Ciasto kokosowe. Rafaello bez pieczenia

z 29 komentarzy

Ciasto kokosowe. Rafaello bez pieczenia

Dzisiaj coś słodkiego na weekend: rafaello bez pieczenia, czyli szybkie ciasto, na które przepis dostałam od jednej z widzów –serdeczne podziękowania oraz pozdrowienia dla Abu Dabi (to nick rzecz jasna).

Ciasto bardzo proste, bardzo dobrze smakuje, no i przede wszystkim można je zrobić raz, dwa, nie rozgrzewając piekarnika. Mam podobny przepis, ale dziś wiernie odtwarzam ten podesłany i powiem, że wyszło bardzo smacznie. Mało pracy, fajny efekt. Jeśli jeszcze tego przepisu nie znacie, to zachęcam do wypróbowania –może w ten weekend? Gościom też smakowało:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszne i proste ciasto kokosowe -rafaello bez pieczenia:) Zapraszam do obejrzenia!

Ciasto kokosowe. Rafaello bez pieczenia

czas przygotowania: ok. 20 minut + kilka godzin chłodzenia (można przez noc)
/proporcje na blachę 21 x 26 cm lub inną o zbliżonych wymiarach (4 warstwy kremu), ale można też wziąć większą formę i zrobić niższe ciasto przełożone 3 warstwami kremu/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

  • 3 szklanki mleka
  • 1 i 1/2 szklanki cukru (spokojnie można dać mniej np. 1 szklankę lub nawet 3/4 szklanki (do smaku))
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200 g masła (1 kostka)
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 2 standardowe opakowania krakersów (dla przełamania smaku: solone)

Najpierw gotuję budyń. Do garnka wlewam 2 szklanki mleka i zagotowuję. Od razu wsypuję cukier oraz cukier waniliowy i mieszam, gotując.

Rozbijam jajka i dzielę je na białka i żółtka. Białka odkładam do osobnego przepisu (np. do kokosanek), a żółtka zalewam zimnym mlekiem –pozostałą szklanką. Dodaję mąkę pszenną oraz mąkę ziemniaczaną i rozprowadzam tak, by nie było grudek.

Mieszankę wlewam do gorącego mleka i starannie mieszam. Gotuję ciągle mieszając tak, żeby mleko się nie przypaliło. Ja mieszam trzepaczką, dzięki temu unikam ewentualnych grudek. Czekam, aż budyń zgęstnieje i cały czas mieszając pozwalam mu się chwilę pogotować. Zestawiam z ognia do ostudzenia. Ja zwykle wstawiam do zlewu z zimną wodą i co jakiś czas mieszam, wtedy stygnie bardzo szybko.

W czasie, gdy stygnie wykładam blachę papierem do pieczenia.
Jak równo i sprawnie wyłożyć formę papierem do pieczenia: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia/

Do masy będę potrzebowała 200 g wiórków kokosowych. Niewielką część odsypuję do posypania z wierzchu i tę część od razu podprażę –na suchej, gorącej patelni. Często mieszam, by ich nie przypalić i kiedy lekko się zrumienią, od razu przesypuję na zimny talerz.

Wykładam też krakersami spód blachy –układam pierwszą warstwę, która będzie już czekać na masę.

Do zimnego budyniu dodaję miękkie masło i dokładnie miksuję. Dosypuję wiórki kokosowe (wszystkie poza tą podprażoną częścią) i starannie mieszam. Masę dzielę na 3 lub 4 części (jeśli biorę dużą blachę to 3, jeśli mniejszą: 4). Ja biorę mniejszą, więc dzielę na 4 części –nie przekładam do misek, tylko tak w głowie ją dzielę i nakładam na krakersy odpowiednie porcje.

Na przygotowanej wcześniej warstwie krakersów układam 1/4 masy i równo rozprowadzam tak, by nie poprzesuwać ciastek. Na to wędruje kolejna warstwa krakersów i znowu masa, rozprowadzam, krakersy, masa, krakersy i na wierzch ostatnia warstwa masy.

Posypuję uprażonymi wiórkami i przykrywam folią spożywczą, by na kilka godzin zostawić ciasto w lodówce. Ja najchętniej robię je wieczorem –przez noc ładnie się schładza i wilgotnieje, a rano jest gotowe. Można też zrobić rano i porcjować po południu rzecz jasna.

rafaello-bez-pieczenia-b1

Po kilku godzinach w lodówce masa stężeje, ciasto pięknie się kroi i trzyma formę. Pachnie przyjemnie i kokosowo. Można kroić i podawać:) Według nas najlepiej smakuje schłodzone, więc przechowuję w lodówce.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

29 komentarzy

  1. Ewelina
    | Odpowiedz

    Czy można czymś zastąpić masło? Bądź ile dac go mniej?

