Świąteczny makowiec

z 31 komentarzy

Świąteczny makowiec

Wilgotny, przyjemnie słodki od miodu i bakalii, zwieńczony czekoladową polewą…

Prosty i pyszny świąteczny makowiec, czyli idealny na święta i inne świąteczne okazje. Jest naprawdę smaczny i jednocześnie nie za słodki, bo słodzimy wg własnego uznania. Można go robić w kilku etapach np. jednego dnia masa makowa, a kolejnego łączenie składników i pieczenie. Podobno można też skorzystać z kupnej masy makowej (sprawdzone przez koleżanki), ale tu się osobiście nie wypowiem, bo nigdy nie kupowałam.

Ciasto jest sprawne do przygotowania i uda się nawet osobom, które nie mają dużej wprawy w wypiekach, bo to w zasadzie tylko wymieszanie kliku składników i masa wędruje do formy. Jeśli lubicie makowce, to spróbujcie. U nas pojawi się w tym roku na Wigilię:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pyszny świąteczny makowiec:) Zapraszam do obejrzenia!

Świąteczny makowiec

czas przygotowania: czas przygotowania masy makowej (zależy od przepisu np. 60 minut) + do 15 pracy własnej + 45-50 minut pieczenia
/proporcje na tortownicę o średnicy 24 cm (niższe ciasto, jak na zdjęciu) lub 20-22 cm (wyższe ciasto); ew. inne formy o zbliżonych wymiarach;)/

  • ok. 850 g słodkiej masy makowej z bakaliami – w prezentowanej wersji z miodem, rodzynkami i orzechami wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2014/12/mak-z-bakaliami-do-makowcow-klusek-deserow/
  • 1 jabłko
  • 6 jajek –w podziel na:
    – 6 żółtek
    – 6 białek
  • szczypta soli
  • 100 g miękkiego masła (tzn. w temp. pokojowej)
  • 1/2 szklanki (takiej o poj. 200 ml) cukru
    /tzn. ja daję tyle, bo w masie makowej jest już miód, ale można więcej, jeśli ciasto ma być bardziej słodkie np. 3/4 szklanki lub nawet 1 szklanka, jeśli lubicie bardzo słodkie ciasta/
  • 6 łyżek kaszy manny
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • polewa czekoladowa –zrobiona wg dowolnego ulubionego sposobu/przepisu np.:
    – roztopiona czekolada (biała, mleczna, deserowa)
    – domowa polewa czekoladowa np.:
    * https://skutecznie.tv/2011/04/polewa-czekoladowa-najszybsza-ale-pyszna/  (i tę robiłam w prezentowanej wersji)
    * https://skutecznie.tv/2011/01/jak-zrobic-ciemna-i-blyszczaca-polewe-czekoladowa/
    – czy w ostateczności nawet kupna polewa czekoladowa
  • opcjonalnie –do ozdoby (układam na polewie zanim zastygnie):
    – połówki orzechów włoskich
    – płatki migdałowe
    – kolorowe cukierki (kolorowe czy np. jadalne perełki)
    – itp.

Do tego makowca potrzebna jest masa makowa –domowa lub kupna. Najlepsza oczywiście domowa:) Można ją przygotować 1) w dniu pieczenia ciasta lub 2) zrobić wcześniej i przechować w lodówce lub 3) jeszcze wcześniej i np. zamrozić, a do pieczenia rozmrozić:) To może być dowolna słodka masa makowa z bakaliami, w prezentowanej wersji robiłam ją wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2014/12/mak-z-bakaliami-do-makowcow-klusek-deserow/ czyli jest z miodem, rodzynkami i orzechami.

Dno tortownicy wykładam papierem do pieczenia, zamykam obręcz, przytrzaskując papier (patrz: film dołączony do przepisu na Gotuj.Skutecznie.Tv), a boki smaruję cienko masłem i przyprószam mąką.

Jabłko myję, kroję na ćwiartki, wykrawam gniazdka nasienne, a jabłko ścieram na tarce o grubych oczkach i odstawiam na chwilę na bok.

Rozbijam jajka, oddzielając białka od żółtek, ALE tak, by do białek nie dostał się ani skrawek żółtka, bo mogą się dobrze nie ubić. Białka ubijam ze szczyptą soli na sztywną pianę.

Do osobnej miski wkładam miękkie masło, wsypuję cukier i dodaję żółtka –miksuję „na puszysto” tj. jakieś 2 minuty, aż masa wyraźnie pojaśnieje i zwiększy objętość.

Na tym etapie rozgrzewam już piekarnik do 180 st. C –zanim się nagrzeje, ciasto będzie gotowe do pieczenia.

Do żółtek, masła i cukru dodaję przygotowaną wcześniej masę makową, kaszę, proszek do pieczenia oraz starte jabłko. Mieszam lub miksuję mikserem na wolnych obrotach, by połączyć i równomiernie rozprowadzić wszystkie składniki.

I na koniec dodaję pianę z białek –ja dodaję najpierw 1/3 piany, miksuję na wolnych obrotach, łącząc ją z makiem, po czym dodaję resztę i delikatnie mieszam już łyżką lub łopatką, rozprowadzając pianę równomiernie w masie makowej.

