Indyk w sosie pieczarkowym

z 24 komentarze

Indyk w sosie pieczarkowym

Miękkie, doskonale uduszone mięso w przepysznym i dobrze doprawionym sosie…

Wspaniały gulasz. A wystarczy tylko kilka składników plus przyprawy i pyszny indyk w sosie pieczarkowym, w zasadzie bezproblemowo, pojawia się na stole. Danie proste i całkiem szybkie, a jeśli mamy szybkowar, to nawet jeszcze szybsze:) Lubią je i dzieci i dorośli, a co ważne pasuje chyba do wszystkiego, sami zresztą za chwilę zobaczycie w poniższym przepisie.

Od lat mam ten gulasz w arsenale sprawdzonych przepisów, bo smakuje chyba każdemu, jest prosty, no i można go przygotować wcześniej –np. wieczorem w przededniu podania, jak i zupełnie wcześniej, bo świetnie się mrozi. Ja zazwyczaj gotuję go od razu więcej, część podaję na obiad, a resztę mrożę –na dni, kiedy taki gotowy obiad w zamrażarce naprawdę baaardzo pomaga:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pyszny gulasz, czyli indyk w sosie pieczarkowym z szybkowaru:) Zapraszam do obejrzenia!

Indyk w sosie pieczarkowym z szybkowaru

czas przygotowania: do 30 minut (jeśli w zwykłym garnku, to ok. 50 minut)
/proporcje dla 3-4 osób/

  • 500 g pieczarek
  • 3 średnie cebule
  • 1 niepełna łyżka oliwy lub oleju roślinnego do smażenia (ja: rzepakowy)
  • 2 uda indyka (u mnie: każdy po ok. 500 g)
  • 1/4 łyżeczki soli –do przyprószenia mięsa
  • 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
  • odrobina oleju do smażenia mięsa
  • 1-2 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
  • ok. 300 ml wody
    /jeśli gotuję w zwykłym garnku, to być może nieco więcej na dolewanie, bo podczas gotowania będzie odparowywać/
  • 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
  • do zagęszczenia sosu:
    – 1 niepełna łyżka masła + 1 niepełna łyżka mąki (zasmażka)
    – 1 niepełna łyżka mąki + niewielka ilość wody/mleka/śmietany
  • drobno siekana natka pietruszki –do posypania przed podaniem

Pieczarki obieram i oczyszczam, po czym kroję w mniejsze kawałeczki np. w cienkie plastry lub półplastry. Ja po porostu skrawam je nożem do głębokiego naczynia.
Zobacz „Czy i jak obierać pieczarki”: https://skutecznie.tv/2014/12/czy-i-jak-obierac-pieczarki/

Cebule obieram i kroję w kostkę.

Rozgrzewam patelnię z olejem, na gorący wkładam cebulę i krótko podsmażam, aż się zeszkli. Do zeszklonej dodaję pieczarki, mieszam i co jakiś czas mieszając, smażę/duszę, aż pieczarki puszczą sok, ten sok całkowicie odparuje, a grzyby i cebula delikatnie się zrumienią. Wtedy wyłączam grzanie, a zawartość patelni przekładam na talerz.

W czasie, gdy pieczarki i cebula się smażą, szykuję mięso. Myję, osuszam, po czym odkrawa z kości, usuwam skórę i mięso kroję w niezbyt drobne gulaszowe kawałki.
Kości z resztą mięsa nie wyrzucam –przyda się do gotowania wywaru lub zupy. Można gotować od razu lub zamrozić i wykorzystać później.

Pokrojone uda przyprószam obficie solą oraz pieprzem, przyprawy starannie wcieram w mięso.

Patelnię po pieczarkach przecieram ręcznikiem papierowym (nie jest to konieczne, ja tak robię, by usunąć ewentualne skrawki cebuli), dolewam odrobinę oleju i na mocno rozgrzany dodaję mięso. Smażę kilka minut na ostrym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż zetnie się z wierzchu. Wtedy wyłączam grzanie, dodaję słodką paprykę i mieszam tak, by każdy kawałek dobrze się nią obtoczył. Paprykę dodaję na końcu, bo lubi się przypalać, a tego chcę uniknąć.

Mięso przekładam mięso do garnka, w którym będę gotować gulasz. A na patelnię od razu wlewam wodę i ją zagotowuję –raz, że zbierze smak, a dwa: szybciej zagotuje się w garnku.

W prezentowanej wersji korzystam z szybkowaru, ALE spokojnie można to danie przygotować w zwykłym garnku, tylko trzeba będzie całość dusić po prostu dłużej (szybkowar: 15-20 minut, garnek: 30-40 minut –w zależności od tego, jak miękkie mięso lubicie).

Do mięsa dodaję pieczarki z cebulą, wlewam gorącą wodę z patelni.Mieszam, zamykam szczelnie pokrywkę, ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Wtedy mocno zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 15 minut.

Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam szybkowar, aż zawór w naturalny sposób opadnie, co oznacza, że w garnku nie ma już ciśnienia i można otwierać pokrywę. Przez czas oczekiwania mięso oczywiście jeszcze dochodzi. Kiedy zawór opadnie, można otworzyć pokrywę.

