Soczysta pierś z indyka z szybkowaru

z 12 komentarzy

Soczysta pierś z indyka z szybkowaru

Soczyste, bardzo dobrze uduszone (w sensie: fantastycznie miękkie) i dobrze doprawione…

Czyli dziś mięso, a konkretnie wyjątkowo soczysta pierś z indyka:) Szczególnie fajny przepis dla posiadaczy szybkowaru, bo w nim to mięso wychodzi najlepiej. I choć można je dusić w zwykłym garnku, co jakiś czas przewracając z boku na bok i podlewając woda, to jednak mięso nie jest aż tak soczyste, no i trwa to zdecydowanie dłużej. Zatem szybkowar sprawdza się dużo lepiej, bo technika gotowania sprawia, że indyk jest wyjątkowo dobrze (i szybko) zrobiony.

Wszystko, co trzeba zrobić, to doprawić mięso, można je zawinąć w roladę lub nie, a następnie wstawić do szybkowaru, zalać wodą i po 25 minutach można otwierać garnek. Proste i bezbolesne:) Tak przyrządzony indyk jest nie tylko dobrze uduszony, soczysty i smakuje, ale też sprawdzi się doskonale na ciepło (np. do obiadu), jak i na zimno (np. na kanapki).

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pierś z indyka z szybkowaru:) Zapraszam do obejrzenia!

Soczysta pierś z indyka z szybkowaru

czas przygotowania: do 40 minut (w tym ok. 30 minut w szybkowarze)
/proporcje na 1 filet z indyka (ok. 800 g)/

  • filet z indyka w 1 kawałku (ok. 800 g)
  • 2-3 łyżki oleju roślinnego (ja: rzepakowy)
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/3 łyżeczki soli (ALE ilość soli jak zawsze wg własnego uznania i upodobań)
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka suszonej natki pietruszki
  • 1/3 łyżeczki ostrej czerwonej papryki lub chilli w proszku (ja: chilli)
  • 1-2 łyżki oleju do smażenia –ja: rzepakowy
  • 300 ml wody
    /ALE ilość wody wg instrukcji szybkowaru tak, by nie było jej za mało i aby była zachowana minimalna ilość; ja daję tylko na dno i 300 ml u mnie zdecydowanie wystarcza/
  • opcjonalnie: sznurek wędliniarski lub biała bawełniana nic bez barwników do obwiązania mięsa

Mięso myję, osuszam i odkrawam ewentualne nieładne kawałki.

I od razu szykuję marynatę –do naczynia dodaję olej, drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, sos sojowy, majeranek, pietruszkę oraz chilli i dokładnie mieszam.

Marynatą dokładnie nacieram mięso tak, żeby filet był nią z każdej strony pokryty.

Tak przygotowane mięso zwijam w ścisłą roladę, którą następnie obwiązuję sznurkiem wędliniarskim (lub białą bawełnianą nicią bez barwników), nadając jej ładny kształt. Jeśli mięso jest w ładnym zwartym kawałku, można pominąć obwiązanie.
Jak obwiązać mięso sznurkiem wędliniarskim pokazuję tutaj: https://skutecznie.tv/2013/12/jak-obwiazac-mieso-sznurkiem-wedliniarskim/

Mięso przekładam do naczynia z marynatą, starannie je w niej obtaczam, po czym przykrywam i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny, można też na noc.
W prezentowanej wersji zostawiłam je w temperaturze pokojowej na czas duszenia kapusty (ok. 25 minut), ale mimo to rekomenduję dłuższy czas w przyprawach;)

Zagotowuję wodę w czajniku –za chwilę będzie mi potrzebny wrzątek.

Na dno szybkowaru wlewam niewielką ilość oleju, rozgrzewam i na mocno rozgrzany wkładam mięso. Obsmażam z każdej strony, tak, by się z zewnątrz ścięło, po czym dolewam resztę marynaty i całość podlewam gorącą wodą –daję gorącą, bo szybciej się zagotuje, ale może być także zimna.

Mieszam, zamykam szczelnie pokrywkę, ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Wtedy mocno zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 25-30 minut –ja gotowałam 30 minut (na najmniejszym ogniu), bo potem studziłam metodą szybką.
Wskazówka: Można też gotować 15-25 minut, wyłączyć grzanie i zostawić szybkowar, aż zawór w naturalny sposób opadnie, co oznacza, że w garnku nie ma już ciśnienia i można otwierać pokrywę. Przez ten czas oczekiwania mięso oczywiście jeszcze dochodzi, więc wyjdzie praktycznie na to samo:) Gotując dłużej (25 minut), mięso jest bardziej miękkie tak, że niemal rozpada się pod naciskiem widelca.