Przekładam do przygotowanej tortownicy, wyrównuję z wierzchu i starannie wygładzam, po czym wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 45-50 minut. Tak naprawdę trzeba obserwować, bo każdy piekarnik piecze jednak nieco inaczej, więc pod koniec sprawdzam –lekko wysuwam półkę z ciastem z piekarnika i jeśli nie widzę śladów wilgoci, a ciasto pod delikatnym naciskiem palca stawia opór (nie jest w środku płynne;)), to jest gotowe. W przeciwnym wypadku dopiekam jeszcze kilka minut.

Upieczony makowiec wyjmuję z piekarnika i zostawiam do ostygnięcia.

Kiedy ostygnie szykuję dowolna ulubioną polewę czekoladową do ciast –propozycje w sekcji ze składnikami:) Wyjmuję ciasto z tortownicy i oblewam zastygającą/gęstniejącą już lekko polewą. Można dekorować orzechami, płatkami migdałów, ozdobnymi cukierkami itp. (wtedy układam je dekoracyjnie na cieście zanim polewa zastygnie) lub zostawić bez ozdób i wówczas ciasto wieńczy po prostu błyszcząca czekoladowa warstwa.

Przechowuję w lodówce lub w chłodnym miejscu, bo najlepiej smakuje lekko schłodzony. Można mrozić – takim przypadku mrożę zaraz po ostygnięciu, a polewę szykuję po rozmrożeniu.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Prosty i pyszny świąteczny makowiec

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

31 komentarzy

  1. Wiesława
    | Odpowiedz

    Wspaniały, mięciutki i wilgotny po prostu smaczny. Wyrósł mi przepisowo. Dziękuję, odtąd będzie na stałe w mojej kuchni. Pozdrawiam

  2. Urszula
    | Odpowiedz

    Zrobiłam dzisiaj pani makowiec do którego dałam zamiast jabłka ugotowaną pomarańczę z przepisu na „Czekoladowe ciasto z orzechami i pomarańczą” .Wyszło bardzo dobre.Polecam?

  3. Iwona
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, makowiec jest przepyszny. Polecam wszystkim. Piekłam go kilka razy i nigdy się nie zawiodłam. Wszystkie Pani przepisy są proste i dobre w smaku. Strona którą Pani utworzyła zasługują na 6 z plusem.
    Pozdrawiam ☺

  4. Magda
    | Odpowiedz

    Mam pytanie: w jakim celu dodaje się do maku jabłko? czy ono nie rozrzedza masy?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Smak i przyjemna wilgotność:) Masa na pewno nie jest rzadka i ciasto nie rozpada się, a czy rozrzedza to nie wiem, bo nie robiłam badań „z jabłkiem” i „bez jabłka”;)

  5. Kaja
    | Odpowiedz

    Makowiec jest pyszny, i już załuję że w tym roku go nie zrobię.
    Czy da się go zrobić bez jajek a dokładnie bez białek? niestety mam w domu alergika i nie chcę aby patrzała jak wszyscy się zajadają.

    • Dominika
      | Odpowiedz

      zamiast jajek można użyć mielonego siemienia lnianego zalanego wrzątkiem, a zamiast białek aquafaba, tylko trochę dłużej trzeba ubijać

  6. Danka
    | Odpowiedz

    Witam faktycznie makowic mega szybki, mega smaczny i mega prosty piekłam go już trzy razy i zawsze się udał p. Magdo bardzo dziękuję i gorąco pozdrawiam.

  7. danka
    | Odpowiedz

    Super smaczny ,szybki trzeci raz piekę i się dał dziękuję i życzę wszystiego najlepszego w Nowy Roku

  8. iwona
    | Odpowiedz

    Pozdrawiam serdecznie, nie zawiodłam się na tym przepisie, ciasto wyśmienite,troszkę zmodyfikowałam i oprócz jabłka dodałam puszkę pokrojonych brzoskwiń. Piekłam w tortownicy o średnicy około 30 cm forma w sam raz na tą ilość produktów. Pani Magdo wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017.

  9. ANNA
    | Odpowiedz

    Makowiec pszepyszny ,polecam .Mało pracy ,a efekt super .Boję się tylko czy wytrzyma do Świąt !!! Pani Magdo jeszce nigdy nie zawiodły mnie Pani przepisy ,a korzystam często -dziękuję ,pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt .

  10. Karina
    | Odpowiedz

    Uwielbiamy jak makowce mają mnóstwo maku a mało ciasta, wiec przepis pisany pod moją rodzinę 🙂 gdy używa sie gotowej masy (ja np Helio, tyle że orzechow dodałam) robi sie błyskawicznie! Ja z dzieckiem na ręku 🙂 po upieczeniu wydawal mi sie mokry w środku i zbyt miękki ale gdy wystygl idealny. Polecam podlinkowana tu polewe, pychotka !