  2. Ela
    | Odpowiedz

    A można zamiast krakersów użyć wafli-andrutów?

  3. Natalia
    | Odpowiedz

    A jaki to ma być budyń i ile opakowań bo w przepisie nie jest podane ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie ma tam budyniu z paczki -budyń jest robiony od podstaw z podanych składników i wg wskazówek w przepisie (mleko, mąka, żółtka, itp. stworzą budyń). Wszystko widać w dołączonym do przepisu filmie -proszę obejrzeć:)

  4. Kaśka
    | Odpowiedz

    Magda!!!! Te ciasto jest przepyszne! Robie je juz 10 raz 😉 kazdy kto je sprobuje prosi o przepis!!!!! Zawsze odsylam do Ciebie 🙂 Pozdrawiam buziaki 😉

  5. Olga
    | Odpowiedz

    Witam Panią.
    Pani Magdo. Bardzo się cieszę, że wreszcie mogę Pani pogratulować ,wyrazić podziw ,szacunek i radość . Jest wreszcie możliwość . Oglądam przepisy na Youtube ale Pani bije wszystkich na głowę.
    Jest Pani stworzona do przekazu miasta i rezolucja. OLGA

  6. Grazyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo! PYSZOTA!!!wspaniale pyszne ciasto!szybko,prosto i bajecznie pysznie! Czesto korzystam z Pani przepisow, gdyz jak do tej pory Pani przepisy zawsze sie sprawdzaja,praca w kuchni lepiej mi sie uklada i mam wrazenie ze wszystko mi idzie sprawniej, bardzo bardzo dziekuje ze podzielila sie Pani z innymi tak wspanialymi przepisami

  7. ALICJA
    | Odpowiedz

    Właśnie teraz to ciasto robię i mam nadzieję, że wnukom będzie smakowało. Dla pani wielkie dzięki za tak wspaniałe przepisy…pozdrawiam Ala

  8. ALICJA
    | Odpowiedz

    Właśnie teraz to ciasto robię…mam nadzieję, że się uda…
    Jutro wnuki ocenią. Dla pani wielkie dzięki za tak wspaniałe przypisy pozdrawiam…

  9. Marta
    | Odpowiedz

    Taki prosty piekny przepis a ja musiałam i tak zepsuc… dopiero po fakcie dodania zorientowalam sie ze dodałam 400g wiorek zamiast 200g a tak sie dziwilam dlaczego takie gęste skoro wszystko zgodnie z przepisem robię…pewnie nie da tego zjeść…

  10. Karolina
    | Odpowiedz

    Witam. Nie lubię w kremach cząstek stałych (orzechów, wiórek kokosowych) ale lubię smak kokosu. Czy można zamiast wiórek dodać do kremu/masy olej kokosowy, masło kokosowe lub jakiś inny zamiennik?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie próbowałam -trzeba sprawdzić:)

  11. Monia
    | Odpowiedz

    Kolejne ciasto z pani repertuaru zrobione 🙂 jak dla mnie wystarczy 3/4 szklanki cukru plus oprószenie wierzchu ciasta gorzkim kakao,które dodatkowo wycisza słodkość ciacha ,ale nie psuje całości i nadal jest to rafaello 🙂

  12. Dorota
    | Odpowiedz

    I kolejne ciasto super udane. Uwielbiam rafaello, a z tym przepisem to już nie będę musiała kupować w sklepie słodkości tylko sama sobie zrobię. I fakt – trzeba dać tylko jedną szklankę cukru. Niebo w buzi ;)) dziękuję

  13. Mariusz
    | Odpowiedz

    Pani Magdo dziekuje za przepis wyszlo pysznie slodko ale dobre

  14. Dorota
    | Odpowiedz

    Madziu, pycha. Wczoraj robiłam, dziś zjadłam. Po prostu pycha. Następnym razem dodam mniej cukru…

  15. Juztynka
    | Odpowiedz

    robilam juz dwa razy od daty publikacji,pycha,tylko daje jeden cukier.wanil. i pol szklanki 250ml cukru…i tak jest slodko,a te prazone wiorki.kokosowe na wierzchu…poezja

  16. Joanna
    | Odpowiedz

    Oj coś czuję, że gdzie się nie pójdzie w gości tej niedzieli, tam wszędzie serwowane jest dziś rafaello 😀
    A jak się wraca, to w domu to samo 🙂

  17. Teresa
    | Odpowiedz

    Właśnie wczoraj zrobiłam to ciasto,pierwszym ekspertem w próbowaniu był mąż i był zachwycony,po prostu pycha,łatwe w przygotowaniu a uczta wielka.Dziekuję Ci Magda za wspaniałe przepisy,są łatwe i pyszne,dzięki.

