Domowy ekstrakt waniliowy

z 14 komentarzy

Domowy ekstrakt waniliowy

Ciemny, dobrze naciągnięty i intensywnie waniliowy…

Domowy ekstrakt waniliowy jest tak prosty do zrobienia, że po prostu muszę go tu pokazać:) A tak serio, to chcę go zaprezentować, bo otrzymuję ostatnio dużo pytań o wanilię, a w szczególności ekstrakt. Jest na bazie alkoholu (jak chyba każdy ekstrakt), ale podczas pieczenia on wyparowuje, a smak i aromat wanilii zostają. Prosty i szybki do przygotowania, choć wymaga nieco czasu, aż naciągnie. Ale potem tylko się go uzupełnia i można cieszyć się „stałym” zapasem domowego ekstraktu. Dla mnie rozwiązanie idealne;)

Jeśli chodzi o zakup wanilii, to można kupić oczywiście w klepach czy marketach, ale w chwili, gdy piszę ten post, najlepsze ceny są chyba na Allegro. Wystarczy poszukać i można znaleźć wanilię w bardzo, ale to bardzo dobrej cenie. Ja kupuję od razu w większych ilościach, bo może trochę postać, a potem zużywam do ekstraktu, cukru waniliowego, deserów, itp. Mała podpowiedź dla nie kupujących często on-line: można dogadać się ze znajomymi i kupić większą ilość wspólnie, wtedy koszt przesyłki rozkłada się na ilość zamawiających i jest jeszcze mniejszy;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić ekstrakt waniliowy:) Zapraszam do obejrzenia!

Domowy ekstrakt waniliowy

czas przygotowania: 5 minut pracy własnej + czas naciągania (4-6 tygodni)
/proporcje na 250-300 ml/

  • 250-300 ml wódki (40%)
    /jeśli spirytus, to rozcieńczam go w proporcjach 5:7 tj. na 500 ml spirytusu daję 700 ml przegotowanej i ostudzonej wody, CZYLI:
    – aby uzyskać 300 ml rozcieńczonego do 40% spirytusu potrzeba: 125 ml spirytusu 95% + 175 ml przegotowanej i ostudzonej wody
    – LUB: 100 ml spirytusu 95% + 140 ml przegotowanej i ostudzonej wody = 240 ml rozcieńczonego do 40% spirytusu/
  • 2-3 laski wanilii

Myję i wyparzam butelkę.

Jeśli mam spirytus, to rozcieńczam go ostudzoną, przegotowaną wodą wg podanych w przepisie proporcji

Laski wanilii przekrawam wzdłuż na pół, ale nie do końca. Wkładam do butelki i zalewam wódką/rozcieńczonym spirytusem. Butelkę szczelnie zamykam i wstawiam do ciemnego miejsca (może być szafka) na 4-6 tygodni, by wódka naciągnęła wanilią. Co jakiś czas mieszam butelką, potrząsając nią delikatnie w górę i w dół, ale jej nie otwieram.

Po tym czasie zlewam ekstrakt do innej butelki –najlepiej z ciemnego szkła i z niej biorę ekstrakt na bieżące potrzeby.

Laski wanilii natomiast ponownie zalewam wódką –można je zalać 2-3-krotnie, ale za każdym razem ekstrakt będzie „mniej waniliowy”. Po 3 razach trzeba zmienić laski wanilii na nowe.

Jak to wygląda w praktyce:
Mam butelkę, w której cały czas (w sensie non-stop) jest nastawiany ekstrakt i uzupełniam ją na zmianę raz nową wanilią, raz wódką wg opisanego wyżej cyklu (musi naciągać 4-6 tygodni).
W praktyce wygląda to u mnie tak, że zlewam gotowy ekstrakt do mniejszej butelki (ew. dwóch mniejszych butelek) i od razu uzupełniam wódką butelkę z wanilią. Zostawiam do naciągnięcia i zanim skończy mi się ekstrakt, który odlałam do bieżącego używania (tj. w tych mniejszych butelkach) ten w butli z wanilią jest gotowy. I tylko pilnuję ile razy wanilia była zalewana, by w odpowiednim czasie podmienić ja na nową. Dzięki temu cały czas i poniekąd przy okazji (bo pracy przy tym żadnej praktycznie nie ma) mam pod ręką domowy ekstrakt waniliowy. Najlepszy:)

