Zapraszam na sernik piernikowy –prosty i zachwycający w tej prostocie. Pachnie wspaniale, ciasto jest cienkie, bardzo smaczne i przyjemnie chrupiące (ale nie twarde, tylko takie kontrastowe w stosunku do masy). Dużo daje tu mąka pełnoziarnista, plus delikatnie czuć w smaku przyprawę korzenną i kakao. Masa serowa natomiast jest wilgotna, puszysta i… także bardzo smaczna. Serio, spróbujcie, bo przepis jest naprawdę wielokrotnie sprawdzony i za każdym razem sernik wychodzi super.
Sernik łatwy i sprawny do zrobienia, znika niebywale szybko, bo naprawdę smakuje.
Ps. Masę serową można dosłodzić według swojego uznania i własnych kubków smakowych. W prezentowanej wersji słodziłam standardowo, bo dla gości, a zwykle ciasta kojarzą się nam z czymś słodszym. Gdy piekę tylko dla nas, to daję połowę cukru –sernik jest wtedy super, choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić Sernik piernikowy (na każdą okazję):) Zapraszam do obejrzenia!
Sernik piernikowy (na każdą okazję)
czas przygotowania: ok. 20 minut + ok. 60 minut pieczenia + czas stygnięcia i pobytu w lodówce
/proporcje na tortownicę o średnicy ok. 24 cm lub inną blachę o zbliżonych wymiarach/
ciasto piernikowe:
- 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej (jak do chleba, czasem biorę orkiszową i też jest ok)
- 1/3 szklanki cukru (biały lub brązowy)
/w prezentowanej wersji cukier brązowy/ - 2-3 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1-2 łyżeczki ciemnego mocnego kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 kostki masła (100g)
- 1 jajko
masa serowa:
- 500 g tłustego twarogu (dowolny ulubiony, byle tłusty;))
- 5 jajek –w rozbiciu na:
– 5 białek
– 5 żółtek - szczypta soli
- 120 g śmietany kremówki (30% lub 36%)
- 1/2 kostki miękkiego masła w temp. pokojowej (100g)
- 1 szklanka (poj. 200 ml) cukru (=200 g)
/podaję klasyczne ilości, ale dla domowników najczęściej piekę z 3/4 szklanki cukru, czasem wręcz z połowy, można wziąć cukier brązowy/ - 3 łyżki kaszy manny (=30 g)
/w wersji bezglutenowej można zastąpić np. kaszką kukurydzianą/
- 1/2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego tj. proszku budyniowego z paczki (=20 g)
/jeśli nie mam, podmieniam na 2 łyżki mąki ziemniaczanej, ew. kukurydzianej/
Ważne: składniki masy serowej wyjmuję z lodówki mniej więcej godzinę przed pieczeniem tak, by były w temperaturze pokojowej.
Masło kroję na pół: połowę wezmę do masy serowej (ta część ma być w temp. pokojowej), a połowę (schłodzoną) wezmę do ciasta.
Najpierw ciasto: wszystkie składniki będę musiała zagnieść i połączyć –ręcznie na stolnicy lub blenderem (ja najczęściej korzystam z blendera, bo nie nagrzewa się za bardzo od dłoni i idzie to szybciej).
Masło (tę część do ciasta) kroję w kostkę.
Do blendera wsypuję mąkę, cukier, przyprawę korzenną, kakao oraz proszek do pieczenia. Z grubsza mieszam, wkładam pokrojone zimne masło oraz 1 całe jajko. I zagniatam na spójne ciasto z początku wygląda na kruche, ale ładnie się lepi, wystarczy mocno ścisnąć i jest zwartym ciastem.
Gotowe dzielę na 2 części, formuję kule, spłaszczam, zawijam w folię i wkładam do zamrażalnika na około 30 minut.
W tym czasie szykuję masę serową.
Twaróg trzykrotnie mielę maszynką. Jeśli nie mam maszynki do mielenia, przeciskam przez praskę lub przecieram przez sito, też trzykrotnie niestety.
Info: tego sernika z twarogiem z kubełka nie próbowałam, więc nie powiem czy się uda. Dla mnie to przepis na twaróg mielony i tak go zawsze stosuję, od lat bez zmian.
Jajka rozbijam i oddzielam żółtka od białek –tak, by do białek nie dostał się ani skrawek żółtka.
Do białek dodaję szczyptę soli i ubijam na sztywną pianę.
W osobnej misce ubijam na sztywno kremówkę (na sztywną bitą śmietanę).
Do trzeciej miski wkładam miękkie masło (tę drugą połówkę), dodaję cukier i miksuję na puszysto. Wtedy, cały czas miksując, stopniowo dodaję żółtka –miksuję kilka minut, aż masa wyraźnie pojaśnieje i zwiększy objętość. Wtedy dodaję zmielony twaróg –miksuję, aż wszystkie składniki dobrze się połączą.
