Pomidory w słoikach –domowy zamiennik pomidorów z puszki. Prezentowany dziś sposób jest chyba najprostszym, jaki znam:) Robię też pomidory inną metodą, a właściwie tych metod mam kilka, ale pozostałe wymagają nieco większego nakładu pracy, bo przed włożeniem do słojów pomidory trzeba odpowiednio przygotować. Tu wersja błyskawiczna, a sposób jest szybki i sprawny, bo nie wymaga obierania pomidorów ze skóry i ich pestkowania. Całość praktycznie robi się sama, a pomidory trzeba tylko pokroić i wstawić do pasteryzowania. Stąd cały proces idzie naprawdę bardzo sprawnie.
Pomidory po wyjęciu ze słoja są inne niż te z puszki, ale dania z nimi (nawet zupa;)) smakują niemal jak ze świeżych, takich prosto z krzaka. Wystarczy przetrzeć przez sito lub zblendować i można dodawać do zup, sosów, zapiekanek, mięs, duszonych dań z warzywami, leczo, itp. Albo po zblendowaniu i doprawieniu podać jako sok pomidorowy;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić szybkie pomidory na zimę (w słoikach):) Zapraszam do obejrzenia!
Pomidory w słoikach na zimę (szybkie i proste)
czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + 40 minut pasteryzowania (rzecz dzieje się sama;))
/proporcje na ok. 8 większych słoików (jak na zdjęciu)/
- 5 kg pomidorów (najlepiej mięsiste, gdzie jest dużo miąższu, a mniej soku, najlepsze malinowe lub lima, w prezentowanej wersji: lima)
/spokojnie jednak można więcej i najczęściej, jeśli już je robię, to robię od razu z minimum 10 kg, bo praca przy nich minimalna, a przechowują się dobrze i długo/ - sól –1 łyżeczka na słoik
/najczęściej używam kamiennej, ewentualnie dedykowanej do zapraw (z reguły jest info na opakowaniu)/ - słoiki
/liczba zależy od wielkości słoja oraz sposobu układania pomidorów, więc jej nie podam; najlepiej brać większe, u mnie najczęściej 2 rodzaje: średnie (ok. 500 ml) lub większe (900 ml =porcja na 1 zupę), z podanej ilości wychodzi ok. 8 większych słoików/
Słoiki dokładnie myję i wyparzam (wrzącą wodą lub sterylizuję w piekarniku). To kluczowe, jeśli przetwory mają przetrwać długo i dobrze się zawekować –jak zawsze ważne są 2 rzeczy: nowe, niepowyginane i nieuszkodzone nakrętki oraz czysty, wyparzony słoik.
Pomidory dokładnie myję i kroję na połówki lub na ćwiartki (mniejsze na pół, większe na 4 części). Układam je ciasno, ściśle jeden przy drugim w wyparzonych, suchych słoikach. Układam niemal jak puzzle tj. starannie wypełniam każdą przestrzeń, starając się nie zostawiać pustych miejsc w słojach. Pomidory siądą podczas wekowania i nawet, jeśli wydaje się, że jest ich teraz w słoju dużo, to i tak na końcu okaże się, że od góry zostało sporo miejsca i pomidory nie wypełniają słoika do końca. Zatem spokojnie układać jeden przy drugim, dociskać i dopychać:)
Wycieram brzegi słoików oraz nakrętki tak, żeby były suche (najwygodniej i najszybciej idzie to chyba papierowym ręcznikiem). Do każdego słoika wsypuję 1 łyżeczkę soli i szczelnie zakręcam.
I do pasteryzowania:) Można na sucho (w piekarniku) lub na mokro (w garnku z wodą):
– piekarnik: wstawiam do zimnego piekarnika, włączam grzanie i rozgrzewam go ze słoikami w środku do 110 st. C Od chwili osiągnięcia tej temperatury liczę czas i pasteryzuję przez 40 minut. Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam w piekarniku do ostygnięcia. Nie ruszam, nie dotykam pokrywek. Po prostu stoją i stygną.
