Szaszłyki drobiowe z cukinią

z 5 komentarzy

Szaszłyki drobiowe z cukinią

Dobrze doprawione kawałki kurczaka, cukinii i cebulki, nadziane na patyk i upieczone lub grillowane…

Proste, szybkie i smaczne szaszłyki drobiowe. Pomysł na grilla czy imprezę towarzyską na świeżym powietrzu, ale także na obiad czy kolację, bo spokojnie można je upiec po prostu w piekarniku i podać np. z ryżem czy surówką;) Lubią je dzieci i dorośli, i są banalnie proste do przygotowania. Może zatem ostatni weekend lata pożegnać szaszłykową imprezą?

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić szaszłyki drobiowe z cukinią:) Zapraszam do obejrzenia!

Szaszłyki drobiowe z cukinią

czas przygotowania: do 15 minut pracy własnej + 2-3 godziny marynowania (można ew. pominąć w razie pośpiechu) + czas grillowania/pieczenia
/proporcje na 8 szaszłyków wielkości i długości jak na zdjęciu (ale ilość zależy oczywiście od wielkości kawałków, na jakie pokroicie składnik i tego, jak długo zrobicie szaszłyki;))/

  • 1 średnia cukinia lub kabaczek (ok. 400 g)
  • 500 g mięsa drobiowego (np. pierś z kurczaka, filet z indyka)
  • 1 łyżka przyprawy włoskiej (mieszanka suszonych ziół i czosnku np. sól, oregano, bazylia, cząber, cebula, tymianek, chilli i czosnek)
  • 1 ząbek czosnku (jeśli dodaję inne przyprawy czy zioła, ja pominęłam, bo jest już w mojej mieszance ziół)
  • 2 łyżki oleju roślinnego lub oliwy z oliwek (ja: olej rzepakowy)
    /w wersji dietetycznej można pominąć, ale trzeba bardzo pilnować odpowiedniej temp. pieczenia i piec najlepiej na patelni grillowej z odpowiednią powłoką lub np. na papierze do pieczenia w piekarniku/
  • 1-2 cebule (zależy ile cebuli lubimy w szaszłykach; jeśli zostanie, można posiekać i wykorzystać do innego dania;))
  • opcjonalnie: coś do smarowania podczas pieczenia np. oliwa/olej+świeżo wyciśnięty sok z cytryny+musztarda (w zależności od tego jak będą pieczone np. w piekarniku i na grillu elektrycznym nie trzeba, ale już na klasycznym grillu raczej się to przyda:))

Cukinię obieram, usuwam pestki (najłatwiej wydrążyć np. łyżką), po czym kroję ją w kostkę takiej wielkości, jaką chcę mieć w szaszłykach.

Mięso myję, osuszam i kroję w większą kostkę (jak na szaszłyki). Dodaję do miski z cukinią i doprawiam przyprawą włoską. Dolewam olej i przyprawy wcieram/wmasowuję w mięso i cukinię tak, by każdy kawałek był nimi osnuty. Przykrywam i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny (można na noc). Jeśli nie mam już czasu na marynowanie, można wykorzystać od razu –w tym wypadku odstawiam na chwilę na bok i od razu szykuję cebulę:)

Obieram cebulę i kroję w poprzek na pół, a następnie połówki kroję na ćwiartki (patrz: filmik). Rozdzielam cebulowe płatki i te kawałki cebuli (jak małe cebulowe łódeczki) są idealne do nabijania na szaszłyki.

Patyczki do szaszłyków można zwilżyć wodą przed użyciem –wkładam na 20-30 minut do miski z wodą, dzięki czemu nie będą się przypalać podczas pieczenia. I na każdy szaszłykowy patyk nabijam teraz kolejno przygotowane kawałki: cukinia, kurczak, cebula, cukinia, kurczak, cebula, itd. aż do uzyskania szaszłyka pożądanej długości i wykorzystania wszystkich kawałków.

Można piec od razu lub pod przykryciem przechować w lodówce do czasu pieczenia.

Piekę w piekarniku (200 st. C, aż mięso straci surowość i lekko się zrumieni) lub na grillu klasycznym bądź elektrycznym tak, jak zazwyczaj robicie mięsa tj. aż będą gotowe.

Podaję od razu na gorąco. Świetnie smakują z pieczywem, ziemniakami (pieczone, gotowane, puree) czy np. ryżem. Do tego dowolna ulubiona sałatka np. pikantna;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

5 komentarzy

  1. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Witam wspaniałe danie szczególnie dal osób dbających o linię, ale ja mam pytanie techniczne jakiej marki ma pani grill i czy podstawka była do niego w komplecie bo pierwszy raz taką widzę czy pomaga ona w zachowaniu większej czystości niż np. podstawiony talerzyk ? Pozdrawiam

  2. anna
    | Odpowiedz

    madziu podasz przepis na te ciastka owsiane

  3. majka
    | Odpowiedz

    Nie brakuje Pani tego typowego aromatu węgla drzewnego?nie moge się przekonać do grilla elektrycznego bądź gazowego.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Mam jeden i drugi, ale w tym daniu wolę akurat elektryczny lub piekarnik, bo tak nie wysusza mięsa (choć można oczywiście smarować oliwą z cytryną;)). Elektryczny jest o tyle lepszy, że szybszy i można szybciej podać danie plus np. dla 2-3 osób nie chce się czasem rozpalać tradycyjnego grilla. Każdy ma zatem swoje zalety:)