I do tej twarogowej masy dodaję teraz kaszę manną oraz proszek budyniowy i ponownie miksuję.
Na koniec delikatnie łączę masę twarogową najpierw z ubitą śmietaną, potem z pianą z białek –najlepiej łyżką lub łopatką, bardzo delikatnie, by masa nie straciła puszystości.
Blachę wykładam papierem do pieczenia lub natłuszczam olejem kokosowym –ja wybieram olej kokosowy. Lekko natłuszczoną formę przyprószam mąką pełnoziarnistą, tą samą którą brałam do ciasta.
W przypadku tortownicy, spód można wyłożyć papierem, a boki natłuścić i przyprószyć mąką.
Wyjmuję ciasto z zamrażarki i ścieram na tarce o grubych oczkach –jedną część na spód blachy, rozprowadzam równo, na to przekładam masę serową i delikatnie wyrównuję. Drugą część ciasta ścieram na talerz i strużynami posypuję równomiernie sernik z góry.
Wstawiam do rozgrzanego do 160 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 60 minut. Tak naprawdę czas pieczenia zależy jednak trochę od piekarnika, więc pod koniec trzeba obserwować –po mniej więcej godzinie, gdy sernik jest od góry lekko zrumieniony, jest gotowy.
Wyłączam grzanie i zostawiam do ostygnięcia przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, dzięki temu ciasto mniej opadnie podczas stygnięcia.
Kiedy już nie jest gorące, wyjmuję z piekarnika, delikatnie obwodzę nożem wzdłuż brzegów blachy, odkrawając sernik od formy i zostawiam w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia. Następnie przykrywam i wstawiam do lodówki do porządnego schłodzenia –można na noc.
Przed krojeniem i podaniem można ozdobić roztopioną czekoladą lub np. posypać cukrem pudrem (np. z domieszką cynamonu). U mnie bez żadnych dodatków.
Podaję na zimno, prosto z lodówki, bo schłodzony smakuje według nas najlepiej. Przechowuję także w lodówce.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
29 komentarzy
asia
Czyli moge dać rodzynki? ?
Paulina
Przygotowywałam ten sernik już kilka razy i zawsze doskonale wychodzi. Za każdym razem korzystałam z dobrego gotowego mielonego twarogu bo nie mam maszynki do mielenia. Efekt zawsze znakomity, pewnie przez kaszę mannę i budyń. Bardzo polecam! Zawsze zawsze wychodzi i niezwykle efektownie się prezentuje też przy krojeniu, a to dla mnie również bardzo istotne.
Ola
Pieklam ten sernik 2 x w tortownicy o śr 26 cm i byl ok. Pokusilo mnie, zeby upiec wyższy i wzielam śr 24 cm. Piecze się 40 min i wyłazi z formy. Mam nadzieję, ze mi nie wypłynie.. 😉 Więc polecam brać jednak większą- niż mniejszą foremkę 😉
Ela
Sernik wyszedl super! Dziekuje za przepis i wesolych Swiat!
Iwona
a jeśli mam tortownicę o średnicy 22 cm to muszę zrobić z połowy danej porcji czy mogę zrobić tak jak z przepisu ?
MaGda
Ja bym chyba zaryzykowała, nie powinno wypłynąć poza krawędzie, ale nie piekłam w takiej, więc zgaduję. Można też po prostu nie wlać całej masy do formy (ocenić po ilości w stosunku do krawędzi -patrz w filmie jak rośnie i jak wygląda u mnie przed/po), a to, co zostało upiec np. w foremkach do muffinek lub w papilotkach, robiąc mini serniczki.
Aleksandra
Super przepis, upiekłam go po raz pierwszy z okazji wizyty rodziny męża. Babcia zajadała – to chyba coś znaczy;) Dodałam na wierzch kawałki brzoskwiń z puszki. Pyszny sernik. Dziękuję za kolejny, świetny przepis.
Paulina
Witam. Czy uwaza Pani, ze mozna polozyc na niego sliwki? Pod gorna kruszonke? I co zrobic by nie opadly? Prosze o odpowiedz.
Joanna
Już dwa razy zrobiłam sernik wg tego przepisu, ale wprowadziłam modyfikację, bo tak nauczyła mnie Mama – sernik stygnie w piekarniku, Efekt jest taki, że sernik jest idealnie płaski, nie ma rantu dookoła.
Melisse
Czy w przepisie sprawdzi się mąka pełnoziarnista żytnia? Dziękuję, pozdrawiam. 🙂
MaGda
Nie sprawdzałam, ale to taki spód, że w sumie powinno być ok, choć nie wiem czy nie wolałabym pomieszać pół na pół z jakąś mniej ciężką mąką.
