Waniliowe serniczki

z 6 komentarzy
Waniliowe serniczki

Delikatne, nie za słodkie, o przyjemnej gładkiej konsystencji, złamanej chrupiącym czekoladowym spodem…

Te mini-serniczki waniliowe to fajny mini-deserek:) Niezależnie od ilości, jaką zrobię, to chłopcom zawsze jest za mało. I dopominają się o jeszcze:) Szybko dorabiam więc kolejną porcję, ale tym razem nieco inną np. z cynamonowym spodem i brzoskwiniową górą. Sprawdzone propozycje innych odmian tych prostych i pysznych serniczków podaję na końcu przepisu, ale jestem pewna, że wymyślicie niejedną własną wersję, bo można tu trochę pokombinować;)

Polecam tę prostą i w gruncie rzeczy szybką, słodką przekąskę, bo lubią ją nie tylko dzieci. Dorosłe łapki też chętnie po nią sięgają…;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam te proste i szybkie waniliowe serniczki:) Zapraszam do obejrzenia!

Waniliowe serniczki

czas przygotowania: do 10 minut pracy własnej + ok. 30 minut na zastygnięcie
/proporcja na 150 ml masy serowej, ale ilości można proporcjonalnie zwiększać:)/

Odmierzam ilość płynu, potrzebną do wypełnienia foremek, w których będą zastygać serniczki.
Po prostu napełniam otworki wodą, a następnie wodę przelewam do kubka czy szklanki i w ten sposób wiem, ile masy będę musiała zrobić, czyli ile serka i jogurtu będę musiała dodać;) Zapamiętuję tę ilość, a wodę wylewam. U mnie jest to ok. 150 ml i do tej ilości podaję proporcje w tym przepisie.
Foremki -najlepiej silikonowe, by serniczki dały się ładnie wyjąć;) Ja zazwyczaj biorę silikonową foremkę do lodu czy muffinek (małych lub większych). Mogą być jednak także dowolne małe miseczki czy filiżanki.

  • 1 i 1/2 łyżeczki żelatyny
  • niewielka ilość gorącej wody do rozpuszczenia żelatyny (mało, nie więcej niż 30 ml)
  • 1 garść płatków czekoladowych (np. muszelki zbożowe)
  • 100 ml serka waniliowego (tj. ok. 140 g)
    (aby precyzyjnie odmierzyć, nakładam serek do naczynia o poj. 100 ml np. do połowy szklanki 200-mililitrowej;))
  • opcjonalnie:
    – coś do dosłodzenia serka
    (miód, cukier, syrop; ja nie dosładzam, bo wystarczy mi sama słodycz waniliowego serka)
    – jogurt naturalny lub smakowy (czasem dodaję, czasem nie, nie mam tu reguły, bez jogurtu jednak też będzie ok.; ilość: tyle, by finalna masa miała ok. 150 ml tak, żeby napełniła foremki;))

Żelatynę zalewam niewielką ilością gorącej wody. Z grubsza mieszam i odstawiam na bok, żeby się rozpuściła „na gładko”, aby nie było w niej grudek.

W tym czasie szykuję kolejne składniki. Płatki czekoladowe rozgniatam w moździerzu (lub np. w woreczku foliowym i rozkruszam je wałkiem do mięsa).

Serek waniliowy przekładam do większej miski, by za chwilę móc całość swobodnie mieszać;)

Kiedy żelatyna już się rozpuści tj. jest gładka i bez grudek, dodaję do niej stopniowo ze dwie łyżki serka waniliowego i cały czas energicznie mieszam, aby żelatyna się nie ścięła i, aby w masie nie powstały grudki. Dopiero kiedy ta „baza żelatynowa” jest gotowa tj. gładka i bez grudek, dodaję ją do I masa gotowa:)

…czasami dodaję jeszcze jogurt naturalny lub smakowy, w prezentowanej wersji jednak nie dodałam, bo zdecydowałam się na sam smak serka waniliowego:) Inne warianty smakowe i dodatkowe podaję na końcu przepisu.

I tak przygotowaną masę przelewam do przygotowanych, zwilżonych wodą foremek. Otworki wypełniam do 4/5 wysokości. Na wierzch wysypuję rozkruszone płatki i dociskam je do masy. Trzeba działać szybko, bo masa szybko tężeje;)

Przykrywam szczelnie folią spożywczą i wstawiam do lodówki na ok. 30 minut lub na tak długo, by serniczki stężały. Można je też wstawić do zamrażarki, bo delikatnie zmrożone będzie łatwiej wyjąć z foremek;)

Podaję schłodzone. Jeśli trzymałam w lodówce, to prosto z lodówki, a jeśli je nieco mroziłam, to jeszcze delikatnie zmrożone lub kiedy odtają np. po 10 minutach w temp. pokojowej.

Inne proste warianty:

  • płatki cynamonowe + serek naturalny z owocami (np. posiekane brzoskwinie)
  • płatki czekoladowe + serek truskawkowy/brzoskwiniowy
  • płatki miodowe + serek czekoladowy (lub naturalny wymieszany z miodem i ciemnym mocnym kakao;))
  • …do serka można także dodawać posiekane owoce (świeże lub mrożone) np. maliny, truskawki, owoce leśne, brzoskwinie, morele, banany
  • itp. … 🙂

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

6 komentarzy

  1. KASIA-BIEGACZKA
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo tak mysle,ze moglbym zrobic np.4 porcje sernikow w salerkach(bulionowkach|)4sz.500 lub 800 gram serk wystarczy? jogurt wymiszam z drzemem truskawkowym?ile zelatyny rozpuscic? 3lyzeczki?pozdrawiam 🙂 kasia biegaczka

  2. CiastOlga
    | Odpowiedz

    A czy można by do tego dodać owoce typu np.brzoskwinie banana czy ananas ?

  3. Dorka
    | Odpowiedz

    Pani Madziu przede wszystkim ślicznie Pani w czerwonym, poza tym „zaraziła” mnie Pani silikonem:)Ponieważ moja mieścina jest nieco zacofana z zazdrością patrzę na Pani foremki,ale dzięki Pani podpowiedziom wiem czego szukać np na Allegro:)A przepisy……mmmmmmmm jestem co dnia!!! Skutecznie tv „zaraziłam ” mamę, szwagra, siostry i dalszą rodzinkę, także tą za granicą! Często komentuję ale także często pytam bo jest Pani dla mnie autorytetm!!Mam czasem głupie pytania ( zwazywszy na początek przygody z kuchnią) ale dziękuję za każdą odpowiedź ( także tą oczywistą). Pozdrawiam:)

  4. Margola
    | Odpowiedz

    Świetne chyba będę musiała kupić takie foremki i wypróbować jeszcze po takiej recenzji młodszego członka rodzinki 😀

    ps. ile takie foremki mogą kosztować p.Magdo? 🙂

    • Monia
      | Odpowiedz

      Witam , ja pod wpływem tego przepisu kupiłam foremkę na allegro, razem z przesyłką kosztowala mnie 23 zł.

  5. kulinarne-smaki
    | Odpowiedz

    Super naprawdę bardzo mi spasował ten deser 🙂 Koniecznie muszę go wypróbować 🙂