  18. Joanna
    | Odpowiedz

    Popieram Weronikę – mniej cukru (ja dałam nawet pół szklanki, bo lubię słabosłodkie ciasta, i dla mnie jest w porządku).

    Zapomniałam kupić masło do tego ciasta. Dodałam tylko końcówkę, którą miałam w lodówce, a resztę gramatury uzupełniłam olejem kokosowym nierafinowanym (w stanie stałym).
    Nie wiem, jak by wyszło z samym tylko olejem bez masła, ale uzyskałam deser o bardzo aksamitnej konsystencji i smaku bardziej raffaellowym od samego Raffaello 🙂

    Polecam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Super. Ja też następnym razem spróbuję z olejem kokosowym -fajny pomysł! Co do cukru: tak, mniej;)

  19. Justi
    | Odpowiedz

    Ja robię dzisiaj. Wygląda smakowicie i przepis łatwy. Pozdrawiam!!

  20. Weronika
    | Odpowiedz

    witam!
    donoszę,że zjadłam właśnie kawałek ciasta do porannej kawy! Pyszne i tak łatwe w przygotowaniu.
    Moje uwagi/propozycje:
    – jak dla mnie 1 szkl curku to za duzo- dlatego na zas bede robic ciasto z sugerowanej przez Ciebie ilosci 3/4 szklanki.
    – podobnie jak w robieniu miodownika i tu sie przechytrzylam z czasem…do goracego budyniu dawalam caly czas mieszajac kawalki zimnego masla….tym samym budyn byl stopniowo chlodniejszy…potem dodalam wiorki kokosowe i wymieszalam dalej trzepaczka… Ciepla jeszcze mase rozprowadzilam na slonych herbatnikach (jaki ulepek bylby gdyby byly to slodkie herbatniki:) Choc moze na zas sprobuje dac bardzo malo lub wcale cukru do masy za to herbatniki maslane-slodkie?!
    Nastepnie przykrylam folia spozywcza, ostudzilam na balkonie i wlozlam na noc do lodowki.
    Czasem jak potrzebuje masy budyniowej/budyniu zimnego bez kożucha to przykrywam goracy budyn folia spozywcza (folia lezy na budynie-styka sie z budyniem).
    Ale wg mnie w tym przepisie nie bylo to konieczne a udalo mi sie tym samym zaszczdzic czas i nie wyjmowac miksera:P
    Dziekuje Tobie i Abu Dabi za fajny przepis:) zdecydowanie bede robic go czesciej:) ale z mniejszej ilosci cukru, bo po jednym kawalku jestem zaslodzona:)

  21. NeeTea
    | Odpowiedz

    Bardzo fajny przepis!
    Tylko mam problem, jak zastąpić cukier waniliowy? Ja niestety posiadam tylko wanilinowy, może być ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Może być, jeśli używasz:) Można go też pominąć i dodać np. ekstrakt waniliowy.

  22. Hanna
    | Odpowiedz

    Witaj Madziu
    Zaglądam i podziwiam oraz często korzystam z Twoich przepisów, porad. Wielkie dzięki!!!
    Mam pytanie nieciastkowe- czy mogłabyś podpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze szykowara??? A może polecisz jakiś konkretny model, wypróbowany?? Czytam na forach i nie bardzo wiem, co wybrać, a niestety ditka mnie zmusza…
    A tak w ogóle, to mam pytanie, kim jesteś z zawodu, jak nie tworzysz w kuchni? Masz bardzo ładny głos i te Twoje filmiki są takie konkretne nieirytujące.
    Pozdrawiam

  23. Magda
    | Odpowiedz

    Wygląda przepysznie, tylko zastanawiam się czy by się dało wiórki zastąpić mielonymi orzechami lub migdałami bo niestety nie jestem fanką wiórków kokosowych i na dodatek uczulona na nie jestem 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      To takie „swobodne” ciasto, że podejrzewam, że można. Sprawdziłabym jednak na mniejszych ilościach (np. na kilku krakersach) i jeśli będzie ok, to już wiadomo, że można całe ciasto robić;)