Ciekawie doprawione mięso z warzywną niespodzianką w środku…
Przepięknie pachnie, wspaniale wygląda i doskonale smakuje. Kotlety z kapusty i mięsa mielonego są w gruncie rzeczy bardzo proste do przyrządzenia, szczególnie, gdy mamy maszynkę do mielenia z nakładką do szatkowania lub inne urządzenie szatkujące;) Czasami warzywa uprzednio duszę, zazwyczaj jednak daję rozdrobnione, ale surowe, bo bardzo odpowiada mi ich późniejsza jędrność podczas jedzenia (szczegóły w filmiku i w przepisie).
Smaczne danie obiadowe, jak i wkład do bułki (np. opieczonej czy grillowanej). Spróbujcie:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić kotlety z kapustą:) Zapraszam do obejrzenia!
Panierowane kotlety z kapusty i mięsa mielonego
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na podwójną ilość np. na 2 obiady dla 4-osobowej rodziny, ale spokojnie zrobić to danie z połowy składników, uzyskując 6 większych lub 8 mniejszych kotletów/
- 500 g mięsa –w zasadzie dowolnego, ale najlepsza jest chyba wieprzowina (np. karkówka, łopatka, szynka)
- 500 g białej kapusty
- 1 marchew
- 3/4 łyżeczki soli (ilość soli jak zawsze wg własnych upodobań i smaku)
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
- 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
(jeśli akurat nie mam, to podmieniam na solidną szczyptę kminku i 1 łyżeczkę suszonego oregano) - 2 całe jajka
- 1 szklanka (poj. 200 ml) kaszy manny
- mąka do panierowania (ja: żytnia, ale może być także np. pszenna, kukurydziana czy ziemniaczana, jak i bułka tarta czy inna panierka)
/opcja: panierkę można pominąć/ - niewielka ilość oleju do smażenia
Kapustę oraz marchew ścieram na tarce o grubych oczkach –ręcznie lub z pomocą maszyny ze specjalna nakładką.
Mięso myję, osuszam, po czym mielę.
Cebulę kroję w drobną kostkę lub mielę razem z mięsem.
Marchew i kapustę dodaję do mięsa z cebulą.
Jeśli nie chcę jędrnych (lekko chrupiących warzyw) w finalnym daniu, to kapustę i marchew duszę w niewielkiej ilości wody (jakieś 10 minut) i dopiero takie podduszone dodaję do mięsa. Ja lubię efekt „jędrności”, więc w miażdżącej ilości przypadków dodaję surowe warzywa, bo starcza mi ten czas, w którym smażą się z mięsem.
Dodaję przyprawy: sól, pieprz ziołowy, paprykę oraz mielone ziele angielskie. Wbijam jajka i wsypuję kaszę. Całość dokładnie mieszam, a następnie starannie przez kilka minut wyrabiam, dobrze ugniatając w mięsie marchew i kapustę. Tak przygotowaną masę dzielę na 2 części i z jednej robię dzisiejsze danie, a drugą wstawiam pod przykryciem do lodówki na następny dzień, choć oczywiście można zrobić kotlety z całości;)
Zwilżonymi w wodzie dłońmi formuję płaskie owalne kotlety –podczas formowania mocno ściskam masę, ubijając ją w zwarty, spójny kotlet. Panieruję je w mące lub innej wybranej panierce.
Tak przygotowane kotlety można:
– usmażyć na niewielkiej ilości oleju: klasycznie po kilka minut z każdej strony, na nie za dużym ogniu, aż mięso się zetnie, a warzywa delikatnie zmiękną (można pod przykryciem, bo para pomoże zmiękczyć warzywa)
– usmażyć na sucho tj. metoda beztłuszczową: na patelni o specjalnej powłoce, umożliwiającej takie smażenie (teflonowa, tytanowa, ceramiczna) i tu już najlepiej z pokrywką, szczególnie ma pierwszej stronie, a potem dosmażyć na rumiano bez przykrycia
– upiec w piekarniku: w 180 st. C pod przykryciem np. z folii aluminiowej tak długo, aż w środku stracą surowość, a z zewnątrz przyjemnie się zrumienią
– ugotować na parze.
Podaję z pieczywem lub z ziemniakami. A czasami bez dodatków i wtedy podpowiem, że do takich gorących kotletów bardzo dobrze pasują zimne sosy np. pikantny pomidorowy (w ostateczności ketchup) lub czosnkowy.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
13 komentarzy
Krystyna
A ja zamiast kaszy dodaję ugotowany na sypko ryż.
Przepisy Pani Magdy są rewelacyjne i proste – zawsze si udają.
Dziękuję – proszę w opisach nic nie zmieniać.
Pozdrawiam
agunia
Uwielbiam przepisy Pani Magdy. Jestem zachwycona i pod wrażeniem. Jest tylko jedno małe ale. Małe ale dla mnie bardzo ważne.