Mariola
Wczoraj upiekłam drugi raz, ale tym razem mając ograniczony czas podmieniłam na twaróg półtłusty trzykrotnie mielony w batonie (nie w wiaderku) i naprawdę nie zauważyłam różnicy…..chyba, że w zaoszczędzonym czasie☺ Pozdrawiam serdecznie.
Iza
Przepis super. Już kilka dobrych razy go piekłam. Rezygnuję tylko z przyprawy do piernika, dodaję za to trochę więcej kakao. Taki nam bardziej smakuje.
Ale najlepszy jest, gdy dam drylowane wiśnie lub konfiturę wiśniową na ser pod drugą warstwę ciasta. Sernik jest wtedy bardziej orzeźwiający – przepyszny.
Pozdrawiam
Elżbieta
Magda czy możesz odpowiedzieć na pytania?
MaGda
Już odpowiedziałam -dzięki za ponowne zapytanie:)
mariola
jeśli ciasto w blaszce to o jakich wymiarach ?
Elżbieta
Kiedy już nie jest gorące, wyjmuję z piekarnika, delikatnie obwodzę nożem wzdłuż brzegów blachy, odkrawając sernik od formy i zostawiam w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia. – Czy wyjmujesz go z formy? A druga sprawa – jaką szklanką ( pojemność) odmierzasz składniki na ciasto bo zdarza się, że raz robisz to szklanką 200ml lub 250ml?
MaGda
Szklanka 200 ml (jakby co, info jest w filmie: 1:33)
Nie wyjmuję z formy, tylko czasem odpinam rant, by szybciej stygło, a potem zamykam i do lodówki. Czasem zostawiam po prostu w formie, aż ostygnie (bez odpinania).
Łukasz
Dziś zrobiłem. Polecam, świetny Smak piernika powoli uwalnia się podczas jedzenia, ser puszysty. Oczywiście do lodówki trafił ale nie cały. Dziękuję Pani bardzo za pomysł.
Krystyna
Madziu , dlaczego nie korzystasz z robota planetarnego ?masz taki super
MaGda
Korzystam i to często, ale tu akurat nie skorzystałam;)
Justyna G.
Ciasto piernikowe wygląda tutaj kusząco, muszę wypróbować. Co do masy serowej to wybrałabym jednak twaróg półtłusty a śmietanę bym pominęła gdyż wszystkie serniki z jej dodatkiem smakują zbyt tłusto i ciężko. Pozdrawiam.
KasiaP
Oj widać, że lubi Pani przyprawę korzenną ;o)
MaGda
Uwielbiam! 🙂
Kamila
Ja jeszcze nie robiłam sernika z kruszonką. Jutro spróbuję ten sernik zrobic. Dziękuje Pani Magdo za przepis
Weronika
tez robie podobny u mnie nazywa sie Zupfkuchen (po niem.)i ma niestety prawie 0,5kg masla….- ale wersja piernikowa wydaje sie warta wyprobowania! super swiateczno-zimowa!!!
Zamieszczam tez przepis na moje ciasto a arczej prababci mojej koleżanki: Zupfkuchen
Ciasto:
300 g mąki
200 g masła (temp. pokojowa- ja roztapiam w mikrofalówce)
200 g cukru
8 g proszku do pieczenia
40g kakao
1 jajko
Wypełnienie:
250 g masła (temp. Pokojowa ja roztapiam w mikrofalówce)
250 cukru
500 g twarogu (najlepiej z kubełka – niesłodkiego )
1 opakowanie budyniu waniliowego – proszek
15g cukru waniliowego
3 jajka
A jak to zrobić:
1. Ciasto dobrze ugnieść (ja robię mikserem) i podzielić na dwie części. Jedną schować na 0,5-1h do zamrażalnika. Drugą część uformować do okrągłej formie nie większej niż Ø 26 cm.
2. Przygotować wypełnienie- mikserem.
3. Na ciasto wylać wypełnienie i wyrównać
4. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach ciasto z zamrażalnika i wysypać na górę ciasta i ręką lekko przycisnąć kruszonkę do serowej masy.
5. Piec ok. 1 godz. W temp. 180°C. (piekarnik elektryczny) – ja piekę na termoregulacji, ale można też góra- dół.
Dorota
Czy musi być kasza manna czy można w to miejsce więcej budyniu?
MaGda
Myślę, że można spróbować z budyniem, choć jeszcze tak nie próbowałam:)
Natalia
Robię bardzo podobny ,u mnie nazywa się sernik królewski. Muszę wypróbować piernikowy ☺ bardzo podoba mi się ten mikser. Co to za marka ,gdzie można taki dostać ?☺