Dzisiaj kiszona kapusta, coś świetnego szczególnie o tej porze roku.
Dziś jednak nieco inaczej, bo będzie to kiszona kapusta z jarmużem. Testuję ten patent od dobrego miesiąca i jestem zachwycona. Od razu pomyślałam, że muszę się nim z Wami podzielić, bo sposób świetnie się sprawdza, a taka kapusta jest jeszcze bardziej wartościowa, bo wzbogacona o cenne wartości z jarmużu: mnóstwo witaminy C i minerałów oraz wspaniałego smaku.
Do surówek, zapiekanek, kanapek czy po prostu do podgryzania między daniami głównymi. Wystarczy ukisić 1 słoik raz na jakiś czas, jakieś 15 minut pracy i gotowe:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kiszoną kapustę (z jarmużem):) Zapraszam do obejrzenia!
Kiszona kapusta z jarmużem
czas przygotowania: ok. 20 minut, czas kiszenia: 3-5 dób
/proporcje na 1 duży słój (z 1 główki białej kapusty)/
- 1 główka białej kapusty
- 1-2 solidne garście jarmużu
- sól do przetworów domowych (nie jodowana)
proporcje: na 10 kg kapusty 20 dag soli = na 1 kg kapusty 2 dag soli = trzeba zważyć kapustę, którą chcemy ukisić - czysty duży słoik (umyty i wyparzony)
Ważę kapustę i zapamiętuję wagę –będzie potrzebna do wyliczenia ilości dodawanej soli.
Z kapusty zdejmuję nieładne zewnętrzne liście, główkę kroję na ćwiartki lub ósemki, wykrawam głąb (można go schrupać lub ukisić) i pokrojoną szatkuję na drobne nitki –ostrym nożem lub szatkownicą.
U mnie maszynka z nakładką do szatkowania, dlatego całość idzie naprawdę raz, dwa.
Teraz zabieram się za jarmuż. Przebieram go –będę potrzebowała same tylko liście, bez łodyg, więc je odrywam. I od razu robię selekcję, odrzucając ewentualne nieładnie liście (biorę tylko takie naprawdę piękne, zdrowe, jędrne). Jarmuż siekam –zbijam liście ciasno i siekam drobniutko, najcieniej jak mogę.
Poszatkowaną kapustę i jarmuż przekładam do kamionkowej lub ceramicznej lub plastikowej lub szklanej miski (ważne: nie metalowej!).
Odważam sól wg proporcji podanych w Składnikach (na 1 kg kapusty 2 dag soli), wsypuję do warzyw i mieszam. Jeśli naczynie jest za małe na mieszanie, to wkładam kapustę i jarmuż stopniowo, układając warstwami i każdą warstwę przesypuję solą. Zostawiam na 5-10 minut.
Po tym czasie dokładnie mieszam i jeśli nie kiszę w naczyniu, w którym przesypywałam ją solą, to teraz przekładam do właściwego naczynia (np. dużej szklanego słoja z nakrętką lub do kilku mniejszych).
Kapusta nie może mieć styczności z metalem, zatem mieszam ręką lub drewnianą łyżką i używam naczyń ceramicznych bądź szklanych, w żadnym wypadku metalowych.
Po przełożeniu do słoika (lub słoików) porządnie ugniatam/ubijam palcami do dna słoika i odstawiam na 3-5 dni do ukiszenia:
– słoik nakrywam pokrywką, ale jej nie dokręcam
– co jakiś czas (np. 1 raz dziennie) można ugnieść/ubić kapustę z pomocą czystych palców,
– ja odstawiając do kiszenia wstawiam słój do miski, by złapać ew. wyciekający z fermentowania sok.
Po 3 dobach powinna już być dobra. Wstawiam do lodówki, gdzie może stać spokojnie tydzień, a nawet dłużej (u mnie nigdy nie wytrzymuje dłużej).
Wykorzystuję na bieżąco: do surówek, zapiekanek, zup, do gotowania, do kanapek czy po prostu do podjadania. Znika bardzo szybko, bo raz, że podaję ją bardzo często, a dwa, często ktoś z nas po prostu podchodzi do lodówki, nakłada porcję do miski i podjada przed posiłkiem.
Mam nadzieję, że przepis Wam się przyda.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
13 komentarzy
Marek
Cz można użyć czerwonej kapusty?
MaGda
Można:)
Joanna
Pani Magdo, czy ta kapusta nadaje się też na zimowe zapasy,
czy wtedy dajemy taką samą ilość soli ?
krystyna
przepisy wspaniale testuje kapuste z jarmuzem
Edyta
Witam Pani Magdo czy ta kapusta nadaje się na zimowe zapasy czy tylko do jedzenia na bieżąco i czy w procesie koszenia pokrywka powinna być nałożona czy pozwolić jej się odgazować dziekuje za przepisy są super
MAGDALENA
Mam pytanie czy po napelnieniu sloja kapusta mam ustawic go poprostu w kuchni na blacie czy w jakims specjalnym miejscu .Dziekuje za wspaniałe przepisy i pani dobrą energię .Pozdrawiam.
MaGda
Ja ustawiam słój w jakimś głębszym naczyniu (typu miska;)), by zabezpieczyć blat, bo może trochę buzować. I zwykle stawiam w jakimś ciemnym chłodnym miejscu, ale może być także blat w kuchni. Ps. Dziękuję za miłe słowa;)
Beata
Pani Magdo, jakiej wielkości ma być ten słój? Kupiłam jeden i okazał się za mały, chociaż wydawał się duży.
Określenie „duży słój” jest mało precyzyjne, a bardzo chcę zrobić taką kapustę w jednym słoju, tak jak Pani to robi na filmiku. Aż trudno uwierzyć, że wcisnęła Pani do niego całą tę kapuchę.
Pani przepisy są rewelacyjne, wiele z nich już wypróbowałam.
MaGda
Wbijam tę kapustę naprawdę mocno (ubijam, ugniatam, dociskam -pokazała mi to lata temu moja mama, bo i ja nie uwierzyłabym, że się da i przy pierwszym „nabijaniu” poddałam się za szybko, a Ona wzięła słoik i dobiła do całej główki, i oczywiście było idealnie;)). Kapusta mięknie lekko pod wpływem soli. Pojemność sprawdzę, wlewając wodę, ale teraz mam w nim kapuchę, więc przy następnym kiszeniu uzupełnię, dobrze?
Rafał
Hmm, u mnie wyszło trochę więcej, niż 20 minut 😉 Dwa słoiki jednak już się kiszą, dziękuję za wszystkie inspiracje! 🙂
Dominika
a sól himalajska? sprawdzi się?
Aleks
Czy mozna uzyc soli morskiej? (takiej jak sie uzywa do np pieczenia mies lub ryb w soli)
MaGda
ja używałam kilkukrotnie i u mnie było ok, zwykle sięgam jednak po kamienną