– woda: słoiki wstawiam do szerokiego garnka wyłożonego ścierką lub gazą (by podczas gotowania nie stukały). Do 3/4 wysokości słoików wlewam do wodę w temperaturze pokojowej, przykrywam i włączam grzanie. Czas liczę od chwili zagotowania się wody –zmniejszam grzanie i gotuję na małym ogniu przez ok. 40 minut. Gotuję partiami w 1 garnku lub w kilku garnkach naraz. Po 40 minutach wyłączam grzanie i zostawiam w wodzie przez ok. godzinę. Po tym czasie wyjmuję –uwaga: staram się nie chwytać za zakrętki. Odstawiam do całkowitego przestudzenia (nie trzeba ich odwracać do góry dnem, bo długo się gotowały).
Tak przygotowane pomidory wytrzymują bardzo długo, nawet kilka lat. Praca przy nich minimalna, więc spokojnie można zrobić większy zapas np. z 20 kg i mieć spokój na dłużej.
Ja zazwyczaj robię partię, którą zużywam w ciągu roku, bo nie mam dużo miejsca do przechowywania:) No i robię jeszcze pomidory inną metodą, gdzie efekt jest bardzo zbliżony do tych z puszki, które kupujemy w sklepach (tj. wizualnie zbliżony, bo domowe są zdecydowanie lepsze w smaku;))
Pomidory w tej wersji wykorzystuję głównie do zup (dodaję do wywaru, gotuję i na koniec całość przecieram przez sito lub blenduję). A jeśli chcę je do innych dań, to od razu po otwarciu słoika blenduję (lub przecieram przez sito) i można wykorzystywać np. do sosów mięsnych lub warzywnych, duszonych mięs, leczo, itp. W zasadzie tak, jak pomidory w puszce, tyle, że trzeba je rozdrobnić:)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
30 komentarzy
Kamila
Witam. Pomidory po pasteryzacji 45 minutowej w piekarniku nie „usiadły” tak bardzo jak Pani ani nie pojawiła się tak duża ilość soku.
Czy wszystko z nimi w porządku?
Dodam tylko ze używałam różnych rodzajów pomidorów.
Pozdrawiam
Natalia
Bardzo proszę o poradę. Te pomidorki podczas pasteryzacji w piekarniku mi wykipiały. Czy muszę powtórzyć cały proces? Przełożyć do świeżych słoików i pasteryzować jeszcze raz? Nakrętyki się zassały ale obawiam się, że podczas kipienia pod nakrętkę dostał się sok i będą się psuły.
MaGda
Wszystkie słoiki czy tylko kilka? Jeśli kilka, to po ostudzeniu włożyłabym je do lodówki i brałabym w pierwszej kolejności. Jeśli wszystkie, to raczej powtórzyłabym operację (ale ja już pewnie zrobiłabym to w garnku, skoro w piekarniku wykipiały).
Marzena
Pani Magdo czy pomidorki koktajlowe w całości można w taki sam sposób zrobić?
MaGda
Nie próbowałam -zawsze biorę te mięsiste (sprawdzone: lima), więc nie podpowiem:(
Beata
Po 40 min w piekarniku nawet sól się nie rozpuściła… ?
Martyna
Kurde….właśnie mam to samo i nie wiem co robić
Marian
Mozna sparzyc w goracej wodzie obrac ze skorki dac listek selera zielonego jak ktos lubi to listek lubczyku lyzeczka soli nie dolewac wody w swoim soku jak dobrze sie ugniecie ma Pani racje to wspanialy przepis Polski od wiekow Zakretki nowe wyparzyc 15 minut gotujac na malym ogniu sloiki wyparzone zakrecac i pasteryzowac zakretka koszt 30 gr a pewny 100% zakonserwowany pomidor a smak to orginal
MIREK
Myje pomidory przed obrobka w wodzie z dodatkiem wody utlenionej zrobionej z perhydrolu.Jest to sposob na unikniecie zafermentowania.