U mnie, jak wspomniałam wcześniej metoda szybka –wyłączam grzanie i studzę szybciej tj. garnek wstawiam do zlewu (na kratkę, a nie bezpośrednio na mokrą zimną powierzchnię) i brzeg pokrywy polewam wolnym strumieniem zimnej wody. Dzięki temu zawór szybciej opada, ciśnienie w garnku spada i można otworzyć pokrywę.

Otwieram, wyjmuję mięso, a wywar zostawiam do zupy (na później) lub zagęszczam, tworząc z niego sos do indyka.
Jeśli z sosem, to zagęszczam klasycznie:
zasmażka: na patelni roztapiam masło (np. 1 łyżka), na gorące wsypuję mąkę (np. 1 łyżka). Łączę ją z masłem i często mieszając, zasmażam na jasny kolor. Gdy mąka straci surowość i zacznie ładnie pachnieć, dodaję ja do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe;
mąka + woda/mleko/śmietana: mąkę rozprowadzam w niewielkiej ilości płynu tak, by nie było grudek, wlewam do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe.

Jeśli chodzi o mięso, to po prostu zdejmuję sznurek i kroję w plastry. Powinno być gorące, pachnące, miękkie i doskonale uduszone:) Podaję z sosem lub bez (bo w obu wariantach smakuje) oraz z ulubionymi dodatkami. W prezentowanej wersji serwowałam z ziemniakami i kiszoną kapustą (wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/01/kiszona-kapusta-z-grzybami-z-szybkowaru/), a resztę schowałam do lodówki i po schłodzeniu kroiłam w plastry do pieczywa.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

12 komentarzy

  1. Magdalena
    | Odpowiedz

    Czy można schab tak przygotować w całości 0,5kg kawałek ,czas podobny 25 min?

  2. Paulina
    | Odpowiedz

    Super wyszło! Dzięki!

  3. Beata
    | Odpowiedz

    Miałam duże obawy, ale mięso jest naprawdę bardzo soczyste. Świetny pomysł na zdrową i smaczną wędlinę. Bardzo dziękuję 🙂

  4. ania
    | Odpowiedz

    Jak nie masz szybkowara to lepiej jest po prostu upiec filet w piekarniku w rękawie z niewielką ilością wody, przynajmniej wszystkie smaki zostaną w mięsie bo gotowany w zwyklym garnku wyjdzie bez smaku

    • Agnieszka
      | Odpowiedz

      Rekawow nie uzywa sie,bo to trucizna BISFENOL. Bardzo prosze poczytac,bo warto wiedziec gotujac dla rodziny.
      Pozdrawiam serdecznie

      Agnieszka

  5. Agnieszka J
    | Odpowiedz

    Bardzo pyszne mięsko z tego przepisu podałam dzisiaj razem z czerwoną surówką, schab ze śliwką, buraczki z sosem jogurtowym podanymi na sałacie. Wszystko z Twoich Magdo przepisów. Bardzo dziękuję za inspiracje.Wszyscy zaproszeni bardzo zadowoleni.

    • Krzysztof
      | Odpowiedz

      Robiłem idyka już kilka razy i wychodzi super. Teraz mam 1,5 kg piersi z indyka do zrobienia i może mi Pani podpowiedzieć czy zrobić to w jednym kawałku i dłużej trzymać w szybkowarze
      (pytanie ile? ) czy np. zrobić dwa kawałki i trzymać tyle czasu jak w przepisie?

  6. Weronika
    | Odpowiedz

    swietny i szybki pomysl!
    zapytanie o wykorzystanie plynu z szybkowara- mozna zrobic sos/do zupy wykorzystac? masz pomysl?

  7. Natalia
    | Odpowiedz

    Nie jestem jakimś specem od gotowania, ale od pani mogę się dużo nauczyć… I bardzo mi się to przyda w przyszłości, jak i teraz. Pani sposoby, techniki i triki gdzie można szybko ugotować są naprawdę przydatne. Jedynie mogę tylko zazdrościć domownikom pani domu że taką mają wspaniałą gospodynie domu… dlatego postaram się na pani wzorować ;)… życzę wspaniałych pomysłów i dużo sukcesów w życiu…

  8. ewak
    | Odpowiedz

    Pani Magdo dziękuję za każdy przepis na szybkowar, sama bym go nie użyła. Robie rosół w szybkowarze ale na wołowym mięsie bardzo tłusty 😉 i z mięsa robie pierogi i krokiety :). Robie również karkówkę z szybkowaru – dzieki Paniiii:) dziękuję za wszystko

  9. Dawid
    | Odpowiedz

    Jeśli się nie ma szybkowaru to można ją po prostu ugotować w zwykłym garnku tylko po prostu gotować dajmy na to 40-50 minut? 🙂