Witaj w mojej kuchni:)

Przepisy sezonowe

Playlista z przepisami:
- Grill&Barbecue |KLIK:)
- Domowe pieczywo |KLIK:)
- Wędliny i mięsa |KLIK:)
- Jednogarnkowe |KLIK:)

Na co masz ochotę?

Masz ochotę na jakieś danie? Nie możesz go tu znaleźć?

KLIKNIJ i wpisz je na Listę Życzeń!

Zerknę na przepisy…

Jak mrozić kapustę i dlaczego:)

Jak mrozić kapustę i dlaczego:)

Czasem zdarza się, że wyjeżdżamy na dłuższy czas, a zostaje nam niewykorzystana kapusta. Można ją oczywiście ukisić, ale to wymaga czasu, a bywa, że go nie mamy;)

Ja w takich sytuacja sięgam po mrożenie. Sposób ten można zresztą wykorzystać także przy okazji większego szatkowania i wówczas taką poszatkowana kapustę porcjuję, wkładam do woreczków i zamrażam, co sprawia, że na późniejsze potrzeby mam już gotową do użycia kapustę.

Z kapusty usuwam nieładne zewnętrzne liście, szatkuję, po czym przekładam do woreczka lub woreczków (zależy od jej ilości) i wkładam do zamrażarki, a potem, w razie potrzeby tylko ją wyjmuję i gotowe.

Tak przygotowana kapusta nie nada się do surówek, bo po rozmrożeniu straci swoją chrupkość, ale do wykorzystania na ciepło jest jak znalazł –do zup, dań na głęboką patelnię (np. chińskich czy japońskich) czy po prostu do przyrządzenia kapusty na ciepło.

Po wyjęciu z zamrażarki kapusty nie rozmrażam, tylko dodaję do dania taką zamrożoną.

Szczegóły w krótkim filmiku -zapraszam do obejrzenia:

Skomentuj

Możesz korzystać z tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>