Witaj w mojej kuchni:)

Przepisy sezonowe

Playlista z przepisami:
- Przepisy z dynią |KLIK:)
- Przepisy z cukinią |KLIK:)
- Grill&Barbecue |KLIK:)
- Jednogarnkowe |KLIK:)

Na co masz ochotę?

Masz ochotę na jakieś danie? Nie możesz go tu znaleźć?

KLIKNIJ i wpisz je na Listę Życzeń!

Zerknę na przepisy…

Domowy ekstrakt waniliowy

Domowy ekstrakt waniliowy

Ciemny, dobrze naciągnięty i intensywnie waniliowy…

Domowy ekstrakt waniliowy jest tak prosty do zrobienia, że po prostu muszę go tu pokazać:) A tak serio, to chcę go zaprezentować, bo otrzymuję ostatnio dużo pytań o wanilię, a w szczególności ekstrakt. Jest na bazie alkoholu (jak chyba każdy ekstrakt), ale podczas pieczenia on wyparowuje, a smak i aromat wanilii zostają. Prosty i szybki do przygotowania, choć wymaga nieco czasu, aż naciągnie. Ale potem tylko się go uzupełnia i można cieszyć się „stałym” zapasem domowego ekstraktu. Dla mnie rozwiązanie idealne;)

Jeśli chodzi o zakup wanilii, to można kupić oczywiście w klepach czy marketach, ale w chwili, gdy piszę ten post, najlepsze ceny są chyba na Allegro. Wystarczy poszukać i można znaleźć wanilię w bardzo, ale to bardzo dobrej cenie. Ja kupuję od razu w większych ilościach, bo może trochę postać, a potem zużywam do ekstraktu, cukru waniliowego, deserów, itp. Mała podpowiedź dla nie kupujących często on-line: można dogadać się ze znajomymi i kupić większą ilość wspólnie, wtedy koszt przesyłki rozkłada się na ilość zamawiających i jest jeszcze mniejszy;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić ekstrakt waniliowy:) Zapraszam do obejrzenia!

Domowy ekstrakt waniliowy

czas przygotowania: 5 minut pracy własnej + czas naciągania (4-6 tygodni)
/proporcje na 250-300 ml/

  • 250-300 ml wódki (40%)
    /jeśli spirytus, to rozcieńczam go w proporcjach 5:7 tj. na 500 ml spirytusu daję 700 ml przegotowanej i ostudzonej wody, CZYLI:
    – aby uzyskać 300 ml rozcieńczonego do 40% spirytusu potrzeba: 125 ml spirytusu 95% + 175 ml przegotowanej i ostudzonej wody
    – LUB: 100 ml spirytusu 95% + 140 ml przegotowanej i ostudzonej wody = 240 ml rozcieńczonego do 40% spirytusu/
  • 2-3 laski wanilii

Myję i wyparzam butelkę.

Jeśli mam spirytus, to rozcieńczam go ostudzoną, przegotowaną wodą wg podanych w przepisie proporcji

Laski wanilii przekrawam wzdłuż na pół, ale nie do końca. Wkładam do butelki i zalewam wódką/rozcieńczonym spirytusem. Butelkę szczelnie zamykam i wstawiam do ciemnego miejsca (może być szafka) na 4-6 tygodni, by wódka naciągnęła wanilią. Co jakiś czas mieszam butelką, potrząsając nią delikatnie w górę i w dół, ale jej nie otwieram.

Po tym czasie zlewam ekstrakt do innej butelki –najlepiej z ciemnego szkła i z niej biorę ekstrakt na bieżące potrzeby.

Laski wanilii natomiast ponownie zalewam wódką –można je zalać 2-3-krotnie, ale za każdym razem ekstrakt będzie „mniej waniliowy”. Po 3 razach trzeba zmienić laski wanilii na nowe.

Jak to wygląda w praktyce:
Mam butelkę, w której cały czas (w sensie non-stop) jest nastawiany ekstrakt i uzupełniam ją na zmianę raz nową wanilią, raz wódką wg opisanego wyżej cyklu (musi naciągać 4-6 tygodni).
W praktyce wygląda to u mnie tak, że zlewam gotowy ekstrakt do mniejszej butelki (ew. dwóch mniejszych butelek) i od razu uzupełniam wódką butelkę z wanilią. Zostawiam do naciągnięcia i zanim skończy mi się ekstrakt, który odlałam do bieżącego używania (tj. w tych mniejszych butelkach) ten w butli z wanilią jest gotowy. I tylko pilnuję ile razy wanilia była zalewana, by w odpowiednim czasie podmienić ja na nową. Dzięki temu cały czas i poniekąd przy okazji (bo pracy przy tym żadnej praktycznie nie ma) mam pod ręką domowy ekstrakt waniliowy. Najlepszy:)

Zastosowanie:
Tylko hasłowo, bo zakładam, że każdy je zna;) Ekstrakt waniliowy można wykorzystywać do:
– ciast i wypieków
– deserów, kremów i lodów
– budyniów
– mas do ciast, placków i tortów
– kaw, herbat, pitnej czekolady, napojów
…i generalnie wszędzie tam, gdzie chcemy mieć posmak wanilii;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

11 komentarzy Domowy ekstrakt waniliowy

Skomentuj

Możesz korzystać z tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>