Dobrze uduszona, przetykana grzybami, o wyrazistym, bardzo przyjemnym smaku…
Kiszona kapusta z grzybami –pachnie wspaniale, smakuje bardzo dobrze i jest doskonałym dodatkiem do dań głównych. Uwielbiamy ją do mięs wszelakich: do pieczonej czy smażonej wieprzowiny, duszonego indyka, klopsików wołowych w sosie własnym, itp. Pasuje także do ryb, jak i tylko do ziemniaków;)
Dzięki szybkowarowi gotuje się wyjątkowo krótko, bo wystarczy 15 minut samego gotowania. Gotując w zwykłym garnku i tradycyjna metodą może to trwać nawet dłużej niż godzinę.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić kiszoną kapustę z grzybami -z szybkowaru 🙂 Zapraszam do obejrzenia!
Kiszona kapusta z grzybami -z szybkowaru
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje dla 4 osób/
- 600 g kiszonej kapusty
- 600 ml wody
/ALE ilość wody wg instrukcji szybkowaru tak, by nie było jej za mało i aby była zachowana minimalna ilość! Woda i tak potem jest odlewana, więc może być jej ciut więcej/ - garść suszonych grzybów
- 1 liść laurowy
- opcjonalnie –zasmażka:
– 1 łyżka masła (ew. oleju, oliwy, smalcu)
– 1 niepełna łyżka mąki
Kapustę wkładam do garnka.
Jeśli kapusta jest za kwaśna, to płuczę w zimnej wodzie i odciskam (choć osobiście nie lubię tego za bardzo robić, bo mam wrażenie, że wypłukuję witaminy).
Kapustę zalewam wodą –ja od razu daję gorącą, będzie szybciej się zagotuje, ale może być zimna.
Włączam grzanie i gotuję. I od razu dodaję grzyby oraz liść laurowy.
Mieszam, zamykam szczelnie pokrywkę, ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Wtedy mocno zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 12-15 minut –ja gotowałam 15 minut (na najmniejszym ogniu), bo moja kapusta była grubiej krojona
Po tym czasie wyłączam grzanie i studzę metodą szybką tj. garnek wstawiam do zlewu (na kratkę, a nie bezpośrednio na mokrą zimną powierzchnię) i brzeg pokrywy polewam wolnym strumieniem zimnej wody. Dzięki temu zawór szybciej opada, ciśnienie w garnku spada i można otworzyć pokrywę.
Otwieram, sprawdzam smak, jeśli trzeba doprawiam i kapusta gotowa:)
Wyjmuję ją z wody łyżką cedzakową i przekładam do miski lub zaciągam zasmażką.
Wywaru nie wylewam –zostawiam do zupy (można np. przelać do słoika i wykorzystać następnego dnia).
W prezentowanej wersji zasmażałam. W osobnym garnku roztapiam masło i na gorące wsypuję mąkę. Łączę ją z masłem i często mieszając, zasmażam na jasny kolor. Gdy mąka straci surowość i zacznie ładnie pachnieć dodaję odcedzoną kapustę, dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe.
Serwuję na ciepło do dań głównych –do mięs, ryb, ziemniaków, itp.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
9 komentarzy
Joanna
a do jakiej zupy proponujesz Magdo ten wywar? dziękuję
MaGda
Np. do kapuśniaku z kaszą lub po prostu do kapuśniaku:) Ale dolewam go do już podgotowanych w mniejszej ilości wody składników (bo np. ziemniaki nie ugotują się w kwaśnym środowisku i gotowane w takim wywarze będą twarde).
Sylwia
Madziu, czerpię z twojej strony garściami 🙂
Teraz przymierzam się do kupna szybkowaru tylko mam wątpliwości czy ugotuję w nim to co chcę, jako że nie można gotować w nim np. kaszy, podobno też grochowej.
Chcę gotować w nim głównie zupy.
Czy można ugotować zupę z kaszą w środku (bo samej kaszy nie można).
Czy może być zupa z soczewicą? – też jest drobna
Czy naprawdę nie można grochowej?
Szukam porady od kogoś kto już ten garnek używa bo chciałabym jak najprędzej kupić swój, o ile ma mi się przydać 🙂
MaGda
Czytałabym instrukcję, ale ja w moim gotuję i grochówkę, i fasolówkę, i zupy z soczewicą, jak i zupy z kaszą -tylko upewniam się, że jest odpowiednio dużo płynu.
Asia
a do jakiej zupy proponujesz Magdo ten wywar? dziękuję
Lucyna
Ja znam inną wersję i ta by u mnie nie przeszła. Grzybki by trzeba namoczyć i najlepiej potem obgotować i dodać do kapusty z tą wodą wtedy dopiero ma kolor i smak grzybowy. Najlepsza wersja , to jeszcze te grzybki obsmażyć z cebulką.
anna
madziu a do jakich zup mozna wykorzystać ten wywar
Iza
Witam
Czy moge uzyc ten kapusty do krokietow Czy pierogow?
Pozdrawiam
MaGda
tak, ale chyba bardziej bym ją odparowała i chyba dałabym więcej grzybów:)