Świeże, miękkie, z pysznym wnętrzem…
A jak pachną! Takie zawijane bułeczki to świetny pomysł na drugie śniadanie czy przekąskę na wynos. Odnajdą się na piknikach, spacerach z dziećmi czy wreszcie jako szkolna przekąska. Do pracy, dla trochę starszych, także się nadają:) Do kawy, do herbaty, na lekką przekąskę z kubkiem mleka, itp.
A robi się je zaskakująco szybko…
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotować te proste zawijane bułeczki z jabłkiem i cynamonem:) Zapraszam do obejrzenia!
Zawijane bułki z jabłkiem i cynamonem
czas przygotowania: ok. 10 minut pracy własnej + 20-30 minut wyrastania + 25 minut pieczenia
/proporcje na 12 bułeczek/
/INFO: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml/
- 2 szklanki mąki pszennej typ 500 lub 650
- szczypta soli
- 1 całe jajko
- 4 łyżki oleju
- 1/2 szklanki letniego mleka
- 50 g świeżych drożdży piekarskich (można mniej np. 30 g)
- 1 średnie jabłko
- do doprawienia jabłek:
– brązowy (lub biały) cukier (ok. 1/2 łyżeczki na bułkę)
– cynamon lub przyprawa korzenna (ok. 1/3 łyżeczki na bułkę)
– opcjonalnie: drobno posiekane rodzynki lub daktyle bez pestek (ok. 1 łyżeczka na bułkę)
Do miski przesiewam mąkę, dodaję sól, jajo, olej oraz mleko i drożdże.
Drożdże można rozpuścić w letnim mleku lub bardzo drobno wkruszyć od razu do miski pozostałych składników –początkującym polecam rozpuszczenie drożdży w mleku i wlanie tej mieszanki do ciasta.
Wszystkie składniki mieszam, po czym zagniatam, łącząc je w miękkie, spójne, elastyczne ciasto –najpierw łyżką w misce, potem przekładam na posypaną mąką stolnicę i zagniatam kilka minut ręcznie. Idzie to raz, dwa;)
Wykładam blachę/-y papierem lub matą do pieczenia.
Ciasto rozwałkowuję na podsypanej mąką stolnicy na cienki kwadrat/prostokąt –grubość po rozwałkowaniu ok. 5 mm
I teraz kroję ciasto w kwadraty lub prostokąty.
Jabłko myję, kroję na ćwiartki, usuwam gniazdka nasienne, obieram ze skórki i kroję w dowolne mniejsze kawałki –ja w cienkie plastry.
Każdy prostokąt/kwadrat ciasta posypuję na środku cukrem, na tym układam 2-3 plastry jabłka, ponownie przyprószam je cukrem oraz przyprawą korzenną lub cynamonem i zawijam.
Ja robię to w ten sposób, że ciastem przykrywam jabłka, po czym zwijam, prawie tak jak rogalik. Szczegółowo pokazuję to na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
Układam miejscem łączenia do dołu na wyłożonej papierem lub matą do pieczenia blasze, zachowując odstępy (będą rosły). Przykrywam i zostawiam pod przykryciem w ciepłym, nie przewiewnym miejscu do wyrośnięcia.
Pod koniec wyrastania rozgrzewam piekarnik do 180 st. C
Bułeczki smaruję z wierzchu mlekiem lub roztrzepanym jajkiem/białkiem.
Wstawiam do rozgrzanego piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 25 minut, a tak naprawdę do czasu, aż ładnie się zrumienią;) Upieczone wyjmuję z piekarnika i zostawiam do ostygnięcia na metalowej kratce/raszce.
Podaję lekko ciepłe lub po całkowitym ostygnięciu. Można polukrować lub polać strużkami roztopionej czekolady (mlecznej, ciemnej lub białej). My wolimy bez ozdabiania, ale wspominam o takiej możliwości, bo też jest smacznie;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
22 Komentarze
Ewa
Przepyszne.dzis zrobione.pare z lukrem,pare z brazowym cukrem.super przepis.dziekuje
Marika
Cuuuudo pobiło na głowę wszystkie bułeczki jakie do tej pory robiłam 😀 są boskie,super miękkie i pachną w całym domu 🙂 rozeszły się jeszcze gorące (nie doczekały wyschnięcia )i musiałam piec kolejną partię 😛
wiga
Mam dziś dużo gości i na drugie śniadanie upiekłam te bułeczki ,ale się wszyscy zajadali, a ja zgarnęłam same ochy i achy. dziękuję za kolejny prosty, szybki i smaczny przepis.
