Owoce z cukrem i cynamonem pieczone w pulchnym drożdżowym cieście…
Smaczny, lekko słodki wypiek, bo cukru dużo tu nie daję. W gruncie rzeczy to bardzo prosta bułka z jabłkami i jedyna trudność dla niewprawionej osoby może tkwić w przełożeniu zawiniętego ciasta do blachy. Pokazałam jednak najprostszą technikę, więc myślę, że powinno pójść dobrze;) Sama bułka jest znakomita –jabłka, cynamon i ciasto drożdżowe bardzo się kochają, toteż i w prezentowanej dzisiaj konfiguracji odnalazły się bardzo dobrze.
Do kawy, herbaty, mleka, na drugie śniadanie czy lekką kolację. Bardzo nam smakuje, toteż z przekonaniem polecam.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pyszną bułkę drożdżową z jabłkami i cynamonem:) Zapraszam do obejrzenia!
Bułka drożdżowa z jabłkami
czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + czas wyrastania (40-60 minut) + czas pieczenia (45-50 minut)
/proporcje na keksówkę o wymiarach 25 cm x 11,5 cm lub inną o zbliżonej wielkości/
ciasto:
- 400 g maki pszennej typ 500
/można wymieszać pół na pół z pełnoziarnista, ale wtedy wypiek nie będzie tak pulchny/ - 150 ml ciepłego mleka (nie za gorące, by nie temperatura nie zabiła drożdży)
- 25 g świeżych drożdży
/można podmienić na suche typu instant, wtedy daję niepełną paczuszkę (niepełne 7g)/ - 3 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki kurkumy
/można pominąć, ja często daję, bo nadaje ciastu atrakcyjnego żółtego koloru/ - 3 łyżki masła
- 2 całe jajka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej lub bułki tartej –do posypania ciasta przed nałożeniem owoców
- mleko –do posmarowania bułki przed pieczeniem
owoce:
- 4 średnie jabłka
/w prezentowanej wersji dałam 2 jabłka i 2 nektarynki, ale ze świadomością, że może to być ryzykowne, bo nektarynki mają dużo więcej soku; zazwyczaj jednak biorę same tylko jabłka/ - 4 łyżki cukru (białego lub brązowego)
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (do związania soku)
Do miski wsypuję mąkę.
Do osobnego naczynia wlewam ciepłe mleko (w temperaturze ciała), wkruszam drożdże i dosypuję cukier oraz 1-2 łyżki mąki (z tej odmierzonej porcji). Mieszam, rozprowadzając wszystkie składniki w mleku. Zaczyn odstawiam na chwilę na bok, aż drożdże ruszą.
Do mąki dodaję sól oraz kurkumę i mieszam, najlepiej trzepaczką, by spulchnić mąkę. Dodaję bardzo miękkie masło (można roztopić, ale nie trzeba), jajka oraz przygotowany zaczyn. I dokładnie wyrabiam na miękkie, gładkie, elastyczne ciasto –można ręcznie lub po prostu mikserem o nakładach do ciasta drożdżowego. Ja zazwyczaj korzystam z miksera.
WAŻNE: dobre wyrobienie ciasta gwarantuje pulchny wypiek, więc warto chwilę się nad tym pochylić. W moim przypadku (tj. mikserem) miksuję co najmniej kilka minut, ręcznie –nieco dłużej.
Kiedy jest dobrze wyrobione, ładnie odchodzi od ręki i od miski (nie klei się do dłoni). Przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (20-40 minut w zależności od temperatury na zewnątrz tj. gdy cieplej, rośnie szybciej;))
Można przyspieszyć proces wyrastania, wstawiając miskę z ciastem do większej miski/zlewu z ciepłą wodą lub do rozgrzanego do 50 st. C piekarnika.
W czasie, gdy wyrasta szykuję owoce. Myję, usuwam gniazdka nasienne/pestki (można obrać ze skórki, ale nie trzeba) i kroję w bardzo małe kawałki).
