Orzeźwiająca, smaczna i pięknie prezentuje się w szklankach lub naczyniach, w których jest podawana…
Dzisiaj domowa woda smakowa. Trudno to nazwać konkretnym przepisem, bo to właściwie włożenie dodatków do wody i kwestia odczekania, ale jednak kilka zasad przestrzegam -wyodrębniłam je i opowiadam o nich w filmie.
W dużym skrócie:
– woda mineralna niegazowana, gazowana lub ostudzona przegotowana
– do naczynia wkładam wybrane dodatki smakowe
– zalewam letnią wodą (ale nie ciepłą ani gorącą)
– zostawiam na kilka godzin, by woda przeszła smakami
– podaję do picia wraz z dodatkami, które ją aromatyzowały
– można podawać z lodem
– dodatki można zjeść
(głównie owoce typu truskawki, owoce leśne czy jabłko, generalne te, na które mamy ochotę, bo np. cytrusów, ogórka czy ziół raczej nie jemy)
– po wypiciu wody składniki raz czy drugi można zalać wodą ponownie (wykorzystując je raz jeszcze)
– do wypicia od razu (w sensie: nie przechowuję jej przez kilka dni czy tygodni;))
Ja moje wody najczęściej przygotowuję:
– z myślą o większej ilości osób: w dzbanku lub w szklanych butelkach
– dla 1 osoby: w mniejszych słoikach rozmiarem przypominających szklankę, gdzie 1 słoik to porcja dla 1 osoby
Patent ze słoikami jest bardzo wygodny, bo mogę przygotować porcję wody na 1 dzień (np. 3 słoiki to 3 x 330 ml = ponad litr wody) w różnych wariantach smakowych i wypijać ją w ciągu dnia. Słoiki dokładnie myję, wkładam składniki (rano, a czasem wieczorem i zostawiam na noc), zalewam wodą, zakręcam i po kilku godzinach mam pyszną wodę smakową. Wkładam lód, słomkę i gotowe. Lub biorę na wynos;) W ciągu dnia wypijam zawartość wszystkich słoików/naczyń, co sprawia, że mam smaczną wodę do picia oraz lepiej pamiętam o dziennej porcji płynów i nawadnianiu organizmu:)
Propozycje składników oraz ogólny przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić domową wodę smakową -idealną na grilla, pikniki czy po prostu na cieplejsze dni:) Zapraszam do obejrzenia!
Domowa woda smakowa
czas przygotowania: kilka minut + 2-3 godziny na odstanie i złapanie smaków
Dzisiaj wyjątkowo nie będę podawać jednego obowiązującego przepisu, bo przygotowując wody smakowe można eksperymentować i przygotować je z dowolnymi dodatkami –np. owoce sezonowe, zioła czy cynamon, a tak naprawdę dodać wszystko to, co nam smakuje (zachowując rozsądek rzecz jasna;))
Poniżej podaję propozycje dodatków (w ilościach na ok. 330 ml, ale nie trzeba się ich sztywno trzymać, po kilku razach wyczujecie swoje ilości)
- woda mineralna gazowana, niegazowana lub ostudzona przegotowana
(ok. 330 ml na podane ilości dodatków)
dodatki smakowe –w prezentowanej w filmie wersji:
- woda jabłkowa z cynamonem (ulubiona moich dzieci, robi się lekko słodka;))
– 1/2 jabłka
– 1 laska cynamonu
– gałązka melisy - woda z ogórkiem i miętą
– 1/2 świeżego ogórka
– kilka gałązek mięty - woda z limonką i imbirem
– 2-3 plastry limonki
– kilka cienkich plasterków świeżego imbiru - woda z cytrusami i bazylią
– kilka plastrów pomarańczy
– kilka plastrów cytryny
– 3 liście świeżej bazylii
- inne sprawdzone propozycje:
– garść owoców leśnych
– kilka plastrów pomarańczy, cynamon
– ulubione owoce sezonowe (truskawki, czereśnie, brzoskwinie, itp.)
– truskawki, bazylia
– czereśnie bez pestek, cynamon
– kilka plastrów cytryny/limonki, świeża mięta
– kilka plastrów cytryny, natka pietruszki, szczypta soli
– owoce mrożone (jako kostki lodu, schładzają wodę i dają smak)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Bogumił
Przydałoby się info o mocy owoców. Ogórek wychodzi bardzo ogórkowy a kiwi np nie chce się tak bardzo „wycisnąć”. Proponuję też podać jakie owoce się nie nadają lub nadają kiepsko. Podobno z gruszką się nie powinno. Fajny pomysł żeby powtórzyć w tym sezonie. 🙂
wiola
Pani Magdo bardzo prosze o odcinek jak przechowywac swieze ziola, u Pani widze ze sie zachowuja a ja mam z tym problem.Dziekuje
Anna
Werbena cytrynowa + plastry pomarańczy….mmm pycha, polecam:-)
Monika
Upiekłam wczoraj ciasteczka czekoladowe z pomarańczową nutą. Były bardzo dobre i chciałabym je powtórzyć w wersji mniej oczywistej, czyli z chilli, papryką lub solą. Zupełnie nie mam pojęcia, ile powinnam dodać tych składników, gdyż nigdy nie eksperymentowałam z tak nietypowymi połączeniami smakowymi. Boję się, że przesadzę i ciastka będą niejadalne. Czy możesz mi, Madziu, podpowiedzieć, jakie proporcje zastosować? I czy wtedy pominąć aromat pomarańczowy?
Przepraszam, że piszę w tym wątku. Wiem, że nie na temat, ale pod ciastka pewnie już nie zaglądasz i nie doczekałabym się odpowiedzi 🙂
Giovanna
Fantastyczny pomysł z tymi wodami smakowymi. Ja od wielu lat przygotowuję domowe kompoty i niedawno nawet myślałam, że dobrze by było zrobić coś innego, ale nie miałam pomysłu. Dzięki temu przepisowi z wodami smakowymi przypomniałam sobie spotkanie, które odbyło się wiele lat temu. Podano tam wodę mineralną z cytryną w plastrach. Brzegi szklanek były wcześniej zwilżone sokiem z cytyrny i oszronione białym cukrem do ozdoby. Coś niesamowicie pysznego! Z kolei kiedyś (na jakieś wsi) podano mi cudownie orzeźwiający napój z miętą. Niestety nie pamiętam sposobu przygotowania, chociaż o ile pamiętam, ktoś to zapisywał (niestety nie ja…). Serdecznie pozdrawiam 🙂
Teresa
Pani Magdo pomysł na smakowe wody super. Ja mam do Pani wielką prośbę o przepis jak przyrządza Pani młodą kapustę.Z góry bardzo dziękuje i gorąco pozdrawiam. A i jeszcze jedno wszystkie przepisy ma Pani świetne .Często je wykorzystuje.