Jak upiec biszkopt jasny

z 28 komentarzy

Jak upiec biszkopt jasny

Jasny, puszysty, idealny do tortów czy lekkich, letnich ciast…

Oczywiście, że spody biszkoptowe można kupić. Sama je czasem kupuję, szczególnie, gdy mam zaplanowanych dużo dań i wiem, że nie znajdę już czasu na upieczenie biszkoptu. Jednak własny, upieczony w domu, jest dużo lepszy, wiemy co jest w środku i wcale nie jest trudny:)

Pokazywałam już biszkopt ciemny z kakao: https://skutecznie.tv/2011/05/jak-zrobic-biszkopt-czekoladowy/, ale prosicie o jasny, więc oto on:) Mam nadzieję, że przepis się przyda, a biszkopty będą smaczne i piękne. Udanych ciast:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak upiec jasny biszkopt:) Zapraszam do obejrzenia!

Jak upiec biszkopt jasny

czas przygotowania: do 15 minut pracy własnej + 30 minut pieczenia
/proporcje na tortownicę o średnicy 24 cm lub inną o zbliżonych wymiarach; większa = trochę niższy biszkopt, jeśli mniejsza: wyższy/

  • 6 jajek, a właściwie:
    – 6 białek
    – 6 żółtek
  • 1 szklanka (o poj. 200 ml) cukru (170 g)
  • 1 szklanka (o poj. 250 ml) pszennej mąki tortowej tj. typ 400 lub 450 luźno wsypana bez ubijania (170 g)
  • opcjonalnie:
    – ekstrakt waniliowy czy inne aromaty, których potrzebujemy np. z myślą o torcie
    – 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    /zazwyczaj nie dodaję proszku do pieczenia do biszkoptów, ale jeśli pieczemy go po raz pierwszy, a bardzo zależy nam na efekcie, to można dodać 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, co jest praktycznie gwarancją udanego ciasta. Ładnie wyrośnie i będzie pulchne. Nie jest to jednak konieczne, co widać w video-przepisie;)/

Blachę wykładam papierem do pieczenia. W przypadku tortownicy kładę papier do pieczenia tylko na dno i zamykam obręcz, przytrzymując go w ten sposób (patrz filmik dołączony do przepisu na Gotuj.Skutecznie.Tv).
Formę można natłuścić masłem i przyprószyć mąką, ale ja tego zazwyczaj nie robię. Blachy ani papieru nie natłuszczam, dzięki czemu biszkopt urośnie, ale już tak łatwo nie opadnie.

Piekarnik nagrzewam do 170 st. C

Rozbijam jajka (najlepiej wyjąć je wcześniej, by miały temp. pokojową), dzieląc je na białka i żółtka. Aby piana się udała i była sztywna, do białek nie może dostać się ani skraweczek żółtka, a miska w której ubijam białka musi być czysta i całkowicie sucha.

Białka ubijam na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodaję stopniowo połowę z odmierzonego cukru –wsypując go, cały czas miksuję. Ubijam tak długo, aż piana będzie gładka, lśniąca i bardzo sztywna (czuć lekki opór pod naciskiem łopatek miksera).

W osobnej misce do żółtek wsypuję resztę cukru (jeśli decyduję się na wersję z aromatem, to dodaję go teraz) i miksuję na jasną, puszystą masę tj. tak długo, aż żółtka pojaśnieją i wyraźnie zwiększą swoja objętość.

Dodaję pianę z białek i delikatnie łączę obie masy –najlepiej łyżką lub szpatułką, mieszając od dna ku górze.

Mąkę przesiewam przez sitko na ubite jajka i delikatnie mieszam –szpatułką lub łyżką, a od biedy mikserem na najniższych obrotach, ale bardzo krótko, tylko do połączenia maki z pianą, by nie pozbawić masy powietrza, które zostało wtłoczone podczas ubijania białek.
Jeśli decyduję się na wersję z proszkiem do pieczenia, to dodaję go do mąki i przesiewam wraz z mąką.

Ciasto delikatnie przelewam do przygotowanej blachy, wstawiam do nagrzanego do 170 st. C piekarnika i piekę przez jakieś 30 minut na drugiej półce od dołu bez termoobiegu, tj. w funkcji grzanie góra-dół. Pod koniec pieczenia sprawdzam czy wbity w ciasto patyczek jest suchy i jeśli ciasto jest już gotowe, to wyjmuję je z piekarnika oraz z blachy na metalową kratkę i zostawiam do całkowitego przestygnięcia.

Ja (szczególnie na tort) studzę biszkopt do góry nogami, by nie opadł;) Blacha nie jest natłuszczona, biszkopt przywarł do ścianek, więc nie wysunie się z formy. Odwracam tortownicę do góry dnem, ustawiam na metalowej kratce-ruszcie lub raszce i tę raszką ustawiam tak by pod spodem miała dużo przestrzeni (np. nad pustym zlewem czy na 4 kubkach), dzięki temu ciasto tak mocno nie zaparuje.
Stygnąc w ten sposób nie tylko nie opadnie, ale będzie też przyjemnie wilgotny od pary (ale nie za mocno, tak w sam raz), co do tortów jest idealne.

