Kolejny przepis z mini serii „Pulled pork/Szarpana wieprzowina” –tym razem zupa. Na bazie sosu/wywaru z duszonej wieprzowiny można przygotować wiele smacznych zup i sosów. Najczęściej robię trzy, bo nam najbardziej przypadł do gustu: kapuśniak (z kiszonej kapusty), krupnik oraz kartoflanka z koperkiem. Dzisiaj kapuśniak na wywarze.
Mięso to prezentowałam we wcześniejszym przepisie. Można je zrobić według swojego sprawdzonego przepisu, ale jeśli takiego nie macie, to zerknijcie tu: https://skutecznie.tv/2017/06/pulled-pork-szarpana-wieprzowina/
A gdy już mamy takie mięso, można je podać na wiele różnych sposobów. Często gotuje się go więcej, bo gdy zostanie, można szykować różne dania z jej udziałem. Przyda się także wywar.
Dotychczas w serii:
– Pulled pork. Szarpana wieprzowina: https://skutecznie.tv/2017/06/pulled-pork-szarpana-wieprzowina/
– Pulled pork burger. Burgery i kanapki na ciepło. Sos BBQ (odc.2): https://skutecznie.tv/2017/06/pulled-pork-burgery-i-kanapki-sos-bbq/
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kapuśniak na wywarze z wieprzowiny (pulled pork/szarpana wieprzowina):) Zapraszam do obejrzenia!
Pulled pork. Kapuśniak na wywarze (odc.3)
czas przygotowania: 30-50 minut (różnica w czasie, bo w tym przedziale zawiera się 20-40 minut na kapustę tj. 20 minut (gdy mam szybkowar), 40 minut (gdy zwykły garnek))
/proporcje na ok. 2 litry zupy (4-6 osób)/
kapusta:
(kapustę gotuję osobno, powód wyjaśniam poniżej)
- 500 ml kiszonej kapusty
/mililitrów, bo odmierzam kubkiem: 1 kubek o poj. 500 ml, u mnie domowa: https://skutecznie.tv/2010/10/domowa-kiszona-kapusta-sama-lub-z-marchewka/) - 500 ml wywaru mięsnego z pulled pork
(lub tyle, ile macie + woda do uzupełnienia) - 1 liść laurowy
pozostałe składniki:
- 50 g kaszy jęczmiennej (może być też gryczana: jasna lub palona)
- 1 litr wody
- 2 łyżeczki domowej wegety ze słoika lub sól do smaku
/domowa wegeta: https://skutecznie.tv/2016/08/domowa-wegeta-do-sloikow/ - 2-3 marchwie
- 4-5 ziemniaków
- 1 duża cebula
- 2 kawałki kiełbasy
/jakaś dobra gatunkowo, u mnie najczęściej swojska wiejska, czasem śląska, no jakaś taka, która będzie wam smakować w kapuśniaku/ - masło klarowane, smalec lub inny ulubiony tłuszcz –do smażenia
- 2 łyżeczki majeranku
- przyprawy do wykończenia smaku –wg uznania np.: sos sojowy, jeszcze trochę majeranku czy sól lub pieprz do smaku
- 2 garście jarmużu
+ opcjonalnie zasmażka (zwykle pomijam):
- 1 łyżka masła klarowanego lub smalcu
/można podmienić np. na boczek/ - 1/2 średniej cebuli, posiekanej
- 1 łyżka mąki (np. żytniej)
Ważne: Kapustę kiszoną gotuję osobno i dodaję do zupy na końcu, już ugotowaną, bo inne składniki, gotując się z nią razem, nie ugotują się dobrze w jej kwasie (np. ziemniaki czy kasza) i mimo długiego gotowania zostaną twarde.
Kapusta będzie gotowała się najdłużej, więc zaczynam od niej –wkładam do garnka, zalewam wywarem oraz wodą (łącznie ok. litr płynu) i wkładam liść laurowy. Zamykam garnek i gotuję pod przykryciem, na nie za dużym ogniu do miękkości. Czas gotowania zależy od kapusty, ale można przyjąć, że w szybkowarze trwa to ok. 20 minut, w zwykłym garnku ok. 40 minut.
