Cebulowy gulasz z indyka

z 24 komentarze

Cebulowy gulasz z indyka

Dobrze uduszone mięso, w zawiesistym, lekko cebulowym sosie…

Do tego kluski, pyzy, ziemniaki czy po prostu pieczywo i surówka o zdecydowanym smaku (np. z kiszonej kapusty) i bezproblemowy obiad czy ciepła kolacja pojawia się na stole. Ciekawa propozycja, gdy akurat nie ma czasu lub ochoty na wyszukane gotowanie, a nieubłaganie zbliża się pora gorącego posiłku:)

Mięso jest miękkie i dobrze doprawione, osnute pysznym, zawiesistym sosem. Naprawdę bardzo smaczne, choć proste danie. Dajcie znać czy i jak Wam smakowało, jeśli zechcecie je wypróbować. Do czego zresztą zachęcam:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotować prosty i dobry cebulowy gulasz z indyka:) Zapraszam do obejrzenia!

Cebulowy gulasz z indyka

czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje dla 4 osób/

  • 800 g indyka bez skóry i kości (ja: filet, mogą być też piersi z kurczaka)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
  • 1/2 łyżeczki ostrej czerwonej papryki
  • 3 duże cebule
  • 1 łyżka masła (ew. oliwy z oliwek lub innego oleju do smażenia)
    /to danie ma proste składniki, więc ja daję masło, bo super podkręca smak/
  • 1 liść laurowy
  • kilka plastrów suszonych grzybów (jeśli nie macie, ew. można pominąć, choć dają fajny smak)
  • 400 ml wywaru/rosołu (najlepiej drobiowy)
  • 4 duże sparzone, obrane ze skóry i pokrojone w kostkę pomidory
    lub 1 łyżka koncentratu pomidorowego (lepszy o tyle, że dania już nie rozwadniam)
  • zasmażka:
    – 1 niepełna łyżka masła
    – 1 łyżka mąki pszennej lub krupczatki
    /zamiast zasmażki: 100 ml śmietany lub 1 łyżka mąki rozprowadzonej w mleku lub śmietanie/
  • 1/3 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • 1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki

Mięso myję, osuszam i kroję w kostkę –gulaszową, tj. niezbyt drobną, taką „na 1 kęs”;) Przyprószam solą oraz słodką i ostrą papryką. Przyprawy starannie wcieram, wmasowuję w mięso.

Obieram cebule i kroję w grubą kostkę.

W garnku, w którym będę dusić mięso na gulasz roztapiam masło –ma być gorące, ale uwaga, by go nie przypalić, stąd topiąc, często je mieszam.

Na rozgrzane dodaję przyprawione mięso, rozprowadzam równą warstwą na dnie i zwiększam grzanie. Nie mieszam, tylko smażę w ten sposób przez 2-3 minuty, aż zetnie się od spodu i da się łatwo odwrócić. Wtedy przewracam i dosmażam z drugiej strony, aż wszystkie kawałki indyka z grubsza zetną się z wierzchu (w środku mogą być jeszcze surowe;)).

I dodaję cebulę. Całość mieszam dokładnie, zmniejszam grzanie, przykrywam garnek i na małym ogniu duszę pod przykryciem przez ok. 5 minut.

Po tym czasie dodaję liść laurowy, kilka plastrów suszonych grzybów, podlewam wywarem, mieszam, po czym ponownie przykrywam i duszę na małym ogniu –ok. 15-20 minut, a tak naprawdę do czasu, gdy indyk będzie miękki:)

Po tym czasie dodaję pomidory lub koncentrat, mieszam i zostawiam na małym ogniu, a sama szykuję zasmażkę.

Sos można zabielić śmietaną lub zaciągnąć mąką (rozprowadzoną w mleku bądź śmietanie lub podsmażoną na maśle. I ja wybrałam ten ostatni wariant, czyli zasmażkę.

Na patelni rozgrzewam masło, dodaję mąkę i szybko mieszając, zasmażam krótko, tylko do czasu, aż mąka straci surowość. Zasmażka ma być jasna i absolutnie nie musi się zezłocić/zrumienić. Gotową dodaję do garnka, całość dokładnie mieszam i zagotowuję –sos stanie się przyjemnie zawiesisty i nabierze dodatkowego smaku:)
Czasami zamiast zasmażki daję tylko śmietanę, ale z zasmażką smakuje jednak lepiej.