Owoce można podsmażyć na niewielkiej ilości masła, aż ciut zmiękną i puszczą sok, ale w prezentowanej wersji dawałam surowe, bo chciałam w cieście wyczuwalne kawałki owoców.
Do jabłek dodaję cukier oraz cynamon i dokładnie mieszam tak, by dodatki znalazły się na każdym kawałeczku. Zostawiam na chwilę, aż puszczą sok, odlewam go, a do owoców dodaję mąkę ziemniaczaną i dokładnie mieszam.
Keksówkę wykładam papierem do pieczenia.
O tym, jak szybko i równo wyłożyć blaszkę papierem do pieczenia tutaj: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia
Wyrośnięte ciasto przekładam na lekko podsypaną mąką stolnicę i delikatnie rozwałkowuję na kształt prostokąta o boku długością odpowiadającą długości keksówki. Powierzchnię ciasta przyprószam mąką ziemniaczana lub tartą bułką i wykładam owoce (same owoce, unikając soku z dna naczynia). Od brzegu zostawiam wolny pas ciasta do zlepienia i całość zawijam w roladę –luźno, bo ciasto będzie jeszcze rosło. Boczne końcówki ciasta podwijam pod spód tak, by schować owoce. Uzyskuję w ten sposób wałek ciasta drożdżowego napełniony owocami. Z pomocą dłoni nadaję mu z grubsza kształt keksówki i teraz… trzeba go do tej keksówki przełożyć;) Dowolną wybraną techniką, ja zastosowałam najprostszą tj. wyjęłam z keksówki papier do pieczenia (ważne: już ukształtowany jak blaszka), przełożyłam roladę na papier i przeniosłam, wkładając do keksówki, po czym wyrównałam papier, by ciasto nie upiekło się ze zgniotami.
W razie wątpliwości lub gdyby opis nie był wystarczająco precyzyjny, szczegółowo prezentuję to na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
Tak przygotowaną przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia –ja na czas, aż rozgrzeje się piekarnik (rozgrzewam do 200 st. C)
Przed wstawieniem do piekarnika smaruję mlekiem (bułka po upieczeniu będzie się ładnie błyszczeć).
Wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika, ale od razu po zamknięciu drzwiczek zmniejszam grzanie do 180 st. C i piekę w tej temperaturze przez 40-45 minut, a tak naprawdę do czasu, aż ciasto będzie gotowe tj. przejdzie pod koniec test suchego patyczka tj. wbity w środkową część ciasta drewniany patyczek po wyjęciu będzie suchy (=nie będzie miał śladów surowego ciasta, bo wilgotny od owoców może być;)). Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół.
Upieczoną wyjmuję z piekarnika oraz delikatnie z blaszki (z pomocą papieru wyjmuje się ją bezproblemowo) i zostawiam do ostygnięcia.
Kiedy ostygnie można polukrować, jeśli lubicie, u mnie wszyscy wolą bez lukru. Kroję w plastry i podaję.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
29 komentarzy
Jakub
Pani Magdo,
Czy w tym przepisie można zamiast masła dać np. olej?
MaGda
Nie próbowałam, trzeba sprawdzić, ale wg mnie powinno być ok.
Justyna
Pani Magdo,
Zrobiłam ciasto i wyszło rewelacyjne – powróciły wspomnienia smaków dzieciństwa, gdy babcia robiła ciasto drożdżowe 🙂 przepyszne! to kolejny przepis od Pani któremu zaufałam, a moje jagodzianki wg. Pani przepisu na bułeczki jogurtowe są już legendarne 🙂 I tu zacytuję mojego męża: Jak ktoś dzieli się przepisami od serca, to wszystko zawsze się udaje. Dziękuję że Pani dzieli się swoją pasją. Pozdrawiam serdecznie. Justyna
MaGda
DZIĘKUJĘ! To przemiły komentarz, mocno wpisujący się w sens (tj. w sens, jaki ma dla mnie) tego bloga:) Uśmiechnęłam się całą sobą -dziękuję:)
Beata
Pani Magdo,
Przepis trochę przerobiłam i zrobiłam bułkę z rozmrożonymi śliwkami i borówkami, oczywiście dość długo stały wcześniej na sitku, aż odciekł sok. Nie miałam dużej keksówki, więc zrobiłam w zwykłej blaszce i bułka wyszła mi taka rozpłaszczona i oczywiście z boku pękła, pod wpływem owoców.
