Złociste i chrupiące placki ziemniaczane -uniwersalne

z 19 komentarzy
Złociste i chrupiące placki ziemniaczane

Złociste, chrupiące placki ziemniaczane, z przecudnie zrumienionymi wiórkami ziemniaków na pięknie przypieczonej skórce…

I do tego ten zapach… no po prostu je uwielbiam!
W wersji z cebulką podaję „na pikantnie” tj. z sosami np. gulaszowym (patrz: Złociste placki po węgiersku /z jasnym sosem gulaszowym/) czy grzybowym, ale smakują wyśmienicie także z kwaśną śmietaną czy zwyczajnie posmarowane cieniutko masłem. Można je także maczać w pikantnym sosie pomidorowym i wsuwać z pominięciem sztućców, tak zwyczajnie, palcami:)
Z dzieciństwa pamiętam placki ziemniaczane z dodatkami na słodko, najlepsze w wersji z cukrem! U mnie tak się jadało, ale wówczas do ciasta nie wędrowała ani cebulka, ani czosnek. Były pyszne i ciepło je wspominam, ale teraz zdecydowanie wolę wersję niesłodką. Bo na słodko to jakoś inne placki mi bardziej pasują:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam te złociste i chrupiące placki ziemniaczane. Zapraszam do obejrzenia!

Złociste i chrupiące placki ziemniaczane -uniwersalne

czas przygotowania: ok. 30 minut

SKŁADNIKI:

  • 1kg ziemniaków
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2-3 łyżek mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka
  • sól i pieprz do smaku
  • tłuszcz do smażenia (ja biorę ghee, ale to może być także smalec lub olej)
  • kwaśna śmietana lub inne ulubione dodatki

Ziemniaki obieram, myję i ścieram na tarce lub z pomocą malaksera. Można zetrzeć bardzo drobniutko i wówczas placki będą takie bardziej „plackowe” i zwarte. Można także skorzystać z tarki o grubych oczkach i dzięki widocznym wiórkom ziemniaków placki po usmażeniu będą efektownie zezłocone z przepięknie zbrązowionymi tu i ówdzie ziemniaczanymi wiórkami:) Dodatkowo zyskają cudowną chrupkość. Zdecydowanie preferuję ten drugi sposób, choć od czasu do czasu ścieram ziemniaki drobno. Takie placki są wówczas inne, ale równie smaczne. Warto wypróbować oba sposoby i stosować je przemiennie.

Starte ziemniaki wykładam na cedzak lub sitko ustawione na misce i odciskam z nadmiaru wilgoci. Ten ziemniaczany płyn/sok odstawiam na chwilę w misce, do której ściekał, po czym ostrożnie odlewam płyn, a osiadłą na dnie miski skrobię zbieram i dodaję później do ziemniaków.

Cebulę obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Dodaję do ziemniaków. Następnie do miski dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, mąkę oraz jajka, solę i pieprzę. Całość dokładnie mieszam.

Rozgrzewam patelnię, dodaję tłuszcz i na mocno rozgrzaną wykładam porcje ziemniaczanego ciasta smażąc w jednym rzucie 2 większe lub 3 mniejsze placki. Smażę jakieś 2, 3 minuty z każdej strony na niezbyt dużym ogniu, aż  ziemniaki stracą swoją surowość, a placki cudnie się zezłocą i zrumienią… mmmm, pycha:)

Podaję prosto z patelni z kleksem kwaśnej śmietany przyprószonej koperkiem. Ale sprawdzają się także z rozmaitymi sosami (polanymi na plackach np grzybowy, gulaszowy lub podanymi w miseczce obok do maczania np. pikantny pomidorowy lub czosnkowo-koperkowy). Pyszne  także z samym masełkiem na ciepło…

Idealnie doprawione, złociste i chrupiące –znikają szybciej niż nadążę smażyć:) Palce lizać!

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

19 komentarzy

  1. Jola
    | Odpowiedz

    To z pewnością pyszne placki ale uderzy,ł mnie Pani wymowa słowa „dżem”. Przepraszam, że o tym wspominam, bo nie na temat, ale poprawiajmy się zawsze aby nie popełniać podstawowych błędów w wymowie języka ojczystego. Uczą o tym w szkołach.
    I tak: mówimy [dżem] z jedną głoską [dż] rozpoczynającą wyraz; nie wymawiamy słowa „dżem” jak np. słowa [d-żazga] „drzazga”, czyli z dwoma głoskami na początku; poprawnie jest [d-żazga], ale [dżem];
    Pozdrawiam i dziękuję.

  2. Monika
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, ile wychodzi placuszków z podanej ilości składników? Pozdrawiam!