Zastosowanie:
Tylko hasłowo, bo zakładam, że każdy je zna;) Ekstrakt waniliowy można wykorzystywać do:
– ciast i wypieków
– deserów, kremów i lodów
– budyniów
– mas do ciast, placków i tortów
– kaw, herbat, pitnej czekolady, napojów
…i generalnie wszędzie tam, gdzie chcemy mieć posmak wanilii;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

14 komentarzy

  1. Nina
    | Odpowiedz

    Ponawiam pytanie sprzed kilku lat: ile używać tego ekstraktu jeżeli jest w przepisie torebka cukru wanilinowego. Jak to przeliczyć ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie przeliczam, bo tego się nie da przeliczyć -cukier jest słodki, tu nie ma słodyczy, tylko czysty smak wanilii, podmieniam więc na oko (np. 1-2 łyżeczki), a jeśli chcę zachować smak cukru, to daję zwykły (ale najczęściej pomijam).

    • MałgorzataSz
      | Odpowiedz

      Można samemu zrobić cukier waniliowy – najpierw „nastawić” na ok 14 dni cukier z pokrojonymi np na 4 części, laskami wanili (ja na ok 200 g cukru daję 2-3 laski – to zależy jak aromatyczne/świeże). Trzeba co jakiś czas wstrząsnąć żeby cukier się przemieszał i nie zbrylił. Po ok 14 dniach zmielić (w młynku do kawy, dobrym blenderze, Thermomix, …) cukier razem z laskami (na dość drobno)
      Tak przygotowany cukier waniliowy to 1 czubata łyżeczka = 1 torebka.

  2. Katarzyna
    | Odpowiedz

    Świetny pomysł. Mój już stoi dobry tydzień, jeszcze nie ma takiej barwy, ale coś się tam klaruje. Do tej pory robiłam tylko aromat do ciast pomarańczowy i cytrynowy, dosyć podobnie (ze skórek) i często ich używam, ale za jakiś miesiąc będę miała i waniliowy.

  3. agnieszka
    | Odpowiedz

    Pani Magdo moj maz posluzyl sie pani przepisem na ekxtrakt waniliowy,jako wabik na ryby a ja przy okazji tez z tego skozystam.Dziekujemy.

  4. Renata
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo. Jestem ciekawa, czy tak samo można przygotować ekstrakt na bazie pomarańczy, czy cytryny?

  5. Rafał
    | Odpowiedz

    Magdo czy jeśli zalałem spirytus wrzątkiem to coś się stanie?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      odparuje alkohol:)

  6. maria
    | Odpowiedz

    ekstrakt waniliowy genialny wypróbowałam

  7. agnieszka
    | Odpowiedz

    Witam Magda,
    Mam pytanie jak przechowujesz wanilie? Chcę zakupić większą ilość i boję się żeby się nie popsuła.

  8. nana
    | Odpowiedz

    Witaj Magda! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.Dawno do Ciebie nie pisałam, ale muszę powiedzieć, że całe Święta przygotowałam z Tobą.Kocham Ciebie i Twoje przepisy.
    Tak na marginesie mam pytanie ile używać tego ekstraktu jeżeli jest w przepisie torebka cukru wanilinowego. Jak to przeliczyć ?

  9. Anna
    | Odpowiedz

    Dziekuję Ci bardzo Madziu że spełniłaś mą prośbę o zamieszczenie tego przepisu.

  10. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witaj Magdo. Czy tego ekstraktu można użyć do ciasta naleśnikowego/na racuchy i podać je małemu dziecku ok dwuletniemu?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Podczas smażenia alkohol powinien odparować, poza tym ekstraktu nie daje się w szalonych ilościach, więc wg mnie tak, ale tę decyzję każda mama powinna podjąć sama, bo naprawdę trudno mi tu podpowiadać czy doradzać.