Krucho-drożdżowe ciasto wypełnione grzesznie przepyszną masą makową…
Ta smakowita świąteczna strucla makowa jest wprawdzie nieco czasochłonna, ale w zasadzie jest niezwykle prosta i sprawna w przygotowaniu. A jeśli podejdziemy do niej 2-etapowo, to całość idzie jeszcze sprawniej:) Farsz można bowiem przygotować dzień wcześniej, wstawić do lodówki, a w dniu pieczenia przygotować po prostu ciasto (proste, szybkie;)), zawinąć struclę z makiem i upiec.
Makowiec jest rzeczywiście przepyszny. Zbiera laury od zawsze i gorąco go polecam. Zresztą nie tylko na wigilię i od święta;) Mam nadzieję, że Waszym gościom posmakuje co najmniej tak, jak naszym… Smacznego!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam tę naprawdę pyszną krucho-drożdżową struclę z makiem:) Zapraszam do obejrzenia!
Krucho-drożdżowa strucla z makiem
czas przygotowania: 50-60 minut + 40 minut pieczenia
/proporcje na keksówkę o wymiarach 25 cm x 11,5 cm lub podobnych/
masa makowa:
- 500 ml mleka
- 150 g czarnego maku
- 60 g orzechów (ja: włoskie)
- 60 g rodzynek
- 60 g suszonych moreli (bo nie przepadamy na kandyzowaną skórką cytrusową;))
- 60 g masła
- 1/4 szklanki (takiej o poj. 200 ml) płynnego miodu
- 1 op. cukru waniliowego vel wanilinowego (16g)
- 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) zwykłego cukru
- 1 jajko, ale podzielone na:
– 1 białko
– 1 żółtko - 1 łyżka cukru
- 1 kieliszek (poj. 30 ml) rumu lub likieru amaretto (ew. rumowy aromat do ciast)
- opcjonalnie, ale ja zawsze dodaję, bo masa makowa rośnie fajnie razem z ciastem: – 2 łyżeczki mąki pszennej – 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej – 10 g świeżych drożdży
ciasto:
- 25 g świeżych drożdży piekarskich
- 1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany
- 250 g mąki pszennej typ 500
- 80 g zimnego masła
- szczypta soli
- 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) cukru pudru (tj. ok. 50 g)
- 1 całe jajko
- kilka kropli aromatu cytrynowego do ciast (lub starta skórka z wyparzonej cytryny)
lukier:
- w zasadzie dowolny ulubiony, ja proponuję ten: https://skutecznie.tv/2012/06/lsniacy-i-gladki-lukier-waniliowy
Zaczynam od przygotowania farszu. Kiedy będę miała gotowe ciasto, farsz powinien być przestudzony. Można go także przygotować poprzedniego dnia i przechować w lodówce. Wtedy samo pieczenie ciasta idzie sprawniej:)
Zagotowuję mleko i kiedy będzie już gorące, wsypuję do niego mak. Gotuję na małym ogniu przez 20 minut, często mieszając, by mleko się nie przypaliło. Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam mak w gorącym mleku na jakieś 10 minut. Sparzony mak przelewam przez sito, odcedzając mleko, a dobrze odsączony mak mielę maszynką do mielenia mięsa (nakładka o najdrobniejszych oczkach) 2- lub 3-krotnie.
Bakalie (ja: orzechy, rodzynki i morele) drobno siekam. I tu mały wyjątek: orzechy można drobno posiekać, ale ja mielę je zaraz po maku, tworząc masę makową-orzechową;) Resztę bakalii już siekam.
W garnku roztapiam masło i kiedy jest już gorące i zaczyna przyjemnie pachnieć, dodaję miód, cukier waniliowy oraz zwykły i dokładnie mieszam. Do tej rozgrzanej słodkości dodaję następnie posiekane bakalie, chwilę podsmażam, po czym dodaję przemielony mak i całość dokładnie mieszam. Smażę , często mieszając przez ok. 5 minut. Po tym czasie zdejmuję z ognia do przestygnięcia (o tej porze roku po prostu wystawiam na zewnątrz: na balkon/taras czy kuchenny parapet (w tym ostatnim przypadku odpowiednio zabezpieczam, by nie spadł rzecz jasna;))).
