Pięknie zrumieniona, chrupiąca skórka, a pod nią wyjątkowo delikatne i soczyste mięso…
Bajecznie proste i pyszne kacze piersi:) W dzisiejszej wersji –z patelni i jest to chyba najprostszy przepis na kaczkę, jaki znam. Najprostszy nie oznacza jednak banalny;) Piersi są soczyste, skórka chrupiąca, a do tego całość jest naprawdę dobrze doprawiona. Cóż, ręka z widelcem sama sięga po kolejny kęs:)
Wszystkie smaki i tekstury idealnie do siebie pasują, zatem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Was do sięgnięcia po ten przepis. W prostocie siła. I smak:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam te naprawdę pyszne piersi z kaczki z majerankiem z patelni:) Zapraszam do obejrzenia!
Piersi z kaczki z majerankiem (soczyste mięso, chrupka skórka)
czas przygotowania: do 20 minut pracy własnej + czas na odstanie w lodówce (minimum 2 godziny, można na noc)
/proporcje na 2 kacze piersi/
- 2 kacze piersi ze skórą, bez kości (ok. 600 g)
- 1 łyżka oleju
- sól i czarny pieprz -do przyprószenia mięsa z obu stron
- 1 czubata łyżeczka majeranku (lub suszonego tymianku)
- 2 duże ząbki czosnku
- olej do smażenia (nie trzeba dużo, bo z kaczki jeszcze wytopi się tłuszcz)
- opcjonalnie –do „sosu/tłuszczu”, który podam z kaczką i pyzami/pieczywem:
– 100 ml soku z pomarańczy
– 1/3 łyżeczki cynamonu
Mięso myję, osuszam, po czym smaruję olejem –tj. nacieram je zwilżonymi w oleju dłońmi z obu stron. Następnie przyprószam solą, pieprzem oraz majerankiem. Przyprawy starannie wcieram w mięso.
Obieram czosnek i kroję go w cienkie plasterki. Z obu stron obkładam nimi kacze piersi –czosnek dociskam do mięsa. Kaczkę przykrywam i wstawiam pod przykryciem do lodówki na minimum dwie godziny, najlepiej na kilka godzin, można na noc.
Kiedy jestem gotowa do smażenia mięsa, wyjmuję je z lodówki i rozgrzewam patelnię z mniej więcej łyżką oleju. I kiedy jest mocno rozgrzany układam kacze piersi –skórą do dołu.
Można zdjąć czosnek od razu przed włożeniem mięsa na patelnię. Ja jednak „komplikuję” sobie trochę żywot, wnosząc jednak więcej smaku do mięsa;) Robię to tak:
– wkładam mięso wraz z czosnkiem na rozgrzany olej i smażę przez minutę skórą do dołu;
– następnie szybko, by czosnek nie zdążył się przypalić (ma się tylko zrumienić) unoszę mięso, usuwam czosnek tak, by ani jednego plasterka nie było bezpośrednio na patelni;
– cały czosnek natomiast przenoszę na mięso tj. wszystkie plasterki układam na górze smażących się piersi;
– i teraz smażę mięso skórą do dołu przez 7-8 minut od momentu zdjęcia czosnku;
– po tym czasie przewracam na drugą stronę i dosmażam przez 5 minut.
To jest czas, po którym mięso jest takie jak my lubimy: idealne tj. soczyste, miękkie w środku, z chrupiącą skórką z wierzchu.
– Jeśli lubicie bardziej krwiste w środku, to na drugiej stronie trzeba smażyć nieco krócej np. 2-3 minuty.
– Jeśli ma być bardziej wysmażone, to na drugiej stronie smażyć dłużej np. 7-8 minut.
Po tym czasie zdejmuję mięso z patelni, przekładam na deskę lub ciepły talerz i daję mu przez kilka minut odpocząć (soki się uspokoją i nie uciekną podczas krojenia =kaczka zostanie bardziej soczysta;)).
W tym czasie można przygotować sos/tłuszcz, z którym podam kaczkę (super do maczania pyz drożdżowych czy pieczywa). Na patelnię z tym, co zostało po smażeniu kaczki wlewam sok pomarańczowy, dodaję cynamon, mieszam i co jakiś czas mieszając, trzymam na średnim ogniu przez kilka minut, redukując sos (=odparowując go, dzięki czemu zgęstnieje plus stanie się bardziej aromatyczny).
Mięso kroję w plastry, przekładam na talerz, podaję z pyzami oraz z buraczkami lub surówką z czerwonej kapusty.
…choć właściwie dodatki mogą być dowolne np. pieczywo, sałatka z sałat liściastych, pieczone ziemniaki, puree, itp. Z odpowiednio dobranymi dodatkami kaczka ta może zmienić się w naprawdę eleganckie danie. Do tego lampka dobrego wina i np. prosta, acz smaczna kolacja we dwoje gotowa;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Regina
Hej, dzien dobry,
musze skomentowac ten przepis, ktoty ogolnie jest bardzo dobry ;
jednak zupelnie niepotrzebnie dodaje pani olej pod filety ; one juz sa obrocone tluszczem do patelni i ten tluszcz sie wlasnie wytapia, dlatego sie go tez nacina przed wylozeniem filetow na patelnie, zupenie wiec niepotrzebnie dolewac olej na patelnie, tym bardziej ze marynata tez jest tlusta ; oleju wytapia sie zreszta tyle, ze potem (jesli nie robi sie z niego sosu), mozna go zlac np do sloika i uzywac jako tluszczu do smazenia : jest bardzo aromatyczny i zdrowszy niz smalec, chociaz oczywiscie mniej zdrowy niz olej rzepakowy czy oliwa z oliwy ;
poza tym bardzo lubie pani blog kulinarny, ktory regularnie ogladam
pozdrawiam wiec serdecznie i zycze dalszych wspanialych przepisow
Regina
MaGda
Tak, już wiem:) Proszę zerknąć na ten przepis: http://gotuj.skutecznie.tv/2014/10/kacze-piersi-w-wytrawnym-sosie/ -tu rzecz dzieje się już inaczej. Cieszę się, że blog się podoba, dziękuję za miłe słowa oraz za komentarz i… oczywiście zapraszam do dalszych odwiedzin;) Pozdrowionka! M.
Mike
No i kaczka się marynuje. Przez noc. Jutro po upieczeniu podzielę się komentarzem. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Wojtek
Hmm trochę mi to nie wyszło dzisiaj – przyprawy się przypaliły. Może jednak bez tego majeranku na skórce…? Wytrzymało jakieś 5 minut i było czarno.
Ola
witam
mam pytanie, czy czas smażenia nie jest zbyt krótki? Czy można zastosować zestaw przypraw jak do kaczki pieczonej w całości?
Pozdrawiam
MaGda
Czas smażenia absolutnie nie jest za krótki -robię tak, jak opisuję (wraz z odstaniem) i jest ok, sprawdzone od lat:) W sumie, jak ktoś lubi, można smażyć trochę dłużej, ale o tym też wspominam w przepisie:) Co do innych przypraw, myślę, że można, nie sprawdzałam, bo daję akurat takie, ale doprawiamy jak zawsze pod swój smak. Pzdr! M.