Pizza gyros

z 40 komentarzy

Pizza gyros

Pulchna, miękka w środku, delikatnie chrupiąca od spodu, z warstwą dobrze doprawionego i soczystego mięsa…

Przepyszna. I w zasadzie bardzo prosta i sprawna do przygotowania. Przy dobrej organizacji pracy, można ją zrobić nawet szybciej, niż dowiozą kupną pizzę z pizzerii:) Przepadają za nią i dzieci, i dorośli. Jest świetnym pomysłem na obiad, kolację czy po prostu spotkanie z przyjaciółmi.

Znika bardzo szybko i smakuje chyba wszystkim tj. tym, którzy jedzą mięso rzecz jasna. Gorąco polecam:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pizzę gyros:) Zapraszam do obejrzenia!

Pizza gyros

czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na 1 pizzę o średnicy 31 cm lub zbliżoną wielkością/

info: składniki odmierzam szklanką o pojemności 250 ml

ciasto:

  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej (400, 450 lub 500, bądź takiej, jaką bierzecie na pizzę;))
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • opcjonalnie: przyprawy np. suszone zioła, papryka, itp.
  • 25 g świeżych drożdży
    /jeśli suche typu instant, to niepełne 2 łyżeczki/
  • 1/2 szklanki ciepłej wody
    /nie za ciepła, by nie zabić drożdży, wystarczy w temperaturze ciała/
  • 1 i 1/2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek

mięso:

  • 250 g mięsa na gyros
    /np. pierś drobiowa, wieprzowina czy wołowina; w prezentowanej wersji: filet z indyka/
  • przyprawy do mięsa –można wziąć gotową do gyrosa, ja dodałam:
    – 1/4 łyżeczki soli
    – 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
    – 1/2 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
    – 1 łyżeczka suszonego oregano
    – 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka oleju lub oliwy
  • 1/2 dużej cebuli

sos śmietanowy:

  • 1/2 kubka gęstej kwaśnej śmietany (ok. 100 g)
  • 1/2 łyżeczki oleju lub oliwy
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • szczypta soli
  • szczypta czarnego pieprzu

dodatki:

  • 1 kulka mozzarelli
    /lub innego ulubionego sera, ale mozzarella bardzo dobrze tu pasuje, bo jest łagodna w smaku i pięknie się ciągnie po zapieczeniu;)/
  • sos jogurtowy z ogórkiem:
    – 2 średnie ogórki gruntowe
    – 1 ząbek czosnku
    – 2-4 łyżki jogurtu naturalnego
    – sól i czarny pieprz –do smaku

Całość jest w zasadzie bardzo prosta do przygotowania i idzie całkiem sprawnie, więc o ile zachowamy właściwą kolejność działań, to pizzę można postawić na stół całkiem szybko (czasem nawet szybciej, niż czeka się na pizzę z pizzerii;)).

Zaczynam od ciasta –do miski wsypuję mąkę, sól, cukier oraz suszone zioła, jeśli dodaję i mieszam je dokładnie z mąką (najlepiej trzepaczką, bo od razu spulchni mąkę).

Do osobnego naczynia dodaję drożdże (jeśli biorę suche, to daję je do mąki), wodę oraz oliwę/olej i mieszam, aż drożdże się rozpuszczą. Tę mieszankę wlewam do mąki i wyrabiam przez kilka minut na spójne, miękkie, elastyczne ciasto –ręcznie lub mikserem o specjalnych nakładkach. Jak zawsze: im lepiej ciasto wyrobione, tym pulchniejszy finalny wypiek. Kiedy ciasto ładnie odchodzi od miski, jest gotowe. Zostawiam je pod przykryciem do wyrośnięcia, aż podwoi objętość.
W upalne dni rośnie bardzo szybko, a kiedy jest chłodniej, to można miskę wstawić do większego naczynia z ciepłą wodą, co znacząco przyspiesza wyrastanie;)

W czasie, gdy wyrasta szykuję mięso. Myję, osuszam i kroję w cienkie paski. Posypuję przyprawami, dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, całość skrapiam oliwą i dokładnie wcieram/wmasowuję przyprawy w mięso.