Farsz stygnie, a ja szykuję ciasto –jest naprawdę szybkie i proste.
Do kubka wkruszam drożdże, dodaję śmietanę i mieszam, aż drożdże się rozpuszczą. Do osobnej miski wsypuję mąkę, dodaję zimne masło pokrojone w małe kawałki i zagniatam masło z mąką na kruche ciasto. Do tego dodaję cukier puder, szczyptę soli, aromat cytrynowy, jajko oraz drożdże ze śmietaną. Całość mieszam najpierw łyżką, aż składniki się połączą, a potem zagniatam ręcznie na stolnicy. Kilka minut, ale tak długo, aż ciasto będzie miękkie, elastyczne i nie będzie się kleić do ręki. Zostawiam je na chwilę, by odpoczęło, a sama wracam do przestudzonego już farszu makowego.
Rozbijam jajko i oddzielam białko od żółtka. Białko ubijam na sztywną pianę, żółtko ucieram z łyżką cukru.
Do przestudzonego już farszu dodaję rum lub likier, utarte z cukrem żółtko, obie mąki oraz drobno rozkruszone drożdże (ja trę na tarce o drobnych oczkach, bo lepiej się rozprowadzają w masie). Dokładnie mieszam i na koniec dodaję pianę z białek. Raz jeszcze mieszam i farsz gotowy. Mąkę oraz drożdże dodaję, by masa rosła wraz z ciastem, dzięki czemu znacząco spada prawdopodobieństwo, że w strucli będą dziury/prześwity między farszem a ciastem;)
Przygotowane ciasto rozwałkowuję na podsypanej mąką stolnicy: – na grubość 3-5 mm – w kształt prostokąta/owalu, ważne: którego krótsza krawędź jest równa długości keksówki, w której będę struclę piec;) – szczegółowo pokazuję to jak zawsze na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
Na tak przygotowane ciasto wykładam farsz makowy i rozsmarowuję go równą warstwą po całym drożdżowym placku, zachowując mniej więcej 2-centymetrowe odstępy od brzegów ciasta (bo mak będzie wypływał podczas zwijania). Zawijam ciasto z warstwą maku jak roladę:) Zwijam pomału, nie dociskając ciasta, bo ono będzie jeszcze rosło. Zwiniętej roladzie/strucli nadaję dłońmi ładny kształt i skracam ją (delikatnie dociskając) tak, by na długość zmieściła się w blaszce.
Keksówkę wykładam papierem do pieczenia –najlepiej idealnie równo, bez „zagniotów” (np. tak: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia) i przekładam do niej struclę miejscem łączenia do dołu. W filmiku dołączonym do przepisu pokazuję jak zrobić to szybko, „bezboleśnie” i ze stuprocentową skutecznością;)
Struclę zostawiam w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, po czym smaruję z wierzchu rozkłóconym jajkiem lub mlekiem. A jeśli nie chcę/nie mogę czekać na wyrastanie, to smaruję od razu i wstawiam blachę do zimnego piekarnika, zamykam i włączam grzanie, nagrzewając go do 180 st. C . Ciasto będzie rosło, gdy piekarnik będzie się nagrzewał. Kiedy osiągnie temp. 180 st. C, zaczynam odliczać czas i od tego momentu przez ok. 40 minut. Czas pieczenia jak zawsze zależy od piekarnika, więc pod koniec trzeba uważnie obserwować, by elastycznie zdecydować o skróceniu lub wydłużeniu czasu pieczenia. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół.
