Dobrze doprawiona, treściwa i zdrowa…
Zupa z ciecierzycą i pęczakiem jest smaczną propozycją na obiad lub kolację na ciepło. Ciekawe dodatki, bogate w wartości odżywcze i co ważne można ją całkiem sprawnie przygotować, o ile mamy już ugotowaną zawczasu ciecierzycę:) Jeśli nie, to trzeba pamiętać, by namoczyć ją dzień wcześniej –szczegóły tutaj: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/
Można podawać zaraz po ugotowaniu, jak i następnego dnia po podgrzaniu, więc spokojnie można ją zrobić np. późnym popołudniem czy wieczorem, tylko przed wyjściem do pracy trzeba namoczyć ciecierzycę. Takie gotowanie z wyprzedzeniem bywa czasem bardzo pomocne:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić zupę z ciecierzycą i pęczakiem:) Zapraszam do obejrzenia!
Zupa z ciecierzycą i pęczakiem
czas przygotowania: ok. 40 minut (+ czas gotowania ciecierzycy, jeśli nie mam uprzednio ugotowanej -patrz info w przepisie)
/proporcje dla 3-4 osób/
- ok. 250 g ciecierzycy
/gotuję tak: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ ale można też w razie pospiechu sięgnąć po ciecierzycę z puszki, odsączyć z zalewy i wykorzystać jak domową ugotowaną …z pełną świadomością, że gotowana w domu jest jednak smaczniejsza;)/ - 1 średnia cebula
- 1 ząbek czosnku
- niewielka ilość oleju roślinnego lub klarowanego masła –do smażenia
- 1 niepełna łyżka przyprawy do dań włoskich –mieszanka suszonych ziół kupna lub domowa
/ja daję domową wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/03/domowa-przyprawa-do-dan-wloskich/ - kilka suszonych grzybów (jeśli nie mam, pomijam, ale one dają zupie głębszy, ciekawy smak)
- 50 g kaszy pęczak (suchy)
- 1 litr wywaru warzywnego lub mięsnego lub domowego rosołu
/lub 1 litr wody + kostka warzywna wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2014/03/baza-do-zup-i-sosow-czyli-domowa-kostka-warzywna-vel-bulionetka/ - 1 solidna garść liści szpinaku
- kilka liści świeżej bazylii
Ciecierzycę namaczam na noc w dużej ilości ziemnej wody (na kilkanaście godzin), po czym gotuję wg przepisu na opakowaniu.
Więcej informacji o gotowaniu takiej bazowej ciecierzycy (w zwykłym garnku i w szybkowarze) tutaj: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/
Obieram cebulę i kroję ją w kostkę lub w piórka w zależności od tego, w jakiej postaci chcę mieć ją w zupie.
Rozgrzewam garnek z niewielką ilością oleju, na rozgrzany dodaję pokrojoną cebulę oraz drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Mieszam i smażę chwilę, aż cebula się zeszkli.
Wtedy dodaję przyprawę włoską oraz suszone grzyby (bez namaczania) i pęczak (także suchy), mieszam, chwilę smażę, po czym zalewam wywarem. Czekam, aż całość się zagotuje, zmniejszam grzanie, przykrywam i gotuję na małym ogniu przez ok. 20 minut.
Po tym czasie kasza powinna już ładnie spęcznieć. Dokładam ugotowaną ciecierzycę, mieszam, przykrywam i kontynuuję gotowanie na małym ogniu pod przykryciem tym razem przez 10 minut, by ciecierzyca pogotowała się trochę w zupie, a smaki się przegryzły.
Na koniec sprawdzam smak, jeśli trzeba doprawiam (ja już zazwyczaj nic nie dodaję, ale w razie potrzeby można dać sól i pieprz do smaku). Dodaję porwane na mniejsze kawałki liście szpinaku i bazylii –ja tnę je nożyczkami bezpośrednio do zupy. Wyłączam grzanie, raz jeszcze mieszam i można podawać.
Opcja: zupę można zaciągnąć zasmażką lub niewielką ilością mąki rozprowadzonej w niewielkiej ilości wody.
Serwuję z pieczywem lub z grzankami.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
8 komentarzy
Olenka
Witam Pnie i Panow,
ta zupa stala sie nasza zupa nr 1. jest przepyszna, a to dzieki Pani Madzi.Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Halina
Witam Pani Magdo !!!! mam prawie 60 lat, ciągle coś gotuję, ale te Pani przepisy powalają mnie. Ten też jest ciekawy, taki inny. Nigdy nic nie robiłam z ciecierzycy. Wczoraj przeczytałam ten przepis i dzisiaj już kupiłam potrzebne składniki, jutro będę gotować. Mam jeszcze jedno pytanko. W związku z tym, że ciągle gotuję też obiady dla mojego Taty i zawożę mu do domu ( zupy gotuję mu na 3-4 dni – Tato bardzo lubi zupy) czy ta zupka nadaje się do przechowywania i odgrzewania przez te parę dni ? będę wdzięczna za podpowiedź. Dziękuję i życzę Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
Dorota
Czy ta zupa ma goryczkę w sobie czy coś źle zrobiłam? Ogólnie jest pyszna i pomysł super, tylko ta cierpkość lekka mnie zastanawia?
MaGda
Hmmm, nie ma jakiejś wyczuwalnej cierpkości. Ale od razu powiem, że nie wiem co może być jej powodem:(
Justyna
hmmm…nie łączyłam jeszcze cieciorki z pęczakiem…. może być ciekawie. Za to uwielbiam soczewicę z kaszą jęczmienną lub bulgurem w tzw. zupie tureckiej. Polecam
Kasia
Chyba tak zrobię,ugotuję i spróbuję. Dziękuję za radę i przepis 😉
Kasia
Dzięki za poruszenie tematu cicierzycy 😉 Kilka razy przymierzałam się do wprowadzenia jej do rodzinnego menu dodając do zupy jarzynowej lub do sosu, ale zawsze używałam tej z puszki (oczywiście przez wygodę) ;P I muszę przyznać, że średnio mi smakowała, była taka gorzkawa. Zastanawiam się czy taka gotowana samodzielnie jest smaczniejsza bo chętnie bym korzystała z jej walorów zdrowotnych, a nie mogę się przekonać 😉
MaGda
Hmmm, wg mnie gotowana w domu jest dużo smaczniejsza -ja lubię ją nawet podjadać zaraz po ugotowaniu:) Ale oczywiście jak zawsze, trzeba spróbować samemu, może na początek ugotować mniejszą ilość i zobaczyć czy i jak posmakuje?