Obieram cebulę i kroję ją w półtalarki lub piórka.

Rozgrzewam patelnię, na mocno rozgrzaną wykładam mięso i podsmażam, aż starci surowość. Pod koniec dodaję pokrojoną cebulę, mieszam i trzymam na nie za dużym ogniu, aż cebula się zeszkli. Całość powinna trwać nie dłużej niż kilka minut tak, by nie smażyć mięsa za długo, aby go nie przesuszyć. Wyłączam grzanie i wracam do ciasta.

Wyrośnięte przekładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i natłuszczonymi olejem dłońmi, rozprowadzam je, formując spód pizzy. Niech już zaczyna rosnąć, a ja szykuję śmietanowy sos.

Do osobnego miski dodaję śmietanę, oliwę oraz oregano i dokładnie mieszam. doprawiam do smaku sola i pieprzem, raz jeszcze mieszam i tak przygotowanym sosem smaruję pizzę (tak, jak zazwyczaj sosem pomidorowym;)).

Na to równą warstwą wykładam mięso z cebulą i zostawiam pizzę do wyrośnięcia –ja do czasu, aż piekarnik rozgrzeje się do 200 st. C

W czasie, gdy piekarnik się nagrzewa, zaczynam szykować sos jogurtowy do pizzy. Na tarce o grubych oczkach ścieram ogórki, przekładam na sito, przyprószam solą i zostawiam, by puściły sok.

Mozzarellę ścieram na tarce o grubych oczkach lub kroję w plastry bądź rozrywam na mniejsze kawałeczki.

Lekko podrośniętą pizzę wstawiam do gorącego piekarnika i piekę w 200 st. C przez 15 minut. Po tym czasie wysuwam na chwilę z piekarnika, posypuję serem i ponownie wstawiam do pieczenia –tym razem na jakieś 5-10 minut, aż ser się ładnie zapiecze.

Upieczoną wyjmuję z piekarnika, przekładam na metalową kratkę-raszkę, by nie zaparowała od spodu i kończę sos jogurtowy.

Odciskam ogórki, wylewam sok, do ogórków dodaję jogurt i dokładnie mieszam, po czym doprawiam do smaku solą i pieprzem.

Podaję, póki pizza gorąca –porcjuję i serwuję z ulubionymi sosami. Naszym zdaniem najlepiej smakuje z prezentowanym w przepisie sosem jogurtowym z ogórkiem, ale oczywiście można sięgnąć po ulubione sosy np. czosnkowy, tatarski, itp.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

40 komentarzy

  1. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Bardzo dobra pizza. Oczywiście z gatunku tych domowych;) Czesto wracam do tego przepisu, na przykład dziś;)

  2. Paula
    | Odpowiedz

    Jeśli chce zrobic ciasto z potrójnej porcji to czy ciasto po wyrośnięciu mam je podzielić na 3 równe części ? oraz jeśli robie z potrojnej porcji to i tak mam czekać 20-40 min aż wyrośnie czy czas też potroić ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Zależy w jakim celu robione, ale tak, ja dzieliłabym po wyrośnięciu, szczególnie, gdy od razu idzie do pieczenia, bo np. robię 3 pizze. Czas rośnięcia w zasadzie tak samo jak przy pojedynczej porcji (lub po prostu do podwojenia ilości).

  3. inka
    | Odpowiedz

    Uwielbiam ten przepis. Ja zamiast śmietany daję jogurt grecki. Pycha… Często wracam do tego przepisu.

  4. Dotti
    | Odpowiedz

    Witam 🙂 Wczoraj natknęłam się na Pani stronkę, a dzisiaj zrobiłam pizzę gyros, zniknęła błyskawicznie. Znakomity przepis na ciasto, filmik też bardzo pomocny 🙂

  5. Anna
    | Odpowiedz

    Jeśli drożdże są suche też dodajemy wody?