Kiedy ciasto jest upieczone, wyłączam grzanie i nie otwierając piekarnika, zostawiam jeszcze w środku przez jakieś 5 minut (by się nieco „ustabilizowało” i było gotowe do wyjęcia;)), po czym wyjmuję i zostawiam do całkowitego wystygnięcia.
Ostudzone ozdabiam lukrem (póki świeży i niezastygnięty, można posypać z wierzchu siekanymi orzechami lub bakaliami) i kiedy lukier zastygnie, porcjuję struclę i podaję. Jest pyszna –zarówno ciasto, jak i makowy farsz:)
Smacznego:) :: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)? Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
102 Komentarze
Dorota
czy drożdże i śmietana mogą być prosto z lodówki?
Jeśli nie to ile wcześniej trzeba je wyjąć?
Karolina
To jest najlepszy przepis na struclę makową. Dziękuję Pani Magdo! 😊 Od lat piekę i samo ciasto jest szybciutkie w przygotowaniu, a efekt wspaniały. Już nigdy nie kupię strucli w piekarni. Pozdrawiam serdecznie oraz życzę zdrowych i wesołych świąt wielkanocnych🙂❤️
Julita
Dzień dobry!
Właśnie mam zabierać się za struclę (jest 22 XII 2020!) i…. żałuję, że wcześniej nie dostrzegłam: w przepisie jest 150 g maku. 150 g??? To przecież musi być pomyłka. 150 g maku, to nawet się nie zauważy, paczuszka 600 g wygląda skromnie, a makowiec lub strucla z 600 g maku nie jest zbyt dużym ciastem (jak z mojego doświadczenia wynika). Co robić, jak upiec struclę, żeby zachować proporcje?
MaGda
Ja piekę wg tego przepisu -mak jest gotowany, więc pęcznieje, plus do maku dodaje się jeszcze sporo bakalii, więc masa zawsze była ok. Proszę obejrzeć dołączony video przepis, na którym widać ile masy wychodzi np. w 9-tej minucie filmu widać ją rozłożoną na cieście.
Julita
Dałam jakieś 800 gram maku : ) Oczywiście więcej miodu, rodzynek i orzechów + skórka pomarańczowa (bo dla mnie, to jeden ze smaków i zapachów Świąt). Wyszła OBŁĘDNA strucla z delikatną, cieniutką warstewką ciasta (dzięki drożdżom i mące w maku nie było dziur między makiem a ciastem, nawet przy tej ilości maku – świetny patent ). To najlepsza w mojej historii strucla. Dodam, że miód był bardzo mocny – lipowo-chabrowy. Ten przepis wchodzi tym samym na trwałe w świąteczne menu mojego domu. A ciasto? Ciasto z tego przepisu jest genialne. Nie dość, że robi się w parę minut, to jest nadzwyczaj delikatne. Wykorzystałam je dzień po Święta (szybciutko robiąc kolejną porcję) do olbrzymiego pieroga z kapustą z grzybami, pozostałością z Wigilii. I też muszę napisać: obłęd! Pycha, rewelacja.
Anka
Pani przepisy – jak zwykle (bo wcześniej piekłam , zresztą robię to do tej pory”fenomenalnie prosty chleb”) – niezawodne, perfekcyjnie dokładne, konkretne ,prawdziwe i zawsze udane. Teraz będę robić struclę makową wg Pani przepisu. Muszę jeszcze poszukać świątecznych ciasteczek i piernika. Przepis na chleb „sprzedałam ” kilku niedowiarkom bojącym się wziąć za pieczywo i do dziś nie mogą się nadziwić, że im wyszło. Polecam wszystkim skutecznie.tv Dziękuję.
Beata
Wyszły piękne !! Ja jednak przed pieczeniem zawinełam je w papier do pieczenia.Ciasto wychodzi cudne! Miękkie i elastyczne,fajnie sie rozwalkowywuje 🙂 i zawija w rulon . Bardzo fajny przepis, nieskomplikowany i szybki pod warunkiem ,że mak zrobi się dzien wcześniej. Wchodzi na stałe do mojej kuchni. Wesołych świąt!!
