Cytrynowo-czosnkowa kaczka pieczona na soli

z 10 komentarzy
Cytrynowo-czosnkowa kaczka pieczona na soli

Apetycznie zbrązowione, miękkie i kruche mięso o subtelnym czosnkowo-cytrynowym posmaku…

Kaczka-błysk;) Przygotowuje się ją naprawdę szybko, bo to tylko kilka prostych czynności na początku, a potem odpowiednio przygotowaną kaczkę wstawiamy do piekarnika, który przejmuje na siebie ciężar zadania i po mniej więcej półtorej godziny mamy pyszny obiad lub kolację;)

Kaczka jest uważana za mięso raczej tłuste, ale sól, na której się piecze wchłania w siebie większość tłuszczu i kaczka rzeczywiście piecze się, a nie moczy się w warstwie tłuszczyku, wyciekającym podczas pieczenia. Dzięki temu jest nie tylko mniej tłusta, ale i bardziej krucha oraz miękka. W ten sam sposób można przygotować kurczaka:) I jest naprawdę bardzo dobry, ale gdybym miała wybierać, to chyba wybrałabym kaczkę;)

:: Świetnie nadaje się na wszelkiego rodzaju imprezy rodzinne, okolicznościowe czy na świąteczne stoły.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam cytrynowo-czosnkową kaczkę pieczoną na soli. Zapraszam do obejrzenia!

Cytrynowo-czosnkowa kaczka pieczona na soli

czas przygotowania: 10 minut (marynata i natarcie kaczki) + 2-3 godziny/ew. noc (pobyt mięsa w lodówce) + ok.90 minut (pieczenie w piekarniku)

  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 cytryny o dokładnie umytej i sparzonej skórce
  • ok. 1/3 łyżeczki soli
  • odrobina czarnego, świeżo mielonego pieprzu
  • ok. 1 kg kaczki (ja: kacze udka o łącznej wadze 900 g)
  • 1 kg soli (zwykła spożywcza, morska, czosnkowa, itp.)

W ten sposób można przygotować kaczkę w całości, jak i poporcjowaną. W prezentowanej tu wersji wykorzystam do pieczenia kacze udka.

Zaczynam od marynaty: czosnek drobno siekam lub przeciskam przez praskę i dodaję do miski. Ścieram skórkę z połowy cytryny oraz wyciskam z niej cały sok. Dodaję sól oraz czarny świeżo mielony pieprz, całość dokładnie mieszam.

Mięso myję, osuszam i dokładnie nacieram marynatą. Wstawiam pod przykryciem do lodówki na 2-3 godziny, a najlepiej na noc.

Po tym czasie wyjmuję kaczkę z lodówki. Nagrzewam piekarnik do 220 st. C

Do naczynia żaroodpornego wsypuję sól, rozprowadzam ją równą warstwą na dnie. Mięso osuszam dokładnie ręcznikiem papierowym, aby nie było mokre i układam na soli skórą do góry –jednym delikatnym ruchem „z góry na dół”;) Nie chcę przesuwać za bardzo mięsa w soli, aby się nią za bardzo nie oblepiło;)

Naczynie z mięsem wstawiam do nagrzanego do 220 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu (grzanie góra-dół) przez ok. 1,5 godziny. ALE po godzinie zmniejszam grzanie do 200 st. C i piekę do czasu, gdy mięso będzie dobre –u mnie trwało to 30 minut, ale tak naprawdę trzeba piec do czasu, gdy patyczek lub ostry nóż wchodzi w mięso ładnie, aż do samej kości kaczki. Ja piekłam kaczkę w kawałkach, więc trwało to 1,5 godziny, ale przy kaczce w całości czas pieczenia może się trochę wydłużyć, szczególnie, jeśli jest większa.
Ja zazwyczaj mam kaczki ekologiczne, gospodarskiego chowu, takie solidnie wybiegane i mam wrażenie, że ich mięso jest jakby bardziej suche, więc te ostatnie 30 minut dopiekam najczęściej pod przykryciem z folii aluminiowej i mięso nabiera wilgoci;)

Piekąc kaczkę w całości układam ją piersiami do dołu i piekę w sposób opisany przy okazji kurczaka -kliknij „Kurczak na soli –soczysty i kruchy

Kiedy mięso jest już dobre, wyłączam grzanie, przykrywam je folią aluminiową i zostawiam na jakieś 10 minut do odstania. Gdybym pokroiła od razu, soki z mięsa wypłynęłyby i kaczka straciłaby na smaku;)

Po tym czasie porcjuję i podaję –koniecznie na gorąco, na przykład z pieczonymi ziemniakami i surówką;) Jako dodatki będą pasować także frytki, kluski na parze, gotowane ziemniaki czy po prostu pieczywo.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

10 komentarzy

  1. Agata
    | Odpowiedz

    Witam kaczkę miałam z gospodarskiego chowu , zrobiłam dokładnie w/g przepisu w smaku była pyszna ale łykowata i jakaś taka za bardzo spieczona , piekłam w kawałkach godzinę , coś poszło nie tak.

  2. Joanna
    | Odpowiedz

    Mężuś robił dzisiaj kaczkę. Za krótko trzymał w marynacie i ani czosnku ani cytryny nie było czuć. Ale kaczuszka soczysta i mięciutka. Ja przeważnie nacieram solą, pieprzem i majerankiem. Jak mi się chce to do środka wkładam jabłka albo pomarańcze i piekę w naczyniu żaroodpornym.

  3. Iwona
    | Odpowiedz

    10 minut (marynata i natarcie kaczki) + 2-3 godziny/ew. noc (pobyt mięsa w lodówce) + ok.9 minut (pieczenie w piekarniku)

  4. Joanna
    | Odpowiedz

    Nareszcie przepis na kaczkę! U mnie w zamrażarce zawsze jest kilka sztuk (były czasy, że siedziało tam 28 dorodnych wiejskich kaczych zwłok). Na pewno wypróbuję, bo zawsze po prostu zwyczajnie pieczemy i zdecdowanie mi się znudziła taka wersja.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      28! A zwyczajnie, to znaczy jak pieczecie? Podzielisz się przepisem?
      Ja wkrótce będę piekła jeszcze kaczkę z jabłkami, to ją też pokażę. Z jabłkami to chyba jeden z moich ulubionych sposobów na kaczkę… wiem, klasyk, ale pycha:)

  5. Jolka
    | Odpowiedz

    Twoja kaczka jest żółciutka i tłuściutka, chętnie wypróbuje nowy sposób na pieczoną kaczkę.

  6. Justi
    | Odpowiedz

    świetny przepis – prosty i wykwintny. na pewno wykorzystam.

  7. Waldemar
    | Odpowiedz

    Kupiłaś kaczkę świeżą czy zamrożoną ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      kaczkę zazwyczaj mam od teściów, taką zagrodową. ta także była właśnie od nich -te udka akurat były z zamrażarki, bo kilka mniejszych porcji zamroziłam, by w razie potrzeby mieć na dłużej;)