  6. Cirilla
    | Odpowiedz

    Pani Magdo!! Bardzo ważne pytanie – czy mogę użyc mąki pełnoziarnistej? Jakiej? Jak to wpłynie na ciasto?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      U mnie przy podmianie jest to zwykle pszenna pełnoziarnista (taka, jak do chleba). Jest bardzo ok. Zmienia się kolor (na ciemniejszy), wartości odżywcze (na korzyść;)) i trzeba dolać ciut więcej wody (do pożądanej konsystencji. Pizza wychodzi prze-dobra, w sensie: bardzo ją lubimy:)

  7. Marlena
    | Odpowiedz

    Zrobiłam 3 jednego dnia- są przepyszne i znikały ze stołu w błyskawicznym tempie. Mam tylko pytanie- czy na bazie tego ciasta można robić pizzę np. z surowymi pieczarkami i wędliną? Zakochałam się w tym cieście, ale boję się, że po obłożeniu dodatkami puszczającymi sok, nie będzie już tak cudownie chrupiące.
    A tak przy okazji-strasznie się cieszę, że do Ciebie trafiłam, bo dzięki temu nie muszę już codziennie marudzić, że nie mam pomysłu na obiad 🙂
    Pozdrawiam ciepło 🙂

  8. Sandra
    | Odpowiedz

    Zrobiłam już dwa razy, jest obłedna! Czy można ją zamrozić? Jeśli tak to w którym momencie?

  9. Bernadka
    | Odpowiedz

    Robiłam dzisiaj pizze:) wyszła przepyszna! Dziękuję za bardzo fajny i szybki przepis:)

  10. Sylvia
    | Odpowiedz

    Bardzo fajna i szybka pizza;) Zupełnie inna niż tradycyjna, z sosem pomidorowym ale następnym razem jak będę piec a na pewno będę to bez papieru czyli ciasto bezpośrednio na blachę (taką jaką ma Pani)
    Dziękuję za przepis i video bardzo pomocne.;)

  11. Renata
    | Odpowiedz

    No i myślałam klapa , ciasto takie jakieś rzadkie w ostatniej chwili powstrzymałam się od wyrzucenia, ale zaufałam bo wszystkie przepisy od pani są zawsze udane – i słusznie ciasto super jak i cała reszta . Właśnie skończyliśmy jedzenie 2 pizz i wszyscy mega zadowoleni . Bardzo dziękujemy za pani przepisy .

  12. Ania
    | Odpowiedz

    Witam. Podziwiam Pani talent kulinarny i wiele razy inspirowały mnie Pani przepisy a przy tym żaden mnie nie zawiódł i mamy chyba podobne gusta kulinarne;-). Pizzę piekę z mężem kupę lat-ale Pani przepis poznaliśmy niedawno i jest to strzał w dziesiątkę. Mąż stwierdził nawet, że niepotrzebny jest kamień do pizzy, gdyż ta wychodzi fenomenalna i jaka prosta! Dziękuję i wszystkim niezdecydowanym polecam!!!

  13. Carington
    | Odpowiedz

    Świetny przepis, ja osobiście zmodyfikowałem składniki dodałem mix serów na koniec bo zawsze coś w lodówce pozostanie;) To ciasto na pizze jest podobne do Pani przepisu ” Pizza jak z pizzerii” które w domu na kolacje czy też obiad robi furorę 🙂 Gratuluje przepisu doskonałego wg mnie. Rzadko, a prawie nigdy nie spotkałem dobrego ciasta na spód pizzy 🙂 Pozdrawiam

  14. ewa
    | Odpowiedz

    Bardzo dobra jedynie zmniejszyłam ilość drożdży .Fajne ma pani przepisy i chętnie z nich korzystam

  15. Ewelina
    | Odpowiedz

    a ciasto wg tego przepisu można zrobić rano i wstawić do lodówki na jakieś 10 h do wyrośnięcia? czy po wyjęciu z lodówki od razu mogę piec czy musi być w temperaturze pokojowej? Pytam bo może kiedyś tak Pani robiła:)

  16. Arek
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo. Mam pytanie co do tego przepisu. Jak ustawić piekarnik żeby zbytnio nie przypalić ciasta ? Pozdrawiam serdecznie. Wielbiciel 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ja piekę zazwyczaj w funkcji grzanie góra-dół, a pod koniec po prostu obserwuję:)

  17. Ewelina
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo. Bardzo dobra pizza wychodzi z Pani przepisu. Bardzo często wykorzystuje przepis na samo ciasto i dodatki wg upodobań:) ale mojej rodzince znudziło się grube ciasto i proszą mnie o cienkie. Proszę o przepis. Będę bardzo wdzięczna
    p.s. ma Pani wielki talent kulinarny.