Magda
Czy do tego makowca można użyć masy z puszki ?? I czy do niej dodać drożdże i białka?
Ania
jak robiłam z masy z puszki to nie dawałam już jajka ani białka… ale drożdże dawałam. wychodziło ok.
Jolanta
Witam, jeśli kupie mak już zmielony, to reszta tak samo? Tyle samo mleka?
MaGda
Nigdy nie próbowałam, ale chyba tak, bo to mleko i tak się odcedza (ja pewnie bym sparzyła dla smaku, tylko nie wiem jak zachowa się już gotowy zmielony mak, na pewno trzeba by go potem odcedzić).
Lucyna
Robiłam z mielonego maku – można po sparzeniu go nie mielić, więc mniej roboty, ale ja wolę jednak ten tradycyjny cały mak. Przepis jest najlepszy na świecie. Od kilku lat robię z niego strucle i uważam, że jest mega.
Beata
ja bym dodała drodże i bialka i moze ciut bakalii. ak z puszki jest nieco ubogi i suchy.
Malgoska
Od kilku lat wykonuje ten makowiec z Pania Magda! Teraz rodzina juz zamawia przed swietami. Dziekuje za przepis, ktory stworzyl tradycje rodzinna.
MaGda
Wow! Ale super. Dziękuję za ten komentarz! …zupełnie serio: wzruszyłam się, bo to po prostu cudowne słowa. Dziękuję:)
ola
Ja tak samo, odkąd poznałam ten przepis, to od kilku lat na Boże Narodzenie piekę ten makowiec. A makowców nie lubię. Ten jest wyjątkiem, to zasługa tego pysznego farszu
Patrycja
Strucla wyszła rewelacyjnie. Pyszna i bardzo ładna. Mam jednak pytanie. Czy próbowała Pani dać ser lub jakaś konfiturę do tej strucli zamiast maku ?
Pozdrawiam i bardzo dziękuję że ten przepis i przepis na przepyszna babka gotowana ?
Piotr
Pani Magdo ..z podwójnej proporcji na ciasto zrobiłem małe bułeczki z owocami,
czekoladą” własnego odkrycia”,z makiem.Pięknie wyszły,nie wysychają i smakują wszystkim co najbardziej cieszy. Czekolada mojego pomysłu to: marmolada wieloowocowa,tarta bułka i mocne ciemne kakao…..smakuje w wypiekach jak najlepsza czekolada. Jak ja lubię Pani przepisy i sposób ich podania…..Pozdrawiam pięknie.
Agnieszka
Pękła mi identycznie 🙂
Ewa
Magda – Wesolych swiat i nowych wspanialych pomyslow na smakolyki w Nowym Roku. Szkoda ze dopiero tak niedawno trafilam na Twoja strone. Ale za to teraz korzystam systematycznie z Twoich pomyslow, przy okazji komponowania tygodniowego menu na lunche i obiady, no i aktualnie z okazji Swiat. Wlasnie wyjelam z pieca wspanialy super wyrosniety makowiec.
Dziekuje bardzo za wspaniale przepisy i jasnosc przekazu informacji.
Pozdrawiam zza Oceanu. 🙂
Natalia
Pani Magdo,mam pytanie… W tym roku będę robić pierwszy raz makowiec i właśnie z Pani przepisu. Trochę się obawiam jak wyjdzie.. Czy pani jak daje masło to czy zamiast masla mogę dać margaryne kasie? Jakiego masła używa Pani do tego strucla? Do pieczenia zawsze jej używam i nie wiem czy w tym przypadku też mogę. Oraz czy można masę makowa bez żadnych bakalii? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
MaGda
Można masę makową bez bakalii. Margaryna ciut zmieni smak ciasta, ale podejrzewam, że można podmienić, jednak na maśle dużo lepsze (i zdrowsze). Używam prawdziwego masła (min 82%).