  3. […] ciasto bazowe”;)): 1) z ziemniaków tartych na tarce o grubych oczkach i te pokazuję tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2010/11/zlociste-i-chrupiace-placki-ziemniaczane-uniwersalne 2) z ziemniaków bardzo drobno utartych/siekanych i te zaprezentuję […]

  4. Ewa
    | Odpowiedz

    Ja do placków zawsze dawałam mąke pszenną czy to jakaś różnica?

  5. ola
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,

    proszę o radę czym można zastąpić mąkę ziemniaczaną w przepisie na placki ziemniaczane i na sernik.
    tu gdzie mieszkam, nie mam dostępu do mąki ziemniaczanej, a żal mi omijać wszystkie przepisy z tym składnikiem.
    będę wdzięczna za każdy pomysł.
    pozdrawiam
    ola

    • MaGda
      | Odpowiedz

      W serniku można na 100% budyniem w proszku (takim z paczki np. waniliowym lub śmietankowym), a w plackach może mąką kukurydzianą?
      Mam nadzieję, że to pomoże.
      Pozdrawiam:)
      MaGda

  6. Mirek
    | Odpowiedz

    Dzień Dobry
    Właśnie zrobiłem placki. Nie wiem czy wszystkim tak wychodzą że obrzeza placków za bardzo sie przypalaja natomiast srodek nie do konca. Nie wiem może to wina patelni. W każdym badz razie bardzo smaczne. Pozdrawiam

  7. Agnieszka B.
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo!

    Właśnie zabieram się do robienia placków wg Pani przepisu i zainteresowało mnie „to ghee” 🙂 Poszukałam w internecie i jedni piszą, że jest to po prostu sklarowane masło, inni, że to trochę co innego. Jakie jest Pani zdanie? Wypróbowałam już kilka Pani przepisów i zawsze mi się udały. Dziękuję:-) Stronka super!!! Będę gotować z Panią! Pozdrawiam serdecznie:-)

  8. Mirek
    | Odpowiedz

    Do niższego postu: nie placki odsączyłem tylko starte ziemniaki ..

  9. Mirek
    | Odpowiedz

    Robiłem pierwszy raz w życiu placki i wyszły pyszne,chrupkie ,tylko smażyłem na oleju i to chyba błąd bo bardzo olej wsiąkał w placki!!!Na czym najlepiej smażyć placki ziemniaczane???(Na pewno placki dobrze odsączyłem).Pozdrawiam..

    • MaGda
      | Odpowiedz

      dobrze, by olej był mocno rozgrzany, ale tłuste zawsze będą:( można też smażyć na smalcu, ale tu już… zdania są podzielone:) M.

  10. ELa
    | Odpowiedz

    pyszne :-)wyszły te placki, SUPER sposób z durszlakiem na ten sok z ziemniaków, Faktycznie inne wychodzą niż takie całkowicie starte.:-)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Takie całkowicie starte też są smaczne i też je robię:) Ale te są piękne i… faktycznie mimo, że ziemniaczane, to jednak inne:):):) Cieszę się, że smakowały!
      Witam na Gotuj.Skutecznie.Tv! No i od razu, korzystając z okazji, zapraszam do próbowania i innych przepisów:):):)
      Pozdrawiam serdecznie,
      MaGda

  11. monika
    | Odpowiedz

    ja też je zrobię… dzisiaj moja mama zrobił swojemu wnuczkowi, a mojemu synkowi 😉 placki ziemniaczane – zjadł 10 sztuk 8) Łakomczuch 😉 No to ja go zaskoczę takimi wiórkowymi plackami w weekend, żeby powiedział, że lepsze niż te babcine 😉 hehehe

    • MaGda
      | Odpowiedz

      no to mam nadzieję, że będą mu smakować! babcine to ciężko przebić, więc czuję wagę zadania:) i trzymam kciuki:) koniecznie daj znać jak poszło i czy mu smakowały! mój starszy synek uwielbia je właśnie z kwaśną śmietaną, ale 10 chyba by jeszcze nie wciągnął:) …choć pewnie jak będzie trochę starszy to się i tego doczekam…
      powodzenia!

  12. Żaneta
    | Odpowiedz

    Wstałam i zaczęłam się zastanawiać co zrobić na obiad. Myślę: lodówka pusta portfel, prawie też… A tu taki wspaniały pomysł na Twojej stronce:) Umm chyba z obiadku zrobi się śniadanie;) Biegnę do kuchni. Na pewno będzie pysznie:):):) Jesteś świetna:)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      :):):)
      no proszę, a zastanawiałam się czy je wrzucić na stronę:) no to smacznego życzę i daj znać jak wyszły!
      …placki w tej wersji trzeba piec trochę dłużej niż takie z drobno startych ziemniaków, aby surowe ziemniaczane wiórki miały szansę ładnie się przypiec i stracić tę swoją surowość. My je uwielbiamy:)