Lekko ciepłe i pulchne, z papryką i świeżymi ziołami…
Coś jak świeże bułeczki z farszem, tylko, że dużo prostsze i szybsze do zrobienia. Ja zazwyczaj farsz szykuję sobie wcześniej (wieczorem w przededniu pieczenia lub rano), bo idzie to raz, dwa. Dzięki temu, kiedy piekę, wszystkie składniki mam już gotowe i całość zajmuje mi tyle czasu, co upieczenie standardowych muffinek. Czyli naprawdę mało;)
Doskonały wypiek na kolację, ale te muffiny sprawdzą się także jako oryginalny dodatek do sałatek czy zup, jako wygodna przekąska na wynos –zamiast kanapki do pracy czy do szkoły, na wycieczkę, na pikniki:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pyszne muffinki z papryką:) Zapraszam do obejrzenia!
Wytrawne muffiny z papryką
czas przygotowania: ok. 15 minut + 25-30 minut pieczenia (zależy od wielkości muffinek)
/proporcje na 6 większych lub 12 muffinek standardowej wielkości; patrz: blachy w filmiku/
info: składniki odmierzam szklanką o poj. 200 ml
dodatki:
- 1/2 dużej papryki (ja: czerwona)
- 1/2 dużej cebuli
- 1 łyżka oliwy z oliwek do smażenia
- solidna szczypta soli
- solidna szczypta pieprzu
- 1 ząbek czosnku
- kilka gałązek świeżych ziół (biorę same listki) –dowolne ulubione, które lubię do papryki np.
– gałązka szałwii
– 2 gałązki organo
– kilka liści bazylii
/mogą być suszone, jeśli nie mam świeżych (np. oregano, zioła prowansalskie czy zioła do pizzy/
składniki suche:
- 2 szklanki mąki pszennej (450, 500 lub 650 lub orkiszowej, może być pełnoziarnista
- 1/2 szklanki otrębów
/ja dałam żytnie, ale mogą być dowolne, byle „suche”, owsianych raczej tu nie daję, by muffiny nie były zbyt zbite i wilgotne/ - 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
składniki mokre:
- 2 całe jajka
- 1 szklanka mleka (lub maślanki, kefiru czy jogurtu naturalnego)
/jeśli biorę coś gęstszego (np. jogurt) i ciasto jest za gęste, to daję go 1 i 1/2 szklanki/ - 50 ml oleju o neutralnym smaku (ja: rzepakowy)
Paprykę i cebulę kroję w drobną kostkę. Podsmażam na niewielkiej ilości oliwy lub oleju –przyprószam solą i pieprzem, po czym smażę całość do chwili, gdy cebula się zeszkli.
W międzyczasie myję, osuszam i siekam świeże zioła (same listki). Kiedy całość jest już gotowa, dodaję zioła oraz drobno posiekany i przeciśnięty przez praskę czosnek, mieszam, chwilę smażę i zestawiam z ognia do ostygnięcia –ja przekładam na duży płaski talerz, by wystygło szybciej;)
Farsz można przygotować wcześniej, także wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie i podanie muffinek (przechowuję w lodówce).
Formę do muffinek wykładam papilotkami lub otworki lekko natłuszczam i przyprószam tartą bułką/otrębami.
Rozgrzewam piekarnik do 200 st. C
Do miski dodaję składniki suche i dokładnie mieszam –najlepiej trzepaczką, bo od razu spulchniam mąkę.
Do drugiego naczynia dodaję składniki mokre i również dokładnie mieszam.
