Kasza jaglana z owocami (jaglanka na śniadanie)

z 13 komentarzy

Kasza jaglana z  owocami (jaglanka na śniadanie)

Miękka, gęsta, lekko słodka od naturalnych dodatków…

Kasza jaglana z owocami. Taką jaglankę najczęściej robię rano i nawet nie trzeba dużo wcześniej wstawać. Po prostu wsypuję kaszę z dodatkami do garnka, zalewam, przykrywam i gotuje się sama przez 15 minut na małym ogniu, a ja w tym czasie wykonuję zwykłe czynności poranne. Robi się zatem przy okazji. Pod koniec ewentualnie kroję owoce, mniejsze dodaję w całości. A kiedy jestem gotowa do śniadania, już czeka: gorąca, pyszna i zdrowa:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kaszę jaglaną z owocami np. na śniadanie:) Zapraszam do obejrzenia!

Kasza jaglana z owocami (jaglanka na śniadanie)

czas przygotowania: ok. 25 minut (z czego ok. 20 minut dzieje się bez naszego aktywnego udziału)
/proporcje dla 1-2 osób; ilości można proporcjonalnie zwiększać/

  • 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
  • 1 i 1/4 szklanka wody (lub wody pół na pół z mlekiem)
  • szczypta soli
  • garść siekanych suszonych owoców/bakalii/ziaren: rodzynki, daktyle, figi, żurawina, śliwki, goja, słonecznik, orzechy, itp.
  • świeże owoce (np. jabłka, jagody, melon, itp.)
  • opcjonalnie: jogurt, miód, syrop klonowy itp.

Kaszę wsypuję na sito, płuczę i przelewam wrzątkiem lub bardzo gorącą wodą z kranu. Wsypuję do garnka, zalewam wodą lub wodą z mlekiem w proporcji 1:2,5 (czyli na pół szklanki kaszy daję 1 i 1/4 szklanki płynu).

Włączam grzanie i niech to się gotuje na małym ogniu, a ja szybko przygotowuję bakalie. Na tę ilość kaszy biorę garść dodatków. Mogą być dowolne ulubione, ja lubię dodać takie lekko słodkie (rodzynki, daktyle, itp.), żeby już tego później nie słodzić. Z grubsza siekam i dodaję do jaglanki. Szczypta soli, dokładnie mieszam, po czym zmniejszam grzanie, przykrywam i cały czas pod przykryciem gotuję na najmniejszym ogniu przez 15 minut (bez podnoszenia pokrywki i bez mieszania).

Po tym czasie wyłączam grzanie, nadal nie podnoszę pokrywki, tylko zostawiam na 5-10 minut, by kasza jeszcze doszła. Dopiero wtedy zaglądam do garnka, mieszam i gotowe. Szykuję świeże owoce: najczęściej jabłko –ścieram na tarce i łączę z kaszą lub kroję na mniejsze kawałki i zagryzam. Jeśli decyduję się na inne owoce (truskawki, brzoskwinia, banan, mango, itp.) to kroję w mniejsze kawałki, zupełnie małe (jagody, borówki, itp.) dodaję w całości.

Można dodać miód lub ulubione syropy albo odrobinę jogurtu naturalnego i wymieszać. Kasza jest pyszna, codziennie może być inna (bo z innymi dodatkami), no i przede wszystkim jest zdrowa, długo trzyma uczcie sytości i zapewnia doskonały początek dnia.

Sprawdzone propozycje dodatków:
– rodzynki, cynamon + już po ugotowaniu starte surowe jabłko
– figi, daktyle, orzechy, miód
– banan, pestki dyni
– jagody goji + już po ugotowaniu starte surowe jabłko (lub inny rozdrobniony owoc)
– drobno pokrojone sezonowe owoce
(biorę raczej twardsze np. bardziej jabłko, brzoskwinia czy wypestkowane czereśnie niż maliny, truskawki, itp., choć ze świeżymi truskawkami i bazylią taka kasza też smakuje wyśmienicie;)
– itp.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

13 komentarzy

  1. Ola
    | Odpowiedz

    Muszę przyznać, że tak jak moje dzieci nie bardzo lubiły kaszę jaglaną, tak w tej wersji pochłaniają ją w iście ekspresowym tempie. Mi również smakuje, ale… ja lubię sobie porządnie dosłodzić.