Ja zwykle gotuję ją w szybkowarze, bo wtedy jest gotowa w 20 minut, a w tym czasie gotuję pozostałe składniki, dzięki czemu kapuśniak jest gotowy dość szybko. W szybkowarze: 2 stopień (ten najwyższy), ok. 20 minut od chwili podniesienia zaworu.
Kaszę wsypuję do drugiego garnka, zalewam litrem gotującej wody, doprawiam domową wegetą: https://skutecznie.tv/2016/08/domowa-wegeta-do-sloikow/ lub solę wodę do smaku. I zaczynam gotować pod przykryciem na małym ogniu –łącznie ok. 20 minut, a po ok. 10 minutach dodam do niej warzywa.
Gdy kapusta i kasza się gotują, obieram marchew i ziemniaki. Ziemniaki po obraniu płuczę i kroję w kostkę jak do zupy, tej kostki po pokrojeniu już nie płuczę. Marchew ścieram na tarce o grubych oczkach, można też skorzystać z blendera.
Cebulę przekrawam na pół, po czym kroję w kostkę lub siekam.
Kiełbasę kroję w półtalarki lub w kostkę.
Po ok. 10 minutach dokładam do kaszy ziemniaki i marchew, mieszam i kontynuję gotowanie –ok. 10 minut.
Teraz wkładka. Rozgrzewam ulubiony olej do smażenia lub smalec –w prezentowanej wersji sięgnęłam po tłuszcz z wywaru (patrz dołączony do przepisu film). Na rozgrzanym podsmażam kiełbasę, mieszam i smażę aż się zrumieni. Wtedy dokładam cebulę i smażę krótko, aż lekko się zeszkli. Pod koniec dosypuję majeranek, mieszam, po czym zawartość patelni przekładam do kaszy i ziemniaków. Zagotowuję, przykrywam i kontynuuję gotowanie na średnim ogniu –łącznie zatem kasza gotuje się przez ok. 20 minut, warzywa przez ok. 10 minut, a wkładka trochę krócej (wynikowo).
Na koniec myję, osuszam i siekam jarmuż. Posiekany dokładam do ziemniaków i reszty, mieszam (nie trzeba długo gotować).
Kiedy kiszona kapusta jest dobra oraz kiedy ziemniaki są już ugotowane (tj. miękkie, ale nie rozgotowane), dokładam do niej całą zawartość drugiego garnka (wraz z płynem), mieszam i sprawdzam smak. Daję zupie ostatnie kilka minut –niech to się razem pogotuje i na koniec jak zawsze doprawiam do smaku. W prezentowanej wersji dodałam trochę sosu sojowego, ale to może być po prostu sól, pieprz i odrobina majeranku –do smaku i własnych upodobań.
Opcja: można zrobić zasmażkę, ja ją zwykle pomijam, bo zupa jest wyjątkowo smaczna i niczego więcej jej według nas nie trzeba.
Serwuję na gorąco, świetnie smakuje także następnego dnia po podgrzaniu. Podaję z pieczywem np. zwykłym żytnim chlebem lub z pajdą razowca.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Karolina
Można prosić o przepis na wywar? Jak go przechowywać, wekować itd. Myślę, że z chęcią bym skorzystała 🙂
Pozdrawiam i gorąco proszę 😉 😉
Szymon
Najlepsza zupa jaką zrobiłem i jaką jedliśmy. Pyszna i taka Polska:D
Kiełbasę dodałem taką z czosnkiem niedźwiedzim – idealnie się wkomponowała smakiem.
Jest Pani największym skarbem internetu jaki odkryłem;)
MaGda
Dziękuję<3 Ogromnie cieszę się, że smakowała! I cieszę się, że blog się podoba:) Proszę zaglądać, gdy tylko przyjdzie ochota lub potrzeba -będzie mi bardzo miło. …i proszę także polecać bloga rodzinie/przyjaciołom/znajomym, jak będzie okazja;)
Anna
WITAM CZY JARMUŻ JEST KONIECZNY ALBO MOŻNA GO CZYMS ZASTĄPIĆ
MaGda
Można pominąć:)
Angel
Ciekawe połączenie: kiszona kapusta, kasza jęczmienna…
wygląda obłędnie. Pozdrawiam