  18. natalia
    | Odpowiedz

    Wyszła 🙂 dziś chyba będę robić 2 raz 🙂

  19. natalia
    | Odpowiedz

    Wyszła rewelacja 🙂 dziś chyba będę robić 2 raz 🙂

  20. Kasia
    | Odpowiedz

    Jest sobota – musi byc pizza. Zaczyna się z tego robić już tradycja. Świetny przepis, nie ma szans żeby coś zostało do odgrzania, dobrze że zrobiłam od razu dwie. Zapomniałam posypać serem ale nikt nie zauważył. Mąż mówi, że nigdy więcej nie zamówi pizzy na telefon ;o)

  21. Ania
    | Odpowiedz

    Dziś miałam ją na obiad, pycha!!! 🙂

  22. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Oj mam ochotę na tę pizzę :D, a zajrzałam tu w innym celu. Szukam przepisu na pizze (mini-pizze), które można podać na zimno np.zabrać na piknik lub na lunch do szkoły. Organizuję przyjęcie dla dzieci w miejscu gdzie nie ma dostępu do piekarnika. ktoś ma jakiś sprawdzony przepis?

  23. Ola z Jaworzna
    | Odpowiedz

    Witaj Magda. Twoje przepisy jak do tej pory mnie nie zawiodły i tym razem tak było. Pizza wyszła pulchniutka, chrupiąca i soczysta. Coś pysznego. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam Cię gorąco.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się! Również pozdrawiam:)

  24. Estera
    | Odpowiedz

    pizza juz w piekarniku…….:))
    dziekuje za wspaniale inspiracje

  25. Mike
    | Odpowiedz

    Hej 🙂

    Na wstępie serdecznie pozdrawiam i dziękuję za mnóstwo podpowiedzi co do kuchennego czarowania. Szacun za ogrom dobrej roboty !!!
    Pizza właśnie dochodzi. Aromat podpowiada że będzie rewelacyjna 🙂
    Sos był świetnym pomysłem, zamiast tego ogranego Ketchupu.

    Jedyna zmiana jakiej dokonałem to taka że piekę pizzę według jakiegoś starego sprawdzonego przepisu. Ciasto jest ok, chodzi jedynie o kolejność „warstw” U mnie na ciasto idzie sos, później SER, a na końcu na wierzch dodatki 🙂 Jeszcze raz pozdrawiam i zmykam bo zaraz wszyscy zjedzą tą pizzę 🙂

  26. Kajaa
    | Odpowiedz

    MAm ważne pytanie, czy do sosu, może być zwykła śmietana? Np. 18%?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja dawałam kwaśną, ale może być też np. gęsty jogurt

  27. Marcela
    | Odpowiedz

    Pizza przepyszna robimy ja juz 3-raz Pozdrawiam

  28. gosc1238414744
    | Odpowiedz

    Pizza smakowała dobrze, udała się, jedynie powinnam trzymać ją w piekarniku dłużej niż to napisane w przepisie 😉

  29. anna
    | Odpowiedz

    madziu a w jakiej funkcji piekarnika pieczesz

    • MaGda
      | Odpowiedz

      grzanie góra-dół

  30. Beti
    | Odpowiedz

    Często robię pizzę (dziś też zamierzam), ale gyros jeszcze nie robiłam. Chętnie skorzystam z tego przepisu 🙂

  31. Ewa
    | Odpowiedz

    Wygląda obłędnie!! Koniecznie muszę zrobić zanim zacznę dietę 😉

  32. platinum114
    | Odpowiedz

    Super.Już mi smakuje.Jutro u mnie na obiad.Dziękuję za super przepisy.
    Gorąco pozdrawiam…

  33. marta25
    | Odpowiedz

    Pycha:) przepis do wyprubowania:) Dziękuje;)