Ostudzony wyjmuję z formy i gotowy. Można go wykorzystać w celu, w którym był pieczony np.:
– jako bazę do ciasta jednowarstwowego
– można kroić na 2 lub 3 warstwy do tortu
– można przekroić i część wykorzystać od razu, a drugą część zawinąć szczelnie w folię spożywczą i zamrozić na później:)

Przykładowe ciasta na bazie biszkoptu:
https://skutecznie.tv/2012/05/biszkopt-z-malinowa-pianka-lesnymi-owocami-i-czekolada/
https://skutecznie.tv/2012/05/biszkopt-z-pianka-cytrynowo-kokosowa/
https://skutecznie.tv/2014/02/zebra-jogurtowo-smietanowa-na-biszkopcie/
https://skutecznie.tv/2011/05/kostka-kawowa-na-ciemnym-spodzie/

——————————————————————
Inny sprawdzony wariant jasnego biszkoptu:
/zasady pieczenia i postępowania z pianą jak wyżej/

  • 6 jajek, a właściwie:
    – 6 białek
    – 6 żółtek
  • 2/3 szklanki (o poj. 250 ml) cukru
  • 1/2 szklanki (o poj. 250 ml) maki ziemniaczanej
  • 1 szklanka (o poj. 250 ml) pszennej mąki tortowej

Blachę wykładam papierem do pieczenia lub natłuszczam masłem i przyprószam mąką.
Moja tortownica ma średnicę 24 cm. Piekę ten biszkopt także w blaszce o wymiarach: 24 cm x 28 cm

Piekarnik nagrzewam do 170 st. C

Jajka myję, sparzam i oddzielam białka od żółtek.

Białka ubijam na sztywną pianę dodając stopniowo cukier –ja dodaję na 2-3 razy, nie przerywając ubijania białek. Ubijam tak długo, aż piana będzie gładka i lśniąca.

Następnie cały czas miksując, stopniowo dodaję po 1 żółtku. Między kolejnymi żółtkami zachowuję odstęp jakichś 30 sekund.

Obie mąki przesiewam przez sitko na ubite jajka i delikatnie mieszam –szpatułką lub łyżką, a od biedy mikserem na najniższych obrotach.

Ciasto delikatnie przelewam do przygotowanej blachy, wstawiam do nagrzanego do 170 st. C piekarnika i piekę przez jakieś 30 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzam czy wbity w ciasto patyczek jest suchy i jeśli ciasto jest już gotowe, to wyjmuję je z piekarnika oraz z blachy na metalową kratkę i zostawiam do całkowitego przestygnięcia.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

28 komentarzy

  1. Agata
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,biszkopt juz gotowy,jak zawsze Pani przepisy poprostu zawsze sie udaja.Dziekuje i pozdrawiam

  2. Dorota
    | Odpowiedz

    Dzień dobry. Czy mogłabym Panią prosić o podanie ilości mąki pszennej i ziemniaczanej gdy chcemy upiec biszkopt z czterech jaj? z góry dziękuję i Pozdrawiam.

    • Sylwia
      | Odpowiedz

      Bardzo polecam ten przepis.
      Omijam kuchnię szerokim łukiem … a na tym przepisie nauczyłam się robić biszkopt.
      Nigdy wcześniej mi nie wychodził, pomimo przepisów od mamy, babci, teściowej i cioci … ???

      Właśnie wyjęłam z piekarnika, jedno ciasto starcza na 2 razy do kawy ?

      Pozdrawiam ?

  3. Justyna
    | Odpowiedz

    Madziu, potrzebuję zrobić biszkopt orzechowy – ile powinnam odjąć mąki pszennej a ile dać mąki orzechowej? A może pokażesz krok po kroku? Byłoby super 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja orzechowy robię tak: https://skutecznie.tv/2018/07/torcik-orzechowy-na-orzechowym-biszkopcie-z-kremem/, ale to zwykle do tego torciku, więc na białkach, bo żółtka idą do kremu;) Może jednak przepis się przyda, więc wklejam link. Pozdrawiam:)

      • justyna
        | Odpowiedz

        tak wiem, widziałam ten przepis ( też super) jednak chodzi mi o taki na całych jajach, może choć mała podpowiedź w jakiej ilości podmienić mąkę pszenną.

  4. Ewa z Grudziądza
    | Odpowiedz

    Witam, super przepisy. Piekłam już j dwie wersje i obie wyszły. Polecam z kremem, galaretką i teraz na czasie z truskawkami. Pychotka!
    Pani Magdo bardzo proszę o przepis na bezę Pavlova. Są oczywiście na innych stronach, ale Pani tak ładnie tłumaczy i wszystko wychodzi. Robiłam już oczywiście Pani bezę Dakłas i beziki, wszystko wyszło. Zamierzam zrobić na Dzień Matki i jak zwykle zaskoczyć dzieci Pani przepisami. Pozdrawiam i miłego dnia.

