Gorące mięso zapieczone w delikatnych w smaku kabaczkowych krążkach…
Jeden ze smaczniejszych sposobów na kabaczka… o ile jadamy mięso rzecz jasna. Te warzywno-mięsne krążki bardzo ładnie prezentują się na talerzu i świetnie smakują. Są może nieco czasochłonne (w sensie wieloetapowe) w przygotowaniu, ale warto się skusić, bo cała reszta ten nakład czasu wielokrotnie wynagradza. Przynajmniej naszym zdaniem:)
…co do tego czasu to dramatu oczywiście nie ma, bo w godzinie ze wszystkim spokojnie można się zmieścić.
W przepisie poniżej wspominam o co najmniej 3 sposobach na zakończenie tego dania –każdy inny i każdy smaczny, więc warto przetestować wszystkie:) Polecam gorąco!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam ringi kabaczkowe z farszem. Zapraszam do obejrzenia!
Ringi kabaczkowe z farszem -na 3 sposoby;)
czas przygotowania: ok. 30 minut + 20 minut pieczenia
/proporcje na ok. 20 kabaczkowych ringów/
- 2 kabaczki (każdy o wadze ok. 1 kg)
- 500 g mięsa mielonego
/mięso w zasadzie dowolne, ja w prezentowanej wersji dałam łopatkę wieprzową, ale może być też i drób lub wołowina czy po prostu mieszanka mięs;)/ - 1 litr wody + sól do smaku (ilość soli: tak, by woda miała smak wody morskiej;)) + 1 niepełna łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 3 kromki czerstwego chleba lub 1 bułka
- 1 pęczek świeżej natki pietruszki
- 1 niepełna łyżka soli
/ilość soli jak zawsze wg uznania, ale doprawiam raczej dość stanowczo, bo sam kabaczek będzie bez przypraw i dobrze doprawione mięso będzie z nim ciekawie kontrastować/ - 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 całe jajko
- dodatki w zależności od wariantu:
1) *masło lub oliwa do smażenia, *bułka tarta do przyprószenia mięsa z wierzchu
2) *sos/koncentrat/pasta pomidorowa, *żółty ser tarty na tarce o dość drobnych oczkach do przyprószenia mięsa z wierzchu, *przyprawa do pizzy
3) *odrobina białego wina (wytrawne lub półwytrawne), *bułka tarta, *zimne masło
Kabaczki dokładnie myję i osuszam. Można je także obrać ze skóry -ja nie obieram, bo skóra nam nie przeszkadza, a jest ciekawszy efekt kolorystyczny w finalnym daniu;)
Kabaczki kroję w poprzek w dość grube plastry (grubość od 2 do 4 cm, my zazwyczaj 2-3 cm, bo lepiej się pieką i/lub smażą). Z każdego kółka wykrawam gniazdka nasienne, tworząc swoiste kabaczkowe krążki/obrączki/ringi;)
Zagotowuję wodę z solą i sokiem z cytryny.
Do miski dodaję pieczywo i zalewam mlekiem –odstawiam na bok do namoczenia.
Woda w międzyczasie się zagotuje -do gotującej wkładam porcjami przygotowane kabaczki i blanszuję (tj. trzymam krótko /nie dłużej niż 2 minuty/ w gotującej wodzie, aż staną się żywo zielone).
Pietruszkę myję, osuszam, po czym odrywam same listki (łodygi odrzucam) i dość drobno siekam.
Do mięsa dodaję posiekaną natkę pietruszki, sól, pieprz, jajko oraz odciśnięte z nadmiaru mleka pieczywo, które wcześniej namaczałam. Starannie wyrabiam na gładką masę, jednocześnie równomiernie rozprowadzając w masie wszystkie składniki i przyprawy.
Jeśli planuję piec w piekarniku, to teraz nagrzewam go do xxx ST. C, a blachę wykładam folią aluminiową (dzięki czemu będzie się ją później łatwiej czyścić) i delikatnie ją natłuszczam.
Każdy kabaczkowy krążek napełniam przygotowanym farszem mięsnym i układam:
– na talerzu (jeśli planuję smażyć)
– lub od razu na blasze (jeśli będę piec;))
I z tak przygotowanymi kabaczkowymi ringami można teraz pójść w co najmniej 3 kierunkach:
1) usmażyć je na patelni na maśle: po kilka minut z każdej strony, aż apetycznie się zrumienią; w tej wersji lubię farsz mięsny wystający z kabaczków przyprószyć z obu stron bułką tartą, która ładnie się na tym maśle zrumieni –pycha!
2) upiec w piekarniku (wersja 1): mięso w ułożonych na blasze krążkach posmarować z wierzchu pastą pomidorową, koncentratem pomidorowym lub dowolnym ulubionym sosem pomidorowym, a następnie posypać tartym żółtym serem i odrobiną przyprawy do pizzy lub ulubionych ziół;
3) upiec w piekarniku (wersja 2): mięso w ułożonych na blasze krążkach skropić z wierzchu białym winem (wytrawne, półwytrawne), posypać bułką tartą i skropić oliwą lub ułożyć na nim wiórki zimnego masła.
Wariant 1: smażę na patelni wg opisu powyżej.
Wariant 2 i 3: Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez jakieś 20 minut, a tak naprawdę do czasu, gdy mięso straci surowość i apetycznie się zrumieni;)
I gotowe:) Podaję na gorąco z ryżem lub z pieczywem -dla rodziny i gości, bo osobiście akurat takie kabaczki lubię bez żadnych dodatków;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
3 Komentarze
Monika
Zdecydowałam się na wersję z patelni ze względu na upał (nie chciałam dodatkowo nagrzewać domu piekarnikiem). Jak do tej wersji, mięso było chyba za rzadkie. Mimo posypania bułką tartą, kleiło się do patelni, a kabaczek po usmażeniu był za twardy. Musiałam przełożyć wszystko do brytfanki, podlać rosołem i dusić 30 min. Finalnie wyszło pyszne. Dodam, że dodałam tylko ½ łyżeczki soli do mięsa. Dzięki temu po dodaniu dość słonego rosołu było w sam raz.
anne
robilam w sobote wyszło przepyszne
agata
pycha. cóż mówić więcej