mam bowiem jak wykorzystać całej na raz. Czy ma Pani jakieś doświadczenie w tej kwesti? Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂
MaGda
Z kupną nie wiem, ale domową z powodzeniem mroziłam. Zakładam zatem, że i tu powinno się udać.
Monika
Dziękuję serdecznie za błyskawiczną odpowiedź. Jest Pani nieoceniona 🙂
Daga
Świetny przepis, dzięki któremu mój pierwszy makowiec na minione Święta udał się znakomicie! Dziękuję 😉
MARYLA
Witam,upiekłam strucle makową,i z orzechami ,była bardzo dobra,tylko za krótko piekłam i wyszły blade.W smaku super,szybko się robi.10 punktów za przepis!!!!!
Jeszcze chciałam powiedzieć,że mak wzięłam z puszki 0k 850g i dałam na jeden placek,ale to jest za dużo.Puszka maku wystarcza na 2 keksówki o podobnych wymiarach jakie podała p.Magda.
MARYLA
Witam,upiekłam strucle makową,i z orzechami ,była bardzo dobra,tylko za krótko piekłam i wyszły blade.W smaku super,szybko się robi.10 punktów za przepis!!!!!
Alicja
Dziekuje za przepis – moj pierwszy makowiec w zyciu z Pani pomoca wyszedl fantastyczny!!!!!
MaGda
Wobec tego serdeczne GRATULACJE! Cieszę się, że wyszedł fantastyczny:)
Justyna
Dziękuję 🙂 makowiec wyszedł jak ta lala 🙂 choć trochę popękał na bokach , ale to nic gipsem go pociągnę – lukrem 😉
Tita
Ten makowiec jest wspaniały. Ja robię tekie proporcje, że wychodzą 4 blachy. Robię dużo bo roboty przy tym sporo; mak jest uciążliwy w obróbce – dlatego mrożę upieczone już ciasto. To dobry sposób; makowieć chyba jest nawet lepszy po mrożeniu. Doskonale też mrożą się rogaliki drożdzowe – hitowe u mnie w domu. Doskonały jest też Pani pleśniak no i biszkopt – ja robię tort z malinami; kwaskowe owoce, słodka śmietana i delikatny biszkop – marzenie.
Bardzo Pani dziękuję za całą pracę, jaką Pani wkłada w tą stronę – jest Pani bardzo dzielna, pomysłowa i hiperpracowita.
barbara
niektorzy pisza ze ciasto im peklo,mnie tez pękło ale lukier wszystko zakryl 😉 najwazniejsze z ew smaku jest przepyszne 😉
barbara
Witam pani Magdo ,wczoraj upiekłam makowiec z tego przepisu i niestety do dzisiaj nie dotrwał taki byl pyszny.Dzisiaj musiałam upiec drugi 😉 Nie sadzilam ze zrobienie makowca moze być takie proste 😉 OCZYWIŚCIE DZIĘKI PANI,pani dokładnosć i szczegoły widoczne na filmiku pozwalaja upiec wspaniałe potrawy.Dziękuję bardzo ze pani z nami jest 😉 pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz życzę zdrowych spokojnych świąt
Joanna
Pani Magdo,
mi niestety też pękneło ciasto. Co jest przyczyną? Czy zbyt wysoka temperatura pieczenia?
Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałe przepisy.
Asia
Pani Madziu, czy keksówkę powinno się mierzyć po dnie czy wg. górnej krawędzi? Keksówek mam w sumie 6 i każda mierzona po dnie ma wymiary między 8 – 8,5 cm.
Z góry dziękuję za odpowieź:)
Wiola
Maku z puszki już nie tknę.Pierwszy raz piekłam takie ciasto.PRZEPYSZNE.Ja oczywiście robię zawsze podwójne porcje bo duża rodzina ale boję się że nie doczeka świąt.Wspaniałe.Pozdrawiam z kuchni bo dzięki Tobie wcale nie chce mi się z niej wychodzić.
