Duszone udka drobiowe w stylu włoskim

z 2 komentarze

Udka drobiowe w stylu włoskim

Dziś pyszne, duszone udka drobiowe w stylu włoskim –coś jak potrawka, ale zdecydowanie NIE klasyczna, bo mięso jest w ziołach, na kaszy jaglanej, z pomidorkami, szpinakiem, a na końcu wzbogacamy to fetą. Wyszło super i zdecydowanie do powtórki!
…do przepisu na pewno wrócę w dniach, gdy mało czasu na pichcenie, a kasza jest już ugotowana w lodówce (co u mnie zdarza się często;)).

Duszone udka drobiowe w stylu włoskim

Kurczak jest delikatny i soczysty, a danie pełne smaku. Co więcej świetnie smakuje na ciepło, zaraz po ugotowaniu, jak i na zimno np. zamiast kanapki, w roli przekąski na wynos. U nas obiad, więc na ciepło, prosto z patelni. Uczta;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszne udka drobiowe w stylu włoskim (bez skóry i kości):) Zapraszam do obejrzenia!

Udka drobiowe w stylu włoskim

czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje dla 4 osób/

  • 6 udek drobiowych –wyfiletowanych bez skóry i kości (u mnie: ok. 500 g)
    /można kupić gotowe lub samemu odciąć mięso od kości i usunąć skórę; można też pokroić w grubsze plastry filet z kurczaka/indyka, ale ze świadomością, że mięso z udek jest jednak bardziej soczyste i pełniejsze w smaku/
  • 2 łyżeczki ziół toskańskich
    (skład tych, co brałam: płatki pomidorowe, sól, bazylia, czosnek, oregano, cebula, pietruszka –wszystko suszone)
    LUB inna ulubiona przyprawa do mięs (np. przyprawa do gyros, ulubione zioła, chilli, kurkuma, sól, pieprz, itp.)
  • 1 łyżeczka oleju do smażenia (np. kokosowy, czosnkowy czy inny ulubiony roślinny)
    /domowy olej czosnkowy: https://skutecznie.tv/2016/03/oliwa-grzybowa-i-czosnkowa/
  • 1/2 dużej cebuli
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/4 szklanki wywaru lub rosołu (ew. wody, ale wtedy więcej przypraw do smaku)
  • 2-4 kubki liści świeżego szpinaku
  • 2-3 kubki już ugotowanej kaszy jaglanej:
    – ogólnie o gotowaniu kaszy jaglanej tu: https://skutecznie.tv/2014/09/jak-gotowac-kasze-jaglana/
    – do prezentowanego przepisu kaszę gotowałam tym sposobem: https://skutecznie.tv/2016/06/kokosowa-kasza-lub-ryz-na-sypko/
  • 1 kubek pomidorków koktajlowych
  • 1/2 szklanki gęstego jogurtu naturalnego (ew. kwaśnej śmietany)
  • opcjonalnie: 50 g sera typu feta do pokruszenia i posypania przed podaniem

Zaczynam od ugotowania kaszy jaglanej –w zasadzie dowolnym ulubionym sposobem. Prezentowałam już co najmniej 2 sprawdzone metody gotowania tej kaszy, by nie było goryczki i znajdziecie je tutaj:
https://skutecznie.tv/2016/06/kokosowa-kasza-lub-ryz-na-sypko/
https://skutecznie.tv/2014/09/jak-gotowac-kasze-jaglana/

W prezentowanej dziś wersji: wariant nr 1.
Odsyłam do precyzyjnie rozpisanego przepisu, a w dużym skrócie:

Kaszę prażę, zalewam wrzątkiem, mieszam, po czym zmniejszam grzanie, przykrywam i już nie mieszając, gotuję przez ok. 10 minut na najmniejszym ogniu. Po tym czasie wyłączam grzanie, do kaszy dodaję sól oraz olej kokosowy, dokładnie mieszam, przykrywam i odstawiam na 15-20 minut, aż kasza spęcznieje i wchłonie cały płyn. Po tym czasie kasza spęcznieje tj. urośnie i zmięknie i jest gotowa. Zostawiam aż ostygnie, aby przyspieszyć można wstawić do zlewu z zimną wodą. Kaszę można ugotować wcześniej np. wieczorem.

Mięso myję, osuszam, odkrawam ewentualne nieładne i bardziej tłuste kawałki, po czym kroję na większe kawałki. Posypuję ziołami,  starannie mieszam, obtaczając każdy kawałek w przyprawach.

Cebulę i czosnek obieram, po czym drobno siekam –nożem lub z pomocą blendera (szybciej).

Rozgrzewam dużą, głęboką patelnię z niewielką ilością oleju. Na rozgrzanym podsmażam mięso i co jakiś czas mieszając trzymam na średnim ogniu, aż straci surowość i lekko się zrumieni (5-6 minut).

W czasie, gdy mięso dochodzi myję i osuszam szpinak oraz kroję pomidorki koktajlowe na połówki. Odstawiam na bok.

Gotowe mięso przekładam na talerz, a na patelnię dodaję cebulę i czosnek, krótko smażę (1-2 minuty), po czym podlewam wywarem i deglasuję patelnię (zbieram z niej płynem wszystko, co się skarmelizowało i zrumieniło –będzie to nośnik pysznego smaku).
Jak tylko wywar się zagotuje, a dno patelni będzie czyste, dokładam szpinak, mieszam i krótko podgotowuję.
Wtedy dokładam kaszę oraz jogurt, mieszam i co jakiś czas mieszając podgrzewam przez kilka minut, aż kasza będzie gorąca.
Do gorącej dokładam przygotowane pomidorki, delikatnie mieszam i krótko podgrzewam. ALE nie chcę ich rozgotować, pomidorki mają zachować kształt i tylko się podgrzać.

Na koniec dokładam jeszcze gorące mięso, delikatnie mieszam, trzymam całość na małym  ogniu jeszcze przez 1-2 minuty, po czym podaję –ja w naczyniu, w którym całość się gotowała się i każdy nakłada sobie swoją porcję.

Udka drobiowe w stylu włoskim

Przed podaniem do potrawy można wkruszyć fetę lub postawić ją obok i każdy sam posypuje swoją porcję (lub nie).

Wskazówka:
Tak przygotowane udka świetnie smakują na gorąco, zaraz po przyrządzeniu. Ale jeśli zostaną, to następnego dnia super odnajdą się np. w roli przekąski na wynos. Wystarczy dodać sporą garść lub dwie ciemnozielonych liści (np. szpinak czy rukola), dołożyć porcję dania, delikatnie przemieszać i pyszna sałatka gotowa.

Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

2 Komentarze

  1. Robert
    | Odpowiedz

    Witam
    Pani Madziu wiem, że Pani denerwuje się na pytania o sprzęty, ale ja troszkę z innej beczki. Nie chodzi mi reklamowanie itd. Jednak bardzo mi się podoba ta patelnia/wok której Pani często używa w tym również w tym przepisie. Ta srebrna z dwoma uchami. Bardzo proszę o jakieś info gdzie to można kupić 🙂
    A co do Pani twórczości to dziękuję za wiele fajnych przepisów.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Może nie tyle denerwuję, co nie zawsze jest to istotne;) Ta patelnia to patelnia marki Kapp -mam ją już dość długo i jestem zadowolona (plus: można ją prosto z „gotowania” wstawić do piekarnika).
      Cieszę się, że przepisy się podobają -zapraszam, proszę zaglądać, gdy tylko przyjdzie ochota, będzie mi bardzo miło;) Pozdrawiam serdecznie