Bułka w smaku wyszła rewelacyjna!
Dziękuję za przepis!
Magdalena
Czy można jabłka zastąpić śliwkami?
MaGda
Sądzę, że tak, ale trzeba mieć świadomość, że są bardziej soczyste.
Agnieszka z Ostrołęki
Pani Magdo – Bułak jest pyszna, a najwazniejsze jest to, że mi wyszła. Nie sądziałam, iż poradzę sobie z upieczeniem ciasta drożdżowego. Dzięki pani przepisom chętniej będę gotować i piec urozmaicone dania.
Będę stale odwiedzała pani stronę internetową…super sprawa.
Pozdrawiam
Agnieszka
pyszna
Agniesza\ka
Pani Magdo – Bułka jest pyszna, a najważniejsze jest to, że mi wyszła. Nie sądziłam, iż poradzę sobie z upieczeniem ciasta drożdżowego.
Z pewnością będę stale odwiedzała pani stronę internetową i wkońcu nauczę się ciekawych przepisów.
Bo zdolna jestme, tylko leniwa … tak sądze…,a pani przepisy są po prostu łatwe i świetnie opisane.
pozdrawiam
Gosia
Witam Pani Magdo!!
Sledze Pani bloga od jakiegos czasu i wyprobowalam juz kilka Pani przepisow, ktore naprawde sa skuteczne 🙂
Dzisiaj upieklam drozdzowke z mieszanka jablek i nektarynek. Oczywiscie ciasto wyszlo swietnie. Pokroilam owoce na spore kawalki, podobnie jak w filmie, ale jablka troche surowe w porownaniu do calosci. Mysle, ze nastepnym razem dodam nektarynki. Swietnie komponuja sie z cynamonem. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia na nowe skuteczne przepisy.
Paulina
Właśnie się piecze. Obawiałam się, że nic z tego nie wyjdzie bo wyrabiałam ciasto ręcznie i chyba było za rzadkie, kleiło się do ręki, ale pięknie wyrosło i teraz w piekarniku też poszło w górę… Aż się nie mogę doczekać kiedy spróbuję 🙂
MaGda
No to daj, proszę, znać jak finalnie wyszło i czy smakowało, bo teraz jestem ciekawa!
Paulina
Wychodzi super za każdym razem (robiłam już kilkakrotnie) 🙂
Monika
Własnie zajadam drożdżówkę, zrobiłam z samymi jabłkami – jest doskonała, jak chyba wszystko co wypróbowywałam z Twoich przepisów. Uwielbiam Twoją stronę, wielkie dzięki:)
Katarzyna
Moge zrobic ta drożdżowke bez owoców ?! Pilne !
MaGda
Tak, sądzę, że tak, bo to uniwersalne ciasto -piekłam je np. tylko z kruszonką i w keksówce
Katarzyna
Dziękuje 🙂
Weronika
http://kuchniabasowa.blogspot.de/2012/10/moja-bron-na-przeziebienie-expresowy.html
tu jest link do tej szczegolnej zupy:)
Weronika
ciasto wyglada cudownie! jak oceniasz polaczenie jablek z nektarynkami-bedziesz robila wypiek czesciej czy zostaniesz przy drozdzowce z jablkami?