barbara
Witam ponownie. 😉 Pani Magdo mam pytanie czy na ten jeden makowiec wystarczy mi puszka 850g gotowego maku? Pani mak wygląda przepysznie ale niestety ja jestem zmuszona zrobić z gotowego ponieważ nie mam odpowiedniego sitka (drobnego) do zmielenia maku ,pozdrawiam
MaGda
Hmm, tak na oko oceniając powinno wystarczyć. W sumie masy może być tyle, ile jej dasz, bo po prostu zawija się ją w ciasto, nie muszą to być jakieś szalenie precyzyjne ilości:)
barbara
dziękuję,domyślam sie że można włożyć ile się chce ale ja lubie jak jest dużo maku ,no cóż zobaczę ,a na wszelki wypadek kupie drugą puszkę 😉
pozdrawiam
MaGda
Wydaje mi się, że 850 g powinno wystarczyć, ale nigdy nie brałam kupnej, więc nie mam doświadczenia:(
Ania
Ja robiłam z kupnej masy i choć 850 jest w sam raz to.. nie polecam!! Kupna masa jest za mokra. Może wyjść zakalec. Proponuję najpierw odparować nadmiar wody, np. „podsmażając”.
A na przyszłość kupić sitko – masa P.Magdy jest najlepsza 🙂
Aga
Witam,potrzebuję EKSPRESOWA odpowiedz.Dziś tzn. teraz chcę zagnieśc ciasto na ten makowiec,ale proporcje na to ciasto są na jedna keksówke a ja mam mak z puszki i jego 850g,czy w takim razie, mam przepis na ciasto podwoić,czy z tej ilości maku wyjdą mi trzy keksówki.BARDZO PROSZĘ o pilną odpowiedz!!!Dziekuję AGA
MaGda
Witam,
Dopiero wróciłam do domu (nie siedzę cały czas przy komputerze:(( i obawiam się, że już za późno na odpowiedź, ale zaryzykuję.
Maku może być więcej, bo można go mrozić. Zależy więc czy chcesz 1 struclę czy kilka. Jeśli jedną, to wg przepisu i tyle maku, ile trzeba na jedną. Jeśli 2, to podwoić ilości ciasta i maku 2x więcej. Wg mnie z tej ilości maku spokojnie wyjdą 3 keksówki (tj. o wymiarach takich, jak moje), ale pytanie czy chcesz tyle piec. Szczególnie, że przepis nowy i nie wiadomo czy posmakuje:) Może lepiej najpierw upiec jedną i wtedy zdecydować? Mak dobrze się mrozi, można poporcjować, zamrozić i rozmrażać w razie potrzeby:)
Tita
Witam,
dzięki Pani wreszcie udało mi się okiełznac drożdze – bardzo za to dziękuję. Mam pytanie w kwestii makowca. Robiłam rogaliki drożdzowe z Pani przepisu – cudne, wszyscy w domu bardzo z nich zadowoleni. Jak Pani myśli, czy dałoby się z tego rogalikowego ciasta, może nieco bardziej posłodzonego, zrobić makowca? I jeszcze kwestia maku – po co przesmarza się całość na maśle? Czy dałoby się to skrócić, dodając miód? A może masło nadaje tego magicznego smaku makowi? Pomóż, bo nigdy jeszcze makowca nie robiłam a myślę, że sprawił by wiele radości moim wybredniakom 🙂
Ewa
Witam,
Mam pytanie o mak.W sklepie jest suchy mielony. Jak go zrobić by był równie smakowity i ile trzeba na tę struclę kupić, by masy było tyle ile potrzeba?
Marta
Może ja pomogę… W tamtym roku piekłam ten makowiec z suchego mielonego maku kupnego. Nie pamiętam ile go dodałam ale teraz widziałam opakowania po 200g, więc pewnie tyle. Mak parzyłam w mleku, tylko w mniejszej ilości (tak żeby nie trzeba było odcedzać), a potem do masła z miodem, i wszystko dalej jak w przepisie. W tym roku zrobię powtórkę z rozrywki, bo makowiec wyszedł przepyszny!
Ewa
Bardzo dziękuję 🙂
danusia
Pani Magdo, pomocy. Nie mam dostepu do drozdzy swiezych. Jaki jest przelicznik jesli chcialabym je zastapic drozdzami suchymi?
MaGda
Zazwyczaj stosuję przelicznik: 2 łyżeczki suchych drożdży instant waży 7g, a 7g suchych to 25g świeżych tj. 2 łyżeczki suchych=7g suchych=25g(2,5dag) świeżych;) Mam nadzieję, że to pomoże, choć tej metody tu nie próbowałam, więc nie wiem na 100% jak wyjdzie.