  11. Kasia
    | Odpowiedz

    W tym roku będę piekła pierwszy raz makowiec, i chcę wypróbować pani przepis. Jednak mam pytanie odnośnie bakali czy są one konieczne w masie makowej czy można je pominąć, bo nie wszyscy u mnie przepadają za bakaliami. I zastanawiam się czy jak ich nie dodam to czy to nie zmieni konsystencji i nie będzie problemu z pieczeniem

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jeśli masa będzie robiona wg wskazanego przepisu na mak z bakaliami, to powinno być ok, ale trzeba liczyć się z tym, że ilości będą zachwiane, bo maku wyjdzie po prostu mniej (mniej o bakalie:). Można tez podmienić je na dowolne ulubione np. tylko rodzynki lub tylko suszone owoce lub tylko orzechy.

      • Kasia
        | Odpowiedz

        Ciasto zrobione z 700g masy, z rodzynkami i śliwkami wyszło przepyszne, tylko nie wiem czego była wina bo musiałam piec 20 min. dłużej niż pani podaje.
        dziękuję i zaglądam dalej bo kilka przepisów już zrobiłam

  12. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Proszę zmienić kategorię przepisu, kasza manna nie jest składnikiem bezglutenowym

  13. Basia
    | Odpowiedz

    Swój makowiec piekłam przeszło pół godziny dłużej 😉 po wskazanym czasie jakiś płynny jeszcze był 😉 po schłodzeniu ciacho wyszło idealne 😉

  14. Basia
    | Odpowiedz

    Wykonany, makowiec wyszedł naprawdę pyszny, jak dla mnie superowy ten przepis 😉 Wyśmienite ciacho na świąteczny stół 😉

  15. Kasia
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo:-) mój makowiec właśnie się piecze, ale zastanawia mnie jedna rzecz: zrobiłam go ściśle w/g przepisu ( prawie – bo synek schrupał ostatnie jabłko więc pominęłam) i wyszło mi tyle masy, że nie zmieściła mi się w tortownicy o średnicy 24 cm. Zostawiłam 1 cm od brzegu i teraz pilnuję czy nie wykipi. Resztę masy przełożyłam do keksówki i pieką się razem. Zawsze pilnuję żeby ilość składników była taka sama jak w przepisie i bez konsultacji z Panią nie zmieniam proporcji więc skąd takie cudowne rozmnożenie masy? Póki co czekam na dwa makowce, a Pani i Pani bliskim życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia dla wszystkich i wspaniałej rodzinnej atmosfery:-)

  16. Karolina
    | Odpowiedz

    Nie lubię makowca, ale dziś go zrobiłam dla męża 😉 Mówi że jest pyszny wiec mu wierzę 😉 Nie potrafię sama gotować ani piec, ale dzięki Pani, zawsze jest coś pysznego na obiad w naszym domu 😉

  17. Milena
    | Odpowiedz

    Wow! przepyszne! wilgotny, slodki, boski! zrobilam z gotowej masy makowej i baaardzo nam smakuje. Pani Magdo, pani polewa czekoladowa tez palce lizac! doslownie 🙂

  18. Tenia
    | Odpowiedz

    A czy zamiast manny można dać kaszkę kukurydzianą,amarantus lub jaglaną? Bo prędzej czy póżniej i tak wypróbuję bo lubię eksperymentować.Pozdrawiam i życzę zdrowych i miło spędzonych świąt Bożego Narodzenia.

  19. Aneta
    | Odpowiedz

    MAm pytanie, mam gotową masę makową, jak ją zrobić, coś jeszcze dodać do niej oprócz bakalii? Np. jajka, samo białko? Proszę o pomoc 🙂

  20. patrycja
    | Odpowiedz

    witam ,mam pytanie ,jak długo może stać ten makowiec?nie wiem czy na święta już mogę go upiec czy istnieje ryzyko że się zepsuje do świąt.podrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z samym czekaniem to nie wiem -może być za długo. Ale można upiec i zamrozić, jeśli masz miejsce w zamrażarce, bo mrozi się bardzo dobrze. A potem tylko polewa na koniec:)

      • patrycja
        | Odpowiedz

        przeeeeeepyszny,przełożyłam go masą karpatkową i wszystkim bardzo smakował,dziękuję za przepis

  21. Marta Warszawa
    | Odpowiedz

    A jaka jest różnica między tym, że czasem np. co ciastek dodajesz wcześniej stopione masło, a tutaj twardą kostke?
    Zastanawiam się czy fakt, że raz dodajemy masło stopione, a raz w całosci róbi róznice podczas pieczenia ciast/ciastek?

  22. Janina
    | Odpowiedz

    Dzięki za fajny i prosty przepis zrobię na święta
    Pozdrawiam

  23. Iza124
    | Odpowiedz

    Faktycznie, b. prosty. A co daje kaszka manna, czy jest konieczna lub czym można ją zastąpić (w ogóle nie używam), czy tartą bułką, czy w tej samej ilości ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Hmmm, pęcznieje i pochłania nadmiar wilgoci:) Nigdy nie zastępowałam niczym innym, więc nie wiem jak zadziała np. bułka tarta -sądzę jednak, że nie tak dobrze.