Pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem

z 19 komentarzy

Pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem Pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem

Dzisiaj pieczemy pełnoziarnisty chlebek bananowy, czyli coś pośredniego między babką a chlebem. Wypiek jest miękki, delikatnie słodki, o przyjemnym posmaku bananów i cynamonu. Dziś wersja cynamonowa bez dodatków, pieczona z myślą o śniadaniu na słodko, ale czasem do ciasta dodaję siekane orzechy (czasem pistacje, czasem nerkowiec, czasem po prostu mieszanka) i wtedy mam fajne, lekko słodkie ciasto dla gości lub do popołudniowej herbaty.

Świetny chlebek –miękki, nie za słodki. Sprawny i szybki do zrobienia. Super także jako przekąska na wynos. Lub do weekendowej kawy. Smacznego:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem:) Zapraszam do obejrzenia!

Pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem

czas przygotowania: ok. 10 minut + 50 minut pieczenia
/proporcje na mniejszą keksówkę o wymiarach ok. 20 x 11 cm/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

  • 1 1/2 szklanki mąki pełnoziarnistej (jak do pieczenia chleba)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 dojrzałe banany
  • 1/3 szklanki brązowego cukru
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego
  • 1/3 szklanki mleka (zwykłe lub roślinne)
  • opcjonalnie: ulubione dodatki do słodkich wypieków (u mnie najczęściej siekane orzechy, czasem rodzynki, czasem czekolada)

Zaczynam od tego, że roz­grze­wam pie­kar­nik do 180 stop­ni C –zanim się rozgrzeje, ciasto będzie gotowe.

Kek­sów­kę natłuszczam lub wykładam papierem do pieczenia –ja zwykle wykładam papierem, bo tłuszcz jest już w cieście:)
Jak równo i sprawnie wyłożyć blachę papierem do pieczenia: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia/

W jednej z misek mie­szam mąkę, pro­szek do pie­cze­nia oraz sól i cynamon –mieszam starannie, by równo je rozprowadzić po całości.

W drugiej misce szykuję składniki mokre. Bardzo dojrzałe banany obieram i do­kład­nie roz­gnia­tam widel­cem na gład­ką masę. Do­da­ję do nich cukier, mieszam i na koniec wlewam olej oraz mle­ko i dokład­nie mie­szam.

Łączę skład­ni­ki suche z mo­kry­mi –ja zwykle wsypuję suche do mokrych, bo lepiej się to później miesza. Mie­szam de­li­kat­nie szpatułką lub łyżką, aż powstanie ciasto tj. do­pó­ki suche nie połączą się z mokrymi.
Tak jak w przypadku ciasta na muffiny –im krócej, tym lepiej, ale generalnie staram się połączyć je dość dokładnie. Jeśli piekę ten chlebek z dodatkami (np. z orzechami), to dodaję je pod ko­niec i delikat­nie łączę z gotowym już cia­stem.

Cia­sto prze­kła­dam do fo­rem­ki, z grubsza wyrównuję, po czym wstawiam do piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez przez 45-50 minut. Pod koniec sprawdzam patyczkiem –jeśli po wyjęciu jest suchy, ciasto jest gotowe. Wyjmuję, stu­dzę i można kroić.

Przed krojeniem można polać lukrem lub roztopioną czekoladą, ALE wg nas to to całkowicie zbędne:) Zwykle już nic z nim zatem nie robię, tylko kroję w plastry i jemz jak chleb –z masłem lub ze słodkimi dodatkami typu dżem, galaretka, mus, domowy krem czekoladowy itp.
Z bardziej zdrowych dodatków świetnie smakuje z ma­słem orzechowym, z miodem i tahini lub np. z kokosowym kremem z kaszy jaglanej czy np. z pastą z daktyli.

Pełnoziarnisty chlebek bananowy z cynamonem

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

19 komentarzy

  1. Emilia
    | Odpowiedz

    Czy chlebek wyszedłby gdybym zamiast cukru dała syrop klonowy lub miód?

  2. Iwonka
    | Odpowiedz

    Upiekłam ten chlebek z żurawiną. Dla mnie to puszyste, bardzo dobre, szybkie i słodkie ciasto. Bardzo fajne na przekąskę. Zastanawiam się, czy można go upiec bez cukru? Czy to żurawina dodała słodkości do smaku? Moje banany nie były bardzo dojrzałe, dość zwarte przy rozgniataniu. Piekłam w silikonowej keksówce (nie ma potrzeby smarowania, ani wykładania papierem).