Daniusia
Bardzo dziekuje w moim imieniu i imieniu meza ktory za makowcem bardzomprzepada i juz nie moze sie doczekac 🙂
ala
Pani Magdo nigdy mi nie wyszedl makowiec zawsze byla dziura ale jak obejrzalam Pani filmik z tym przepisem postanowilam sprobowac mysle ze wyjdzie tak jak Pani
Ewa
Witam Cie Magdo-:)bardzo prosze napisz jak doprawic masę makowa z puszki?…jestem równiez wielbicielka Twoich przepisów.Pozdrawiam-:)
Shemo
Ciasto wygląda super… muszę na próbę zrobic przed swietami 🙂 … pozdrawiam
Ania
Masa po zdjęciu ognia jest bardzo płynna. Nie wiem co zrobiłam nie tak. Nie mogłam jej wysmażyć – cały czas nie była „sucha”. Zostawiłam do odparowania… może coś się zmieni.
Alina
U mnie też wyszła płynna masa. Podejżewam, że powodem było zbyt słabe odsączenie maku. Dodałam trochę bułki tartej i znów wstawiłam na ogień i była lepsza – w każdym bądź razie strucla wyglądała mniej więcej tak jak Pani Magdy 😉
marta
Pani Magdo.Piekłam strucla z makiem po obejrzeniu pani filmiku w Wielki Czwartek.Nie próbowaliśmy jeszcze ale już wiem że będzie bomba smakowa.a lukier palce lizać.I mam do pani jedno pytanie.Jak przechowywać strucla z makiem żeby jak najdłużej zachował świeżość. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
ewa
Upiekłam z maku z puszki dodając do niego ubitą pianę z białek i zalecane drożdże z mąką ziemniaczaszą i pszenną.wyszło przepyszne.Następnym razem zrobię masę makową sama wg.pszepisu.Dzięki i pozdrawiam…
koma
Makowiec SUPER !!!! a ciasteczka kokosowe wyśmienite 🙂
Anita
Jeżeli chodzi o strucle makową to podzielę się swoją sugestią wypraktykowaną od kilkunastu lat.
Mianowicie: między masą makową a ciastem drożdżowym smaruję pędzlem ciasto roztrzepanym jajkiem następnie wykładam masę makową, dzięki temu ciasto jest złączone z makiem,niema tej przestrzeni i gdy jest już zwinięte w rulon także smaruję na wierzchu i boki roztrzepanym jajkiem.
Nie ma pęknięć u mnie i nie ma tej przestrzeni a daję b.dużo masy makowej bo tak lubimy.Polecam:)
madzina
upiekłam z Twojego przepisu jest super polecam .,mak miałam z puszki ,ale jest pycha pozdrawiam wesołych świąt madzina
ewa
a nam wyszedł z masy makowej cudny 🙂 pyszności, dziękuje za przepis
wesołych świat 🙂
Ania
hej Magda, hej Forumowicze 🙂
upiekłam, niestety dałam masę makową z puszki.. nigdy więcej tego nie zrobię – masa z puszki jest zbyt płynna… Na sylwestra upiekę strucle ściśle wg przepisu autorki strony. Pełnych miłości Świąt dla wszystkich
Grażyna
Dzięki za przepis. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, iż wyszedł mi zakalec. Gdzie popełniłam błąd??? Czy jest to jest związane z makiem, że był zimny??
Pozdrawiam,
Grażyna
MaGda
ale zakalec w cieście?? to nie mam pomysłu:( może rzeczywiście kwestia zbyt zimnego maku? …choć ja też daję ostudzony, tj. nie z lodówki, ale taki w temp. pokojowej:( a ciasto dobrze wyrastało? bo może coś z drożdżami było nie tak:(
Grażyna
Witam,
Dzięki za przepis. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, iż wyszedł mi zakalec. Gdzie popełniłam błąd??? Czy jest to jest związane z makiem, że był zimny??