Sprawdzam smak, jeśli trzeba doprawiam. Ja dodaję tylko słodką czerwoną paprykę, po czym mieszam i zagęszczam sos –jednym z dwóch sposobów:
zasmażka: na patelni roztapiam masło (np. 1 niepełna łyżka), na gorące wsypuję mąkę (np. 1 niepełna łyżka). Łączę ją z masłem i często mieszając, zasmażam na jasny kolor. Gdy mąka straci surowość i zacznie ładnie pachnieć, dodaję ją do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe;
mąka + woda/mleko/śmietana: mąkę rozprowadzam w niewielkiej ilości płynu tak, by nie było grudek, wlewam do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe.

W prezentowanej wersji wybrałam zasmażkę, bo sos ma lepszy smak:)

I gulasz gotowy:) Będzie smakował z wieloma dodatkami, więc spokojnie można wybrać swoje ulubione. Serwuję zatem –do wyboru: z ziemniakami, z kaszą, z ryżem, z pieczywem, z makaronem, z dowolnymi kluskami (lane, kładzione, francuskie, itp.) czy z pyzami drożdżowymi na parze.

Przed podaniem posypuję drobno siekaną natką pietruszki. Do tego sałatka lub surówka bądź warzywa na ciepło (np. gotowane buraczki czy marchewka).

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

24 Komentarze

  1. Karina
    | Odpowiedz

    Zrobione, zjedzone, pyszne i proste 🙂 bałam się, że smak pieczarek będzie się bardzo narzucał, ale nie, jest idealnie. Z szybkowarem idzie raz dwa. Na pewno zagości na stałe w naszym menu 😉

  2. Jasiek
    | Odpowiedz

    Żeglarskie przepisy Jaśka (5)

    Ale jaja, ale jaja, jak mawiała pani Bieńkowska. 

    Mowa o jajkach sadzonych (śniadanie, kolacja). Nieodmiennie budziły uśmiech załogi.

    Między „jachtowym” a „domowym” sposobem – nie ma żadnej różnicy.

    Potrzebna jest mortadela, którą kroimy w plastry grubości ok. 0,5 cm. Trochę tłuszczu na patelnię, chwila ostrego grzania. Teraz grzanie na minimum. Po chwili, brzegi kiełbasy zaczną się wyginać ku górze, tworząc z plastra (jakby to określić) – czarkę. Gdy już będzie wystarczająco głęboka – wbijamy jajko. Sól, pieprz, ewentualnie jakieś ziółka (ostatnio bardzo mi się spodobały „zioła dalmatyńskie”). Białko ma się ściąć, żółtko pozostać płynne. Posypać z wierzchu szczypiorkiem czy innymi świeżymi ziołami – nie zawadzi.

    PS. tylko mortadela przy smażeniu ma właściwości „czarkotwórcze”

  3. Eva
    | Odpowiedz

    Tylko ze to co Pani Magda pokazuje na tym video to nie sa UDA ale PODUDZIA (po angielsku DRUMSTICKS). Dlatego czytelnicy komentuja, ze trudno jest usuwac sciegna. Ja kupilam wlasnie UDA (po angielsku THIGHS) i gulasz sie zrobil duzo latwiejszy, a smak napewno taki sam, czyli PYCHA!

  4. anna
    | Odpowiedz

    danie bardzo pyszne moj maz powiedzial ze mam to robic czesciej z tym ze ja robilam w multicookerze .mieso zamiast na patelni smazylam w tym urzadzeniu

    • anna
      | Odpowiedz

      a zapomnialam nadmienic ze w multicookerze musialam dusic troche dluzej

      • MaGda
        | Odpowiedz

        O, a warto kupić multicooker? Kiedyś się przymierzałam, ale z braku czasu odpuściłam temat. Napiszesz coś więcej? Z góry dzięki! Ps. Cieszę się, że smakowało:)

        • anna
          | Odpowiedz

          ja pieczarki z cebula podsmazam na patelni a mieso od razu robie w multicookerze firmy redmond m90e .duzo rzeczy juz robilam np. ta karkowke w kapuscie kiszonej i wyszedl bardzo smaczny ,ja duzo przep[isow biore z internetu bo w tej ksiazce w zestawie to nie wszystko mi odpowiada .dania wychodza takie naturalne nie rozpadajace sie jak w garnku i zdrowe .nie pieklam jeszcze chleba bo trzeba go przewrocic na druga strone a nigdzie w przepisach nie jest pokazane ale z opisow ludzi wychodza pyszne

  5. Adrian
    | Odpowiedz

    Witam! Czy w ten sam sposób mogę przygotować gulasz ale na wołowinie a dokładnie na karku wołowym? W atrakcyjnej cenie zakupiłem dzisiaj niecały kilogram i bardzo spodobał mi sie Pani przepis ale mam wątpliwości czy z wołowiną wyjdzie dobrze. Pozdrawiam!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja podeszłabym do tematu, tylko czas duszenia trzeba odpowiednio dostosować, by mięso było dobre do jedzenia:)

      • Adrian
        | Odpowiedz

        Dziękuję za odpowiedź 🙂 dzisiaj spróbuję. Pozdrawiam!