    Próbowałam to lepiej doprawić – dodałam imbir, ale… w takiej wersji moje dzieciaki kręciły głową. W każdym razie – bardzo dziękuję za super przepis: szybki, smaczny i zdrowy. To lubię!

  2. Danka
    | Odpowiedz

    Ja uwielbiam kaszę jaglaną na śniadanie! Jest ultra zdrowa, lekko alkalizująca, długo nie jestem po niej głodna… Mój ulubiony przepis jest dość podobny do tego, ale bardzo intensywny w smaku, bo z imbirem, kurkumą i cynamonem.
    http://projektlepiej.pl/2016/09/28/kasza-jaglana-przepis-na-sniadanie/
    Chcociaż nie dodaję miodu i zamiast orzechów włoskich daję migdały.

  3. Natalia
    | Odpowiedz

    Witam 😉 Naprawdę świetna strona ! Mam pytanie, myślała Pani o przepisach dla diabetyków ? Było by naprawdę świetnie 🙂

  4. Monika
    | Odpowiedz

    Czy można taką jaglankę przygotować całkowicie podmieniając wodę na mleko? Pytam, ponieważ nie wspomniała Pani o takiej możliwości, a o proporcji pół na pół już tak, a że wszystkie Pani przepisy, które do tej pory czytałam były bardzo rzetelne zastanawiam się z jakich powodów takie gotowanie w całości na mleku mogłoby kaszy zaszkodzić i czy w ogóle 😉 Pozdrawiam!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Można i będzie smacznie, ale trzeba pilnować, by się nie przypaliło i nie odchodzę wtedy raczej od garnka, tylko dość często mieszam (=z mlekiem nie gotuje się sama -przynajmniej u mnie:))

  5. Ania
    | Odpowiedz

    Witam super przepisy wiele z nich wypróbowałam pozdrawiam ps to moja ulubiona stronka jak brak mi koncepcji to zagladam moja propozycja to dobrze gdyby kazda potrawa miała informacje ile zawiara jedna porcja kalorii

  6. Giovanna
    | Odpowiedz

    Można też wymieszać z domowymi konfiturami – zwłaszcza, gdy bardzo nam się śpieszy do pracy i nie mamy zbyt wiele czasu na zrobienie porządnego śniadania (albo będziemy cały dzień w podróży i nie chcemy przeciążąć żołądka).

  7. Kasia
    | Odpowiedz

    A ja polecam oprócz kaszy jaglanej,którą uwielbiam, kaszę owsianą-rewelacja!!z pure truskawkowym od paru dni jest moim ulubionym śniadaniem!:-)

  8. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Robiłam już parę razy. Super. Nie sądziłam, że kasza jaglana może być tak dobra. Pozdrawiam

  9. mkala
    | Odpowiedz

    Bardzo zdrowe, ale nie mozna jej jesc codziennie, ponieważ utrudnia wchłanianie jodu (zmniejsza produkcję hormonów tarczycy).
    Wszystko zgodnie z przysłowiem, ze co za duzo to niezdrowo 🙂

  10. Piotr
    | Odpowiedz

    Coś dla mnie. Szybko i prosto. Pani Magdo może co nieco dla cukrzyków.

  11. Ania
    | Odpowiedz

    Znamy ten przepis – moje dzieci bardzo lubią. Ja robiłam na początku z mleczkiem kokosowym, potem ze śmietaną kremówką. 🙂 Najbardziej lubimy z jabłkami, brzoskwiniami i daktylami, przyprawione cynamonem.