Pozdrawiam,
Grażyna
STRUCLA Z MAKIEM « agata boba – ilustracje, inspiracje i koty od kuchni
[…] Jutro Wigilia, na którą mamy przygotowane Milijon Prezentów, śledzie, łazanki i struclę z makiem. Rolada bardzo łatwa, szybka i przyjemna wg przepisu stąd: http://gotuj.skutecznie.tv/ […]
Ewa
Proste, łatwe, szybkie nawet farsz jeśli kupi się mielony mak :-)) Ale.., pękła a pęknięcie wielkie jak stąd do Chin 🙂 Mam nadzieję że będzie tak dobrze smakować pomimo pęknięcia, bo pięknie wygląda :-))))
MaGda
pęknięcie pokryj lukrem, po zastygnięciu będzie dużo lepiej;)
Sylwia
Jestem pierwszy raz na pani przepisach i ta strucla mi tak sie spodobala, ze jutro probuje ja zrobic. Jak wyjdzie dam znac.
Sylwia
Strucla wyszla wczoraj pyszna, mimo ze dalam mak z puszki. Dziekuje za cudowny przepis, bede czesciej zagladac na pani strone. Zycze radosnych swiat.
wiola
Właśnie czekałam na Pani Przepis na strucla makowego ;-), bo z Pani przepisów zawsze mi wychodzi ciasto, jeszcze odpukać nigdy nie wyszedł zakalec. W czwartek zrobiłam też piernik Pani przepisu, dzisiaj będę go piec, także wszystkim polecam oraz czekam na więcej 😉
Na Święta piekę też tort Szwarcwaldzki znalazłam na YouTube,fajny przepis wart polecenia, korzystając z okazji Życzę Wesołych Świąt.
Marta
pieczesz tuż przed świętami, to znaczy kiedy? jakbyś mogła konkretnie powiedzieć, kiedy będziesz go piekła w tym roku. bo biję się z myślami, czy upiec go w sobotę czy w niedzielę… boję się żeby nie sczerstwiał, tak bardzo czekam na ten makowiec 🙂
MaGda
ja będę piekła w niedzielę:)
AGata
Ratunku!ciasto peklo i podwoilo swa szerokosc niemalze dwukrotnie w 20 minut!ja jestem kompletne beztalencie pieczeniowe! jak moge tego uniknac w kolejnych podejsciach? bede probowala az do skutku 😉
ciasto wlasnie stygnie, pachnie oszalamiajaco!dzieki!
Ela
Pomóżcie proszę ! Jak wydrukować przepis?
MaGda
na razie tylko tak: zaznacz tekst – kopiuj – wklej
🙁
daria
czy te proporcje starczaja Ci Madziu na jedna keksówkę w tym rozmiarze co posiadasz czy zawsze z tej porcji wychodzą Ci dwie?
MaGda
Nie, to są proporcje na 1 keksówkę o podanych wymiarach. Można wziąć rozmiarowo zbliżoną, tez będzie ok;) Jeśli chcę 2, to podwajam ilości składników.
kasia
witam Pani Magdo:) chce zrobic w tym roku ciasto makowe ale jak to kazdemu dogodzic smakowo? moge zmodifikowac troche przepis? chodzi o cukier jest tam go sporo,jesli dam sam miod do masy wystarczy? upiecze sie? tak samo do ciasta moge dac o polowe mniej?? czekam na odp.:) serdecznie pozdrawiam:)
Aneta
ale super !
Pani Magdo,jak to się dzieje,ze Pani wszystko tak wychodzi :)?
pozdrawiam.
Gonia
Oj, chyba tez sie skusze w tym roku na swiatecznego makowca.
Mam jedno pytanie, czy przez dodanie do masy makowej drozdzy, masa nie ma drozdzowego posmaku?
Pozdrawiam serdecznie
MaGda
moim zdaniem nie ma:) strucla jest naprawdę smaczna. powiem więcej, babcia Piotra, która przyjechała do nas akurat, gdy makowiec był pieczony bardzo i mak, i ciasto chwaliła (a jest raczej oszczędna w pochwałach;)), więc te słowa naprawdę COŚ dla mnie znaczyły;) podaję je zatem dalej jako mocną rekomendację:):):)
…mam świadomość, że gusta sa różne, więc jakby co to te drożdże są opcjonalne. nie trzeba ich dodawać.
Gonia
To jest mocny argument, gdy slyszy sie slowa uznania od starszej osoby. Sprobuje w takim razie zrobic nadzienie makowe z drozdzami, dam znac, jaki byl rezultat.
