Słodki twarożek zawinięty w cynamonowy i złocisty płat elastycznego otrębowego ciasta…
Bardzo smaczne i pożywne śniadanko;) Poczucie sytości po nim utrzymuje się naprawdę długo, więc ja chętnie podaję go właśnie jako pierwszy posiłek dnia. Można go oczywiście zjeść o dowolnej porze, w charakterze dowolnego posiłku:) Nie wygląda jak typowy naleśnik, jest taki bardziej zbity i treściwy, a do tego wysokobiałkowy, mało kaloryczny i smaczny. Myślę, że miłośnikom tego typu dań, powinien przypaść do gustu:) Jestem ciekawa czy i Wam posmakuje.
:: Ze względu na składniki można go spożywać w diecie Dukana. Można go także po zrolowaniu zawinąć np. w folię aluminiową i zabrać zamiast kanapki do pracy;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam otrębowy naleśnik ze słodkim twarożkiem. Zapraszam do obejrzenia!
Otrębowy naleśnik ze słodkim twarożkiem
czas przygotowania: do 15 minut
- 2 jajka
- 3 łyżki otrąb owsianych
- 1/2 łyżki jogurtu naturalnego
- solidna szczypta cynamonu
- szczypta soli
- twaróg (może być chudy, ilość wg uznania, ja ok. 50 g)
- odrobina jogurtu (tyle, by po dodaniu twaróg miał kleistą, mazistą konsystencję)
- coś do posłodzenia: cukier, miód, słodzik –według uznania
Jajka wbijam do miski.
Jeśli mam czas i ochotę to osobno żółtka i białka. Z białek ubijam sztywną pianę i odstawiam na bok, żółtka traktuję według opisu poniżej.
Do jajek dodaję otręby, jogurt, cynamon, sól i dokładnie mieszam, po czym odstawiam na chwilę, aby otręby spęczniały. Gdy już spęcznieją, tj. po kilku minutach, masa lekko zgęstnieje i wówczas przystępuję do smażenia.
Jeśli ubijałam pianę, to teraz delikatnie mieszam ją z masą otrębową;)
Rozgrzewam patelnię i smażę jak naleśnik.
I tu trochę się rozpiszę, bo mam wiele pytań o smażenie tego typu rzeczy bez tłuszczu. Jeśli chcę smażyć w wersji beztłuszczowej, to patelnię nagrzewam dość mocno, bo masa po wylaniu na patelnię ma się od razu i stanowczo ściąć tak, by łatwiej było później ten otrębowo-jajeczny placek przewrócić na drugą stronę. Można też smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, ale wówczas postępuję jak z klasycznym naleśnikiem;)
Ja w wersji beztłuszczowej, zatem na mocno rozgrzaną patelnię wylewam przygotowaną masę i rozprowadzam ją równomiernie po całej patelni. Smażę, a właściwie opiekam na małym ogniu, aż naleśnik zrobi się „matowy” tj. masa jajeczna zetnie się i od góry będzie wyglądać tak, jakby straciła swoją surowość (naleśnik przestanie być mokry;)) Dopiero wtedy delikatnie podważam placek –na tym etapie powinno to już pójść naprawdę gładko (patrz filmik dołączony do przepisu) i przewracam go na drugą stronę. Ma być złocisty z obu stron;)
Gotowy przekładam na talerz, aby lekko zaparował i od tej pary nieco zmiękł -dzięki temu stanie się bardziej elastyczny.
W tym czasie szykuję słodki twarożek tj. rozgniatam twaróg i mieszam go z jogurtem na gładką, mazistą konsystencję, po czym dosładzam do smaku. Następnie nadziewam nim naleśnik (ja roluję jak tortillę) i od razu podaję.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Kasia
Czy do tego placka zamiast twarożku można dodać np. warzywa i kurczaczka coś w stylu tortilli?
MaGda
Tak, czemu nie:)
Agata
Pani Madziu, uwielbiam Panią za ten przepis!:) mam 19 lat i obecnie utrzymuje wagę (170/52kg), kocham słodkie śniadanka i nie wyobrażam sobie jak mogłabym je pominąć, zazwyczaj jem kaloryczną, słodką i zdrową owsiankę, ale odkąd wypróbowałam ten przepis jestem zachwycona:) robiłam już z 5 razy i za każdym razem jest idealny:) z tymże ja korzystam z małej teflonowej patelni, bo wolę takie grubaśne placki:) najbardziej smakuje mi z dżemem lub z serkiem homo wymieszanym ze słodzikiem i aromatem pomarańczowym. Bardzo dziękuje i proszę o jakieś fajne dietetyczne przepisy na naleśniki (moją ulubiona potrawę) pozdrawiam serdecznie!:*
Anka
A czy zamiast otrębów można dodać płatków owsianych?
Bardzo fajna strona! 🙂
MaGda
nie próbowałam, ale myślę, że ja bym dodała -można je także zmielić na „owsianą mączkę”
M.
ps. cieszę się, że się podoba i zapraszam do odwiedzin:)
Kazimiera
Witam!
Taki placek otrębowy jem codziennie na śniadanie tylko z różnym nadzieniem (na słodko lub na słono).Otręby mielę w młynku do kawy,ale widzę,że nie trzeba…Jednym słowem super omlet…
Pozdrawiam,