poniezej przesylam dwa przepisy do zareklamowania:
1. ciasto drożdżowe bez KONKRETNEGO zaczynu-podobno wychodzi zawsze: przepis od koleżanki, ktora zawsze tak robi. Sama jeszcze nie wyprobowalam:
3 jaja,5 dkg drożdży, 0.5 szkl.zimnego mleka, 0.5 szkl.oleju, 0.5 szkl.cukru, opcjonalnie cukier waniliowy, 2.5 szkl.mąki
wykonanie: wszystko po kolei dodawać jak w składzie, nie mieszać, przykryć ścierką i odstawić na 3 godz. Po tym czasie wymieszać i na blachę.Moja mama delikatnie wyrabiała chwilę to ciasto ręcznie i dodała więcej mąki bo wydawało jej się za rzadkie-ja zrobiłam tak samo bo też miałam takie spostrzeżenia, musisz ocenić to sama wedle własnego uznania. Piec ok.45 min. w temp.160-170 stopni-zależy od piekarnika.Smacznego 🙂 . pa.
2. Dzis ugotowalam zupe piekantna- zawsze ja gotuje to mysle o Tobie, bo takie pikantne klimaty zupy tez lubisz:) polecam na przeziebienia-proste szybkie i smaczne!
http://kuchniabasowa.blogspot.de/search/label/ZuPy
MaGda
Będę robiła, ale z naciskiem na odsączanie soku, bo jednak brzoskwinie/nektarynki dużo więcej go mają;) Wersja z samymi jabłkami nadal zostaje i jest chyba lepsza dla mniej wprawionych, bo po prostu łatwiejsza w sensie przenoszenia ciasta i opanowania wypieku od środka (nie może być surowe).
ELŻBIETA
jak się wykłada keksówkę papierem ???, zawsze mam z tym problem, czy rozczyn drożdzy musi urosnąć , czy wystarczy jak „zaszumi” ???
MaGda
Blacha i papier: http://gotuj.skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia
Rozczyn: tutaj wystarczy jak „zaszumi”;)
Kaja
Ciasto upieczone i jest rewelacyjne!
A kurkuma nadała mu bardzo ładny i egzotyczny wygląd:)
Piekłam w eliptycznym żaroodpornym naczyniu i wyszło rewelacja;)
Bardzo dziękuję!:)
Mam pytanie dotyczące operowania mikserem. Czy coś jest nie tak z moim mikserem, czy to po prostu kwestia umiejętnego obracania nim żeby ciasto nie zawijało się do samej góry ? ( w sensie obtaczało tą spiralną łapkę aż do dziurki, w którą wchodzi)
Dzieje mi się tak za każdym razem i w końcu wyrabiam ręcznie, ale pomyślałam, że zapytam bo być może to kwestia miksera i gdybym może kupiła sobie inny – problem by się skończył.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!:)
MaGda
Ważne jest w jakie dziurki miksera wkładasz łopatki (w sensie lewa-prawa). U mnie są oznaczone kolorystycznie: czerwona ma iść do czerwonej, myślę, że w innych mikserach też MUSI być jakieś oznaczenie, bo kierunek spiralek podczas miksowania ma znaczenie:) Nie wiem jak to u Ciebie wygląda, ale to właśnie może być przyczyną podchodzenia ciasta. Cieszę się, że bułka smakowała!
Kaja
Dziękuję Pani Magdo, poszukam, a nóż są jakieś oznaczenia, tylko nie tak widoczne ( systemem kolorów ) jak u Pani 🙂
Bardzo dziękuję:)
MaGda
A jeśli nawet nie ma, to gdy tylko ciasto się zawija, wyjmij łopatki, przemień ustawienie w dziurkach i sprawdź -wtedy od razu będzie wiadomo czy to jest przyczyna czy nie:) Pzdr! M.
Ewelina
Wygląda super:) na pewno zrobię je wkrótce!Uwielbiam ciasta drożdżowe a to prezentuje sie rewelacyjnie i pewnie tak samo smakuje:)
MaGda
Tak, jest pyszne:) Tylko ze względu na sporą ilość owoców podkreślam wagę sprawdzenia czy ciasto dobrze upiekło się w środku, czyli test patyczka. Raczej tego nie pomijać i nie zdawać się wyłącznie na podany w przepisie czas, bo każdy piekarnik grzeje jednak nieco inaczej:)