Czemu te przepisy sa pisane tak strasznie dokładnie. Czasem czuje sie jakbym czytała wypracowanie z polskiego gdzie chodziło o wodolejstwo. Pani Magdy mam nadziej ze Pani sie nie obrazi, ale czy mogłaby Pani pisac bardziej konkretnie. Łatwiej i szybciej sie wtedy czyta np.wystarczy napisać marchewke umyj, pokroj w kostkę, podsmaż na wolnym ogniu. Dodaj do reszty składnikow. Tyle.
Mozna tez pisać każdy konkret od nastepnej linijki, rzuca sie to wtedy w oczy.
Kilka razy robiłam Pani bulionetki i słoikowke i myyslałam ze oszaleje jak czytałam te długasne przepisy. Poczym skrociłam w kilku zdaniach i dałam kolezance do sprobowania
Edyta
a ja jako bardzo slabo czujaca sie osoba w kuchni bardzo prozse zeby Twoje przepisy Magdo nie zmienialy formy!!! Takie szcegoly jakie wrzucasz do przepisu sa bardzo istotne dla osob bez wyobrazni kucharskiej (czyli mnie we wlasnej osobie)!!!!!
Bett
Popieram Panią Edytę. Też czasami trzeba mi wytłymaczyć szczegółowo i cieszę się, że tak robi Pani Magda. Ewentualnie można sobie pod siebie skrócić przepis
Pani Magdo stronkę znalazłm niedawno, ale uważam, że jest wspaniała i korzystam jak tylko się da. Czasem szukam inspiracji serfując według kategorii.
Anka
Popieram, czyta się ciężko. Ja staram się tylko oglądać filmiki, jeśli przepis mi się spodoba po wypróbowaniu, przeklejam do Worda i usuwam znaczną część zbędnych komentarzy, włącznie z milionami buziek.
Justyna
zrobiłam z kilkoma zmianami i tak, zamiast 2 jajek dodałam jedno, zamiast szklanki kaszy manny dodałam 1 łyżkę kaszy i 1 łyżkę bułki tartej, koniecznie majeranek, bo wg mnie kapusta wręcz go uwielbia oraz sporą ilość posiekanej natki pietruszki i koperku. Upiekłam w piekarniku w naczyniu żaroodpornym przez ok. 40 min. i wiecie, co??? PYCHOTKA!!!!!
MaGda
:):):)
Pulpety z kapustą w sosie pomidorowym z marchwią -Gotuj.Skutecznie.Tv
[…] masa mięsna (można z połowy składników): /z drugiej połowy można zrobić np. to danie: http://gotuj.skutecznie.tv/2014/06/panierowane-kotlety-z-kapusty-i-miesa-mielonego […]
Iza124
Czy kaszę można by zastąpić tartą bułką ? Nie używam w ogóle, nie mam w domu, a bułkę mam swoją, sama zbieram i mielę różne suche bułki.
MaGda
Hmmm, wydaje mi się, że można. Ja daję zazwyczaj kaszę, bo pęcznieje i wchłania soki z warzyw podczas pieczenia/duszenia/gotowania/smażenia, ale myślę, że bułka także powinna być ok:)
Irena
Pani Magdo, tez zagladam, slucham , ale nie zawsze pisze. Mam jednak wielka prosbe czy sa jakies dania , ktore mozna zastapic zupelnie czyms innym zamiast cukru ? , mnostwo jest przepisow itd..ale ja polubilam jak przgotujesz potrawy , wiec ogladam, z tym ze jedna osoba chora jest na cukrzyce Typ 2 , / nie otrzymala te niszczaca podstepna chorobe z obzarstwa, bzdury jak tak mysla niektorzy ludzie, po prostu miala problemy trawienne , a najwiecej z trzustka i ona produkuje b. malo insuliny/ , musi zyc, ale i odzywiac sie prwawidlowo, to bardzo trudne, prosze cie o pomoc i rady,
pozdrawiam serdecznie , zycze dalszych sukcesow, bardzo prosze odpisz mi na email , tak bedzie najlepiej ,
Irena
Celka
Magda, uwielbiam Twoje przepisy :)) szczególnie te wytrawne! (te na słodko są dla mnie mało słodkie, zawsze je jeszcze dosładzam
). Jak coś nowego gotuję to mąż zawsze pyta: 'Przepis od Magdy?’ 
jadłabym tylko mięso z rosołu, ale szczerze mówiąc lekko mi się to nudzi 
Mam taką cichą prośbę, może mogłabyś wrzucić jakieś przepisy na gotowane, a nie smażone obiady? Jestem w ciąży i mam absolutny odrzut na wszelkiego rodzaju smażenia i pieczenia
Pozdrawiam!!
MaGda
Rozumiem:) A jakby co, te kotlety możesz też ugotować np. w sosie pomidorowym lub w bulionie lub na parze. Drugi przepis z ich udziałem, o którym wspominam w filmie będzie właśnie gotowany/duszony.