Zola
Pani Magdo,czy można korzystać z maku mielonego? Bo nie mam maszynkę do mielenia 🙁 jak tu upiec bez mielenia maku?Proszę o pomoc
MaGda
tak, oczywiście. w ostateczności można także skorzystać z gotowej masy makowej -wtedy idzie już zupełnie ekspresowo:):):)
ANNA
PRZEPIS BARDZO APETYCZNY,NA PEWNO ZAGOŚCI NA ŚWIĄTECZNYM STOLE.MAM PYTANIE ,PONIEWAŻ NIE MAMA 2 FOREMEK NA KEKS,CZY CIASTO MA TAKĄ KONSYSTENCJĘ KTÓRA POZWOLI NA UPIECZENIE ,DWÓCH MAKOWCÓW W DUŻEJ BLASZCE ODGRADZAJĄC JE PAPIEREM DO PIECZENIA?
POZDRAWIAM .
MaGda
w sumie tak nie piekłam, więc na 100% nie potwierdzę, ale „na wyobraźnię” wg mnie powinno być ok:)
Marta
ale super! no muszę upiec tą struclę :))) bardzo się cieszę z tego przepisu. już mi ślinka leci! mam nadzieje, że mi wyjdzie 😀
pozdrawiam!
nessy
Madziu nie przepadam za makowcem,ale po obejrzeniu Twojego filmiku chyba zmienił mi się gust (który to już raz?:).Zrobię to ciasto na święta 🙂 Postanowione. Pozdrawiam.
MaGda
🙂
Daj, proszę, znać jak wyszło i najważniejsze: czy ciasto smakowało!
Pozdrowionka:)
M.
DOROTA
witam Madziu wchodzę do ciebie bardzo często i korzystam z twoich przepisow mało się odzywam ale teraz mam takie konkretne pytanko, piękę rózne te makowce zawijane chce w tym roku zrobic z twojego przepisu ale czy jest dlugo w miarę swieze?bo jak piekę to mamy parę ciast i na parę dni zeby był makowiec do kawki :))bo ja jak już to koniecznie dwie foremki muszę upiec:)
MaGda
zależy jak przechowujesz:( na kilka dni powinno być ok, ale na 100% nie wiem, bo u nas zazwyczaj po maks. 2 dniach znika, a też piekę 2 blaszki, tyle, że jak widzisz keksówki mam z tych mniejszych:( myślę, że można je też mrozić, juz ktoś o to pytał, choć osobiście nie mroziłam jeszcze (zamroziłam teraz kawałek i zobaczymy jak to wyjdzie)
DOROTA
jeśli chodzi o zamrażanie to z powodzeniem śmiało zawsze mrożę makowiec sernik i inne ; nawet z galaretką !w co nie mogłam uwierzyć 🙂
Anita
Gosiu to jest mega proste ciasto-nie obawiaj się(!):-) Idzie naprawdę expresowo z tym,że ja nie piekę strucli makowej w foremkach jak pokazuje Magda a na kwadratowej blasze,którą posiada chyba każdy piekarnik(?)
…wykładam matą silikonową.Wychodzi super:)
Karina
Pani Magdo, a ta kwaśna śmietana to tak jak zwykle 18% do zup, sałatek..?
I jeśli wigilia wypada w tym roku w poniedziałek, to ile do przodu będzie Pani piekła strucle? Jestem ciekawa jak długo takie ciasto można trzymać?
MaGda
tak, taką właśnie biorę -ta kwaśna, gęsta. może być też 12%
gosia
Witam, uwielbiam makową struclę, ale zawsze przerażała mnie myśl, że jest to ciasto bardzo skomplikowane. Z Twojego filmiku wynika, że nie taki diabeł straszny , więc spróbuję. Mam pytanie, czy ciasto przygotowujesz wcześniej i mrozisz? Jeśli tak to w jaki sposób? pozdrawiam
MaGda
nie, piekę tuż przed świętami, ale myślę, że można mrozić:) mroziłabym przed lukrowaniem, a lukier na świeżo, już po rozmrożeniu bym kładła. do mrożenia podeszłabym normalnie: zawinąć w folię spozywczą (szczelnie, by ciasto nie złapało ew. zapachów z zamrażarki) i do zamrażarki;)
farsz jest trochę czasochłonny, ale w sumie prosty, zaś ciasto na 100% szybkie i proste:) trzymam kciuki!