Beata
Dzień dobry. Zrobiłam pomidory wg Pani przepisu. Natomiast nie doczytałam, że po 40 minutach gotowania powinny zostać godzinę w garnku. Wyjęłam je znacznie wcześniej. Czy wg Pani powinnam zagotować je jeszcze raz? Stoją już w spiżarni ok 2 tygodni:)
Ninka
Witam, mąż robił pomidory wg Pani przepisu ,po ok 3 tygodniach otworzyłam słoik który syknął i zawartość podeszła do góry . W smaku pomidory lekko kwaskowe ,właśnie przesmazam je na zupę .Ssądzi Pani ze przeżyjemy ? Pozdrawiam Ninka
Ewa
Czy mozna pomidory odrazu obrac ze skórki .oczywiscie ja robię to parząc pomidory?
Ewa
SUPER! Właśnie szukałam praktycznego i „zdrowego” przepisu /wszystko zostaje w słoiku/. Dziękuję baaaardzo i zabieram się do pracy. Pozdrawiam
Ewa
SUPER! Właśnie szukałam praktycznego i „zdrowego” przepisu /wszystko zostaje w słoiku/. Dziękuję baaaardzo i zabieram się do pracy. Pozdrawiam
Aga
SUPER PRZEPIS – dzięki!
Stefania
Bardzo dziękuję za pomoc. Jestem zachwycona Pani przepisami, jest pani Mistrzynią w przygotowywaniu kulinariów. Pozdrawiam serdecznie Stefania
Stefania
Witam Pani Magdo, ostatnio przeglądam Pani przepisy i widzę że nie ma filmików. Kiedyś były, a ostatnio nie ma . Szkoda, bo bardzo lubię oglądać Pani wykonania tych fajnych przepisów. Pozdrawiam serdecznie Stefania
MaGda
Proszę zobaczyć teraz. Już powinno być ok:)
Ilona
Czy do pomidorów nie dodaje się w ogóle wody? Tylko pomidory i sól? Pozdrawiam
Goslawa
A ja zblendowalam, włożyłam do słoików i zapasteryzowalam bez soli Czy to się utrzyma??? Bo szkoda ich by było, okreslilabym, że w smaku są bardzo ,mocne, intensywne, az wykrzywiaja jezyk
Ela
Zapewne już Pani wypróbowała, czy pomidory bez soli się przechowają. Ja robię pomidory od lat, ale przecieram i dodaje soli i to nawet sporo.
Przed zawekowaniem maksymalnie odparowuje.
Marcela
Pani Magdo, proszę o pomoc, wybrałam pasteryzacje na sucho i po ostygnieciu wszystkie wieczka są wybrzuszone… Czy tak ma byc?
MaGda
No nie, absolutnie nie:( Powinny być wklęsłe, tak, by dobrze zawekowały (+głuchy dźwięk przy pukaniu). Pasteryzowałabym raz jeszcze (i zostawiłabym chyba do stygnięcia dnem do góry).
Ewa
Witam
Czy w ten sam sposób można zrobić paprykę?
Karolina T
Pani Magdo, bo ja jestem całkowicie zielona, jeśli chodzi o przechowywanie. Jak przechowywać takie pomidory? Czy w spiżarni można je trzymać, czy w lodówce trzeba ?
MaGda
w spiżarni -jeśli są dobrze zawekowane wytrzymają i rok (ale patrz uwaga o czystych słoikach i nakrętkach w przepisie!)
Karina
Oczywiście zrobiłam w lato i po otworzeniu dziś pomidory samoczynnie wypłynęły, fermentacja.
Gośka
Pani Magdo pomidorki zrobione. Wprawdzie po blendowaniu zrobiły mi się takie króciutkie szpileczki z łupek, za to zauważyłam, że się je dużo szybciej przeciera przez sito niż te z całymi łupkami. Dziś zabiorę się za suszone
Sylwia
Witam,
A czy można prosić o przepis na pomidorki robione przez Panią tą inną metodą, które są zbliżone wyglądem do tych z puszki?
Pozdrawiam
MaGda
Tak jak wspominam w video-przepisie będą, zapewne jako kolejne. Już je nagrałam, tylko muszę zmontować (pokazuję je nawet w minucie 6:45 dzisiejszego filmu:))