Pod koniec sierpnia pokazywałam pierwszą część nalewki brzoskwiniowej, gdzie nastawiałam owoce w słoju na 4-6 tygodni: https://skutecznie.tv/2013/08/nalewka-brzoskwiniowa-cz-1-owoce-do-sloja
Nadszedł czas, by zlać nalewkę i odsączyć owoce;) Filmik i opis krótki, bo w zasadzie czynności, które na tym etapie trzeba wykonać także są krótkie. Zainteresowanych serdecznie zapraszam:)
Niezbędne czynności oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak sfinalizowałam nalewkę brzoskwiniową i zostawiłam ją do dojrzewania;) Zapraszam do obejrzenia!
Nalewka brzoskwiniowa cz.2 | Nalewka do butelek;)
czas przygotowania: ok. 20 minut na przygotowanie i przelanie do butelki/-ek + ok. 6 miesięcy odstania/dojrzewania w butelkach
Wszystkie naczynia i akcesoria (miska, sito, łyżka, butelka/-i), z których będę korzystać dokładnie myję i wyparzam (nie wiem czy wyparzanie jest konieczne, ale ja tak robię;)).
Otwieram słój i zlewam nalewkę do większego naczynia (miska, dzbanek), a owoce dokładnie odciskam z soku. Ten sok także dolewam do nalewki.
Owoce można odcisnąć przez gazę (czyste ręce!), przez gęste sito lub innym ulubionym sposobem;)
Tak przygotowaną nalewkę przelewam przez sito lub jeszcze lepiej przez bibułę lub filtr do kawy –będzie czysta i klarowna:) Wspominam o tej bibule, ale przyznam, że jednak w przypadku brzoskwiniówki, wolę nalewkę przelać przez gęste sito, bo 1) idzie to szybciej 2) lubię czuć drobne (a właściwie mikroskopijne;)) cząstki brzoskwiń, więc bibułę pomijam:)
Na koniec rozlewam ją do umytych i wyparzonych butelek lub jednej większej butelki, zakręcam i wstawiam na 6 miesięcy w ciemne miejsce np. do spiżarni, by dojrzała. Po tym czasie można serwować.
Podaję schłodzoną. Częstuję nią już pod koniec lutego, bo naprawdę fajnie smakuje właśnie zimą;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
9 komentarzy
Mariusz
Ile ta nalewką ma procent? Zalewasz spirytusem nie dolewając wody więc? 🙂
MaGda
Ale owoce puszczają sok, plus jeszcze go wyciskam po odstaniu, by zwiększyć jego ilość. Nalewki z reguły są mocniejsze niż wódka i często robi się je na spirytusie:) 500 ml spirytusu + 700 ml soku da 40%-owy trunek. Tu będzie trochę mocniej, ale stężenie zależy oczywiście od ilości soku z brzoskwiń.
noaga
Przelane i czeka (nieśmiałe próby przy przelewaniu sugerują, że będzie pyszne) 🙂
noaga
W końcu wypróbowałam i jest rewelacyjna! Oczywiście okazało się, że zrobiłam jej stanowczo za mało 🙂
MaGda
No to w następnym roku:) A teraz będzie tylko do delektowania się, na szczególne okazje (ja tak zrobiłam właśnie w zeszłym roku, tylko 1 butelka, którą celebrowaliśmy:)) Cieszę się, że smakuje!
JolaTy
MaGdo, dzięki za błyskawiczną odpowiedź 🙂
z wiśniami nie mam problemu, ale zostanie mi 2 kg czarnej porzeczki po nalewce i zastanawiam się co z nią zrobić (owoce są całe, tylko odcedzę, nie będę ich gniotła) czy można je dodać do ciasta „dla dorosłych”, jak myślisz?
pozdr. JolaTy
JolaTy
MaGdo,
jak wykorzystać pozostałą miazgę owocową? Masz jakiś pomysł?
pozdr. JolaTy
MaGda
Ja ją tak wyciskam, że już zazwyczaj nie wykorzystuję:) ale można np. zmiksować i wykorzystać do placka z owocami np typu szarpaniec z warstwą czekoladową lub do bajaderek lub do Pavlowej w wersji dla dorosłych, itp.
Maciej
Bajka! 😉