Gotując ostatnie kilka minut, doprawiam całość do smaku –ja pieprzem ziołowym oraz czerwoną słodką papryką. Wyłączam grzanie, mieszam z przyprawami i zostawiam na kilka minut pod przykryciem, by smaki się przegryzły.

Podaję na gorąco z ziemniakami, kluskami (np. tymi: https://skutecznie.tv/2011/08/kluski-polfrancuskie) czy pieczywem. Do tego jakaś zdecydowana w smaku surówka np. z kiszonej kapusty czy kiszonych ogórków z cebulką.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

24 Komentarze

  1. ryś
    | Odpowiedz

    Robi Pani gulasz a kończy jako potrawka!!!!

  2. Anna
    | Odpowiedz

    To pierwszy przepis jaki wykorzystałam z Pani strony i jest pyszny ! Będę zaglądać częściej ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za miłe słowa♥ Serdecznie zapraszam:)

  3. Monika
    | Odpowiedz

    Świetne danie. Odrobina suszonych grzybów a jaki efekt ? sama bym na to nie wpadła. Pychota! Polecam wszystkim, którzy uwielbiają indyka ?

  4. Ania
    | Odpowiedz

    Muszę dodać jeszcze jeden komentarz – mam wrażenie, że dzisiaj, na drugi dzień gulasz był jeszcze smaczniejszy. Ugotowałam do niego kaszę owsianą pęczak, którą jem tylko dla właściwości zdrowotnych, bo zdecydowanie nie dla smaku xD I muszę powiedzieć, że przy dużej ilości sosu całość smakowała naprawdę świetnie, sos zabił smak kaszy i było pysznie. Genialny sposób na przemycenie do jadłospisu nie tylko indyka, ale i zdrowych kasz (szczególnie tych za którymi nie przepadamy)!

  5. Ania
    | Odpowiedz

    Danie zdecydowanie do powtórzenia! Fajny sposób, żeby przemycić tak zdrowe i mało tłuste mięso do codziennego jadłospisu. Mimo, że nie lubię masła to po przeczytaniu posta jednak na nim smażyłam, choć smakowo pozostało raczej niewyczuwalne (20g masła na 500g mięsa i jeszcze 10g w zasmażce). Następnym razem spróbuję na oleju, który bardziej się nadaje do wyższych temperatur niż zwykle masło (klarownego nie mam). Moje mięsko nie rozpadało się aż tak jak przy gulaszu wieprzowym mamy, ale i tak jak na mięso drobiowe efekt był naprawdę dobry.
    Polecam podawać z kaszą gryczaną – sosik bardzo dobrze się z nią komponuje 🙂

  6. Monika
    | Odpowiedz

    To ulubiony obiad mojej rodziny, nawet mój 9letni syn uwielbia ten gulasz jedyny jaki lubi. Pozdrawiam Pani Magdo kebab też był super.

  7. Aga
    | Odpowiedz

    Przepis przepyszny, bardzo polecam, zrobiłam bez pomidorów i koncentratu i wyszło rewelacyjne. Kluczem w aromacie sosu to grzybki!

  8. Edyta
    | Odpowiedz

    Przepisy P.Magdy są rewelacyjne…Całej mojej rodzinie wszystko smakuje…Pozdrawiam

  9. AnnaMaria
    | Odpowiedz

    Miałam fileta na obiad ale stwierdziłam, że chcę coś innego z nigo zrobić niż „tradycyjny” schabowy. Wziełam ten przepis i naprawdę robi sie super szybko a do tego jest przepyszne!!!
    dziękuję! Coś czuję, że na stałe to danie zagości u mnie do dań obiadowych 🙂

  10. Hanka
    | Odpowiedz

    Pani Magdo przepis rewelacja!
    Mój zapał do kucharzenia jest nijaki, bo ja po prostu nie umiem gotować! A tu proszę…mąż zachwycony kiedy po powrocie z pracy taki obiad na stole!
    Dzięki Pani nabieram wiary we własne możliwości, a przede wszystkim chęć do gotowania! Dziekuję, jest Pani świetna.
    Pozdrawiam z Tarnowa

  11. Kamila
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, gratuluję przepisu. Proste, dostępne składniki, a efekt rewelacyjny. Gulasz jest naprawdę przepyszny, robiłam go już kilka razy, a teraz, po przerwie wakacyjnej – z racji pogarszającej się pogody – powraca na nasz stół. Dzisiaj zostaną nim uraczeni moi gości (planuję podać go z plackami cukiniowymi)i w zasadzie mam pewność, że będą zachwyceni. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ten pewny, sprawdzony przepis i inspirację.

