Coleslaw –surówka prosta i pyszna

z 9 komentarzy
Coleslaw –surówka prosta i pyszna

Drobniutko posiekana kapusta, wzbogacona smakiem i kolorem marchewki, w pysznym i świetnie doprawionym sosie sałatkowym…

Klasyk na stołach niezliczonych restauracji (światowych lokali i lokalnych knajpek:)) oraz równie niezliczonych stołach całego mnóstwa domostw na świecie. Co ciekawe, choć coleslaw jest klasykiem, to każdy ma chyba swoją odmianę sosu, którym wzbogaca kapustę. To właśnie sos jest sercem tej surówki.

Ja pokazuję ten, który upodobałam sobie chyba najbardziej, ale zachęcam do eksperymentów, bo one nigdy się nie kończą:) W razie totalnego odejścia od typowego smaku „coleslaw” to, co powstanie w sałatkowej misce zawsze będzie można nazwać „sałatką w stylu coleslaw” i też będzie dobrze:) Najważniejsze, aby smakowało. A surówka, którą pokazuję poniżej smakuje nam i to bardzo!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam coleslaw –surówkę prostą i pyszną. Zapraszam do obejrzenia!

Coleslaw –surówka prosta i pyszna

czas przygotowania: 10-15 minut (zależy czy kapustę siekam nożem czy malakserem:))

SKŁADNIKI:

  • 1/2 główki białej kapusty (moja połówka ważyła ok. 1/2 kg i taką ilość zazwyczaj biorę do podanych powyżej proporcji sosu)
  • 1/2 średniej cebuli
  • 2 marchewki

sos:

  • 3 solidne łyżki dobrego jakościowo majonezu
  • 2 łyżki maślanki
  • 1 niepełna łyżeczka octu ryżowego
  • 1 niepełna łyżeczka miodu
  • sól i czarny pieprz (według własnego smaku i uznania)

    Najpierw przygotowuję sos, aby składniki już się przegryzały, gdy będę kroiła warzywa: wszystkie składniki sosu dodaję do kubka i dokładnie mieszam do uzyskania gładkiej konsystencji. Odstawiam na bok.

    Obrane i umyte marchewki ścieram na tarce o grubych oczkach (ja na plastikowej, aby zachować jak najwięcej witamin:)). Cebulę kroję w drobną kostkę. kapustę bardzo drobno siekam (nie w paski jak do kiszonej, tylko w „kosteczkę”). Ja ułatwiam sobie życie i korzystam z malaksera, ale spokojnie można zrobić to nożem, tyle, że wymaga to nieco więcej czasu i… cierpliwości:)

    Warzywa przekładam do miski, zalewam przygotowanym wcześniej sosem i dokładnie mieszam. Jeśli wcześniej nie dodałam soli i pieprzu do sosu, to teraz solę i pieprzę do smaku. Można dodać suszoną natkę pietruszki, to opcjonalne, ale ja zawsze dodaję.

    I gotowe:)

    Taka surówka jest idealna jako dodatek do dania głównego (obiad, kolacja), ale smakuje także świetnie sama (podjadana przy okazji „coś bym sobie zjadła”:)). Jest i chyba już na zawsze zostanie „nieśmiertelna”, bo wpisała się w księgę kulinarnych klasyków:) Uwielbiam ją za smak i za prostotę.

    Smacznego:)

    :: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
    Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

    Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

    eBooki i video inspiracje dla Ciebie

    FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
    Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
    SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

    Zobacz też



    Skomentuj

    9 komentarzy

    1. ela
      | Odpowiedz

      Jest bardzo dobra

    2. […] przepis na sprawdzoną, smakowitą i klasyczną tj. nieodchudzoną wersję podaję tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2010/10/coleslaw-%E2%80%93surowka-prosta-i-pyszna/ […]

    3. Basia
      | Odpowiedz

      Czesc Magda!
      Smak Twojej surowki bardzo przypadl mojemu podniebieniu. Robilam ja wczesniej , ale nie byla tak smaczna
      Pewnie dzieki dodatkowi miodu i cebuli smakowala bardziej. Dzieki , pa.