  6. Marcin
    | Odpowiedz

    Dzis przygotowalem w szybkowarze… 20 min i mieso sie rozplywa w ustach…. Pysznosci 🙂

  7. Ania
    | Odpowiedz

    Dzisiaj mialam ten gulasz na obiad, pychotka.

  8. Anka D
    | Odpowiedz

    witam a piersi z kurczaka nie będę to pasować? bo szukam coś bo mam pieczarki i piersi z kurczaka ? pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Może być, ale lepsze są uda/pałki niż np. filet, bo bardziej soczyste i wg nas jednak smaczniejsze niż piersi. Ale te oczywiście też tu się odnajdą i w ich przypadku czas gotowania krótszy -po prostu do miękkości.

      • Anka D
        | Odpowiedz

        witam dziś było u nas na obiadek maż i córka się zajadali nie wspominając o mnie 😉 ja osobiście robiłam troszkę inaczej zawsze ale to mezowi zdecydowania bardziej smakuje bo delikatniejsze 🙂 ja robiłam fileta w przyprawie kebab gyros podsmazałam do tego cebula w piórka i pieczarki w kawałkach i na koniec zalewałam kwaśna smietana taka do zup i sosów i do tego makaron na koniec albo przypruszyc startym serem i do podgrzania do piekarnika albo przed samym podaniem bez sera tez dobre 🙂 polecam kiedyś jedliśmy takie danie na mazurach w restauracji i je odwzorowałam 🙂

  9. pati
    | Odpowiedz

    Tak tak mialam na mysli udka z kurczaka gilet pewnie bylby za suchy 😉

  10. nina
    | Odpowiedz

    Gulasz z indyka bardzo dobry, zrobiłam z kaszą gryczaną. Jutro bedzie z ziemniakami bo jeszcze zostało.
    Pani Magdo cieszę się, że dość często gości u Pani mięso z indyka. Jest bardzo zdrowe i nie tuczy. Dzięki Pani przepisom można je sporządzać na wiele sposobów, a ja jakoś do niedawna nie miałam wiele pomysłów w tym temacie. Dzięki Pani już wiele wykorzystałam i wszystkie były bardzo smaczne, a mąż jaki zadowolony /je tylko mięso z indyka/. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej tak dobrych i prostych przepisów.

  11. Żaneta
    | Odpowiedz

    Zrobiłam dzisiaj na obiadek ten gulasz z ciemnym makaronem- pyszne, spróbujcie sami:)

  12. pati
    | Odpowiedz

    Witam, mam pytanie. Czy moze byc miesko z kurczaka ?:)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak (ale lepiej uda/pałki niż np. filet), ja zazwyczaj robię z indykiem, bo chyba ciut bardziej nam smakuje:)

  13. anna
    | Odpowiedz

    madziu mam ogromna prosbe jezeli mozesz to napisz czy tego indyka z szybkowaru mozna zrobic w zwykłym garnku i jak dużo dac wody i jak go gotować

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ale wspominam, że można -zerknij do przepisu:)
      Cytaty:
      „ok. 300 ml wody /jeśli gotuję w zwykłym garnku, to być może nieco więcej na dolewanie, bo podczas gotowania będzie odparowywać/”
      „W prezentowanej wersji korzystam z szybkowaru, ALE spokojnie można to danie przygotować w zwykłym garnku, tylko trzeba będzie całość dusić po prostu dłużej (szybkowar: 15-20 minut, garnek: 30-40 minut –w zależności od tego, jak miękkie mięso lubicie).”

      Zatem wszystko tak samo, tylko dusimy dłużej. Wody też początkowo tyle samo tzn. mniej więcej tyle, by przykryć składniki do 3/4) i co jakiś czas sprawdzać czy nie trzeba dolać, co jakiś czas mieszać i dusić tak długo, aż miękkość nam odpowiada (moje czasy podałam;)).

  14. Jagoda
    | Odpowiedz

    Witam Magdo
    Przepis super, na pewno skorzystam 😉
    Mam tylko pytanko miało być szybko, ale te podsmażanie na patelni troszkę wydłuża gotowanie;-(
    Ja robiąc gulasz w szybkowarze jest to przeważnie karkówka,podsmażam wszystkie produkty, dolewam wody, wsypuje mąkę, mieszam, zamykam szybkowar i 15 min.
    Wychodzi Pycha ;-DD
    Czekam na więcej przepisów
    Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, też tak często robię (patrz np. pokazywany niedawno filet z indyka) i jest rzeczywiście szybciej, ale w tym akurat gulaszu postępuję tak, jak prezentuję w filmie, bo ma finalnie lepszy smak. Jak znajdziesz kiedyś chwilkę (i ochotę;)), to sprawdź i porównaj. Wg nas tak osobno podsmażane smakuje dużo lepiej, a pracy aż tak wiele więcej nie ma, bo wszystko dzieje się w tzw. międzyczasie (gdy smażą się pieczarki, obieram i kroję mięso). Idzie to naprawdę całkiem sprawnie:)