Do miski ze składnikami mokrymi dosypuję składniki sypkie (ja niemal zawsze w tej kolejności, bo lepiej i szybciej się wymieszają) i krótko mieszam do połączenia zawartości obu misek. Mieszam od dna, szybko, wręcz niedbale i nie za długo tj. do chwili, gdy mąka wtopi się w ciasto (zniknie postać proszku). W cieście mogą być grudki, ale jeśli będę mieszać zbyt długo i dokładnie, muffinki po upieczeniu będą twarde i zbite, podczas gdy szybkie mieszanie gwarantuje ich lekkość;)
Przekładam do formy, wypełniając muffinkowe otworki równymi porcjami ciasta, niewielką część zostawiam w misce na górę (mniej więcej 1 łyżeczka na 1 otwór). W cieście robię lekkie wgłębienia/miseczki, unosząc brzegi ku górze i w te wgłębienia układam porcje podsmażonej papryki –na środku, tak, by przy brzegach znalazł się pasek ciasta nieobłożony farszem. Każdą kupkę farszu przykrywał pozostałym ciastem –mniej więcej łyżeczką i delikatnie rozsmarowuję przykrywając paprykę lub układam go na warzywach dowolnie, co po upieczeniu da ciekawy efekt (i ja tak zazwyczaj robię). Gdyby opis nie był zbyt precyzyjny, to pokazuję to na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
Blachę wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę w 200 st. C na środkowej lub drugiej półce od dołu półce przez 25-30 minut w funkcji grzanie góra/dół. Czas pieczenia zależy trochę od piekarnika oraz od wielkości muffinek, jakie pieczemy. Ja moim dałam 30 minut, z czego ostatnie kilka minut z termoobiegiem, by ładnie się zrumieniły.
Po upieczeniu wyjmuję z blaszki i przekładam na kratkę-ruszt do ostygnięcia. Podaję lekko ciepłe lub po całkowitym wystygnięciu. Smakują jako samodzielna przekąska (np. zamiast bułek na kolację) lub jako dodatek do sałatek czy zup. Są także bardzo wygodną przekąską na wynos –zamiast kanapki do pracy czy do szkoły, na wycieczkę, na pikniki…
Uwagi:
- Najlepsze są świeże, zaraz po upieczeniu lub w dniu pieczenia, ale smakują i następnego dnia. Można je „odświeżyć” wstawiając na 20 sekund do mikrofali –smakują jak prosto po wyjęciu z piekarnika;)
- Można także zamrażać, by mieć pod ręką, gdy nie ma czasu na pieczenie:) Rozmrażam w woreczku, w którym się mroziły, owiniętym w suchą ściereczkę lub w mikrofali.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
9 komentarzy
Ania
Dzisiaj będę robiła te muffiny, ale planuję dodać więcej mąki (3 szklanki), proporcjonalnie więcej mleka i oleju, gdyż chcę zużyć do farszu całą paprykę i kostkę sera feta (aby mi składniki nie zalegały). Papryczkę z cebulą podsmażyłam wczoraj wieczorem. Dzisiaj pieczenie. Zamierzam wymieszać farsz z ciastem. Mam nadzieję, że wszystko się uda i będę miała smaczny dodatek do zupy dla gości.:)
Ania
Wyszły pyszne – smakują bardziej jak sufleciki niż muffiny.:)
Grażyna
Pani Magdo,zrobiłam te Pani mufinki,są pyszne,ale mam pytanie czy otręby są konieczne w cieście,a może zamiast ich trzeba dodać więcej mąki,czy może nie zrobi to żadnej różnicy(za rzadkie ciasto będzie) Gorąco pozdrawiam
MaGda
Otręby można pominąć i czasem je pomijam, nie daję wówczas więcej mąki, ciasto jest ciut luźniejsze, ale po upieczeniu jest zupełnie w porządku i tak może być. Cieszę się, że smakowały! M.
grażyna
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz,teraz mam zamiar spróbować zrobić te Pani drożdżówki z kruszonką
Justyna
Madziu, a kiedy będzie jakaś pyszna zupka?
Kaja
Oj to chyba przeoczyłam ten przepis 🙂
A już wiem, bo były z kiełbasą, a ja jestem wegetarianką i chyba po prostu go nie oglądałam, ale przecież kiełbasę mogę pominąć lub zastąpić:))
Zaraz nadrobię zaległości :))
Dziękuję i pozdrawiam!
Kaja
Witam Pani Magdo,
a można ten farsz dać do środka? W sensie, że pomieszać z ciastek i w ten sposób je nadziać?
Bardzo fajny pomysł, takie muffinowe pizze :))
MaGda
Tak, jasne, że można. Ja chciałam uzyskać efekt zbliżony do „faszerowanych bułeczek”, ale z papryką na wierzchu. Muffinowe pizze już pokazywałam, dość podobne, ale z kiełbasą i efekt oraz wrażenia podczas jedzenia są jednak zupełnie inne:)
http://gotuj.skutecznie.tv/2011/09/muffinki-pizzowe-czyli-babeczki-ala-pizza/