Buraczki z oliwą, czosnkiem i pieprzem

z 7 komentarzy

Buraczki z oliwą, czosnkiem i pieprzem

Buraczki z oliwą, czosnkiem i pieprzem robi się bardzo szybko, więc przepis będzie dość krótki.

To prosta imprezowa przystawka, sałatka do obiadu lub zdrowa przekąska w trakcie dnia –zależy jak na nie spojrzymy oraz w jakiej ilości je zrobimy. Bardzo przyjemne do jedzenia, pełne smaku -i zdrowia, rzecz jasna. No to… zaczynamy:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić buraczki z oliwą, czosnkiem i pieprzem:) Zapraszam do obejrzenia!

Buraczki z oliwą, czosnkiem i pieprzem

czas przygotowania: ok. 10 minut + min. 50 minut na schłodzenie w lodówce (+ 20-40 minut gotowania lub pieczenia buraków -patrz przepis)
/proporcje dla 2-4 osób/

  • 2 czerwone buraki
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
    (lub świeżo wyciśniętego soku z cytryny)
  • sporo czarnego, najlepiej świeżo mielonego pieprzu

Buraków nie obieram, tylko starannie myję, po czym gotuję na parze lub piekę w piekarniku.
Dopowiedzenie: Ja zwykle gotuję od razu 4-6 sztuk, przechowuję w lodówce i wykorzystuję w ciągu kilku dni na kanapki lub do innych sałatek. Zdecydowanie wolę gotowanie na parze, bo mam szybkowar i idzie to bardzo szybko (tj. ok. 20 minut i są gotowe), ale oczywiście można je ugotować tradycyjnie, co trwa ok. 40-60 minut w zależności od wielkości buraków.
Tradycyjnie, czyli:
– w zwykłym garnku w wodzie
– lub w zwykłym garnku na parze (ze specjalną wkładką do parowania, wystarczy sito)
– lub upiec w piekarniku (np. w rękawie do pieczenia lub owinięte folią aluminiową w 200 st. C).

W prezentowanej wersji gotowane na parze –wg mnie mają najwięcej smaku i są bardzo zbliżone do pieczonych, które uwielbiam. Ugotowałam je dzień wcześniej, wstawiłam do lodówki i obieram, kiedy są już zimne –wystarczy oskrobać, a żeby nie przebarwić dłoni korzystam z foliowego woreczka lub z rękawiczek.

Obrane płuczę krótko w zimnej wodzie i kroję w mniejsze kawałki na 1 kęs (np. w kostkę lub w półplastry).

Czosnek obieram i kroję w bardzo cienkie plasterki –NIE siekam, NIE przeciskam przez praskę, bo chcę żeby był delikatnie wyczuwalny i widoczny (będzie smaczniej i będzie się ładniej prezentował w sałatce). Pokrojony przekładam do mniejszego naczynia, dolewam oliwę z oliwek oraz ocet jabłkowy  i dokładnie mieszam.

Buraczki polewam oliwą z czosnkiem, dość obficie przyprószam czarnym, najlepiej świeżo mielonym pieprzem i dokładnie mieszam –tak  by każdy kawałek osnuł się oliwą. Można podawać od razu, ale smakują wyraźnie lepiej, gdy chwilę odstoją. Przykrywam i wstawiam do lodówki na minimum godzinę, można też np. na noc.

Po tym czasie przekładam do naczynia, w którym będę je serwować i gotowe.

Podaję:
– jako samodzielną przekąskę (bardzo zdrową zresztą),
– jako dodatek do kanapek: np. na ciepło ostatnio jedliśmy je do kanapek z kanią: https://skutecznie.tv/2014/09/kania-w-bulce/, ale wkład może być rzecz jasna inny)
– lub w roli sałatki do obiadu: np. świetnie smakują do gulaszów czy dań z sosami. W prezentowanej wersji podawałam je do krokietów z kaszą i mięsem:  https://skutecznie.tv/2014/09/krokiety-z-kasza-i-miesem/

Pasują do wielu dań, prawda? I smakują! A są takie proste, szybkie i zdrowe:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

7 komentarzy

  1. Karolina
    | Odpowiedz

    Bardzo dobre, ale musza przeleżeć noc. Dzieki Magda 🙂

  2. Ola
    | Odpowiedz

    Jak dla mnie niedoprawione, wg tych proporcji, dopiero jak doprawilam je pod swoj smak, są pyszne (wszystkiego więcej plus miód). Faktycznie, po odstaniu lepsze. I świetny sposob krojenia w grubą kostkę. Do tego czosnek, ktorego nigdy do buraków nie dodawalam 😉

  3. Jarosław
    | Odpowiedz

    Paaani Magdo to jest wspaniałe, manifico 🙂 cuuudo

  4. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Fajna ta sałatka, zrobiłam do obiadu, resztę spałaszowałam na śniadanie do kanapki z serkiem Philadelphia i kiełkami – też pycha! Przy okazji wykorzystałam ten sposób z gotowaniem buraków na parze w szybkowarze i już nie będę ich robić inaczej!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że smakowała. Co do buraków: ja też już inaczej raczej nie gotuję -odpowiada mi i smak, i czas gotowości;) Super, że sposób się przyda!

  5. Marta
    | Odpowiedz

    Sprobuje! Moja ulubiona salatka z burakow to szatkowane pieczone buraki z oliwa, pieprzem, sola i suszonym rozmarynem — czasami posypane „parmezanem” z orzechow b:-)

  6. Violetta
    | Odpowiedz

    Buraczkowo,mniamTe ostatnio przepisy to jakby dla mnie stworzone Jestem na etapie walki z anemią i buraczane wariacje przydadzą się. Przyznam, ze wielkiego kopa dał mi zakwas buraczanyOd miesiąca codziennie pół szklanki i efekty widać. Pozdrawiam i czekam na nowe pyszności (nie tylko buraczane)