Eva
Czesc imienniczko mojej corki jestes wspaniala juz zrobilam zakwas zurkowy zupa byla super ,buleczki tez pieklam tez fajne a dzis robie rogaliczki z jabkliem dziekuje ci za fajne filmiki Eva z niemiec
Narzeczeni
Dziękujemy za kolejny przepis, te bułeczki pełniły dziś u nas rolę prezentu urodzinowego, a właściwie wstępu do prezentu;) A jaka była zadowolona minka mojego Jubilata 🙂
A oto powód Jego radości:
[link]
Renata
witam
córka znalazła przepis , dzis wykonałyśmy , jutro do szkoły bierze zamiast kanapek – bułeczki .. oczywiści ewyszły nam
Michal
Witam,
Robilem te bulki i srednio mi smakuje ciasto – w sumie jak bulka z jablkiem, ale rogaliki drozdzowe pAni nie maja sobie rownych…
Julia
Mam takie pytanie, jak Pani ocenia ten przepis w stosunku do bułeczek maślanych? ( http://gotuj.skutecznie.tv/2012/06/pyszne-bulki-maslane-z-makiem/ )Gdyby w tym przepisie dodać masło zamiast oleju? które byłyby smaczniejsze?
MaGda
to są zupełnie inne bułki, zarówno w smaku, jak i teksturze. te z makiem są po prostu bułkami, przekrawasz, smarujesz i już. Bardziej pasują nam do dodatków słodkich (to coś jak bułki mleczne ze sklepu, jeśli je kojarzysz;)). Te z jabłkiem i cynamonem to jakby drożdżówki z nadzieniem, a właściwie paszteciki na słodko:) Coś zupełnie i totalnie innego, co chyba widać zresztą już na zdjęciach, mam nadzieję:) Jedne i drugie są smaczne, choć zupełnie inne.
Julia
Pyszne ! jestem fanką tej strony za cokolwiek się zabiorę, to wychodzi wyśmienite! Bułeczki piekłam na środkowej półce, ślicznie równomiernie się przyrumieniły. Ja jeszcze je nacięłam i posmarowałam masełkiem i posypałam cukrem, wyszły piękne. Następnym razem do ciasta dodam rodzynki 🙂 Dziękuję. Zapach niesamowity, sąsiedzi mnie znienawidzą 😛
miaka2385
świetny przepis i uniwersalny robiłam już z niego pizze i wyszła super a teraz cebularze
Alan
Myśli Pani, że wyjdą z mąki pszennej pełnoziarnistej, lub żytniej razowej?
MaGda
z pszennej pełnoziarnistej (z małą domieszką zwykłej) kiedyś robiłam i wyszły nawet całkiem ok.
beti
witam piekłam dziś te bułeczki były pyszne:)
Natalia
Czy to ciasto nada się do zrobienia wytrawnych bułeczek, coś w rodzaju pasztecików z grzybami czy kapustą? Pozdrawiam serdecznie:)
MaGda
Z tego ciasta robię też paszteciki i inne wytrawne, a także inne słodkie -spokojnie się nada:)
Weronika
kolejny przepis do wyprobowania:))))
swietny!
za kazdym razem kiedy widzie Twoja biala miske do wyrabiania ciasta- mysle jaka ma juz moc urzadowa:) jakie wspanialosci z niej z juz wyszly:)
pozdrawiam cieplo z Drezna!
MaGda
hahaha -rzeczywiście! nigdy o tym świadomie nie pomyślałam, ale rzeczywiście, mam do tej miski duży sentyment:) pozdrowionka! M.
Marta
Własnie robię na pewno będą wyśmienite.Wszystkiego dobrego dla pani i oby tak dalej.
Monia
Pani Madziu,dziękuję za przepisy. Pani „Fenomenalnie prosty chleb domowy”
mam na stałe w moim menu. Ten przepis też wydaje się być świetny. Dziękuję. Wszystkiego dobrego 🙂
Marta
Witam Pani Madziu 😉 Obserwuje pani bloga od ponad 2 lat ,ale jednak nie zebrałam się na odwagę napisać komentarz.Pani przepisy są świetne i skorzystałam z wielu 🙂 Dziś sprubuję upiec te bułeczki, mojemu przeziębionemu synkowi 🙂 Pozdrawiam i życzę Miłego Dnia 🙂
MaGda
Witam zatem serdecznie:) To miłe, że ten pierwszy komentarz jednak się pojawił (dziękuję;)) i zapraszam do zostawiania kolejnych!
Cieszę się, że przepis się przyda i mam gorącą nadzieję, że bułki przeziębionemu synkowi posmakują. Moje dzieci, gdy przeziębione apetytu zazwyczaj nie mają i muszę się nieźle nagimnastykować z jedzeniem:( Powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia zatem życzę!
Pozdrawiam serdecznie,
MaGda