  5. ania
    | Odpowiedz

    witam!
    czy mozna dac make przenna?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, właśnie o pszennej jest mowa w przepisie.

  6. Ania
    | Odpowiedz

    Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek udało mi się ubić sztywną pianę z białek. Aż do dzisiaj! Bardzo ściśle podążałam za Pani wskazówkami i biszkopt wygląda genialnie. Wieczorem zacznę przygotowywać masę truskawkową do letniego tortu z Pani przepisu na jutrzejsze urodziny mojego męża. 🙂

  7. Grazka
    | Odpowiedz

    Rewelacja,pozdrawiam.

  8. Tita
    | Odpowiedz

    Ten biszkopt to samograj! Cudowny! Robiłam już wielokrotnie do różnych wykończeń smakowych. Pani Magdo, Guru moje, czy mroziła Pani taki biszkopt? Na pewno musi być zamrożony bez żadnych dodatków, ewentualnie przekrojony, ale czy ma Pani z tym doświadczenie? Obawiam się, że biszkopt jest zbyt delikatnym ciastem i może się rozłazić po rozmrożeniu… Proszę o podpowiedź.

  9. Rafał
    | Odpowiedz

    biszkopt udał się jak zwykle.. ale i tort truskawkowy mega piękny i przepyszny 🙂 pozdrawiam Rafał

  10. Małgosia
    | Odpowiedz

    Superprzepis! Pierwszy raz jestem zadowolona z tego, co mi wyszło: biszkopt jest puszysty, wilgotny i przepyszny. Dziękuję.

  11. Maria
    | Odpowiedz

    witam ale się naszukałam tej formy 24 normalnie w tych Niemczech nic nie ma haha ale mam i dziś zrobiłam biszkopt ale tu nie mogę podać Pani fotki?
    Wyszedł super ale nie umiem jeszcze go przekroić ale przełożę go masa czekoladowa wiec będzie dobrze.Skończę cały tort zrobię fotkę może będzie to wyglądało na tort :)Pozdrawiam

  12. Maria
    | Odpowiedz

    dziekuje za odpowiedz wiec ide jutro kupic nowa 24cm 🙂

  13. Maria
    | Odpowiedz

    Czy moge te biszkopty moge upiec w tortownicy o wymiarze 26,5 czy bedzie za duza?Bo bede 1-wszy raz piekla biszkopt i nie wiem czy tortownica o moich wymiarach jest dobra.Prosze o odpowiedz z gory dziekuje

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, można piec w takiej tortownicy, tylko trzeba założyć, że biszkopt wyjdzie niższy.

  14. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Upiekłam ten jasny biszkopt przecież ten biszkopt to poezja

  15. Jola
    | Odpowiedz

    Witam właśnie upiekłam biszkopt wyszedł wspaniały piękny dziękuję dziękuję jestem w szoku że wyszło pierwszy raz szok ale się będę chwaliła che che a teraz się biorę za torcik truskawkowy jeszcze biszkoptu nie przeciełam aż się boję że coś nie wyjdzie jeszcze raz dziękuję dobrze że jesteś z nami pozdrawiam serdecznie

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Wobec tego serdeczne GRATULACJE z okazji pierwszego domowego biszkoptu! Cieszę się, że przepis się przydał:)

  16. […] biszkopt na 3-warstwowy tort: – domowy wg dowolnego przepisu np. tego: http://gotuj.skutecznie.tv/2014/06/jak-upiec-biszkopt-jasny-2 – w ostateczności kupny, gdy nie ma czasu lub weny do […]

  17. Wiktoria
    | Odpowiedz

    Przepis świetny. Biszkopt właśnie się studzi na kubkac h 😀 Trudno mi jest przkonać babcie do takiego sposobu studzenia ciasta, ale sama na własne oczy widzi, że nie opada. Właściwie sama pierwszy raz piekę biszkopt i cieszę się, że skorzystałam z tego przepisu. Polecam.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ogromnie się cieszę, że przepis się przydał. Kiedyś, przy kolejnej okazji, pokażę biszkopt „rzucany”, myślę, że babcia się zdziwi. Moja mama np. się dziwiła:)

  18. […] na tort (jasny lub ciemny): – domowy wg dowolnego przepisu np. tego: http://gotuj.skutecznie.tv/2014/06/jak-upiec-biszkopt-jasny-2, a jeśli biszkopt ciemny, to przepis tutaj: […]

  19. magdalena
    | Odpowiedz

    Upiekłam ,polecam super, bez proszku prawdziwy biszkopt pozdrowienia Magda

  20. jolka471
    | Odpowiedz

    Dziękuję bardzo :)czy poda Pani podstawową masę do przekładania tortu ? taka Pani ulubioną ? a może nie umiem znaleźć 🙂