    4. justyna
      | Odpowiedz

      na poczatku powiem ze bylam sceptycznie nastowiona do takich skladniko typu polaczenie majonezu z maslanka a dotego miod i ocet…hmm…ale po przeczytaniu komentarzy zaryzykowalam i powiem szczerze ze PYCHA!!!! dlatego postanowilam o tym was poinformowac :):):) dzieki i zycze dalszych takich przeisow 🙂

    5. Sabina
      | Odpowiedz

      Zrobiłam podobną surówkę z kapusty pekińskiej – z marchewką i porem, ale dodałam Twój sosik – rewelacja!!! Wielkie dzięki za kolejny pomysł. Pozdrawiam.

    6. Ela
      | Odpowiedz

      Dziś zrobiłam do kopytek i duszonego mięska i mąż nie mógł odejść od stołu 🙂
      Fantastyczny przepis… z brak octu ryżowego użyłam winnego i była pyszna.

      • MaGda
        | Odpowiedz

        Super! Bardzo się cieszę, że smakowała:) A ja w sumie dawno jej nie robiłam, więc pewnie niedługo pojawi się i u mnie na stole;)
        Korzystając z okazji zapraszam i do innych przepisów -mam nadzieję, że coś dla siebie znajdziesz i że kolejne dania również przypadną Wam do gustu!
        Pozdrawiam serdecznie,
        MaGda

    7. marcin
      | Odpowiedz

      cześć 🙂
      ale mam smaka na taką surówkę 🙂 ciekawa propozycja z tym sosem,
      miód może być obojętnie jaki?ale chyba najlepiej taki zwykły wielokwiatowy bo inny np.gryczany ma za bardzo intensywny smak,
      no tak ale miodu i octu ryżowego nie mam na stanie heh mam za to w ”spiżarni” biały ocet winny (tak w ogóle to jakoś octów prawie nie używam,ale jest jakaś zasadnicza różnica między ryżowym a winnym?pewnie głównie chodzi o smak albo cuś he he),
      znalażłem jeszcze taką opcję na sos do surówki coleslaw:
      ”1/3 szklanki cukru pudru (moze być nico mniej),1/2 łyżeczki soli,1/8 łyżeczki pieprzu,1/2 szkl. majonezu (najlepszy winiary),1/4 szkl. mleka (lub troche mniej jezeli majonez bedzie bardzo gęsty),1,5 łyżki białego octu winnego,2 łyzki soku z cytryny”
      więc chyba w najbliższej przyszłości najpierw ten wariant wypróbuję bo mam składniki a kiedyś sprawdzę także Twoją prozpozycję 🙂 dzięki w ogóle za ten przepis,zawsze fajnie poznać nowy wariant i obejrzeć na filmiku instruktażowym 😉 co i jak

      p.s a ten zestaw obiadowy wygląda bardzo apetycznie 🙂 ja też robię nieraz takie ziemniaczki,trochę podgotowuję,kroję w takie niby półksiężyce,na blasze do pieczenia skrapiam olejem lub oliwą,dużo przypraw w tym rozmaryn i papryka i do piekarnika 🙂
      ale sie
      rozpisałem he he
      pozdrawiam

      • MaGda
        | Odpowiedz

        cześć:)
        *tak,miód zwykły, o nieagresywnym smaku, ale jeśli nie masz, możesz zastąpić czymś słodkim (cukier, cukier puder, syrop klonowy, itp.), a jak będziesz miał, to po prostu dodasz miód i porównasz.
        *ocet ryżowy można spokojnie zastąpić winnym, nie wiem czy nawet nie byłoby wówczas lepsze?? muszę koniecznie spróbować, bo to chyba dobry trop
        *sos, o którym piszesz też brzmi smacznie, tylko jakoś składników więcej:) Jak mówię, co dom, to przepis. Z ciekawości spróbuje go następnym razem. Uwielbiam nowości w kuchni, więc w zasadzie stale eksperymentuję:)
        pozdrawiam ciepło!