  3. Joanna
    | Odpowiedz

    witaj Magso, wspominasz a dwóch zdrowszych pastach, z kaszy jaglanej i kokosa i daktylowej. brzmią zaechęcająco, ale na blogu nie znalazłam przepisów. oglądam Cię prawie codziennie, choć nie komentuję. trochę przepisów wykorzystałam, a inne trzymam w głowie, pamiętając, że u Ciebie na blogu były i jak tylko nadarzy się okazją to wypróbuję. Póki co tylko ja i mąż sprawdzamy Twoje przepisy, dzieci brak, znajomych nie bardzo(takie życie emigranta) więc jak coś ugotuję to jemy 2 dni, a ciasta cały tydzień. z pewnością wykorzystam Twoje przepisy na nalewki, na dania świąteczne( jak tylko sama będę te świta urządzać). Mam dla Ciebie przepis do wyprobowania
    na lody, które są w miarę miekkie po przyrządzeniu i łatwe jak budowa cepa

    Kubeczek 200 gr kremówki ubijasz na sztywno
    dodajesz puszkę skondensowanego mleka słodzonego

    i to jest baza, reszta według upodabań, kakao,. czekolada, sok z cytryny, ciasteczka itp. nie trezba mieszać podczas zamarzania, lody są pulchne

  4. Kamila
    | Odpowiedz

    Witam, robiłam ten chlebek 2 razy i za każdym razem na dnie chlebka zrobił się mały zakalec na całej długości. Używałam zwykłej mąki tortowej zamiast pełnoziarnistej. Czy miała Pani podobny problem i czy wie Pani jak można temu problemowi zaradzić?

  5. Myszka
    | Odpowiedz

    Chlebek wyszedł przepyszny 🙂 Pani Magdo jest Pani moim wzorem! W moim domu się nie gotowało i nie piekło, bo tata prowadził restaurację i obiady jadaliśmy codziennie tam. Jako mężatka próbuję swoich sił od zera, ale z Panią wszystko mi wychodzi! Wszyscy w rodzinie są w szoku, zwłaszcza jakie torty robię 😉 A to wszystko z Pani filmów 😉 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  6. Bartek
    | Odpowiedz

    Dzień dobry Pani Magdo.
    Czy mąka razowa to również mąka pełnoziarnista? W sklepach nigdzie nie mogę znaleźć mąki, która ma czarno na białym napisane „pełnoziarnista” i po prostu głupieje. Oczywiście googlowałem temat, jednak nie ma nigdzie jasnej odpowiedzi. Czy pomoże mi Pani rozwiać moje wątpliwości?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      mąka razowa to mąka z pełnego ziarna, z pełnego przemiału, więc pełnoziarnista (przynajmniej na stan mojej wiedzy;)).

      • Iwonka
        | Odpowiedz

        Mąka pełnoziarnista
        Powstaje z przemiału pełnego ziarna, czyli w trakcie procesu mielenia ziarna, mąka ta nie traci wartościowych składników odżywczych. Zazwyczaj nie jest określana żadnym typem, jej struktura to coś pomiędzy mąką graham (w przypadku mąki pszennej) a mąką razową. Mąkę pełnoziarnistą często kupuję w Lidlu. Jest tam mąka Bio niemieckiej firmy Belbake. Kiedyś w Biedronce też się pojawiały pełnoziarniste np.orkiszowa i inne chlebowe. Mąka razowa, jak sama nazwa wskazuje powstaje z jednoRAZowego zmielenia ziaren, określana jest najwyższym typem, czyli 2000. Może być zmielona z pszenicy (mąka pszenna razowa), orkiszu (mąka orkiszowa razowa) lub żyta (mąką orkiszowa razowa). Jest nieprzesiana, więc jest ciemna i gruba

  7. Aleksandra
    | Odpowiedz

    witam,
    mój piekarnik nie posiada funkcji góra dół. Czy można piec z termoobiegiem? Czy skracać czas pieczenia? „pozdrawiam

  8. Bozena
    | Odpowiedz

    Pyszny placek wyszedł chociaż dałam biały cukier z braku ciemnego. Następnym razem zaryzykuję i posłodzę stewią.

  9. Jola
    | Odpowiedz

    A można zamrozić?:-D

  10. Kinia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,
    kolejny przepis z Pani strony wypróbowany. Super smak, dodałam trochę orzechów włoskich (bo w tym roku bardzo obrodziły). Już ciastka nie ma. U nas zjedzony przez dzieci jako kawałek „placka”.
    Wiele przepisów od Pani „sprzedanych” znajomym. Hitem jest kostka warzywna.
    Ja osobiście uwielbiam oglądać filmiki z Pani strony.
    Pozdrawiam

  11. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Ciekawe,zapisuję do zrobienia.

  12. Małgosia
    | Odpowiedz

    Magdo, czy można kupić pistacje niesolone w sklepie? Czy do tego chlebka dajesz solone?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Raczej niesolone (zwykle kupowałam w necie).

    • kazimiera
      | Odpowiedz

      Kupuję orzeszki solone można je wypłukać w zimnej wodzie i są OK.

  13. ewa
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo:) To chyba bardziej teka max muffina? No chleba na proszku jeszcze nie spotkałam 🙂 Pozdrawiam serdecznie

    • MaGda
      | Odpowiedz

      …to bardziej słodki chlebek niż klasyczny chleb -coś jak chałka, bułka maślana itp. ale oczywiście mniej pulchne, bo na mące pełnoziarnistej. Na pewno nie jest to CHLEB do szynki czy sałatek (no, może ewentualnie do owocowych:))