  12. Małgosia
    | Odpowiedz

    Magdo, ogromnie CI dziękuję za Twoją stronę. Od wielu lat zmagam się z gotowaniem, z którym nigdy sobie nie radziłam. Dziś zaczynam od początku – uczę się kroić cebulę, szatkować kapustę i organizować kuchnię. Twoja strona jest pierwszą, która mi skutecznie zaczęła pomagać. Chciałabym, żebyś wiedziała, że to co robisz ma duży wpływ na jakość życia i samopoczucia co poniektórych – np. mnie. W końcu w domu zaczynają pojawiać się dobre potrawy, jakoś zaczynam to ogarniać. Dziękuję Ci raz jeszcze. Ps – dziś na obiad powyższa potrawa oraz surówka słodko-kwaśna – co prawda wyłączyłam zły gaz (cała ja) i ocet z olejem mi się trochę podgotował (z przerażaniem zobaczyłam, że się zapienił i bulgocze), ale mam nadzieję, że to będzie zjadliwe. Pozdrawiam CIę serdecznie i jeszcze raz dziękuję!!

  13. Mirah
    | Odpowiedz

    Rewelacyjny i najlepszy! Zagościł na stałe w naszym menu

  14. eliana
    | Odpowiedz

    Gulasz przepyszny,zrobiłam z piersi kurczaka,mięso rozpływa się w ustach a sos ma super maślany posmak,ja zjadłam z makaronem.Dziękuję za przepis.Pozdrawiam.

  15. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Gulasz przepyszny. Mało składników a smak rewelacyjny.

  16. weronika
    | Odpowiedz

    ugotowane, zjedzone i pyszne:)
    dla mnie w wersji z grzybami a dla meza bez!
    pycha! i podwojna porcja idzie do zamrażarki – na czarna godzine:))
    kolejna na celowniku jest zupa z marchwia i porem:)
    a potem ogórkowa!
    ktoś tu kiedyś podpisał pod przepisami,że nauczył się od Ciebie bardziej niż od Mamy!też się muszę pod tym podpisać:))
    dzięki za wszelkie inspiracje!!!! pozdrawiam ciepło z mroźnego Drezna!
    ha! i w planie mam zrobienie koosowych pyszności z czekoladą z dzieciakami z przedszkola, w ktorym pracuje.
    dzięki raz jeszcze:)

  17. Weronika
    | Odpowiedz

    zabieram sie wlasnie za gotowanie:)))))))))

  18. Helena
    | Odpowiedz

    Pani Magdo taką mam chęć na ten gulasz że jutro to zrobię.DZiś piekłam bułeczki jogurtowe z jabłkami.Przyznam ze miałam trochę trudności z tych składników zrobiło się strasznie żadkie ciasto ,dodawalam ciągle mąki .?czy 4 łyżki oleju i 200ml jogurtu oraz pół szkl,mleka to czegoś tu niema za dużo?W rezultacie z trudem zrobiłam i smakowały mi.Muszę czegoś dać mniej ,będę eksperymentować.Pozdrawiam

  19. Angelika
    | Odpowiedz

    Bardzo smacznie wygląda:) Pani Magdo czy wywar to mogą być 2 kostki rosolowe drobiowe rozpuszczone w 400 ml wody?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ale sprawdź, proszę, czy 1 kostka nie jest czasem na 500 ml? bo jeśli już z kostki, to stosowałabym się do wskazówek na opakowaniu, czyli na 400 ml wzięłabym raczej 1 kostkę niż 2:)

      • Angelika
        | Odpowiedz

        Pani Magdo,właśnie drugi raz robie Pani gulasz i jest poprostu świetny,czuć maślaną nute i schodzi w mgnieniu oka:) Zrobiłam tak jak Pani mówiła 1 kostka w 400 ml, Przepis naprawde godny polecenia ,dziękuje:)

  20. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Fajny przepis! Kusi mnie, aby przyrządzić taki gulasz, ale raczej z piersi kurczaka. A gdzie jest link do klusek kładzionych? Pozdrawiam! 🙂